Domain Authority Değerinizi Arttırabilmenin 5 Yolu

Web sitenize gelen kullanıcı trafiğinin artmasını çok istiyor musunuz? 🙂 O zaman elinizden geldiği kadar SEO konuları ile haşır neşir olmaya çalışıyorsunuzdur diye düşünüyorum.

Birçoğumuz sadece içerik optimizasyon çalışmalarına odaklanıp, kaliteli içeriklerle Google’da üst sıralara çıkmayı hedefliyoruz. Ufak tefek SEO çalışmaları ile de rakiplerimizi Google’da biraz daha geçebilirsek ne ala!

Peki ya içerikleriniz ve seo çalışmalarınız güncelliğini yitirirse? Yani çok popüler bir konuda üst sıralara çıkmayı başarmışken artık o konuya olan ilgi azalmaya başlamışsa? veya eskiden çok iyi çalışan bir SEO tekniği artık Google tarafından spam kabul ediliyorsa?

Tam da burada yardımımıza domain authority değeri çıkıyor. Domain authority değerimizi yüksek tutmayı başarabilirsek, Google ilk sayfadaki kalıcılığımızı da arttırmış oluruz.

Peki nasıl?

Haydi başlayım…

 

Domain Authority Değeri Nasıl Arttırılır?

 

domain-autority-dağılımı

Unutmayın ki, web sitenizin domain authority değeri ne kadar yüksek olursa, siteniz arama motorlarında o derece popüler olacaktır.

 

1 – Link Çeşitliliği / Link Kalitesi

Otoritesi olan bir web site oluşturmak istiyorsanız, alt sayfalarınızın da birbirine bağlı olduğundan emin olmalısınız. Yani tüm sayfalarınız birbiri tarafından beslenen değerli sayfalar haline gelmelidir. Google’a her sayfanızın arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilecek kalitede sayfalar olduğunu anlatabilirseniz, o zaman sitenizin domain authority değeri de oldukça yükselmiş olacaktır.

Alt sayfalarınız için de backlink almayı kesinlikle unutmamalısınız.

 

Alt sayfalarınız için otorite güçlendirmesi nasıl yapılır, anlatayım…

 

 • Her sayfanızdan, önemli birkaç sayfanıza mutlaka iç linkleme yapın. İçerisinden link çıkmadığınız bir içeriğiniz olmasın!
 • Hakkımızda, iletişim gibi sayfalarınıza mutlaka backlink çalışması yapın
 • Anchor linklerinizdeki kelimeleri hep aynı tutmayın, linklerde site adınızı da geçirin
 • Kendi sitenizden biraz daha kaliteli sitelerden link almaya çalışın
 • Tanıtım yazıları ile backlink çalışması yapmayı ihmal etmeyin

 

2 – Link Sayısı

Backlink alımları sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli konu, doğal bir görünüm yakalayabilmeniz olmalıdır. Yani düzenli link aldığınız sürece, sayının hiçbir önemi kalmayacaktır. Ne kadar fazla o kadar iyi!

Dikkat etmeniz gerekenler:

 • Aldığınız linkleri düzenli almak (bir anda yüzlerce link almamalısınız)
 • Sizin ile alakalı sitelerden link almak (%50)
 • Kaliteli haber sitelerinden link almak (%30)
 • Bloglardan link almak (%15)
 • Alakasız sitelerden link almak (%5)

 

3 – Sosyal Medya

Sosyal medya paylaşımları da domain authority değerini arttıran metrikler arasında kabul edilmektedir. Sosyal medya konusunda dikkat edilmesi gerekenler:

 • Etkileyici paylaşımlarda bulunmak,
 • Viral pazarlama çalışmalarını sosyal medyaya taşımak
 • Sosyal medya paylaşımlarında özgün görseller ve metinler kullanmak
 • Paylaşımlarda “call to action” yani harekete geçirici mesaj kullanmak

 

4 – Marka Araması

seosozluk-google-aramasi

Eğer web sitenizin adı Google’da direkt olarak aratılmaya başlandıysa, domain otorite değeriniz de artmaya başladı demektir.

Özellikle yeni kurulan web sitelere önerim, sosyal medya veya Google reklamlarına biraz bütçe ayırmaları. Özellikle sosyal medyada sitenizin tanıtımı yapıldıkça, kullanıcıların Google’da sitenizin ismini aratmaları da artacaktır.

Ayrıca domain adınızın akılda kalıcı olması da marka arama sürecinde kullanıcılara oldukça kolaylık sağlayacaktır. Markanız akılda kalırsa bilin ki Google’da da kolaylıkla aratılacaksınız…

 

5 – Domain Yaşı

Sıra geldi en zor maddeye 🙁

Domain yaşı ne yazık ki domain authority değerini belirleyen önemli bir kıstas. Yani siteniz ne kadar eskiyse (güncel de olacak tabii ki), domain authority değerinizin de yüksek olma ihtimali artacaktır.

Eğer hem kaliteli içerikler üretip, kaliteli backlinkler almaya devam edip hem de beklemek size pek kolay gelmiyorsa, o zaman hali hazırda faaliyet gösteren bir web siteyi satın alıp, çalışmalarınızı bu doğrultuda devam ettirebilirsiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here