Yapılandırılmış Veri (Structured Data) SEO Entegrasyonu

SEO çalışmalarındaki rekabetin ne denli kızıştığını ve pek bilinmeyen SEO metotları ile arama motoru sonuçlarında fark yaratılması gerektiğini birçok yazımda belirtiyorum. YouTube SEO çalışmaları, semantik SEO, mobil SEO gibi son zamanların SEO trendlerinden bir tanesi de Schema yapılandırılmış veri entegrasyonudur.

Schema Yapılandırılmış Veri Entegrasyonu ile ilgili 2 önemli bilgi:

 1. Yapılandırılmış veri entegrasyonu kullanan sitelerin, arama sonuçlarında ortalama 4 sıra daha yukarıda çıktığını, Searchmetrics tarafından yapılan bir çalışma ortaya koymuştur.
 2. Webteki sitelerin sadece %0.3’ü yapılandırılmış veri kullanıyor!

Bu konun ne kadar önemli olduğunu anladık sanırım 🙂 Konuyu biraz detaylandırabiliriz artık.

Schema.org, sık kullanılan adı ile Schema, HTML sayfanıza eklediğiniz etiketlerin (microdataların) kütüphanesi olarak düşünülebilir. Bu etiketler sayesinde Google arama sonuçlarındaki sıralamamızı yükseltmeyi hedefleriz ve doğru uygulayabildiğimiz taktirde de başarılı oluruz.

Detaylı bir örnek ile konuya girmek istiyorum. Gözünüz korkmasın, sadece konunun iyice anlaşılması için biraz detaylı bir örnek vereceğim. 🙂 Bu örneği satırlarca detaylandırabilmek de mümkün!

İmam Bayıldı Tarifi:

itempromp örneği

Peki bu örnek bize ne anlatıyor? Hemen anlatmaya başlıyorum, makalenin sonunda aklınızda en ufak bir soru işareti kalmayacak, eminim. 🙂

Schema.org Yapılandırılmış Veri (Structured Data) Nedir?

Schema.org, Google, Bing, Yandex ve Yahoo! tarafından ortak kurulmuş, arama motorlarının tarayacakları HTML sayfalarını daha iyi anlayabilmek için oluşturdukları bir yapıdır.

Basit bir anlatımla,

Bu 4 arama motoru bize diyor ki, web sayfalarınızı tam olarak anlayamıyoruz dolayısıyla ortak bir dil geliştirelim, web masterlara da bunu anlatalım, işimiz kolaylaşsın.

Yazımın başında verdiğim örnek, hepinizin de anlayacağı üzere bir imam bayıldı tarifiydi. Ama ben pişme süresinden görselin ismine kadar etiket yani microdata kullanımı ile arama motorlarını bilgilendirdim. Eğer bunu yapmasaydım, Bing arama motoru botları sayfama geldiği zaman, camide bir imamın bayıldığı haberini anlattığımı zannedebilirdi 😛

Artık verilerimi yapılandırıp, tüm arama motorlarına içeriğimi anlattığıma göre arama motoru sonuçlarında da üst sıralara çıkmayı hak ettim bence 🙂

Rich Snippets

rich snippets yildiz

Google’a yıldız eklentisi yazdığınız taktirde karşınıza üstteki sonuçlar çıkacaktır. İlk sonuçta yer alan yıldızlar ve tarih, birer rich snippets örneğidir ve kullanıcıların dikkatini çok fazla çekmektedirler. İkinci sonucu incelediğiniz taktirde ise sadece başlık ve meta etiketlerinin yer aldığını fark edeceksiniz. Sizce hangisi daha ilgi çekici?

Rich Snippets, arama sonuçlarında listelenen siteler hakkında kullanıcılara ufak ve yararlı bilgiler sunmayı hedefleyen bir uygulamadır. Google’da arama yapan birisi, eğer eski tarihli bir sonucu incelemek istemezse, rich snippets sayesinde bu istediğine rahatlıkla ulaşabilir.

Kendi kodunuzu rahatlıkla oluşturabilmeniz için Google bize harika bir araç ile yardımcı oluyor: Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı

Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı

Yapısal veri işaretleme yardımcısı, dünyanın kullanımı en kolay aracıdır herhalde 🙂 Aşağıdaki basit adımları takip etmeniz yeterli.

1. Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı aracına giriş yapıyoruz.

2. Sayfamıza uygun bir veri türü seçiyor ve sayfamızın URL’sini ilgili kutucuğa ekliyoruz. Daha sonra “etiketlemeyi başlat diyoruz”.

yapısal veri işaretleme yardımcısı

3. Daha sonra sağ tarafta yer alan boşlukları dolduracak şekilde ilgili başlıkları mouse ile seçiyoruz. Siz bu işlemi yapar yapmaz aşağıdaki gibi bir menü karşınıza çıkacak. Ordan seçiminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

yapısal veri işaretleme yardımcısı örneği

4. Son olarak HTML’i oluştur diyoruz ve sayfamızın HTML kodları karşımıza çıkıyor. Yeni sayfanıza merhaba diyebilirsiniz. 🙂 Artık bu kodları eski kodlarla gönül rahatlığı ile değiştirebilirsiniz.

Open Graph

Open graph ile ilgili çok fazla soru geliyor. O konuyu da kısaca açıklamak istiyorum.

Open graph, Facebook tarafından geliştirilmiş bir işaretleme çeşididir. Schema, open graph’a oranla çok fazla detaylı bir etiketleme aracıdır ancak bu iki özellik beraber de kullanılabilir. Sadece open graph, schema yerine kullanılamaz.

