Heading Tags (Başlık Etiketleri) ve Kullanımı – H1,H2…H6

Google için en önemli konulardan biri olan Heading Tags (Başlık Etiketleri) ana başlıktan alt başlığa doğru bir sıralamayı ifade eder. Bu yazımız, heading tags kullanımı nedir, nelere dikkat edilmelidir gibi konuları resimli olarak anlatmaktadır.

Heading Tags – Başlık Etiketleri

Başlık etiketleri veya İngilizcesi: heading tags, Google’ın önem verdiği bir SEO konudur.

Başlıklarınızı belirlediğiniz bu HTML etiketlerinde; H1 (ana başlık) – H6 (en alt başlık) şeklinde bir sıralama yapılmaktadır.

Heading Tags Ne Anlama Gelmektedir?

Bir içerik oluşturduğunuzu ve bu içerikte birçok başlık olduğunu düşünün. Eğer heading etiketlerini kullanmayı bilmiyorsanız yapacağınız şey yüksek ihtimalle yazınızdaki harflerin karakterlerini büyütmek veya kalın yapmak olacaktır.

Meşhur Google örümcekleri websitenizi ziyarete geldiği zaman, yazı karakterlerinin sizin tarafından büyütülmüş olması, onlar için pek de anlam ifade etmeyecektir. Yani sizin hangi sebepten dolayı harfleri büyüttüğünüzü anlamaya bilirler.

Heading etiket kullanımı tam da bu noktada devreye girmektedir. Yazacağınız başlıkları, bu başlık etiketleri ile kullanırsanız Google ne anlatmak istediğinizi kolaylıkla anlayacaktır ve yazılarınızın arama motorlarında üst sıralara çıkma hızı gün geçtikçe iyileşecektir.

Heading Tags Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Her yazınızda en fazla bir tane H1 etiketi kullanmalısınız.
 2. Birçok otoriteye göre H2 etiketi bir yazıda en fazla üç kere kullanılmalıdır ancak yazınızın büyüklüğüne göre durum değişebilir.
 3. Anahtar kelimenizi yani yazınızın hangi kelime ile arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız, başlık etiketlerinde bu kelimenin geçmesine önem verin.
 4. Başlık etiketleri, kendi aralarında hiyerarşik düzende ilerlemelidir. Yani ilk başlığı H2 etiketi ile ikinci başlığı H1 etiketi ile düzenlemeniz önerilmemektedir.
 5. Websitenizdeki benzer içeriklerde aynı başlık etiketlerini tekrar etmemelisiniz. Her yazınız için farklı başlıklar bulmalısınız.
 6. Başlık etiketlerinin yazı karakterler büyüklükleri birbirinden farklı olursa SEO açısından daha yararlı olacaktır.

Yukarıda bahsettiğim maddeleri uyguladığınız taktirde, Google sitenizi daha net bir şekilde anlayacak ve dolayısıyla arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanız mümkün olabilecektir.

WordPress’te Heading Etiket Kullanımı

1. TinyMCE Advanced eklentisini indirin ve kurun. Bu eklenti yazılarınızı biçimlendirmenizde kullanabileceğiniz çok faydalı bir eklentidir. Eğer yüklemek istemezseniz, bu işlemi manuel olarak nasıl yapabileceğinizi de anlatacağım.

2. “Bu bir H1 başlığıdır” yazan başlığın tümünü seçip yukarıdan “Başlık 1” veya “Heading 1” i seçiyoruz.

headings

heading-oneheading13. Gördüğünüz gibi başlık otomatik büyüdü…Bu yaptığımızı diğer başlıklar için, H2-H3..taglerini kullanarak devam ettiriyoruz.

all-headings
4. Sitenizin görselliğini düşünüp, başlıklarınızı, yazı boyutu sekmesinden küçültebilirsiniz ancak unutmayın ki yazı boyutları da hiyerarşik olmalıdır.
5. Kod kısmında nelerin yapıldığına bakalım. Bu seçimi otomatik yapmak istemeyenler için…Metin veya Text sekmesini seçiyoruz.

code-section
6. Gördüğünüz gibi aslında arka planda sadece bir heading etiketi açılıp, başlıktan sonra kapatılıyor. Yazınızı yazarken burdan girip duruma manuel olarak da müdahele edebilirsiniz.

h1-code

İşte hepsi bu kadar kolay. Her yazınızda bu başlık etiketlerini kullanmanız, içeriklerinizin SEO uyumlu olmasına yardımıcı olacaktır.

 

Haydi kolay gelsin!

