site dışı optimizasyon

Site Dışı SEO – Site Dışı SEO Nedir?

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı SEO, adından da anlaşılacağı gibi kendi websitemiz için başka sitelerden link alarak sayfalarımızı arama motoru uyumlu hale getirmek, kullanıcıların davranışlarının sonuçlarında oluşacak değişiklikler yani site içi Seo dışındaki çalışmalar anlamına gelir. Yani aslına bakılırsa SEO için para harcayacağımız kısım çoğunlukla bu bölümde başlıyor.

Site dışı seo çalışması yaparken websitemize gelen backlinklerin kalitesi, gönderildiği website/sayfa, otorite değerleri gibi birçok başlık kesinlikle dikkat edilmesi gereken konulardır. Aksi taktirde hem boşuna elinizi cebinize atmış olursunuz hem de siteniz bu çalışmadan negatif etkilenebilir.

Site Dışı SEO

Güvenirlilik

Otorite: Websiteniz için konusunda tam bir otorite diyebilir miyiz? Yani sitenizde yayınladığınız içeriklerle sektöre yön verebiliyor musunuz?

Aslına bakılırsa Google’ın otorite değerini nasıl belirlediği tam olarak belli değil ancak birkaç sinyal bize bu konu da yol gösterebilir. Websitenize aldığınız kaliteli linkler, sizinle aynı sektörde yer alanların size gönderdiği linkler, önemli sosyal medya hesaplarından paylaşılan linkler website otorite değerini belirleyen konular arasında sayılabilir.

Katılım: Kaliteli websiteler, kullanıcılar ile iyi ilişkiler kurmalıdırlar. Unutmayın ki arama motorları bu ilişkileri birçok yoldan kontrol edebiliyor ve değerlendirebiliyor.

Örneğin, websitenize gelen kullanıcılar sitenizde ne kadar vakit geçiriyorlar? Arama sonuçlarından websitenize ulaşanlar, geldikleri gibi hemen geri tuşuna bakıp çıkıyorlar mı? Bu soruların cevapları, arama motoru sonuçlarını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Rakip sitelere oranla kullanıcıların websitenizde daha fazla gezinmesi, daha fazla sayfayı ziyaret etmesi, sizin oldukça avantajınıza olacaktır.

İçeriklerinizin aldığı beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar da arama sonuçlarındaki yerinizi olumlu yönde değiştirecektir.

Geçmiş: Google botları websitenizi devamlı incelemekte, taramakta ve indekslemektedir. Ayrıca yaptığı tüm işlemleri de kayıt altına almaktadır.

Websitenizin geçmişte yaptığı şüphe uyandıran durumlar, uyarılar veya cezalar, uzun bir süre Google sıralamanızı olumsuz etkilemeye devam edebilir. Özellikle de Google’ın meşhur Penguen algoritmasının gazabına uğradıysanız…

Google Penguen algoritması, websitenize gelen backlinkleri analiz eden ve eğer doğal olmayan yollardan backlink tespit ederse, size ceza kesen bir algoritma olarak düşünülebilir. Eğer penguen algoritmasına bir kere takılırsanız, websitenizin uzun bir zaman arama sonuçlarında gerilere düşebilir.

Kimlik: Yakın bir zamana kadar Google Authorship yani içerik yazarları arama sonuçlarında yer alıyordu ve bu durum websitelere de olumlu yönde yansıyordu. Yani Google tarafından önemli görülen bir yazarın websitenizde yer alması, websitenizin Google sonuçlarını olumlu etkileyen bir faktördü. Daha sonra bazı nedenlerden ötürü Google bu sıralama etkenini kaldırdığını açıkladı.

Birçok otoriteye göre bu konu ilerleyen zamanlarda tekrar gündeme gelecek ve Google sonuçlarını etkileyen önemli bir faktör olmaya devam edecek. Şu an için kimlik bilginizi doğrulayabileceğiniz alanlar: Google Search Console (eski adıyla Web Yöneticisi Araçları) ile websitenizi ilişkilendirmek.

Link İnşaası

Link Kalitesi: Herhangi bir siteden veya pr değeri oldukça yüksek olduğu iddia eden bir websiteden link almanız gerçekten de işinizi görür mü? Kaliteli linkler ile oluşturulan link inşaası ne demek?

Kaliteli linkler sayfa ve domain otoritesi yüksek olan websitelerden gelen linkler anlamına gelir. Size backlink gönderen websitelerin herhangi bir cezai durumla karşılaşmamış olmaları, link çöplüğüne dönmemiş olmamaları ve kopya içerikli sayfalardan oluşmamaları çok önemlidir.

