nofollow kodu – Ne zaman kullanılmalıdır?

Bu yazı da, dışarıya verdiğiniz linklerin sitenizi olumsuz etkilemesini engellemek için destek sağlayan “Nofollow kodu nedir?” “Ne zaman kullanılmalıdır?” gibi sorulara yanıt bulacaksınız.

Nofollow Kodu

Arkadaşlar nofollow kodu, SEO açısından çok önemlidir ve website sahiplerinin mutlaka bilmesi gereken bir konudur.

Konu biraz teknik gibi gözükse de aslında kullanımı oldukça kolaydır. Diğer tüm yazılarımda da olduğu gibi yazılım konusunda uzman olmayan veya en ufak bir kod bilgisi olmayanların bile anlayabileceği şekilde nofollow kodu nasıl eklenir anlatmaya çalışacağım.

Nedir bu nofollow kodu?

Yazılarınız veya linkleriniz için gerektiğinde mutlaka kullanmanız için tanımlanmış bazı kodlar bulunmaktadır: nofollow, dofollow, noindex vs….

Bugünkü yazımda sizlere en çok kullanacağınız ve arama motoru optimizasyonu açısından belki de en önemlisi olan “nofollow” bağlantı kodunu anlatacağım. Benzeri diğer kodları sonraki yazılarımda bulabileceksiniz.

“nofollow etiketi”, websitenizden dışarıya verdiğiniz linkler için kullanılmaktadır. Yani siz yazınızın içine abc.com a ait bir sayfanın linkini koydunuz ve nofollow kodunu eklediniz. Bu şu anlama gelmektedir:

Sayın Google, yazımın anlaşılabilirliği için okuyucularımın verdiğim linki tıklamaları ve ilgili web siteyi ziyaret etmeleri gerekmektedir. Ancak önemle belirtmek isterim ki; lütfen bu linkini verdiğim web sitesini önerdiğimi veya onun değerli bir web sitesi olduğunu düşünme.

Ahmet Çakar tarzı bir anlatım olmuş olabilir ama en kolay böyle anlatabilirim sanırım 🙂

Peki nofollow kodu ile uğraşmak istemiyorum, başıma ne gelebilir ki?

Eeee, can sıkıcı işler başınıza gelebilir. Örnek: edc.com sitesinin anlattığı makaleyi veya servisi beğendiniz ve dolayısıyla yazınıza linki yapıştırdınız. Bu edc.com isimli site hiçte sanıldığı gibi iyi niyetli bir site çıkmadı ve link verdiğiniz sayfalara bir süre sonra çıplak ablaları koymaya başladı. Adeta kefil misali, Google bu durumda faturayı size keser ve spam gönderen siteler listesine girebilirsiniz.

Notlar:

Peki bu nofollow kodu nereye girecek? 🙂

1. Aşağıdaki örnekte deneme kelimesine link verdim. Sağ tarafta belirttiğim ok işaretinde, text yazısını göreceksiniz. Seçiyoruz…(Not: Eğer WordPress’in türkçe sürümünü kullanıyorsanız, metin sekmesini seçebilirsiniz.

kelimeye-link-vermek

2. İlgili linki bulun. Benim deneme için gösterdiğim kısım bir satır olduğu için linki hemen fark edebilirsiniz ama kalabalık bir yazıda bulmanız biraz zaman alabilir 🙂

metin-sekmesi

3. Son olarak verdiğiniz linkin hemen yanına rel=”nofollow” yazıyorsunuz.

nofollow

İşte bu kadar basit…

Haydi kolay gelsin!

 

3 YORUMLAR

  1. Hocam merhaba. Kullandığım temanın (Point teması) kaynak kodlarında bolca rel=nofollow etiketine rastladım. Yazı içindeki yazar linkleri, kategori linkleri, benzer yazılar eklentisindeki linkler, footer da bulunan linkler ve hatta yazının “devamını oku” kısmındaki linklere rel=nofollow eklenmiş. Yorum kısmı hariç tüm nofollowları kaldırdım.
    Temanın kodlayıcısı neden böyle bir uygulama yapmış anlayamadım. Indexlenme açısından şimdiye kadar bir zararı olmuş mudur bu etiketin?
    Teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here