40 YORUMLAR

 1. H2 tagını başlık şeklinde yapmak istiyorum. Temada hangi dosyadan bunu yapabilirim. Yardımcısı olursanız cçok sevinirim.

 2. günlerdir h tag başlıklarının nasıl yapıldığını araştırıyorum, sizin kadar örneklerle tek tek açıklayan başka bir seo sitesi görmedim. çok teşekkür ediyorum….

 3. Marmaris rent a car websiteme h1 etiketi ekledim acaba basarili olmusmu diye bakabilirmisiniz?

 4. Merhaba, bir sorum olacak. Başlığı seçip bir tag seçtiğimde (h2 mesela) o başlık değil bütün metin h2 tagını alıyor. Bütün metni seçmememe rağmen sürekli aynı şey oluyor. Hata neden kaynaklanıyor olabilir acaba?

  • merhaba, inanın bu tarz bir H etiketi problemi ile daha önce karşılaşmadım. içeriğin kod kısmına girip manuel olarak bu işlemi denediniz mi?

   • arkadaşım benim siteye bu kodları ekleyecek birisi varmı acaba.Örnek olarak bir sayfaya yapılsa gerisini ben yaparım

 5. Hocam merhaba,size 2 sorum olacak.
  1.soru : WordPress’te yazıya verdiğimiz başlık(yazıya url olarak atanan) h1 tag’i değil mi zaten.Tekrardan yazının en üstünde(sizin h1 tag’i olarak işaretlediğiniz) verdiğimiz başlığı H1 tag’i yapmamız gerekiyor mu?
  2.Soru : h tagleri genellikle hiyerarşik şeklinde kullanılması önerilir.Fakat diyelim ki Sosyal Bilimler derslerini h2 tag’i yaptık sonra bunun alt dalları Tarih dersi,Coğrafya Dersi ve Felsefe Derslerini h3 yaptık.Yazının akışıyla beraber Fen Bilimleri Dersi geldi ve bu da Sosyal Bilimler dersleriyle aynı öneme sahip ve onu da h2 yaptık.Fakat bu dersin de alt dalları var ;Fizik Dersi,Kimya Dersi ve Biyoloji Dersi ve bunları da h3 yaptık.Yani h2-h3-h3-h3 sonra tekrar h2-h3-h3-h3 şeklinde kullanırsak bir sorun teşkil eder mi? Teşekkür ederim.

  • Merhabalar,
   Her wordpress temasında söylediğiniz durum gerçekleşmiyor. Yani H1 etiketi başlık olarak atanmıyor.
   İkinci sorunuzun cevabı: hayır sorun teşkil etmez.

 6. Merhaba Emre bey benim anlamadığım bir şey var. H1 etiketi zaten yazı başlıkalrımızda otomatik olarak kullanılıyor. Bizim yazı içerisinde bu etiketi kullanmamız gerekirmi?

  • Eğer H1 etiketi başlığa otomatik ekleniyorsa o zaman tekrar eklemeyin. Ancak başlığın otomatik olarak H1 olarak kullanılmasını önermiyorum. Bu duruma müdahale etmenizi öneririm.

 7. Merhaba Emre hocam ben dediklerinizi uyguladım fakat tüm makalelerime h1 h2 h3 etiketi girdikten sonra seo analizi yaptım 50 den fazla h2 etiketi gözüktüğü için spam olarak algılanabilir diye uyarı aldım siz ve başka bloglarda her makalesinde h1 h2 h3 etiketi kullanıyor. Sizin sitelerin analizini yaptığımda 10 tane h2 etiketi gözüküyor bunu nasıl yapıyorsunuz manuelmi yoksa bir ayarı varmı

 8. merhaba haber sitem php html5 kodlaması h etiketlerini nasıl hazırlarım acaba tasarımcıya yazdım kodu gönderin eklerim dedi ne kod verecem acaba?

 9. h1 etketi baş ağrısı olmaktan çıktı. Teşekkür ederim.

 10. Emre bey, H1 etiketi ile ilgili kaç tane yazı okudum inanın şu an hatırlayamıyorum. Sanırım sayamayacağım kadar çoktur sanırım. Her okuduğumda kafam iyice karıştı. İyi ki sitenize denk geldim. Çok güzel oturdu herşey yerine. Çok Teşekkür ediyorum size.

