seo-404-hatasi

404 Not Found: 404 Not Found Ne Demek

404 not found aranılan ilgili sayfanın kullanıcı tarafından görüntülenememesi, sayfanın artık web sitesinde yer almadığı anlamına gelmektedir.

404 Not Found Nedir

Görüntülenmek istenen sayfanın 404 hatası vermesi, birçok sebepten dolayı olabilir ancak ben bu yazımda genellikle website sahiplerinin karşılaştığı durumları anlatmaya çalışacağım.

 1. Sayfa URL değişikliği: Websitenize arama motoru optimizasyonu (SEO) yapmak için karar verdiniz ve farkettiniz ki sayfalarınızın url’leri arama motorları için hiçte uygun değil. Harf eksikleri veya çok uzun karakterden oluşan url’ler var…Hemen sayfanın adını değiştirdiniz ve yazıdan çıktınız..Maalesef bu kadar kolay değil, mutlaka eski url’nizi yeni url’nize yönlendirmeniz gerekir. Unutmayın ki, Google tarafından indexlenen sayfalar veya kullanıcıların sık kullanılanlara eklediği sayfalarınız, tekrar girilmeye çalışıldığında 404 hatası verecektir. Dolayısıyla bu durum sayfa indekslenmenizi bir süreliğine alt üst edecektir.
 2. SEO eklenti değişiklikleri: Websitenize SEO eklentisi kurdunuz ve devamlı değişiklikler yapıp duruma hakim olmaya çalışıyorsunuz. Merak etmek faydalı olabilir ancak çok dikkatli olmalısınız ve her değişiklikten önce konuyu mutlaka internette araştırmanızı öneririm. Site haritanızın veya url formatınızda yapacağınız radikal değişiklikler sitenize sandığınızdan çok daha fazla zarar verebilir. Örnek: Yazılarınızın url formatının tarihle başladığını varsayalım. Örnek: seosozluk.com/2014-05-22/404-hata-ornegi…Bu url formatından tarihi atmak istiyorsunuz…. Sadece bir seçenekle bu durumdan kurtulabilirsiniz..Ya sonrası?? Tüm eski sayfalarınız 404 hatası vermeye başlayacak ve sitenizin Google sıralaması yerlere vuracaktır.
 3. İkinci durumda anlattığım duruma benzer değişikliği etiketlerinizde veya kategorilerinizde de yapmak isteyebilirsiniz. Yani tag formatından /tag uzantısını atabilirsiniz ama sonra mutlaka sayfa yönlendirmesini yapmalısınız.

404 Not Found Yönlendirmesi:

Bu durumun takip edilmesi gereken yer Google Web Yöneticisi Araçları olmalı aslında ama basit iki WordPress eklentisi ile 404 hatalarını bulup gerekli yönlendirmeleri gerçekleştirebilirsiniz.

404 Error Monitor

404 error monitor isimli eklentiyi indiriyoruz ve kuruyoruz. Soldaki menünün en altına otomatik 404 Error Monitor adıyla bir menü oluşuyor. İçine giriyoruz ve düzeltmemiz gereken hatalar karşımıza çıkıyor. Sayfa, etiket veya kategori ile ilgili hataları mutlaka düzeltin ama eğer hiç anlamadığınız şeyler yazıyorsa değişiklik yapmadan önce internette araştırma yapın derim. (Örn: sitemap dosyası)

404 hata kontrol eklentisi

Redirection

404 not found tespit ettikten sonra gerekli yönlendirmeleri artık yapabilirsiniz. Öncellikle Redirection eklentisini indiriyoruz.

Eklentiyi kurduktan sonra sol taraftaki menünüzün tools veya araçların başlığının altına redirection diye bir sekme eklenecek. Giriş yaptıktan sonra, source URL kısmına eski url’nizi Target url kısmına yeni url’nizi yazıyorsunuz.

wordpress redirection eklentisi - 404 not found

404 not found ne demek öğrendik sanırım 🙂

Bir Makale Daha?

WordPress SEO – WordPress SEO Nasıl Yapılır?

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

16 comments

 1. Eskişehir Çilingir

  Helal olsun hocam konuyu en ince ayrıntısına kadar ele almışsın tebrikler yazınız için..

 2. Mesut Turan

  Sitemi yeni sunucuma taşıdım. Şöyle bir probemim var kalıcı bağlantı olarak siteadi/kategoriadi/yaziadi kullanıyorum ancak bu şekilde 404 hatası alıyorum. sadece p=224 leklinde yapınca yazı 404 hatası vermiyor. Çözümü nedir acaba ?

  • merhaba detaylı kontrol etmem gekekiyor. sadece sunucu değişikliğinden sonra mı hata almaya başladınız? seo@seosozluk.com adresine probleminizi detaylıca yazabilirsiniz

 3. Ali

  Hocam bu konuda benim bir sorum olacak. Google’da görsellerde index alan tüm resimlerim 404 hatası alıyor. Bu durumu nasıl çözebiliriz. Ben yönlendirme eklentisi kullandım ve hepsini düzelttim ama ertesi gün yine aynı 404 hatası alıyorum. Bunu nasıl düzeltebiliriz.

 4. ALİ TOKA

  hocam merhaba silinen ürünlerim için 404 sayfasına htaccess ile yönlendirme yapıyorum ve sayfa bulunamadı uyarısı veriyor https://www.n11.com/asd aynı buradaki gibi peki ben robots txt ye benim 404 sayfalarımı indexleme demem gerekirmi gerekli ise bunu nasıl yapabilirim veya ne yapmam gerekli

  • 404 sayfaları için Google’a indeksleme demene gerek yok. Google zaman içerisinde sayfaları indeksten çıkaracaktır zaten

 5. mert

  bende steam’e girince 404 hatası veriyor.vpn ile girince giriyor siteye nedeni nedir?

 6. battal

  emre bey 404 hatası alıyorum. sizin önerilerinizi uygulamak için wp-admin sayfama giremiyorum

 7. Gökhan

  Merhaba, 404 Error Monitor eklentisini kurdum fakat Error listesi boş.

 8. Sultanbeyli Matbaa

  Opencart içimde bi öneriniz varmidir teşekkurler

 9. Akdoğan

  Merhaba Web sitem bi çıkıyor bi kendi kendine kayboluyor çok araştırdım fakat bi çözüm bulamadım ne yapmamı önerirsiniz çok fazla görsel ve index hatası var sebep bumu sizce

 10. Akdoğan

  Merhaba Web sitem bi çıkıyor bi kendi kendine kayboluyor çok araştırdım fakat bi çözüm bulamadım ne yapmamı önerirsiniz çok fazla görsel ve index hatası var sebep bumu sizce

 11. Ecrin

  Abi peki siz neden şunu dusunmediniz bı benim sayfam değil bir oyun indirmeye çalışıyorum karşıma 404 hatası çıktı öyle olursa ne olur?

 12. cemil

  siteme ve admin sayfama giremiyorumssl vardı iptal ettim.hattsses dosyasından da ayarladım olmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.