3 Adımda Doğal Backlink Nasıl Alınır?

Yazıya geçmeden önce, şirketiniz / markanız için profesyonel backlink profilini sizler adına oluşturabiliriz. Bu yöndeki talepleriniz için iletişime geçiniz : info@seosozluk.com 

Link inşaası bir sanattır. Bu işi abartılı bir şekilde yapmaya kalktığınızda keşke hiç yapmasaydım demek zorunda kalabilirsiniz. Hatta birçok rakibinizin bir tane bile backlink almadan, Google arama sonuçlarında sizi geçmesi sinirinizi bozacağı gibi SEOya olan inancınızı da yitirmenize neden olabilir.

Peki link inşaası sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Backlink nasıl alınır? Backlink alırken nelere dikkat etmek gerekir? Anlatayım…

Google der ki: Backlink satın almayın, değiş tokuş etmeyin, kendi siteleriniz arasında backlink gönderiminde bulunmayın. Peki neden?

Backlink Google sıralama faktörleri arasında önemli bir etken. Yani çok iyi kaynaklardan gelen backlinkler, ilgili aramada Google’daki sıranızı önemli oranda değiştirebilir. Dolayısıyla eğer siz iyi bir kaynaktan bir şekilde backlink satın alırsanız, Google’ı kandırmış olursunuz. Çünkü o backlink hak edildiği için değil, satın alındığı için kazanılmıştır.

Google’ın bilinen en büyük 3 algoritmasından biri olan Penguen algoritması, yukarıda bahsettiğim örnekte olduğu gibi doğal yollar ile kazanılmayan backlinkler ile savaşmaktadır. Google, doğal yollarla geldiğinden şüphelendiği backlinkler için kimi zaman websitelere çok ağır cezalar vermekte kimi zaman da gelen backlinkleri yok sayabilmektedir. İki durumda da uğraşlarınız çöpe gideceği gibi boşa para da harcamış olacaksanız. Özetle kesinlikle backlink paketlerinden uzak durun!

Doğal backlink ne demek, kısaca ona da bakalım.

Doğal backlink, Google’ı manipüle etmeden almayı başardığınız backlinkleri ifade etmektedir. Yani başka bir deyişle, aldığınız backlinki tıklayan bir kullanıcının, sitenize geldikten sonra herhangi bir kandırılma hissi yaşamaması ve gerçekten o backlinki hakettiğinize inanması bence o backlinki doğal veya doğal görünümlü yapar.

Aslında satın alınan bir backlinkin, bir website için işe yaraması ancak başka bir site için işe yaramamasının altında biraz da bu durum var. Kaliteli bir içerik için alınan backlinkten gelen kullanıcının davranışları ile kalitesiz bir içerik için alınan backlinkten gelen kullanıcının davranışları, backlinkin durumunu kolayca ifşa edebilmektedir. Neyse bugünkü konumuz doğal backlinkler, dolayısıyla konumuza dönüyorum 🙂

Doğal backlink kavramanın ne kadar önemli olduğunu anladık sanırım. Gelin doğal backlink nasıl alınır biraz da ona bakalım.

Doğal Backlink Nasıl Alınır?

Bence konu backlink olunca akla gelen en önemli isim: Brian Dean. Bugünkü yazımıza vesile olan bu arkadaşın en önemli bir çalışmasını, her zamanki gibi SEOSozluk gözünden sizlere anlatmaya çalışacağım.

Doğal backlink nasıl alınır

1 – Yüksek Hacimli ve Popüler Bir İçerik Bulun:

Doğal backlink çalışması için size ilk gereken şey: Yüksek hacimli ve popüler bir içerik olacaktır. Yani kimsenin aramadığı bir konu hakkında bir içerik oluşturmak sizi zaten arama sonuçlarında hemen birinci sıraya çıkartır. Önemli olan çok aranan bir konuda zirveye ulaşmaktır.

Örneğin, Google ilk sayfada çıkmak istediğiniz anahtar kelime “network marketing nedir” olsun. Bu kelimenin aylık arama hacmini Google anahtar kelime planlayıcısından kontrol ettiğimizde sonuç: 4,400, yani hiç fena sayılmaz.

anahtar kelime aracı

Şimdi sıra geldi, bu konu ile yazılmış en iyi içeriği bulmaya. Google.com.tr’ye “network marketing nedir” yazıyoruz ve ara diyoruz. İşte karşımızda Google’ın bu arama ile ilgili bulduğu en değerli sayfalar.

networkmarketing-seo

Evet rakiplerimizi bulduk, şimdi sırada ne var?

2 – İçeriği Güncelleyin ve Eksikliklerini Tamamlayın:

Rakiplerinizi bulduktan sonra yapmanız gereken, gözünüzün kestiği bir rakibi seçmek. Aslında size önerim birinci sıradaki websiteyi hedeflemeniz ancak bazı durumlarda birinci sırada sözlük siteleri veya wikipedia olabiliyor.

Neyse, rakibimizin sitesine giriyoruz ve yayınladığı içeriği iyice ve dikkatlice inceliyoruz. Eğer içerik eski tarihli bir içerikse oldukça şanlısınız demektir. Neden mi?

Eski tarihli içeriklerin güncel bilgileri bünyesinde barındırması oldukça zor. Zaten bu yüzden de Google bas bas sayfalarınızı güncelleyin diye bağırıyor.

Şimdi yapmanız gereken, rakibinizin içeriğini genişletmek ve güncel örneklerle çeşitlendirmek. Belki karşınıza çıkan içerik önemli noktaları sadece başlıklar halinde vermiştir. Size düşen bu başlıkları tek tek açıklamak olabilir. Veya harika bir infografik veya video hazırlayıp içeriğinize ekleyebilirsiniz.

Ayrıca SEO uyumlu içerik hazırlamanız gerektiğini de size hatırlatmak isterim. Sadece kaliteli bir içerik oluşturmanız ne yazık ki yeterli olmayacaktır.

Yani sonuç olarak iki web sayfasını yan yana getirdiğinizde, rakibinizine oranla çok daha kaliteli bir içerik hazırladığınızdan eminiz artık. Eminiz değil mi? 🙂

3 – Doğru Kişilere Ulaşıp, Backlink İsteyin:

Sıra geldi en zevkli bölüme 🙂

Rakibimizin içeriğini yayınladığı adrese yani URLye hangi backlinklerin geldiğini bulmamız gerekiyor.

Bu tarz bir hizmeti genellikle ücretli SEO araçları vermektedir. Örneğin ahrefs, backlink konusundan bilinen en güçlü backlink analiz araçlarından biridir. Eğer aylık 79 doları gözden çıkarırsanız, rakibinize ait backlink raporunu detaylıca alabilirsiniz.

Eğer bütçeniz sınırlıysa dünyanın sonu değil. Gelin neler yapabiliriz bakalım.

Ücretsiz Backlink Araçları

 • SEO Spyglass isimli programın ücretsiz versiyonu ile bir takım backlink bilgilerine ulaşabilmeniz mümkün. Aşağıdaki görselde hangi sitelerden backlink geldiğini görebiliyoruz.

seospyglass

opensiteexplorer

Rakibimizin sayfasına gelen backlinkleri de tespit ettik. Sıra geldi son aşamaya 🙂

Backlink’in varolma sebebi, konuyula ilgili en doğru kaynağı referans göstermek. Peki bu konunun bizimle alakası nedir? 🙂 Anlatayım…

Sizin “network remarketing nedir” ile ilgili oluşturduğunuz içerik, rakibinizinkinden artık çok daha iyi. O zaman rakibinize backlink gönderen yani onu referans gösteren linki değiştirmenin zamanı gelmedi mi? Bence geldi. Hadi işe koyulalım.

Yapmanız gerekenler:

 1. Backlink gönderen siteye girin ve iletişim adresini bulun.
 2. İlgili kişiye güzel bir email hazırlayıp, websitesinde hazırladığı içeriğin ne kadar kaliteli olduğunu ve “network remarketing nedir” ile ilgili verdiği linke benzer bir sayfanın da sizde olduğundan bahsedin. Ayrıca sizin yazınızın çok daha güncel olduğunu ve size link verip vermemek istediğini sorun.

İşte bu kadar! Biraz önce neyi başardığımızı takip edebilmişsinizdir umarım. Eğer bu işi başarabilirseniz, rakibinizin backlinkini kendi tarafınıza geçirdiniz. Bir taşla iki kuş bu olsa gerek 🙂

Doğal backlink kazanma ile ilgili uygulanabilecek en iyi backlink yöntemlerinden birini anlattım. Hiç vakit kaybetmeden yukarıda anlattıklarımı denemeye ne dersiniz?

SEO Eğitimi mi Arıyorsunuz ? >> SEO Eğitimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Haydi Kolay Gelsin!

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

123 YORUMLAR

 1. Yazınızdan Google’la kesin iyi geçinmek gerektiğini anladım.dediğiniz yöntemle bugün link almayı denedim.bakalım ne sonuç verecek merak ediyorum.

 2. selamlar..yine ben:).makalenizdeki backlink araçlarından biriyle bir siteyi analiz ettim.analiz sonucunda 5-6 aylık sitenin 2346 backlinki olduğunu belirtti ve backlinklerin çok büyük kısmını sağlayan tek bir internet sitesi.sayıdan ziyade backlink sağlayan sitenin tekliği oldu.sanki backlink alan başka bir site kurmuş ordan paso gönderiyor:).iki siteye de baktım ikiside alexa’da fena yerlerde değil.bende o backlink veren siteye güncel bir yazımı göndereyim dedim ama bu site devamlı böyle link çıkışı yapıyorsa diye de sonra vazgeçtim..sizin yorumunuzu almak istedim.yanlış mı düşünüyorum acaba?

  • merhaba, iki site arasında reklam anlaşması olmuştur ve örneğin sidebardan bir banner ile link çıkışı yapılıyordur. Siz de incelediğinizde sanki her sayfadan backlink geliyor gibi görüyor olabilirsiniz. Bu sadece bir örnek, bu çeşit bir sürü örnek de olabilir.
   Size önerim,
   eğer ücretli backlink analiz araçları kullanmayacaksanız, alexa değerinden ziyade moz domain authority değerine ve Google’da indekslenen sayfa sayısına da bakabilirsiniz. iyi çalışmalar

 3. Çok güzel bir anlatım olmuş, teşekkür ederim. Site içi seodan sonra dış seonun en önemli parçası backlink olsa gerek. Sitemi kuralı henüz 1 hafta oldu, bazı anahtar kelimelerde 20. sıralara kadar geldim ama bu backlink olayı beni düşündürüyordu. Paylaşım için tekrar teşekkürler.

 4. Sitenizi okudum ve çok güzel bilgi vermişsiniz bende inşallah instagram takipçi satın al kelimesinde sitemi üstlere taşıyabileceğimi düşünüyorum teşekkürler

 5. Backlink ile ilgili yazınız için teşekkür ederim. Konu hakkında bi sorum olacaktı. Mesela inşaat ile ilgili bi sitemiz var bu sitemize sağlık veya alakasız bi sektör web sitesinden backlink almanın sakıncası var mıdır? yararı mı olur zararı mı olur ? yoksa farketmez mi ?
  Teşekkür ederim..

 6. Backlink ile ilgili sorum var. Site diyelim A.com olsun ve ben içerik yayınladım sitemde içerik linki A.com/icerik .Şimdi ben backlink alacak olursam A.com’a alırsam otomatik A.com/içerik e de almış olurmuyum?

 7. Hakikaten Link İnşaat Gibi Temeli Sağlam Yapmayıp Üst Katları Sağlam Yapsanız Ne Fayda Sağlayacak Değilmi.
  Yazar Bu Yazıda Bunu Anlatmış Bence Çok Faydalı Fikirler. Her Yazardan Bir Bilgi Öğrenmek Kişiyi Yazar Yapmasada En Azından Öğrenmiş Olur:)

 8. Gerçekten Yazı Okumaktan Okadar Üşengeç ve Backlink hakkında pek bilgisi olmayan Birisiyim, Okadar Güzel ve Emek Vererek. Üşenmeden Yazmışsınız Yorum Atmasaydım Vicdanım Rahat Etmezdi.
  Anlattıklarınızı Daha Önce Hiç Görmedim, Bilinen Bişey Ama Anlatılmıyor Galiba Paylaşımınız İçin Çok Teşekkür Ederim Herkes Adına Sevgilerimle

 9. Backlink ile ilgili en doğru yöntemi tarif etmişsiniz. Bir sosyal medya hesabını kullanmayacaksanız orada kayıt açıp sitenize link vermenin hiçbir alemi yok.

  İnsanlara ne kadar çok şey verirseniz onlar da o kadar karşılığını veriyor. Benim bir tane yazım 6 ay sonra 60bin okumalara çıkmıştı, oysa o yazıyı yazarken böyle bir ihtiyaç olduğunun bile farkında değildim. Birçok siteye bilgi için girip hiçbirşey öğrenmeden çıkmak yerine bir sayfada konunun tüm detaylarının olması ve mümkünse o konudaki bilimsel yayınlara atıf yapılarak konunun objektif bir şekilde basit bir dille anlatılması herkesin işine yarar.

  Yazınızı beğendiğim için yorumla katkı yapmak istedim

 10. Google ile düşman olmaya dediğiniz gibi gerek yok. Doğal backlink yöntemleri ile sabırla google’de üst sıralara çıkmak mümkün. Yapay zeka son derece kıvraklaştı ve hamlelerinizi öngörebiliyor artık.

 11. Yazı için teşekkür ederim, oldukça doyurucu.

  Kendime ait blog açtım. Sigara bırakma üzerine. Amacım sigarayı kendi yöntemine bırakmak. Bloğun üst sıralara çıkması için yapılacak en güzel eylem, edu.tr veya bel.tr, gov.tr gibi yerlerden link almak. Sıralama bir anda değişir.

 12. Anlatım için Teşekkürler Denemekte fayda var genelde kabul edeceklerini sanmıyorum haber sitesi olduğumuz için ama şansımızı denemekte fayda var

 13. Blogumla ilgili ziyaretçi artırma, doğal backlink alma gibi yöntemleri araştırırken okuduğum üç yazınında size ait olduğunu fark ettim. Bence en iyi niş bloglardan birisiniz. Bilmeyenler için 🙂 blog açıp seo çalışması yapıp doğal backlinler ile google da birinci sırada çıkmak. Saydığım bu dört terim farklı gibi görünebilir ama hepsi bir biriyle bağlantılı ve yazılan bir makalede diğer konulara link verince yazınızı daha da güçlendirir. Emre hocam bu avantajı kullanan başarılı insanlardan biri. Backlink alma yöntemine gelince yukarıdaki anlattıklarınızı uyguluyorum ama maillere cevap gelmiyor. 🙂 Başarılarınızın devamını diliyorum kolay gelsin.

 14. Emre emek vermişin okudum sonuna kadar yalnız neye gıcık oluyorum biliyormusun? sen link vermeyi kapatmana rağmen daha başlıklı yorum yazanlar var adam buradan bir şeyler öğreneceğine tutmuş nofollow link alma peşinde hey Allahım yaw….

 15. Hocam gayet güzel anlatmışsınız. Ancak bir siteden karşılıksız bir şekilde backlink istemenin sonuçsuz kalacağını düşünüyorum. Yanılıyor muyum?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here