Anchor: Amazon.com, bot aramasında arama sonuçlarında çıkmıyorken, kitap aramasında nasıl oluyorda birinci sırada yer alıyor? Hatta bu siteye belki de milyonlarca link gönderiliyorken…

Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Amazon bot satmıyor ve dışarıdan hiçbir website bu kelimeden amazon.com’a link göndermiyor. Öte yandan kitap kelimesinden veya türevlerinden binlerce link alan bu sitenin arama sonuçlarının tepesinde olmasında da şaşıracak bir şey yok.

Websitenizden bir kelimeye link verirseniz, Google’a ilgili kelimede otoritenin o site olduğu bilgisini vermiş olursunuz. Dolayısıyla ne kadar çok anchor link alırsanız, ilgili anahtar kelimede o derece yükselmeye başlarsınız.

Link Sayısı: Websitenize gelen link sayısı mı yoksa kalitesi mi önemli? Bundan 3-5 sene öncesine dönsek bu sorunun cevabını vermek pek kolay değildi ancak artık çok kolay. Kalite her zaman sayıdan daha önemli!

Kişiselleştirme

Ülke: Kişiselleştirme alanında en kolay yapabileceğiniz SEO çalışması, ülkenizin dilini ve kavramlarını websitenizde yansıtmanız. Nasıl mı?

Amerika’da bir kullanıcı Google’a futbol yazarsa karşısına amerikan futbolu, İngiltere’de bir kullanıcı Google’a futbol yazarsa karşısına bildiğimiz futbol ile ilgili bilgiler çıkacaktır. Her zaman kullanıcılar tarafından kullanılan ifadeler ile içeriklerimizi oluşturmakta fayda var.

Bölge: Bazen ülkelerden ziyade belirli bölgeler için yapılan çalışmalar da Google arama sonuçlarını önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın da bilinen adı Lokal SEO veya yöresel SEO.

Eğer Kadıköy Bağdat caddesinde bir işletmeniz için SEO çalışması yapıyorsanız, bu bölge için yapılan aramalar için birçok güçlü rakibinizin önüne rahatlıkla geçmeniz mümkün olacaktır. Yani kuru temizleme firmaları yerine Bakırköy kuru temizleme firmaları çalışması size başarının anahtarını verebilir.

Kişisel Geçmiş: Bir kullanıcının websiteniz ile karşılaştıktan sonra ki etkileşimi, arama motoru sonuçları ile birebir alakalı olan bir konudur.

Websitenize yeni gelmiş bir kullanıcıyı nasıl ağarladığınız, ona nasıl bir deneyim sunduğunuz oldukça önemlidir. Örneğin her yerden patlayan pop-uplar, farklı sayfalara yönlendirmeler, website navigasyonunun zayıf olması bu deneyimi kötü etkileyen örnekler arasına girebilir. Dolayısıyla sonuçta belli olacaktır…

Sosyal Bağlantılar: Bir kullanıcının sosyal çevresindeki bir tanıdığı, bir restaurant hakkında yorum yazar veya onu bir sosyal medya mecrasında paylaşırsa, arama sonuçlarında o kullanıcının karşısına beğenilen restaurantın gelme ihtimali oldukça artacaktır.

Eğer websitenize gelenler, içeriklerinizi sosyal platformlarda rahatlıkla paylaşabiliyorsa bu size SEO açısından bir güç katacaktır ve organik trafiğiniz artmaya başlayacaktır.

Sosyal Medya

Sosyal İtibar: Her sosyal medya hesabından paylaşılan link, tabi ki aynı etkiyi göstermeyecektir. Yani düşünün ki websitenizin Google arama sonuçlarındaki yerini yukarılara taşımak istiyorsunuz ve bu hesaba ait 10 tane sosyal medya hesabı açıyorsunuz. Bu işe yarar mı? Maalesef!

Hangi sosyal medya hesaplarından websitenize link geldiği çok önemlidir. Değersiz veya sahte hesaplardan link almak yerine güçlü çok sayıda kullanıcı bağlılığı oluşturmuş hesaplardan link almanın yollarını bulmalısınız derim.

Sosyal Paylaşımlar: Websitenizdeki içerikleri mutlaka sosyal medya hesaplarında paylaşmalı ve daha fazla insanın size ulaşmasını sağlamalısınız. Böylelikle hem bilinirliğiniz artacak hem de Google arama sonuçlarında üst sıralara yavaş yavaş çıkmaya başlayacaksınız.

Site içi SEO konusundan sonraki konumuz olan site dışı SEO konusunu da bitirdik. Periyodik tablodaki SEO ihlalleri kısmının da anlatımını okumanızı öneririm.

Bir Makale Daha?

3 Adımda Doğal Backlink Nasıl Alınır?

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir