YouTube SEO Optimizasyonu

SEO çalışmaları her geçen gün farklı alanlara sıçramaya ve ezber bozmaya devam ediyor.

Eskiden 3-5 basit SEO çalışması ile Google sıralamasına hakim olabiliyorken, artık nerede hata yaptığımızı anlamak bile başarı sayılabiliyor.

Durum böyle olunca, arama sonuçlarında bir üzerimizdeki rakibi geçebilmek için binbir takla atar hale geldik.

Bugünkü yazımızda, SEO çalışmalarının yeni ürünlerinden bir tanesi olan Google ve YouTube sonuçlarında çıkan YouTube videolarını nasıl optimize etmemiz gerektiğini anlatmak istiyorum.

YouTube SEO!

YouTube’un dünyanın en büyük ikinci arama motoru olduğunu biliyor muydunuz? Hatta dünyanın en çok ziyaret edilen üçüncü websitesi olduğunu?

Yapılan birçok araştırmaya göre, kullanıcıların önemli bir kısmı YouTube’u arama motoru olarak kullanıyor. Özellikle “nasıl yapılır” videoları her yıl %70 oranında hız kesmeden artarak büyüyor ve bu durum da SEO uzmanlarının iştahını önemli oranda arttırıyor.

YouTube SEO

Google’a bir anahtar kelime yazdığınız zaman karşınıza kabaca aşağıdaki gibi sonuçlar çıkacaktır.

Reklamlar, organik sonuçlar, video sonuçları ve öneriler…

Google YouTube arama sonuçları

Eğer bir e-ticaret sitesi işletiyorsanız, Google AdWords reklamları sizin için kaçınılmaz bir mecradır. Doğru bütçeler ile doğru kitlelere ulaşabilir, dönüşüm optimizasyonu ile de istediğiniz cirolara ulaşabilirsiniz.

Reklam verecek bütçeniz yoksa veya sadece içerik üreten bir websiteniz varsa, o zaman organik sonuçlar sizin her şeyiniz olur. Doğru anahtar kelimelerde Google sonuçlarında ne kadar üst sıralara çıkarsanız, website trafiğiniz de o kadar artar.

Bu anlattığım kolay mı? Tabii ki hayır!

Özellikle arama hacmi çok yüksek kelimelerde Google sonuçlarının ilk sıralarında yer almak sanıldığından da zordur. Global rakipler veya Türkiye pazarını domine etmiş firmalar ile savaşa girmek, daha silahınızı çekmeden ölmenize neden olabilir.

Ancak konu videolar olunca işiniz biraz daha kolay. Sektör devleri ile bile bu alanda yarışabilirsiniz. En azından şimdilik! YouTube video optimizasyonu ile hem Google sonuçlarında hem de YouTube sonuçlarında, websitenizin yer almasını sağlayabilirsiniz.

 

YouTube arama sonuçları da Google sonuçlarına benzer bir şekilde aşağıdaki gibi gözükmektedir.

 

youtube-arama-panda

 

AdWords reklamlarında olduğu gibi YouTube reklamları içinde yeterli pazarlama bütçeleriniz varsa, doğru kitlelere ulaşabilmeniz mümkün. Ancak neden elinizi cebinize atmadan da YouTube sonuçlarında üst sıralara çıkmayasanız ki?

Gelin YouTube ve Google sonuçlarında nasıl üst sıralara çıkabiliriz, beraber inceleyelim…

YouTube Kanal Kurulumu

YouTube kanalınızı veya videolarınızı oluşturmaya başlamadan önce doğru bir strateji belirlemeniz gerekir. Videolarınızın ne kadar sıklıkla yayınlanacağı, video uzunluklarını, hedef kitlenizi hatta videolarınızın kalitesini bile stratejinize dahil etmeniz gerekir.

YouTube sıralama etkenlerini anlatmaya başlamadan önce kanalınızın nasıl YouTube SEO uyumlu olması gerektiğini anlatmak istiyorum.

1 – Kanal Adı, Markalaşma ve URL

YouTube kanalınız ile ilgili yapmanız gereken ilk şey, markalaşma stratejinizi belirlemektir.

seosozluk-youtube

Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi, iyi bir arka plan resmi, profil resmi, kanal adı ve optimize edilmiş URL, YouTube kanal kurma sürecinin ilk adımları olacaktır.

YouTube Kanal URL’ini değiştirebilmek için,

  • Kanalın 500 veya daha fazla abonesi olmalıdır
  • Kanal en az 30 günlük olmalıdır
  • Kanal bir fotoğrafı kanal simgesi olarak yüklemiş olmalıdır
  • Kanal bir kanal resmi yüklemiş olmalıdır

Bu koşullar sağlandığında, Google Plus sayfasına bağlanıp, URL doğrulama yapılabilmektedir.

2 – Kanal Anahtar Kelimeleri ve Ülke Seçimi

Kanalınız için belirleyeceğiniz anahtar kelimeler ve ülke, YouTube arama sonuçlarında, kanalınızı üst sıralara taşımaya yardımcı olacaktır.

YouTube-anahtar-kelimeler

Bu alanda en çok dikkat etmeniz gereken konu, eklediğiniz anahtar kelimelerin işiniz ile alakalı ve arama hacimlerinin yüksek olmasıdır. Kimsenin aramadığı kelimelerde Google’da ve YouTube’da üst sıralarda çıkmanızın size pek fazla getirisi yoktur. En çok aranan kelimeler için Google AdWords kelime planlayıcısını kullanabilirsiniz.

3 – İlişkilendirilmiş Web Sitesi

Geliştirilmiş kanal ayarlarından ulaşabileceğiniz ilişkilendirilmiş web sitesi özelliği de YouTube kanal optimizasyon süreci için önemlidir.

ilişkilendirilmiş web sitesi

Web site adresinizi yukarıdaki kutucuğa eklemeniz, marka otoritenizin artmasına ve YouTube arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanızı sağlayacaktır.

4 – Kanal Açıklaması ve Linkler

Kanal açıklama alanını iyi doldurmanız ve sosyal medya linklerinizi, “hakkında” sayfasında mutlaka belirtmeniz gerekir.

youtube-seosozluk-hakkinda

Kanal açıklaması alanını ne kadar uzun tutarsanız, arama sonuçları ile ilişkilendirme ihtimaliniz o kadar artar. Bu alanda kullanacağınız anahtar kelimeler sayesinde, rakiplerinizle aranızda fark yaratabilmeniz mümkün.

Ayrıca ekleyeceğiniz sosyal medya linkleri de, ziyaretçilerinizin kanalınızda daha rahat gezinebilmelerini sağlar ve sosyal medya bağlılığını da arttırmış olur.

YouTube SEO Video Sıralama Etkenleri

YouTube videolarınızın SEO uyumlu olması ve aramalarda üst sıralarda çıkmasını sağlamak aslında sanıldığı kadar da zor değildir. Aşağıdaki adımları izleyerek, süreci başarı ile tamamlayabilirsiniz.

1 – Meta Açıklamaları

Kanalınıza yüklediğiniz videolara ekleyeceğiniz; başlık, açıklama ve etiketler, bilinen en önemli YouTube sıralama faktörleri arasındadır.

Özellikle etiket seçiminizi çok iyi yapmanız ve videonuz ile ilgili tüm etiketleri videonun altına eklemeniz, bilinirliğinizi önemli oranda arttıracaktır.

 

youtube-video-ornek

2 – Video Kalitesi

Yüksek çözünürlükte olan videolar, düşük kaliteli videolara oranla arama sonuçlarında çok daha üst sıralarda çıkmaktadır. Videolarınızın HD formatında kaydetmeniz, hem kullanıcılara çok daha iyi bir deneyim sunmanızı sağlar hem de YouTube bu yüzden sizi ödüllendirir.

3 – İzlenme, Beğenilme, Paylaşılma ve Backlinkler

YouTube video sıralamaları, videoların izlenme, beğenilme ve paylaşılma oranlarından da oldukça etkilenmektedir.

Ayrıca videonuzun linkini farklı mecralarda paylaşmanız ve videonuza gelen backlinkler de, sıralamada üstlere çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Yapmanız gerekenleri basitçe sıralamak gerekirse,

  • Videonuzu yayınladıktan sonra kendi sosyal medya hesabınızdan videoyu hemen paylaşın.
  • Blog yazınızın içerisine mutlaka hazırladığınız videoyu ekleyin.
  • Gönderdiğiniz emaillere hazırladığınız videonun linkini ekleyin
  • Farklı bloglara videonuzu sayfalarına eklemeleri için teklifte bulunun.

4 – Küçük Resim ve Kart Ekleme

  • Videolarınıza ekleyeceğiniz tanıtıcı küçük resimler, videolarınızın tıklanma oranını arttıracak dolayısıya YouTube ve Google sıralamalarında üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır.

Youtube küçük resim ekleme

  • Kart özelliğini kullanarak yine tıklanma oranınızı ve website trafiğinizi arttırabilirsiniz. Yapmanız gereken Video yöneticisinin altından videoları sonra da kartları seçmeniz.

kart-ekleme-ozelligi

 

YouTube SEO çalışması ile ilgili anlatacaklarım şimdilik bu kadar. Videolarınızı özgün ve kaliteli hazırlayıp, yukarıda anlattıklarımı uyguladığınız taktirde kısa yoldan rakiplerinizi arama sonuçlarında geçebileceksiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here