Google AdWords Reklam Metni Optimizasyonu

Google AdWords’te oluşturduğunuz reklam metinleri, reklamlarınızın kalite puanını direkt etkilediği gibi reklam maliyetlerini de önemli ölçüde azaltmaktadır. Yani sadece kulağınıza hoş geldi diye reklam metinlerini yazmamalısınız, reklam metni optimizasyonu ile konuya biraz daha teknik bakmalısınız.

PPC (pay per click) olarak bilinen, türkçesi tıklama başına ödeme, reklam modelini başarıya taşıyacak ve yatırım getirisini arttıracak birçok metrik bulunmaktadır. Tıklama oranı, AdWords reklamları için bilinen en değerli metriklerin başında gelir.

Tıklama oranı, tıklama sayısı / gösterim sayısı olarak hesaplanmaktadır. Yani AdWords, reklamlarınızı 100 kere gösterdiyse ve kullanıcılar toplamda 1 kere reklamınızı tıkladıysa, o zaman tıklanma oranınız %1 olacaktır.

Peki tıklama oranını arttıracak reklam metinleri nasıl yazılmalıdır?

Reklam Metni Optimizasyonu

Güçlü reklam metinlerinin çok önemli 3 ortak özelliği vardır.

  • Özellik
  • Fayda
  • Harekete geçirici mesaj (call to action)

Özellik

Online işletmenizde ürün veya servis satıyor olabilir hatta sadece markanızın reklamını da yapıyor olabilirsiniz. Unutmamanız gereken, tanıtımını yaptığınız şeyin özelliklerinden bahsetmeniz yani değer önerisinde bulunmanızdır. Özetle: Neden tercih edilmelisiniz?

Fayda

Müşterileriniz size tercih edeceklerse onlara bir fayda sunmakta yarar var. Yani %lik indirimler, 2 al bir öde gibi önermeler ile müşterilerinizin tercih sebebi olmaya çalışmalısınız. Özetle: Sizi seçecek müşteriler, nasıl bu işten kar edecekler?

Harekete Geçirici Mesaj ( Call to action)

Müşterilerinize mutlaka harekete geçirici mesajlar vermelisiniz. Call to action ifadeleri olan metinlerin, olmayanlara oranla getirileri kat kat fazla olacaktır…İnsan psikolojisi işte 🙂 Özetle reklam metinlerinizde; kaçırmayın, hemen alın, fırsatları görün gibi ifadeler kullanmanız gerekmektedir.

Reklamların Yapılandırılması

Yukarıda belirttiğim 3 temel konunun reklam metinlerindeki sıralaması da oldukça önemlidir. Yapılan birçok araştırmaya göre, reklam metinlerinde; özellik en başta, daha sonra fayda ve en sonra harekete geçirici mesaj olduğu taktirde, tıklanma oranınız %150 – %200 oranında artacak ve reklam giderleriniz önemli oranda azalacaktır.

Yapılan başka bir araştırmanın sonuçlarını da sizinle paylaşmak istiyorum. Perry Marshall, “The Ultimate Guide to Google AdWords” adlı kitabın yazarı ve bilinen en büyük AdWords üstadı, der ki: müşteriler ilk önce problemlerinin çözümünü gösteren websiteleri tıklamak isterler. Bunun sebebi ise müşterilerin ürün veya servisleri satın almaktan ziyade problemlerinin çözülmesini istemeleridir.

Reklam Metinlerinin Efektif Kullanılması

Google AdWords reklamlarınızı oluştururken ne yazık ki dilediğiniz uzunlukta yazılar yazamıyor hatta istediğiniz kelimeleri bile bazen kullanabiliyorsunuz.

Yukarıdaki örnek, gerçekten de çok profesyonel ve başarılı bir biçimde hazırlanmış bir reklam. Dolayısıyla çok yüksek ihtimalle tıklanma oranı çok yüksek olacak ve rakiplerine oranla daha düşük bedeller ile Google sıralamasında yerini alacaktır.

Google AdWords reklamlarını oluştururken, bize kullanma hakkı verilen karakter sayılarını sonuna kadar kullanmamız gerekir. Ürününmüz ve servisimiz ile ilgili ne kadar detay verebilirsek, müşterileriniz reklamlarınızı o derece daha fazla tıklamaya başlarlar.

Öte yandan, ne yazık ki reklam metinlerinde ne istersek onu da yazamıyoruz. Örneğin:

  • Görünen URL anyayı gösterirken hedef URL konyaya gitmemeli 🙂
  • Kapalı çarşı ağzı: gelin burdan satın alın, gel abla gel 🙂
  • Garip harfler işaretler kullanmak: ÜC₹€TSİZ
  • Çok fazla noktalama işareti. İndirim Fırsatı!!!

Yukarıdakilere ek olarak, onlarca AdWords kural ihlali bulunmaktadır dolayısıyla Google AdWords reklam yönetimi bence kesinlikle profesyonelce yapılması gereken bir iştir.

Son olarak üzerinde durmak istediğim konu A/B testidir.

Reklamlarınızı her ne kadar pazarlama kurallarına uygun bir biçimde hazırlarsanız hazırlayın, bazen planladığınız tıklama oranına bir türlü ulaşamazsanız. Dolayısıyla reklamlarınızı çeşitlendirmeniz ve devamlı test etmeniz gerekir. Hiç ummadığınız reklamların tıklanma oranları çok yüksek olabilir ve bu reklamlardan çok yüksek dönüşüm elde edebilirsiniz.

Reklamlarınızı bir süre çalıştırdıktan sonra iyi çalıştığını düşündükleriniz ile yola devam etmeniz, kötü performans sergileyen reklamlarla vedaşlamanız, sizi önemli reklam giderlerinden kurtaracaktır.

Bir Makale Daha?

Google Reklamları 2020: Nelere Dikkat Edilmeli?