 11. emre bey iyi çalışmalar dilerim. Açık bir şekilde yardımcı olduğunuz için teşekkür ederi. Arkadaşın sıkıntısının aynı sorunu bende de mevcud. ana sayfamdaki tüm ürünlerim h2 olarak algılanıp h2 uyarısı veriyor seo analiz testleride bu sorunu nasıl çözebilirim manuel olarak hangi dosya üzerinden ney yapmam gerekli. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Enes Şubat 14, 2017 at 12:19 pm
  Merhaba Emre hocam ben dediklerinizi uyguladım fakat tüm makalelerime h1 h2 h3 etiketi girdikten sonra seo analizi yaptım 50 den fazla h2 etiketi gözüktüğü için spam olarak algılanabilir diye uyarı aldım siz ve başka bloglarda her makalesinde h1 h2 h3 etiketi kullanıyor. Sizin sitelerin analizini yaptığımda 10 tane h2 etiketi gözüküyor bunu nasıl yapıyorsunuz manuelmi yoksa bir ayarı varmı
  Yorumu Cevapla
  Emre Tonguç Şubat 14, 2017 at 5:52 pm
  Merhabalar, manuel yapıyorum.
  Yorumu Cevapla

 12. Sizi tebrik ederim Emre bey mükemmel bir açıklama olmuş birçok h etiketleri ile ilgili makale okudum bu kadar basit anlatımla anlaşılan bir makaleye rastmaladım emeğiniz için teşekkürler

 13. Emre Bey, öncelikle yazılarınızı okuyarak çok şey yaptım bunu belirteyim. Bunun için çok teşekkür ederim. Benim bu noktada sormak istediğim şu, x bir açıklama yaptığımızda söylediğiniz gibi hiyerarşik olarak H1 H2 H3 kullanıyorum. Anahtar kelimenin içinde bulunduğu paragrafı komple H2 olarak işaretliyorum. Bunun bir sakıncası var mı acaba ?

 14. Emre bey benim başlıklarım zaten h1 kodu ile yayınlanıyor. Yani ben her yazımda h2 kodu ile mi başlamam gerekli?

 15. H etiketleri hiyerarşik olarak düzenlenmeli demişsiniz hocam.

  Heading Tags – Başlık Etiketleri >>H2

  Heading Tags Ne Anlama Gelmektedir?>>H3

  Heading Tags Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?>>H3

  WordPress’te Heading Etiket Kullanımı >>H2

  olarak kullanılmış. Şimdi burada sıra bozulmuş olmuyor mu? Kısaca H3 den sonra H4 kullanmanız gerekirken tekrar H2 kullanmışsınız

  • Merhaba. Yazının büyüklüğüne ve konu bütünlüğüne göre yazının devamında H2 etiketi tekrar kullanılabilir. Yani yazının genel 2 ana başlığı varsa h2 >> h3 >> h4 daha sonra h2 >> h3 gibi bir kullanım doğru olacaktır.

 16. Avatar uğurhan değirmenci

  hocam inanın diğer form sıtelerıne baktım sürekli css den kısmından yapılmasını konu almışlar, bu işlerde yeni olan insanlar anlayamıyor benim gibi ama sizin sade öz kolay anlatımı görünce hemen yaptım çok teşekkür edeim..bir sorum olucak ben şimdi sitem de sadece h1 ile h2 kullansam olur mu fazla başlık kullanmak istemiyorum..

 17. Merhabalar,
  Sitemi yeni kurdum, sitemdeki her yazıda makaleyi yazarken görsel kısmından Başlık 1- Başlık 2 şeklinde sürekli düzenli şekilde başlık oluşturdum. Ancak bütün seo analizlerimde H2 etiketi kullanmıyorsunuz şeklinde çıkıyor ne yapsam çözemedim.
  Yazılarımın başlıklarının üzerine gelip incele dediğimde H2 etiketi gözüküyor ona rağmen analizler de çıkmıyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 18. Allah razı olsun kaç gündür alt başlık nasıl ekleyeceğiniz diye tüm interneti arayıp duruyordum. çok teşekkür ederim

 19. Merhabalar benim bir yemek tarifleri sitem var. Hiç h1 kullanılmadı. Şimdi verdiğim tariflerin başlığına hep h1 etiketi yapsam bir soun olur mu örneğin Karnıyarık Tarifi yapıp, sadece kalınlaştırıyorum. Ama artık Karnıyarık Tarifi diye yazsam bir sorunla karşılaşır mıyım?

 20. Merhaba Emre Bey.
  Worldpress alt yapısıyla oluşturduğum sitem de ben sadece 1 adet H1 etiketi koymama rağmen 4 Adet H1 etiketi görünüyor. Temadan mı kaynaklanıyor acaba. Bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here