Nofollow Nedir? Rel Nofollow Dofollow Farkı

Nofollow Nedir?

Nofollow yani yaygın kullanılan adı ile rel nofollow, verilen bağlantının diğer web siteye bir SEO değeri sunulmasını engelleyen ve bunu arama motorlarına ileten bir HTML etiketidir. Yani bir kelimeye link verdiğinizde, eğer o linkte rel=nofollow etiketi varsa bağlantı verilen diğer web sitesine bir SEO değer geçişi olmaz.

Dofollow Nedir?

Dofollow ise verilen bağlantı ile diğer siteye SEO değeri sunulmasını sağlayan bir HTML etiketidir. Yani nofollow etiketinin tam tersidir. HTML’e dofollow etiketi eklemek çok eskide kalan bir SEO çalışmasıdır çünkü etiket eklenmemiş herhangi bir bağlantı zaten dofollow özelliği taşır.

Nofollow ve Dofollow Etiketler Neden Önemlidir?

Konuyu bir örnek ile anlatmak isterim. Örnek: edc.com sitesinin anlattığı makaleyi veya servisi beğendiniz ve dolayısıyla yazınıza linki yapıştırdınız. Bu edc.com isimli site hiçte sanıldığı gibi iyi niyetli bir site çıkmadı ve link verdiğiniz sayfalara bir süre sonra çıplak ablaları koymaya başladı. Adeta kefil misali, Google bu durumda faturayı size keser ve spam gönderen siteler listesine girebilirsiniz.

Öte yandan SEO çalışmalarını için backlink almaya karar verdiniz. Satın aldığınız linklerde nofollow etiketi varsa boşuna o kadar zahmete girdiniz demektir. Aldığınız link SEO açısından pek de değerli olmayacaktır.

Son olarak da reklamlardan bahsetmek istiyorum. Web sitenize reklam aldıysanız, bu reklam bağlantılarına da mutlaka nofollow etiketi ekleyin derim. Reklam farklı SEO çalışmaları farklıdır. Dolayısıyla bir ücret almadan reklam aldığınız firmaya böyle bir hizmet sunmayın derim.

Nofollow Etiketi Nasıl Eklenir?

Nofollow etiketini eklemek oldukça basittir. Tek bilmeniz gereken editörünüzün HTML alınan girip rel nofollow etiketini eklemektedir.

Dofollow örneği:

“<a href=”https://https://www.seosozluk.com/”>Seo Sözlük</a>” ya da

“<a href=”https://https://www.seosozluk.com/” rel=”dofollow”>Seo Sözlük</a>”

Nofollow örneği:

“<a href=”https://https://www.seosozluk.com/” rel=”nofollow”>Seo Sözlük</a>”

Web sitenize verilen linki kontrol etmek için de, linkin üstüne gelip mouse unuzun sağ klickine basıp öğeyi incele derseniz linkin nofollow mu dofollow mu olduğunu görürsünüz.

Bir Makale Daha?

Canonical Etiketi Nedir? Canonical Etiketi Teknikleri