SEO

 SEO, İngilizce açılımı Search Engine Optimization, Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu olan web sayfalarının arama motorlarına uyumlu hale getirebilmek için yapılan çalışmalara verilen isimdir. SEO çalışması yapılan web sitelerin Google arama sonuçlarındaki sıralamaları, SEO yapılmayan sitelere göre çok daha yüksektir.

Bu yazımızda SEO – Arama Motoru Optimizasyonu terimleri, SEO çalışmalarına neden ihtiyaç duyulduğu, SEO Nedir, Google SEO Çalışmaları, SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır, Türkiye’de SEO Ne Durumda?, SEO FiyatlarıÖnemli SEO Toolları (Araçları) ve Türkiye’de Öne Çıkan SEO Uzmanları gibi konu başlıkları altında detaylı bilgiler buluyor olacaksınız.

SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

SEO - Arama Motoru Optimizasyonu

SEO, yani arama motoru optimizasyonu terimi internet dünyasının hız kesmeden büyümesi ile oluştu ve büyümeye başladı.

İnternettin bulunduğu yıllarda arama motoru diye bir kavram yoktu. Belki yaşı küçük olanlar bilmiyordur ama eskiden girmek istediğimiz sitelerin isimlerini tarayıcılara yazardık. 1995 yılında yavaş yavaş Altavista ile beraber (Yahoo daha önce ortaya çıkmıştı ama Türkiye’nin arama motoru geçmişi daha çok Altavista ile özdeşleşir) arama motoru kavramı hayatımıza girmeye başladı. Tabii bugünkü gibi her yer internet sitesi olmadığı için açıkçası arama motorları ilk zamanlarda çok da rağbet görmüyordu. Hepimiz ICQ (icq numaram hala aklımda :), AIM veya chat odalarında (ZURNA 🙂 ) takılıyorduk.

Tabii bu işin yükünü çeken Amerika Birleşik Devletleri’nde internet hız kesmeden büyümeye devam etti. Hatta öyle ki, 1997 – 2001 arasında meşhur .com krizi bile ortaya çıktı. Her yerde internet sitesi, internet projesi ve sitelerin borsalara girişi, piyasada inanılmaz rüzgarlar estirmeye başlattı. Sonuç hüsranla bitse de, Amerika bu durumdan çok önemli bir know-how ile çıkmış oldu.

Özellikle 2000’li yılların başında artık internetin yeni dünyayı şekillendireceği çok net ortaya çıkmıştı. Derken bir daha sahneden inmemek üzere mikrofona Google geliyor…:)

Türkiye’de de durum pek farklı değil o yıllarda. İnternet siteleri kuruluyor, büyüyor, batıyor vs…Yukarıda bahsettiğim ICQ gençliği de yavaş yavaş internet siteleri ile haşır neşir olmaya başlıyor.

Peki SEO – Arama motoru optimizasyonu terimi karşımıza bu yıllarda mı çıkıyor? Tabii ki hayır! Her ne kadar Türkiye’de internet ekosistemi büyüyor olsa da, Google sorgularında çıkan siteler genelde hep aynı oluyordu. Genelde de pastadan payı Mynet alıyordu. Ne zaman ki ibreler 2005-2008 arasını gösterdi, artık internette bir hareket başladı.

Artık internet hızlanmıştı. 2005 yılında ADSL ile tanıştık ve o aptal 146 bağlantı sesinden de sonsuza kadar kurtulmuş olduk. 🙂

Neyse uzun lafın kısası, 2005’ten sonra her yer deli gibi internet sitesi olmaya ve asıl soru artık gündeme gelmeye başladı! Kimin internet sitesi Google’da daha üst sırada çıkacak?

ve karşınızdan SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu!

SEO Nedir?

seo

SEO yani Search Engine Optimizasyon kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu kelime, arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Yani web sayfalarının arama motorlarına uygun haline getirilebilmesi için yapılan çalışmalardır.

Peki arama motorlarına uygun hale gelmek ne demektir?

Arama motoru demek aslında birçok programlama dillerinin bir araya gelerek yazıldığı program demektir. Yani bir insandan veya otoriteden ziyade daha çok belirli prensipleri kontrol eden bir yazılımdır.

Konuyu daha da basite indirerek anlatmak istiyorum.

Örneğin kar montu arayan bir kullanıcının Google’a kar montu yazdığını düşünelim. Bu kişinin karşına çıkacak sonuçlar nasıl belirlenecek? Kim en üste çıkacak? Mesela sadece sayfasının başlığına Kar Montu yazan sayfalar, ilk sayfa çıksın mı? Peki 500 farklı web site birden başlığına Kar Montu yazdıysa? O zaman ne olacak?

Yani demek istediğim arama motorları bu kapsamda kendilerine göre önemli bulduğu maddeleri derecelendirip, sıralamaları belirliyorlar.

Dünyada bir sürü arama motoru mevcut ancak ülkemizde nerdeyse tamamiyle Google kullanılıyor. Çok küçük bir kitle Yandex kullanıyor ama bu da %3 %4 ü geçmez.

Dolayısıyla yazımızın bundan sonrasını Google’a ayırıyoruz.

Google SEO Çalışmaları

Yukarıda da belirttiğim gibi her arama motoru için SEO çalışması yapılabilir ancak ülkemizde herkes Google kullandığı için Google SEO Çalışmaları üzerinde durmakta fayda var.

Google’ın neden bu kadar başarılı olduğunu anlamak SEO açısından oldukça önemli.

Google kurulmadan önce de birçok arama motoru vardı. Bu arama motorları birbirlerine oldukça benzeyen hatta sundukları sonuçları bile nerdeyse aynı olan arama motorlarıydı. Daha sonra kurulan Google ise bazı şeyleri değişik yapmaya başladı. Bu değişimin adı ise “Backlink”di.

Backlink, bir siteden diğer siteye gönderilen bağlantı anlamına gelir. Örneğin Kapadokya ile ilgili bir yazı yazarken Nevşehir Belediyesi’ne link vermek isterseniz bunun adı Backlinktir. Yani aslında siz okuyucunuzun konu ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmesi için onu Nevşehir Belediye’sine yönlendirdiniz.

Google da o dönemde algoritmasını bu mantık üzerine şekillendirdi. Yani bir site başka siteye link veriyorsa ben bu referanstan faydalanabilirim demiş gibi düşünebilirsiniz. Kaldı ki eğer Google size güveniyorsa, backlink verdiğiniz siteye de otomatik olarak güvenmeye başladı.

Bu temel prensipten yararlanan Google, arama motoru piyasasını darma dağın etti ve bir daha tahtından kalkmamak üzere liderliğe oturdu.

Yıllar içerisinde de sadece backlink faktörünü baz almak yeterli olamamaya başladı çünkü bu konu web site sahipleri tarafından çok kolay manipüle edilir duruma geldi. Google’da zaman içerisinde algoritmasında backlinke verdiği önemi düşürerek birçok farklı kuralı da algoritmasına aldı.

Google sıralamalarını etkileyen 200’den fazla sıralama etkeni olduğunu biliyoruz. Google hangi etkenlerin daha önemli olduğu ile ilgili her ne kadar bizlere net bir bilgi vermese de, yaptığımız çalışmalar ile biz bu sıralama etkenleri ile ilgili fikir sahibi olabiliyoruz.

SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

SEO - nasıl yapılır

SEO Çalışmaları 5 temel başlık altıdan yapılmaktadır. Bu başlıkları sırası ile uygularsanız, hedeflediğiniz başarıyı yakalamamanız için herhangi bir engel kalmayacaktır.

1- SEO Stratejisinin Belirlenmesi

SEO stratejisinin belirlenmesi bir SEO çalışmasına başlamadan önce yapılması gereken en önemli şeydir. Genelde de bu kısım atlanıldığı için birçok SEO projesinin sonu hüsranla sonuçlanmaktadır.

Peki SEO Stratejisi nasıl belirlenir?

İlk olarak yapılması gereken sektörün (online’da tabii ki..) detaylıca analiz edilmesi. Yani her ne kadar kendi sektörünüzü avucunuzun içi gibi biliyor olsanız da, iş internette biraz daha farklı olabiliyor. Adını bile duymadığınız firmalar internetten çok önemli cirolar elde ediyorken, siz bunu bir türlü anlamlandıramayabiliriz. Burada yapılması gereken, sizin anahtar kelimelerinizde internette hangi web sitelerin yer aldığını öğrenmek.

