Site Haritası: Site Haritası Nedir

Site haritası, Google veya benzeri arama motorlarına sitemizde yer alan sayfaları ve bu sayfalarda yaptığımız değişikliklere ait bilgileri anlık bildirmemize yarayan dosyalardır. Site haritasının dinamik olması Seo açısından çok önemlidir.

Site Haritası Nedir?

Yaptığımız birçok site analizinde farkettiğimiz en önemli eksik, websitelerde site haritası olmayışıdır. En iyiden çok amatör bir siteye kadar birçok internet sitesinde bu önemli konunu görmezden gelinebiliyor. Peki gerçekten de site haritası çok önemli bir konu mudur?

Site haritası, arama motorlarına (yazımın devamında arama motorları yerine Google’ı kullanacağım) sitemizde yer alan sayfaları ve bu sayfalarda yaptığımız değişiklikleri Google’a bildirmenin bir yoludur. Bu bildirme yöntemi ile Google, belki de sitemizde hiçbir zaman keşfedemeyeceği sayfaları bulabiliyor ve arama sonuçlarında listelemeye başlıyor. Yapılan birçok araştırmaya göre, sitenizde yer alan sayfaların %78’i ilk olarak site haritanızdan bulunuyor. Yani özetle site haritası çok önemli! Not: Google hiçbir zaman bütün sayfalarınızın arama sonuçlarında çıkacağını garanti etmez.

Site Haritasının İçerisinde ne var?

Site haritasına; sayfalarınızın, kategorilerinizin, görsel dosyalarınızın veya videolarınızın URL’lerini koyabilirsiniz. Tabi ki her bir site haritası farklı olmak kaydıyla. Tüm dosyalar aynı mantıkla hazırlanmakta dolayısıyla benim örneklerim sayfa URL’leri üzerinden olacaktır.

Gelelim işin özetine, site haritası kabaca aşağıdaki örnekte olduğu gibi hazırlanır.

<url>

<loc>https://www.seosozluk.com/</loc>

<lastmod>2020-02-20</lastmod>

<changefreq>daily</changefreq>

<priority>1</priority>

</url>

Evet gördüğünüz gibi bu kadar basit. Tüm sayfalar tek tek yukarıdaki gibi hazırlanıyor, açılış ve kapanış cümleleri ile dosyamız tamamlanıyor. (Açılışta ve kapanışta olması gereken cümleleri kafa karıştırıcı ve korkutucu olmaması adına yazmıyorum, zaten birazdan site haritasının nasıl otomatik hazırlanacağını anlatacağım için, bu kısım sizin için çok da önemli olmayacaktır. Sadece mantığı anlaşılsın diye bu kısımın üzerinden geçiyorum)

Site Haritasında Yer Alanlar Ne Anlama Geliyor?

<loc>https://www.seosozluk.com/</loc>: Bu kısım Google’a ileteceğiniz yani gel de indeksle diyeceğiniz sayfa. 🙂

<lastmod>2020-02-20</lastmod>: Bu sayfanın en son ne zaman güncellendiğini ilettiğiniz kısım.

<changefreq>daily</changefreq>: Bu alanada da ilgili sayfanın ne sıklıkla güncellendiğini belirtiyorsunuz.

<priority>1</priority>: Bu sayfanın sizin için önemi yani tarama sıralamasında ne kadar öne almak istediğinizi belirlediğiniz kısım. Not: Bu alan çok önemlidir çünkü her sayfaya aynı önemi verirseniz,  sitenizdeki önemli sayfalara sıra gelmeden Google sitenizi terk edebilir.

Otomatik Site Haritası Oluşturmak – Dinamik Site Haritası

Sitenize her gün 3-5 tane yazı koyduğunuzu varsayalım. Her gün bu işle mi uğraşacaksınız yani? Tabi ki hayır. Bu işlemi sizin için yapan birçok servis veya eklenti mevcut.

1. http://www.xml-sitemaps.com/:

Eğer eklenti kurabileceğiniz bir yayın aracı kullanmıyorsanız veya gereken eklentiler ücretli ise o zaman xml-sitemaps servisini kullanabilirsiniz. İlk olarak, sitenizin ana sayfa URLsini ilgili alana yazıyoruz. Daha sonra diğer alanları aşağıdaki gibi doldurup “start” diyoruz. Bu uygulama tüm sitenizi ücretsiz tarıyor ve gerekli site haritalarını sizin yerinize hazırlıyor.

Bundan sonraki kısım biraz can sıkıcı çünkü hazırlanan bu dosyayı /public_html/ alanına yüklüyoruz. Bu konu ile ilgili pek detaya girmeyeceğim, sorularınız için sayfanın altında yer alan yorum alanını kullanabilirsiniz.

xml-sitemaps

2. WordPress için Site Haritası

WordPress kullanıcılarına iki tane eklenti önerebilirim.

WordPress SEO:

Bu eklenti kesinlikle her WordPress kullanıcısının edinmesi gereken bir eklentidir. WordPress SEO, site haritasından çok daha fazla amaca hizmet etmektedir ve kesinlikle arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanıza yardımcı olmaktadır.

Bu eklentiyi kurduktan sonra tek yapmanız gereken WordPress menünüzün SEO başlığı altından XML Sitemaps seçip, site haritasını aktif hale getirmek olacaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra site haritanızı aşağıdaki örnekte olduğu gibi bulabilirsiniz.

https://www.seosozluk.com/sitemap_index.xml

Google XML Sitemaps:

Eğer WordPress SEO eklentisini tercih etmezseniz, Google XML Sitemaps eklentisini kurup aktif duruma getirdikten sonra site haritanızı aşağıdaki örnekte olduğu gibi bulabilirsiniz.

Aşağıdaki linkten Seo Sözlük’e ait site haritasına ulaşabilirsiniz.

https://www.seosozluk.com/sitemap.xml

Site Haritasını Search Console Hesabına Tanıtmak

Site haritanız hazır peki Google bu durumu nerden bilecek? Tabi Google’a site haritanızı hazırladığınızı bildirmeniz lazım.

Site haritamızı Google Search Console hesabına aşağıdaki gibi tanıtıyoruz.

  1. Google Search Console’a giriş yapıyoruz.
  2. Sol taraftaki menüden site haritalarına tıklıyoruz.
  3. Yeni bir site haritası ekleyin yazan alana site haritası URL’sini giriyoruz.
  4. Gönder diyoruz.

Google search console site haritası ekleme

İşte bu kadar. Artık Google’ın site haritamızdan haberi var.

Özet

Site haritası çok önemlidir ve mutlaka tüm site sahiplerinin ilgilenmesi gereken bir konudur. Site haritası olmadan da yazılarınız indekslenecektir ancak bu süreç neden daha hızlı olmasın? SEO konusunda gerekenlere ne kadar çok dikkat edersiniz, olumlu sonuçlara o kadar hızlı ulaşırsınız.

Bir Makale Daha?

H1 Etiketi Nedir? H2 Etiketi Nedir? WordPress H1 Etiketi Düzenleme