Yapısal Veri : Yapılandırılmış Veri, Structured Data Nedir?

SEO çalışmalarındaki rekabetin ne denli kızıştığını ve pek bilinmeyen SEO metotları ile arama motoru sonuçlarında fark yaratılması gerektiğini birçok yazımda belirtiyorum. YouTube SEO çalışmaları, semantik SEO, mobil SEO gibi son zamanların SEO trendlerinden bir tanesi de yapısal veri yani yapılandırılmış veri !

Yapısal veri ile ilgili 2 önemli bilgi:

  1. Yapılandırılmış veri kullanan sitelerin, arama sonuçlarında ortalama 4 sıra daha yukarıda çıktığını, Searchmetrics tarafından yapılan bir çalışma ortaya koymuştur.
  2. Webteki sitelerin sadece %0.3’ü yapılandırılmış veri kullanıyor!

Bu konun ne kadar önemli olduğunu anladık sanırım 🙂 Konuyu biraz detaylandırabiliriz artık.

Schema.org, sık kullanılan adı ile Schema, HTML sayfanıza eklediğiniz etiketlerin (microdataların) kütüphanesi olarak düşünülebilir. Bu etiketler sayesinde Google arama sonuçlarındaki sıralamamızı yükseltmeyi hedefleriz ve doğru uygulayabildiğimiz taktirde de başarılı oluruz.

Detaylı bir örnek ile konuya girmek istiyorum. Gözünüz korkmasın, sadece konunun iyice anlaşılması için biraz detaylı bir örnek vereceğim. 🙂 Bu örneği satırlarca detaylandırabilmek de mümkün!

İmam Bayıldı Tarifi:

Yapısal Veri itempromp örneği

Peki bu örnek bize ne anlatıyor? Hemen anlatmaya başlıyorum, makalenin sonunda aklınızda en ufak bir soru işareti kalmayacak, eminim. 🙂

Structured Data Nedir?

Schema.org, Google, Bing, Yandex ve Yahoo! tarafından ortak kurulmuş, arama motorlarının tarayacakları HTML sayfalarını daha iyi anlayabilmek için oluşturdukları bir yapıdır.

Basit bir anlatımla,

Bu 4 arama motoru bize diyor ki, web sayfalarınızı tam olarak anlayamıyoruz dolayısıyla ortak bir dil geliştirelim, web masterlara da bunu anlatalım, işimiz kolaylaşsın.

Yazımın başında verdiğim örnek, hepinizin de anlayacağı üzere bir imam bayıldı tarifiydi. Ama ben pişme süresinden görselin ismine kadar etiket yani microdata kullanımı ile arama motorlarını bilgilendirdim. Eğer bunu yapmasaydım, Bing arama motoru botları sayfama geldiği zaman, camide bir imamın bayıldığı haberini anlattığımı zannedebilirdi 😛

Artık verilerimi yapılandırıp, tüm arama motorlarına içeriğimi anlattığıma göre arama motoru sonuçlarında da üst sıralara çıkmayı hak ettim bence 🙂

Rich Snippets

Yapılandırılmış Veri rich snippets yildiz

Google’a yıldız eklentisi yazdığınız taktirde karşınıza üstteki sonuçlar çıkacaktır. İlk sonuçta yer alan yıldızlar ve tarih, birer rich snippets örneğidir ve kullanıcıların dikkatini çok fazla çekmektedirler. İkinci sonucu incelediğiniz taktirde ise sadece başlık ve meta etiketlerinin yer aldığını fark edeceksiniz. Sizce hangisi daha ilgi çekici?

Rich Snippets, arama sonuçlarında listelenen siteler hakkında kullanıcılara ufak ve yararlı bilgiler sunmayı hedefleyen bir uygulamadır. Google’da arama yapan birisi, eğer eski tarihli bir sonucu incelemek istemezse, rich snippets sayesinde bu istediğine rahatlıkla ulaşabilir.

Kendi kodunuzu rahatlıkla oluşturabilmeniz için Google bize harika bir araç ile yardımcı oluyor: Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı

Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı

Yapısal veri işaretleme yardımcısı, dünyanın kullanımı en kolay aracıdır herhalde 🙂 Aşağıdaki basit adımları takip etmeniz yeterli.

1. Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı aracına giriş yapıyoruz.

2. Sayfamıza uygun bir veri türü seçiyor ve sayfamızın URL’sini ilgili kutucuğa ekliyoruz. Daha sonra “etiketlemeyi başlat diyoruz”.

yapısal veri işaretleme yardımcısı

3. Daha sonra sağ tarafta yer alan boşlukları dolduracak şekilde ilgili başlıkları mouse ile seçiyoruz. Siz bu işlemi yapar yapmaz aşağıdaki gibi bir menü karşınıza çıkacak. Ordan seçiminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

yapısal veri işaretleme yardımcısı örneği

4. Son olarak HTML’i oluştur diyoruz ve sayfamızın HTML kodları karşımıza çıkıyor. Yeni sayfanıza merhaba diyebilirsiniz. 🙂 Artık bu kodları eski kodlarla gönül rahatlığı ile değiştirebilirsiniz.

Open Graph

Open graph ile ilgili çok fazla soru geliyor. O konuyu da kısaca açıklamak istiyorum.

Open graph, Facebook tarafından geliştirilmiş bir işaretleme çeşididir. Schema, open graph’a oranla çok fazla detaylı bir etiketleme aracıdır ancak bu iki özellik beraber de kullanılabilir. Sadece open graph, schema yerine kullanılamaz.

Open graph, en çok işinize içeriklerinizi Facebook’ta paylaştığınızda yarayacaktır. Facebook sayfanıza, ilgili içeriğin URL’sini yapıştırdığınızda otomatik olarak aşağıdaki gibi özet bir içerik oluşacaktır.

open graph orneği

Gelin bir de HTML kısmında open graph kodları nasıl gözüküyor ona bakalım.

open graph html

İşte birçok kişinin korkulu rüyası olan yapılandırılmış veri entegrasyonu bu kadar basit. Hiç vakit kaybetmeden bu çalışmaya başlayın derim.

Bir Makale Daha?

Google AMP – Siteyi AMP Yapma