Daha sonra yapılması gereken, bu web sitelerin SEO bakımından analiz edilmesi. Aşağıdaki soruları tüm rakipleriniz için sorgulamalısınız:

 • Rakip site kaç yıldır hizmet veriyor?
 • Rakip sitenin kaç tane indeksli sayfası var?
 • Bu siteye SEO çalışması yapılıyor mu? Evetse, ne zamandır yapılıyor?
 • Hedef sayfalar için backlink alınmış mı? Evetse, sayıları ve güçleri nasıl?
 • Rakip siteler neleri çok iyi yapıyor, neleri yanlış yapıyor?
 • Sektörde bir boşluk var mı?

Yukarıdaki soruları yanıtladıktan sonra zaten işiniz oldukça kolay olacaktır. Hiçbir şekilde yenemeyeceğiniz rakipler için savaşa girmeye gerek olmadığını anlayıp, hangi alanlarda kendinizi Google’da ön plana çıkarabileceğinizi anlayacaksınız.

Özetle; birinci kısımda rakipleri incelendi, strateji ve yol haritası oluşturuldu!

2 – Teknik SEO Çalışmaları

Teknik SEO çalışmaları stratejinin belirlenmesinden sonra yapılması gereken en önemli başlıktır. Bu kısımda çoğu kez görmezden gelinebiliyor ancak yapılacak bazı teknik düzeltmeler ile başarıyı çok daha hızlı yakalayabiliyorsunuz!

Peki nedir Teknik SEO çalışmaları ile anlatmak istediğim.

Konuyu çok basit bir şekilde anlatmak istiyorum:

Bir web sitenin kullanıcı deneyimi harika olabilir. Yani müşterileriniz sayfanızda çok iyi gezinebilir, aradıklarını saniyeler içerisinde bulabilir. Alışveriş süreci de oldukça keyifli geçiyor da olabilir. Ancak Google da acaba sitenizde istediği gibi gezinebiliyor mu?

Teknik SEO Çalışmalarında incelenen maddeleri sıralamak gerekirse:

 • Google indeksli sayfaların kontrolü
 • Yinelenen içeriklerin tespiti ve engellenmesi
 • Taranmayan sayfaların kontrolleri
 • Kopya sitelerin tespiti ve engellenmesi
 • Subdomain analizleri
 • Site haritasının belirlenmesi ve Search Console üzerinden tanıtılması
 • Site haritasının SEO prensiplerine göre kurgulanması
 • Sayfa durum kodlarının tespit edilmesi (200 – 404 – 5XX) ve gerekli yönlendirmelerin yapılması
 • txt dosyasının oluşturulması ve indekslenmesini istemediğimiz sayfaların bloklanması
 • Taranma istatistiklerinin analizi
 • Noindex kontrolleri
 • Nofollow kontrolleri
 • URL yapısının SEO uyumlu olması için gerekli müdaheleler
 • Parametre kullanımları ve gerekli kısıtlamaların yapılması
 • Inline CSS ve Inline Javascript kontrolleri
 • Sayfalama kurgusunun SEO uyumlu olması sağlanması
 • Google’ın sayfalarımızı kullanıcılar gibi görüyor olmasının sağlanması
 • Web site hız kontrolleri
 • En çok trafik alan sayfaların hız kontrolleri
 • Görsellerin optimize edilmesi
 • Cache kullanım kontrolü
 • Görsel alt etiketlerinin belirlenmesi
 • Taranma hatalarının tespiti
 • Ajax kullanım kontrolleri
 • Subdomain, .tr yönlendirmeleri
 • Canonical etiket düzenlemeleri
 • SSL kontrolleri

3 – Site İçi SEO Çalışmaları

Site içi SEO çalışmaları, strateji kısmında ortaya çıkan sonuçlar göz önüne alınarak yapılan çalışmalardır. Adında da belli olacağı gibi sitenin içerisinde yapılan çalışmaları anlatmaktadır.

