baslik-meta-aciklamasi

Meta Açıklaması Nedir? Meta Başlığı Nedir? Meta Başlığı Kaç Karakter Olmalı?

Meta açıklaması: SEO çalışması yapılacak sayfaya eklenen, o sayfanın ne ile ilgili olduğunu 2-3 satırda anlatmamızı sağlayan bir HTML etiketidir. Google arama motoru sonuçlarında listelenen meta açıklaması, 130 – 156 karakter uzunluğunda olmalıdır.

Size bir meta açıklaması örneği göstermek isterim:

meta açıklaması nedir

Meta Başlığı Nedir?

Meta başlığı: SEO açısından altın değerindedir ve kesinlikle atlanmamalıdır. Peki nedir bu başlık ile anlatılmak istenen?

baslik aciklamasi

Yukarıda kırmızı ile çerçevelen kısım başlık yani title kısmıdır. Arama motoruna seosozluk yazdığınızda karşınıza bu yazı çıkar ve bu alan bizlere sayfanın ne ile alakalı olduğunu anlatmaya çalışır.

Eğer içerik üreten bir siteniz varsa mutlaka başlık alanı kullanıyorsunuzdur. Özellikle WordPress’te başlık alanı otomatik olarak karşınıza çıkar ve bu alan hem başlık hem de H1 etiketi olarak kullanılır. Diğer hazır yayın platformlarında da durum aynıdır. Yani mutlaka içeriğinize bir başlık atarsınız. Peki içeriğinize attığınız bu başlık arama motoru sonuçlarında gözüküyor mu? Anlatayım…

Başlık yani title konusu çok fazla karıştırılmaktadır. Sayfanızın içerisine attığınız başlık kullanıcılarınız ile alakalı bir konudur. Yani sayfanıza bir kullanıcı geldiği taktirde onu bir yazı ile karşılıyorsanız o zaman sayfanızda mutlaka içeriğiniz ile alakalı bir başlık olmalıdır. Bundan farklı olarak;

Bir de arama motorları için başlık hazırlayabiliyorsunuz. Yani içeriğinize attığınız başlık ile SEO için hazırladığınız başlık birbirinden farklı olabilir. Aslında kulağa biraz saçma gelse de bu durum genellikle markalaşma stratejileri için yoğun olarak kullanılıyor. Bir örnek verelim:

Diyelim, başarılı SEO uzmanlarını anlatan bir yazınız var. Sitenin içerisindeki başlığınız: Başarılı SEO Uzmanlarının Ortak Noktaları olabilir. Ancak SEO için hazırladığınız başlık “SEO Uzmanlarının Ortak Noktaları – SeoSozluk.com” olabilir. Yani markanızın arama motoru sonuçlarında geçmesini isteyebilirsiniz. (Not: Kötü niyetli seo uzmanları, kullanıcıları kandırmak için bu alanı farklı kullanabiliyor, siz kesinlikle böyle yapmayın. Google abi fena kızar valla!)

Yukarıda bahsettiğim gibi WordPress, tumblr gibi platformları kullanıyorsanız çok şanslısınız demektir. İndireceğiniz eklentiler ile bu alanları herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan kolaylıkla doldurabilirsiniz. WordPress kullanıcıları genellikle All in One ya da WordPress SEO eklentilerini kullanıyorlar ama ben WordPress SEO eklentisini size öneririm.

Eğer bir e-ticaret siteniz varsa sayfalarınızda başlık olmayabilir dolayısıyla bu alanı mutlaka doldurmalısınız. Sayfanızın içeriğine uygun olarak doldurduğunuz başlık alanını sayfanıza ekleyerek, arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkacaksınız. Yapmanız gereken, sayfanızın header’ına title etiketini eklemek olacaktır. Örnek:

<title>seosozluk | Arama Motoru Optimizasyonu – SEO Uzmanı</title> 

Meta Başlığı Kaç Karakter Olmalı?

Başlığınız en fazla 60-65 karakter olmalıdır.

Başlık Etiketi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Kullanacağınız başlıkta aşağıdaki konulara çok dikkat etmelisiniz:

 • Başlığınızda anahtar kelime kullanımına dikkat etmelisiniz. Yani arama hacmi olmayan kelimeleri bu alanda kullanmamanızı öneririm.
 • Bu alana anahtar kelimeleri sıralayarak, Google’ı kandırmaya çalışmayın. Anahtar kelimenin yer aldığı mantıklı bir cümle kullanın.
 • En önemli amaçlarınızdan biri: başlığınızı okuyanların sayfanızı tıklamasını sağlamak olmalıdır. Yani bu alanı dikkat çekici bir şekilde hazırlayabilirsiniz (Soru sorabilirsiniz, 6 maddede – 7 yöntemde gibi sayısal bilgiler sunabilirsiniz…)
 • Markanızı veya site adınızı bu alanda geçirerek markalaşma çalışması da yapabilirsiniz.

Not: Siz her ne kadar SEO için başlık yazarsanız yazın, Google kendi istediği bir başlığı arama sonuçlarında gösterebilir. Bu yüzden bu alanı düzgün ve yeterli uzunlukta hazırlamalısınız ki Google sizinkini tercih etsin.

