Tıklanma Oranını Arttırmanın Basit Yolları

Tıklanma oranı son dönemde eskiden hiç olmadığı kadar önemli olmaya başladı. Google arama sonuçlarını etkileyen faktörler arasında çok önemli bir kriter olmaya başlayan tıklanma oranı, dolayısıyla herkesin de ilgisini çekmeyi başardı. Yazımızda tıklama oranınınızı arttırmanızıs ağlayacak bir kaç ipucu vereceğiz.

Tıklanma Oranını Arttırmanın Basit Yolları

Tüm SEO uzmanlarının hedef odak noktası hiç kuşkusuz arama motoru sonuçlarında, bloglarını veya internet sitelerini üst sıralara taşımak. Peki ya üst sıralarda çıkan sonuçlar tıklanmıyorsa? Tıklanma oranı nasıl arttırılır ?

Birçok black hat seo uzmanı, yıllarca internet sayfalarının title ve meta açıklama alanlarını manipüle ederek sayfalarını üst sıralarda çıkarmayı başardı. Bu alanlara anahtar kelimeleri doldurarak Google’ı kandırmayı başaranlar, halen bu durumun geçerli olduğunu sanıyorsa, çok yanılıyorlar! Alakasız title ve meta açıklamaları, kesinlikle hiç uygulanmaması gereken black hat seo teknikleri listesine girdi. Peki doğru title ve meta açıklamaları nasıl hazırlanmalıdır?

 

Title – Başlık

Title yani başlık açıklamaları, arama sonuçlarında karşınıza çıkan sonuçların ilk satırıdır. Bu alan 70 karakterden uzun olmamalıdır çünkü Google sadece 70 karaktere kadar ki kısımları indekslemekte ve göstermektedir.

Title kısmı çarpıcı ve farklı olmalıdır. Okuyucuya hem net bir bilgi vermelidir hem de merak uyandırmalıdır. Bu alana anahtar kelimeleri doldurmak yerine bir tane anahtar kelime koyabilir ve okuyucularınıza soru sorarak onların ilgisini çekebilirsiniz. Böylelikle tıklanma oranınız artacaktır ve Google arama sonuçlarında daha üstlerde listelenmeye başlayacaksınız.

title-ekran

Meta Açıklamaları

Meta açıklamaları, başlıktan sonra gelen en önemli kısımdır ve okuyucuların sayfanızı seçmeden önce yazınız ile ilgili fikir edindiği bölümdür. Meta açıklamaları 160 karakteri geçmemelidir çünkü titleda olduğu gibi Google, 160 karakterden uzun meta açıklamalarını indekslememekte ve dolayısıyla göstermemektedir.

Meta açıklamalarını anahtar kelimeler ile doldurmak eski yıllarda çok işe yarasa da artık hiçbir anlam ifade etmiyor. Google, bu alanın kullanıcıya doğru bilgi vermesini ve okuyucuları kandırmamasını sağlamak için devamlı algoritmalarını güncelemektedir. Son Hummingbird güncellemesiyle beraber artık meta açıklamaları kısmında çok miktarda anahtar kelime olmasındansa, anlamlı cümlelerin olması çok daha önem kazanmışa benziyor.

meta-ekran

Title ve meta açıklamalarını ne kadar iyi hazırlarsanız tıklanma oranınız o oranda artacaktır.

 

Tıklanma Oranları Nasıl Öğrenilir?

Peki hangi yazılarınızın ne oranda tıklandığını nasıl öğreneceksiniz? Çok kolay! Google’ın vermiş olduğu ücretsiz bir servis olan Google Web Master Tools bu konuda yardımınıza koşuyor.

 

WebMaster Tools ile Tıklanma İstatistikleri

Hangi sayfalarınızın ne kadar tıklandığını öğrenmek için WebMaster Tools’a giriş yapıyoruz. Daha sonra aşağıdaki adımları takip ediyoruz…

  • Sol taraftaki menüden “arama sorguları”nı seçiyoruz.
  • Karşımıza çıkan ekrandaki bilgilerden “gösterimler” ve “tıklamalar” alanlarını sıralayabiliyoruz. Ayrıca “bu tabloyu indirin” diyerek daha detaylı bir çalışma yapabilmeniz de mümkün.


WBT arama-sorgulari2

 

Kısacası…

Tıklanma oranınız, görüntülenme oranınız kadar önemlidir. Yazılarınızın okunması için title ve meta açıklamalarını çok iyi düzenlemelisiniz.

Title: En fazla 70 karakter ve ilgi çekici olmalıdır. Çok fazla anahtar kelime kullanılmamalıdır.

Meta: En fazla 160 karakter olmalıdır ve bilgi verici olmalıdır. Bu alanda da çok fazla anahtar kelime kullanılmamalıdır.

Tüm title ve meta etiketlerinizi toplu kontrol etmek iyi bir başlangıç olabilir.

 

Yazılarınızı kontrol etmemizi ister misiniz? Tek yapmanız gereken seo@seosozluk.com adresine mail atmak!

 

Haydi Kolay Gelsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here