Open graph, en çok işinize içeriklerinizi Facebook’ta paylaştığınızda yarayacaktır. Facebook sayfanıza, ilgili içeriğin URL’sini yapıştırdığınızda otomatik olarak aşağıdaki gibi özet bir içerik oluşacaktır.

open graph orneği

Gelin bir de HTML kısmında open graph kodları nasıl gözüküyor ona bakalım.

open graph html

İşte birçok kişinin korkulu rüyası olan yapılandırılmış veri entegrasyonu bu kadar basit. Hiç vakit kaybetmeden bu çalışmaya başlayın derim.

 

Haydi Kolay Gelsin!

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

29 YORUMLAR

 1. Merhabalar, webmaster tools üzerinden yapılan bu işlem her sayfa veya post için ayrı ayrı mı yapılmalı her seferinde yoksa etiketlemeye başlarken ”Bu sayfayı ve bunun gibi diğerlerini etiketle” ibaresini tıkladığımızda her post veya sayfa için uyglanmış olacak mı ?

  Son olarak yıldız eklentisi ile beraber kullanmamızda sakınca var mı google yapılandırılmış veri hizmetini? Sonuçta yıldız eklentisi de bir rich snippet ve yapılandırma yapıyor. İki ayrı yerden etiketleme olacağından hata alma ihtimalimiz olabilir mi?

  Teşekkür ederim.

 2. Değerli yazınız için teşekkür ederiz.

  Veri işaretleyicisiyle ilgili Googl Yardım formu hatalarını nasıl yok ederiz diyenlerle dolu.

  ( w**** ) birNC’nin yöneticisi olarak biraz korkuyorum. Zaten http’den https’ye geçişte müthiş sıra kaybı yaşadık, şimdi neye sarılacağımızı şaşırdık 🙂

  Sizce 0 hatasız bu işi halletmek mümkün mü, bu işin meyvesini yemiş biri olarak birNC ailesine tavsiye ediyor musunuz 🙂

  İşlerinizde başarılar dilerim.

  • Merhaba https süreci ile yapılandırılmış veri sürecini karşılaştırmak yanlış olur. Https’e geçiş farklı bir domaine geçiş gibidir ve hiçbir detayı atlamadan çok dikkatli yapılması gereken bir konudur. Aksi taktirde dediğiniz gibi sıra kayıpları ortaya çıkmaya başlar.
   Yapılandırılmış veriyi yanlış yaparsanız sıra kaybı yaşamazsınız, ancak faydasını da görmezsiniz. Ama 0 hatasız bu işi yapmak tabii ki de mümkün. İyi çalışmalar

 3. merhaba, veri işaretleyici de sıkıntı oluyor yazar adı görünmüyor ve başlığın ekleyemiyorum yaznın tam üzerinde kategoriler çıkıyor.yardımcı olursanız sevinirim.

 4. Hocam öncelikle elinize emeğinize sağlık 4-5 tane makalenizi okudum ve okumaya devam ediyorum. Benimde birkaç sorum olacak. Öncelikle wordpress kullanıyorum ve makalemde yorum kısmının tarihin ve yazar kısmının gözükmesini istemediğim için yazılar yerine sayfalara makalelerimi yazmaktayım. Acaba böyle yapmamın SEO için zararı olur mu? Herkes gibi üst sıralara çıkmak istemekteyim. Birde H başlıkları atarken örneğin sayfa ismini
  “SEO nedir” olarak belirledim ve makaleyi yazmaya başladım. Makalede kullanacağım ilk başlığı H1 olarak mı seçeyim H2 olarak mı? Ayriyetten yazılarınızın birinde H1 başlığını birkaç kez kullanın demişsiniz. H1 olarak birden çok başlık mı belirleyin demek istediniz. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  • Merhaba, yazar ve tarih çıkmasını istemiyorsanız onları kaldırmanın yollarını araştırabilirsiniz. Ama böyle yapmanızın da bir sakıncası yok SEO için.
   İlk başlığınızı H1 yapabilirsiniz Kod(sayfanızda sadece 1 adet h1 olduğundan emin olun yeter. kod yapınızı bilmediğim için pek yorum yapmam doğru da değil aslında)
   H1 etiketini bir kere kullanın derim. Hangi yazıda bu bilgiyi gördünüz, yanlış yazmış olabilirim. Hemen düzelteyim…

   Bu yazımda diğer detaylara ulaşabilirsiniz: https://www.seosozluk.com/heading-tags/

 5. merhaba çok güzel bir anlatım olmuş öncelikle bunun için teşekkür ederim. Yazınızda anlayamadığım tek nokta oldu oda yapılandırdığımız verinin html kodlarını nereye entegre etmemiz gerektiği bütün bir header dahil tüm içeriği html kod olarak veriyor. Kullandığım yazılım wordpress kendi yazdığım tema üzerinden kullanıyorum. Bu konu içinde bir makale yazarsanız çok sevinirim emeğinize sağlık iyi çalışmalar dilerim.

 6. Hocam ben Blogger da sayfa oluşturdum orada yapısal veri işaretleme yardımcısı nı kullanıp html oluşturdum ancak bunu nereye ekleyeceğimi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 7. Emre Bey merhaba,
  Yapılandırılmış veri hatası alıyorum (Eksik:name). Daha önce yoktu böyle bir sorun, neden olmuş olabilir ve nasıl düzeltebilirim.
  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here