Site içi SEO çalışmaları kapsamında yapılacaklar:

 • Kategori sayfaları için title – meta – H etiketlerinin belirlenmesi
 • Alt kategori sayfaları için title – meta – H etiketlerinin belirlenmesi
 • Ürün sayfaları için title – meta – H etiket şablonunun belirlenmesi
 • Görsel alt etiketlerinin belirlenmesi
 • Kategori sayfaları ve landing page’ler için içerik çalışmaları
 • İç linkleme çalışmaları

4 – Site Dışı SEO Çalışmaları

Her ne kadar adı site dışı SEO çalışmaları olarak geçse de, bu başlığı “backlink” olarak biliyoruz.

Yazımın başında backlink üzerinde durmuştum dolayısıyla açıklamasına tekrar girmiyorum. Backlink alırken sorgulanması gereken başlıklar:

 • Kaç backlink almalısınız?
 • Hangi sıklıkla backlink almalısınız?
 • Hangi sitelerden backlink almasınız?
 • Backlinklerinizi aynı sektörden mi almalısınız?
 • Web sitelerin hangi bölümlerinden backlink almalısınız?
 • Backlink alırken teknik olarak nelere dikkat etmelisiniz?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar backlink stratejinizi oluşturacaktır.

Site dışı SEO çalışmaları kapsamında yapılanlar ise;

 • DA yüksek olan yayıncıların tespit edilmesi
 • Tanıtım yazısı / backlink içeriklerinin oluşturulması
 • Tanıtım yazısı / backlinklerin doğru SEO prensipleri ile yayınlamasını sağlanması
 • Yayınlanan backlinklerin indekslenme çalışmaları
 • Zararlı backlinklerin tespit edilmesi ve engellenmesi

5 – Ölçümleme

Yaptığınız SEO çalışmalarını mutlaka ölçümlemeniz gerekir. Hedefsiz çıkılan yolda başarılı olunması ne yazık ki pek de mümkün olmayacaktır.

Yapılan SEO çalışmalarını birçok SEO aracı ile ölçümleyebilirsiniz ancak Google Analytics ve Google Search Console size en başarılı datayı sunacaktır.

İster belirlediğiniz anahtar kelimeler olsun, ister organik trafiğiniz olsun, isterse organik trafikten gelen satışlar olsun! Ölçümleme yapmadan SEO çalışmalarını yürütemezsiniz.

Türkiye’de SEO Ne Durumda?

SEO kavramını bölgesel değerlendirmek her ne kadar kulağa çok saçma gelse de, ne yazık ki durum biraz karışık.

Gelişmiş ülkelerde nasıl teknoloji ülkemize göre çok ilerlede ise, SEO konusunda da durum ne yazık ki oldukça benzer. Bu alan ülkemizde suistimal edildiği gibi pek çok SEO uzmanı tarafından yapılan hatalar SEO’nun itibarına zarar vermektedir.

Bir web siteniz var ve SEO çalışması yaptırmayı düşünüyorsanız kafanız deli gibi karışacaktır. Her SEO uzmanından farklı şeyler duyacağınız gibi SEO fiyatlarındaki farklılıklar beyninizden duman çıkaracaktır.

Peki bunlar neden oluyor?

1- SEO alanında üniversite seviyesinde eğitim yok. Dolayısıyla SEO uzmanları SEO çalışmalarını kendileri öğrenmek zorunda kalıyorlar. Yaşadıkları deneyimler, yeni projelerde onlara yön gösteriyor.

2 – İngilizce problemi! Piyasada SEO çalışması yapan birçok kişi İngilizce bilmiyor. Dolayısıyla bu kişiler dünyadaki SEO gelişmelerini bir türlü takip edemiyorlar ve eski bilgiler çerçevesinde kalıyorlar. Oysa ki SEO devamlı kendini güncelleyen bir alan.

Durum böyle olunca herkes kafasına göre yaptığı bir fiyatlama ve içerikle piyasaya çıkıyor. Yapılan saçma sapan çalışmalar ile birlikte, insanların SEO’ya karşı bakışları şüpheye düşüyor.

SEO Fiyatları

Yukarıda da bahsettiğim gibi SEO fiyatları oldukça değişken, en azından ülkemizde böyle. Bir firma size aylık 250 TL gibi bir teklif veriyorken başka bir firma 5,000TL diyebiliyor.

Peki bu fiyatlar neye göre değişiyor?

SEO fiyatlarını belirleyen etkenler arasında çalışmanın içeriği oldukça önemli. SEO çalışmaları başlığında verilen çalışmalarının tümü yapılacak mı? Yoksa birkaç forumdan saçma sapan backlinkler mi temin edilecek?

Öte yandan SEO fiyatlarını belirleyen bir diğer önemli etken ise hedeftir. Rakipleriniz N11, hepsiburada veya gittigidiyor ise 250 TL lik bir bütçe zaten kulağa oldukça komik geliyor.

Size ortalama bir SEO çalışmasının fiyatı hakkında net bir şey söyleyemem ama aylık 1,500TL gibi bir tutarın altında yapılacak çalışmalara da pek itibar etmeyin derim. Çalışmanın içeriğini mutlaka sorgulamalısınız.

Önemli SEO Toolları (SEO Araçları)

SEO çalışmalarında kullanılan birçok SEO Toolu (SEO Aracı vardır). Bu araçların birçoğunun fiyatı çok yüksek olduğu için sadece Dijital Pazarlama Ajansları kullanabiliyor. Dolayısıyla SEO çalışmalarını ajanslara yapınca bu tarz hizmetlerden de otomatik olarak yararlanabiliyorsunuz.

En çok bilinen SEO araçları:

 • Semrush => Full dijital pazarlama servisi veren ajanslar için
 • Moz => Daha çok SEO çalışmalarını içeride yapan büyük firmalar için
 • Searchmetrics => Full dijital pazarlama servisi veren ajanslar için
 • Ahrefs => SEO Ajansı veya freelance SEO uzmanları için
 • Deepcrawl => SEO Ajansları için
 • Majestic => SEO Ajansı veya freelance SEO uzmanları için
 • Spyfu => SEO Ajansı veya freelance SEO uzmanları için
 • Screaming Frog => SEO Ajansı veya freelance SEO uzmanları için
 • SEO Powersuit => SEO Ajansı veya freelance SEO uzmanları için

Türkiye’de Öne Çıkan SEO Uzmanları

Türkiye’de birçok SEO uzmanı ile karşılaşabilirsiniz ancak benim sizlere referans verebileceklerim:

 • İlyas Teker
 • Yiğit Konur
 • Ümit Yılmaz
 • Emre Tonguç 🙂
 • Uğur Ege
 • Uğur Eskici
 • Can Menteş
 • Arda Mendes

Dünyada takip edebileceğiniz bilinen en meşhur SEO uzmanları ise; Matt Cutts, Rand Fishkin, Danny Sullivan, Neil Patel, Brian Dean, Bruce Clay, Barry Schwartz, Larry Kim.

SEO ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Umarım yeterince kapsamlı olmuştur ve SEO yani arama motoru optimizasyonu ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir konu kalmamıştır.

SEO konusunun duayenlerinden Neil Patel’e ait SEO for beginners videosu ilginizi çekerse:

12 YORUMLAR

 1. Avatar Tahsin Berk Ceylan

  Merhaba, gerçekten bu seo yazısı benim için çok faydalı oldu. Çok teşekkür ederim.

 2. Reklamverenler ne kadar Alexa değeri önemli diyerek reklamları Alexa verilerine göre alsalar da asıl önemli olan sitenin DA ve PA değeri. Zamanında bu değerlerin önemli olduğunu savunuyorduk ama kimse dinlemiyordu. Pagerank bitti dediğimiz dönemde de hala pr değerine göre reklamlar alınıp satılıyordu. Şimdi hepsi kayboldu. Günün şartlarına ayak uydurmazsanız yok oluyorsunuz.

 3. Avatar Özkan Göçer / Freelance web developer

  SEO hakkında bilgisi olmayan, yeni başlayan veya bilgilerini güncellemek isteyenler için doyurucu bir kaynak olmuş. Elinize sağlık.

 4. merheba ,benim için çok faydalı oldu, Çok teşekkür ederim.

 5. Merhaba, gerçekten bu seo yazısı benim için çok faydalı oldu. Çok teşekkür ederim.

 6. Avatar Kapadokya Aşığı

  Oldukça detaylı bir şekilde SEO çalışmaları hakkında bilgiler vermişsiniz. Ellerinize sağlık. Ancak benim bir sorum olacaktı : Rakip sitelerimizin backlink aldığı diğer sitelerden, biz de kendi sitemiz için backlink alırsak faydalı olacak mıdır ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here