Meta Açıklaması

meta açıklaması nedir

Yukarıda belirtilmiş alan ise meta açıklama alanıdır. Başlık kadar olmasa da bu alan da SEO açısından çok önemlidir.

Meta açıklaması, arama motorları sonuçlarının daha net anlaşılabilmesi için tasarlanmıştır. Yani bir kullanıcı Google’da arama yaptığı zaman gireceği sayfanın ne ile alakalı olduğunu bu alandan aldığı bilgiler doğrultusunda anlayabilmektedir. Dolayısıyla bu alan da çok önemlidir.

Aynı başlık alanı gibi meta açıklamalarını hazırlamak da eğer WordPress gibi platformları kullanıyorsanız çok basittir. WordPress SEO eklentisini indirip kurun ve makale yayınladığınız sayfanın hemen aşağısında meta kutucuğunu doldurun. İşlem bu kadar kolay.

Eğer WordPress kullanmıyorsanız ve yazılımınız size ait ise doğru meta etiket kullanımı aşağıdaki gibi olmalıdır.

Header alanına;

<meta name=”description” content=”Bu alana açıklama metnini koymalısınız.”>

Meta Açıklaması Nasıl Hazırlanmalıdır?

Meta açıklamasını hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Meta açıklamasında kullanmanız gereken karakter sayısı maksimum 160-165 arası olmalıdır.
 • Meta açıklama alanında, anahtar kelime kullanımına daha bonkör davranabilirsiniz. Ama yine de 2 kere anahtar kelime, 1 kerede anahtar kelimenizi destekleyen farklı bir anahtar kelime kullanmanız yeterli olacaktır.
 • Bu alan mutlaka içeriğinizi anlatan bir yazı olmalıdır. Meta açıklamalarını anahtar kelimeler ile boğmamalısınız.
 • Kullanıcılarınızın meta alanını okuduktan sonra sayfanıza sokmanın bir yolunu bulmalısınız. Dürüst ama yaratıcı olun derim.
 • Meta açıklama kısmını kısa tutmamalısınız. Yani size verilen karakter sayısını tamamlamaya çalışın. Ne kadar çok kelime o kadar iyi.

Not: Siz her ne kadar SEO için meta açıklaması yazarsanız yazın, Google kendi istediği bir meta açıklamasını arama sonuçlarında gösterebilir. Bu yüzden bu alanı düzgün ve yeterli uzunlukta hazırlamalısınız ki Google sizinkini tercih etsin.

Meta Anahtar Kelimeler

<meta name=”keywords” content=”kelime 1, kelime 2, kelime 3…” />

Meta anahtar kelimeler Google tarafından bakılan bir alan değildir. Google 2009 yılında meta anahtar kelimelerin arama sonuçlarını etikelemediğini net bir şekilde söyledi. Dolayısıyla birçok SEO uzmanının düştüğü hataya düşmeyin ve bu konuya zaman harcamayın. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız, linke tıklayabilirsiniz.

Sonuç:

Meta açıklaması nedir, meta başlığı nedir artık biliyoruz. Sayfalarınızı güncellemek için hiç vakit kaybetmeyin derim.

Bir Makale Daha?

H1 Etiketi Nedir? H2 Etiketi Nedir? WordPress H1 Etiketi Düzenleme

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

9 comments

 1. a. eser

  merhaba, web sitenin meta açıklaması kısmında telefon fiyatları, telefon özellikleri, telefon renkleri gibi anahtar kelimeyi sıkça vurgulamak, seo açısından sakıncalı mıdır?

  • kullanıcıları tıklamaya yöneltici kullanımlar olsun.

 2. film izle

  Teşekkürler

 3. Hakan

  Yazdığım meta açıklaması indexte çıkmıyor. Yazının içeriğinden otomatik olarak başka şeyler yer alıyor. Bunu nasıl ayarlayabilirim?

  • google search consoledan google gibi getir seçeneği ile metanızın değişmesini istediğiniz URL yi taratın. Bir süre sonra düzelecektir.

 4. Burak

  Hocam meta name=”description” kodunu eklediğimde sadece anasayfa indexsinde değilde konu indexlerindede çıkıyor örneğin kpss haberi indexinde haberin detayı değilde desciptiondaki yazıyor çıkıyor her indexin desciptionu aynı başlıkları farklı seo açısından sorun oluştururmu?

  • Merhaba Burak. Bu durum sorun oluşturu, meta açıklamalarını farklı yapmalısın. Eğer WordPress gibi bir CMS kullanıyorsan, kod ekeleme yerine eklenti kullanabilirsin.

 5. Hayat

  hocam burak arkadaşın sorunu bende de var eklenti olarak ne kullanmamız lazım yoast seo kullanıyorum ama her sayfaya ayrı yazdığım halde google da yine her sayfada aynı meta çıkıyor

 6. mira kumaş nedir

  wordpress e nasıl desp. ekleyip düzenleriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir