Panikle Yapılan 4 SEO Hatası

3

Hergün binlerce yeni web site, sektörde çoktan isim yapmış sitelerle rekabet etmek için kuruluyor. İlgili konularda veya anahtar kelimelerde köşe başları tutulduğu için de, SEO çalışmaları her zamankinden daha da önemli oluyor.

SEO çalışmaları bugünden yarına etki edecek çalışmalar olmamasına rağmen, birçok web uzmanı SEO konusuna pek hakim olmadığı için, hayaller Paris gerçekler Eminönü olabiliyor 🙂

Peki ne yapmak lazım?

SEO konusunun en can alıcı bölümleri: Planlama ve stratejidir aslında. Yani bir SEO projesine başlamadan önce aşağıdaki sorulara mutlaka cevap verebiliyor olmak gerekir…

 

 • SEO konusuna tam anlamı ile vâkıf mısınız?
 • SEO çalışmalarında neyin ters gittiğini anlayabilecek donanımınız var mı?
 • SEO çalışmalarına ayıracak yeterli vaktiniz var mı?
 • SEO dan beklentilerinizi sayısal verilere dayandırabiliyor musunuz?
 • SEO nun web site trafiğinize etkisini aylık ve yıllık bazda tahmin edebilir misiniz?
 • Rakiplerinizin SEO çalışmalarını inceliyor musunuz?
 • Dijital pazarlama bilginiz var mı?

Kısacası iyi bir SEO uzmanında olması gereken özellikler sizde var mı?

 

Eğer yukarıda sorduğum soruların eksiksiz tümüne cevap veremiyorsanız, o zaman yapacağınız SEO çalışmaların sonuçlarına pek fazla ümit bağlamamalısınız derim. Yoksa siz üzülürsünüz.

 

Bugün sizlere birçok müşterimizde karşılaştığımız bir sorunu anlatmak istiyorum. İşler istenildiği gibi gitmeyince, plansızca yapılan SEO hataları…

 

Panikle Yapılan ve Bir Web Sitenin Sonunu Getiren 4 SEO Hatası

seo hatası

1 – Alan Adı Değişikliği

Web siteniz hayalinizdeki trafiğe bir türlü ulaşamamış ve siz de hatanın nereden kaynaklandığını tahmin etmeye çalışıyor olabilirsiniz. Eğer suçu alan adınıza yıkmayı planlıyorsanız, tekrar düşünün derim.

Piyasada çok yanlış bilinen bir algı var. Alan adı SEO için çok önemli!

Alan adının SEO üzerinde bir etkisi yok dersem yalan söylemiş olurum ancak burada doğru soru: Bir alan adının SEO üzerindeki etkisinin ne kadar olduğudur?

Arama motoru sonuçlarını etkileyen faktörlerin neler olduğu ve bu faktörlerin sonuçları ne kadar etkilediği kimse tarafından net olarak bilinmiyor. Sebebi ise Google’ın bu konular ile ilgili bizlere bilgi vermemesi. Ancak yapılan birçok çalışma hatta deney gösteriyor ki, alan adlarında yer alan kelimelerin SEO üzerindeki etkisi çok ama çok az.

Sonuç?

SEO Hatası Ders 1:

Google organik sonuçlarda istediğiniz başarıyı yakalayamamış olmanızın nedeni kesinlikle alan adınız değil. Eğer alan adınızı değiştirirseniz, her şeye sıfırdan başlamanız gerekeceğini sakın unutmayın!

 

2 – Backlink Paketleri

Hedefler tutmayınca aksiyon almanız gereken konuları araştırmanız kadar doğal hiçbir şey yoktur herhalde. Yani nerede yanlış yapıyorsunuz veya rakiplerinizde olan ancak siz de olmayan nedir?

Yoksa backlink mi?

Backlink çalışmaları, arama motoru sonuçlarını etkileyen önemli faktörler arasındadır. Ancak bu konunun diğer SEO çalışmalarından en önemli farkı: Backlink çalışmalarının çok fazla manipüle edilebiliyor olmasıdır.

Nasıl mı?

Eğer iyi bir backlink ile kötü bir backlinki ayırabilecek SEO bilgisi sizde yoksa, kendini SEO uzmanı olarak adlandıran birçok kişi sizi rahatlıkla kandırabilir. Yani eli yüzü düzgün, yakışıklı bir siteden size backlink geliyor olması, o backlinkin faydalı olacağı anlamına gelmez. Hatta tam tersi, bu backlink size zarar bile verebilir.

Peki backlink paketleri?

Backlink paketleri ile benim kadar dalga geçen yoktur herhalde. Herkesin işine kesinlikle saygı duyuyorum ancak konu bu komik paketler olunca nedense beni bir gülme tutuyor 🙂 Yani backlink paketleri için sunulan fiyatlara bakıp bile konunun ne kadar saçma olduğunu anlayabilirsiniz.

Sonuç?

SEO Hatası Ders 2:

Eğer organik trafiğiniz istediğiniz gibi yükselmiyorsa, can havli ile backlink paketlerine saldırmayın. Bu saçma paketler işletmenizin sonunu getirebilir.Doğal backlink çalışmalarını tercih edin.

 

3- Arama Hacmi Olan Kelimelerin Peşine Düşmek!

Web sitenizin içeriğini oluşturan ürünlerin, hizmetlerin veya makalelerin arama hacmi diğer sektörlere göre çok az olabilir.

O zaman hemen arama hacmi olan kelimelere yönelin ve trafiğinizi arttırın! Bir saniye, şaka yaptım…Konu o kadar da basit değil!

Öncelikle bir konuya açıklık getirmekte fayda var. SEO trafik demek değildir! Yani amacınız web siteniz üzerinden gelir elde etmek olmasa bile(!), sizin için önemli olan alakalı trafiktir. Dolayısıyla stratejinizi, sitenizi kurma kararı verdiğiniz gün çok iyi belirlemelisiniz.

Arama hacmi olan kelimelere yönelmek yani kabaca insanların Google’da aradıkları şeylere sitenizde yer vermek, doğru kurgulandığı taktirde çok iyi sonuçlar doğurabilir. Ancak eğer konuyu yanlış anlarsanız, eldeki müşteriden de olabilirsiniz.

Neden mi?

Eğer spesifik/niş ürünler satıyorsanız veya sadece belirli bir kesime hitap edecek içerikler oluşturuyorsanız, web sitenizin trafiği de o ölçüde az olacaktır. Ancak bu sizin diğer sitelere oranla çok daha az gelir elde edeceğiniz anlamına gelmez. Yani rakibiniz günlük 10,000 trafik ile sizin 2,000 trafiğinize kıyasla sizden çok daha az kazanıyor olabilir.

 

Sonuç?

SEO Hatası Ders 3: 

Sizin için önemli olan trafik değil gelir olmalıdır. Trafiğinizi arttırmak için sitenizin asıl konusundan uzaklaşırsanız, eldeki gelirinizden de olabiliriz. Planlamanızı işin başında yapmalı ve ona sadık kalmalısınız.

 

4 – Kaliteyi Düşürmek – Black Hat Çalışmaları

Hayaliniz bir türlü gerçekleşmiyor diye işleri boş verip, içerikleriniz kalitesini düşürürseniz, zaten kazanamadığınız organik trafiğe ulaşmanız sadece bir hayal olarak kalacaktır.

Öte yandan bazı web site sahipleri, konuyu bir adım öteye taşıyıp, black hat çalışmalarına başvurmaktadır. İşte çöküşün başlangıcı 🙁

Kullanıcı deneyiminin SEO çalışmaları üzerindeki etkisinin çok fazla olduğunu birçok yazımda avaz avaz anlatmışımdır herhalde. Aslında ülkemizdeki en önemli SEO yanılgısı da burda başlıyor. SEO çalışmalarını müşterileriniz yerine arama motorları için yapmak!

 

Sonuç?

SEO Hatası Ders 4:

Sayfalarınızın kalitesinden asla ödün vermeyin ve ziyaretçilerinizi aldatmaya çalışmayın. Kısa vadede olumlu sonuçlar alsanız bile orta vadede internetten silinip gidersiniz

 

 

 

Bonus – Ders 5:

SEO çalışmalarınıza başlamadan önce mutlaka doğru hedefler koymaya çalışın ve bu hedeflere sadık kalın. Web sitenizin trafiğini her dakika kontrol ediyorsanız, trafiğinizin hiç artmadığı algısı kafanızda yer edebilir. Ancak 6 aylık veya 1 senelik ziyaretçi trafik grafiğini önünüze koyduğunuzda, verileri çok daha iyi analiz edebilmiş ve hedeflerinizi kontrol edebilmiş olacaksınız.

 

Haydi Kolay Gelsin!

3 YORUMLAR

 1. Emre Bey, çok güzel bilgiler paylaşıyorsunuz.
  Sizden bir web sitesi açmadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda daha somut bilgilerin olduğu bir içerikte bekliyoruz.

 2. Forumlarda backlink paketleri konusunda ticaret müthiş gidiyor.İnsanlar ne bekliyor anlamıyorum.Bir keresinde anahatar kelime analizi önemli, bu şekilde yazı yazmak lazım.Bunun için şöyle bir hizmet var dedim.Kimse umursamadı bile =) Backlink olacak abi!Parayı ver kurtul şeklinde bakıyoruz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here