Mobil Uyumluluk ve Mobil Uyumluluk Testi

Google’ın çok uzun zaman önce arama sonuçlarını etkileyen faktörler arasına mobil uyumluluk konusunu dahil ettiği biliniyor. Arama sonuçlarında “Mobile-friendly” ibaresi zaten bir süredir var peki bu durum Google sonuçlarındaki sıralamayı nasıl etkiliyor?

Bu yıl itibariyle mobil kullanım oranının %80’lere çıkması öngörülüyor desem pek de şaşırmazsınız herhalde. Artık çocuk-yaşlı herkesin elinde bir akıllı telefon var ve metroda metrobüste hiç durumdan herkes telefonu ile ilgileniyor. Durum böyle olunca, birçok arama motorları da kullanıcılara mobilde daha iyi deneyim sunan siteleri, arama sonuçlarında üst sıralara çıkarmayı planlarının arasına aldı.

Google, mobil sıralama algoritma çalışmasını 2013 yılında başlattı ancak bu durum Google arama sonuçlarını bir süre daha etkilemeyecek. Yani en azından Google baba öyle diyor…Google’ın yaptığı resmi açıklamaya göre “Mobil Uyumluluk” Nisan ayına kadar arama sonuçlarındaki sıralamayı etkilemeyecek. Nisan ayında çok ilginç değişiklikleri şahit olacağız gibi duruyor.

Mobil Uyumluluk

responsive tema

Biraz mobil uyumluluk ne anlama geliyor onu anlatalım.

Bir websitesi kuracağınız zaman dikkat etmeniz gereken en önemli konuların başında sitenin “responsive” ve SEO uyumlu olması gelmelidir. Nedir bu responsive?

Responsive demek websitenizin mobilde, tablette, dizüstü veya masaüstü bilgisiyarlarda düzgün görünmesi anlamına gelir. Yani örneğin WordPress’ten bir tema satın aldığınız taktirde eğer bu tema “responsive” ise, bilgisayardaki görünümü ile akıllı telefondaki görünümü biraz farklı olacaktır. Ama iki görüntü de düzgün ve kullanıcılara doğru deneyim sunacaktır. Eğer hala kafanızda soru işareti varsa, seosozluk.com’u telefonunuzdan veya tabletinizden tekrar açıp inceleyebilirsiniz. Ne demek istediğimi anlayacaksınız 🙂

Mobil Uyumlulukta Önemli Olan Kriterler Nelerdir?

Mobil uyumlulukta dikkat edilmesi gereken konuları kısaca 4 başlık altında toplayabiliriz.

1. Görünüm Yapılandırılması: Yani websitenizin mobil için doğru ölçeklendirilip ölçeklendirilmediğini anlamamıza yarar. Yukarıda anlattığım gibi websiteniz masaüstünde açıldığı gibi akıllı telefonlarda açılmamalıdır. Site ölçeklendirilmesi ona göre yapılmalıdır.

2. Küçük Yazı Tipi Boyutu: Tüm yazı tiplerinizin mobile uygun olması gerekir. Yani telefonundan SEO Ajansı arayan bir işletme sahibinin, seosozluk.com’a girdiğinde karşısına çıkan ekranda yazılanları rahatlıkla okuyabilmesi gerekir. 🙂

3. Dokunma Öğelerinin Yakınlığı: Websitenizin mobil görünümünde, tıklanacak öğelerin birbirine olan yakınlığı çok önemlidir. Yani sitenize gelen bir kullanıcı tıklamak istediği butona bir türlü tıklayamazsa veya yakınlıktan ötürü devamlı yanlış butona tıklarsa bu durum sıkıntılı diyebiliriz.

4. Görünüme Göre Boyutlandırma: Websitenizi görünüme göre boyutlandırmazsanız, sitenizi telefondan açan bir kullanıcının sayfalarınızı tamamen görüntüleyebilmesi için yatay kaydırma özelliğini kullanması gerekir. Bu da gerçekten çok can sıkıcı bir durum olacaktır.

Mobil Kullanılabilirlik Ayarları

mobil-kullanilirlilik

Websitenizin mobil uyumluluğunu Web Yöneticisi Araçlarından kontrol edebilmeniz mümkün. Yakın bir zamanda menüye eklenen Mobil Kullanılabilirlik özelliği ile websitenizde yer alan hataları tespit edebiliyoruz.

Web Yöneticisi Araçları >> Arama Trafiği >> Mobil Kullanılabilirlik menüsünü takip ederek ilgili rapora ulaşabilirsiniz.

Not: seosozluk.com tamamiyle responsive bir site olduğu için herhangi bir hata çıkmıyor. Dolayısıyla bir müşterimizin de onayı ile onun bilgilerini yukarıdaki ekran görüntüsünde paylaştım.

Mobil Uyumluluk Testi

Son olarak bahsetmek istediğim konu da Google’ın Mobil Uyumluluk Testi. Kullanımı oldukça basit ve eğlenceli. İster rakiplerinizin sitesini, isterseniz kendi sitenizi belirli periodlarda bu araç ile test ederek, sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.

İlgili araca bu linkten ulaşmanız mümkün.

mobil uyumluluk testi

Özetle:

Websitenizin responsive olması çok ama çok önemlidir. Şimdiye kadar sadece kullanıcılarınızın iyi bir deneyim yaşamasını amaçlarken, artık yapacağınız iyileştirmelerle Google arama sonuçlarında da üst sıralara çıkabilmeniz mümkün olacaktır. Eğer yeni bir website kurmayı planlıyorsanız size kesinlikle WordPress’i öneriyorum. Birbirinden güzel mobil uyumlu temalar arasından en çok beğendinizi seçebilir böylelikle arama sonuçlarında da rakiplerinizi sollayabilirsiniz!

Bir Makale Daha?

Google Seo Ayarları – Başlangıç SEO Ayarları