seo-terimleri

SEO Terimleri

SEO ile ilgilenen bir çok web yöneticisinin bildikleri bir şey vardır , bu da arama motoru optimizasyonu teknolojisinin yabancı kaynaklı olması sebebi ile , bir çok terim SEO dünyasına girmiştir. Bunlardan bazıları SEO sektörünün gelişmesi ile, bazıları da ingilizce olarak var olan fakat SEO ile ilgilendikten sonra kullandığımız kelime veya kelime gruplarıdır. Tabiki türkçe çeviriler de mevcuttur. Seo sözlük olarak bilinmesi gereken SEO terimlerini bu sayfada açıklamaları ile birlikte yayınlıyoruz. Bulamadığınız SEO terimleri varsa, yorum bölümünde lütfen yazınız, sayfamıza ekleyelim.

Not : SEO Terimleri Alfabetik sıraya göre düzenlenmiştir.

301 – HTTP durum kodlarından olan 301 yönlendirme , bir sayfanın başka bir sayfaya yönlendirilmesi için kullanılır. 301 durum kodu veren bir sayfa, artık yoktur ve başka bir sayfaya yönlendirilmiştir. 301 yönlendirmesi web sitelerin tercih edilen domain adını belirlerken , farklı sayfaların yönlendirilmesi için de kullanılır. http://www.ornek olan bir sayfanın http://ornek olana yönlendirilmesi gibi.

404 – Farklı Http durum kodu olan 404 bir sayfanın var olmadığını , web sitedene bulunmadığını gösterir. Web sitelerin bulunmayan adresleri ziyaret edildiğinde web siteler 404 hata sayfası verirler. Bir web sitenin fazla 404 sayfası olması , farklı bir değiş ile , eskiden açılan fakat sonra 404 veren sayfalarının olması SEO açısından sakıncalıdır. Web sayfalarının silinmemesi , silinmesi gerekiyorsa da, bu sayfalara yönlendirilme yapılması önemlidir.

Adwords – Adwords , Google’ın tıklama başına maliyet , veya gösterim başına maliyet üzerine kurmuş olduğu reklam programıdır. Google reklamları hesabınızla birlikte arama sonuçlarında ücret ödeyerek sayfalarınızı istediğiniz anahtar kelimelerde gösterebilir, kullanıcıları web sitenize çekebilirsiniz. http://www.google.com.tr/adwords/ linkinden adwords’e ulaşabilirsiniz.

Affiliate – Affiliate başka bir web sitenin servisinin veya ürünün web site üzerinde pazarlanmasına verilen isimdir. Affiliate web siteler başka bir web sitesinin veya firmanın ürünlerini veya servislerini pazarlamada veya satmada yardımcı olurlar , satış üzerinden komisyon alırlar.

Alan Adı (Domain name) – Bir web sayfasının ana adresidir. Ornek olarak seosozluk web sitesinin alan adı , seosozluk.com ‘dur. Alan adının SEO etkileri zamanla azalmaktadır fakat yine de , ana anahtar kelimenin alan adında bulunması , alan adının kısa olması , marka haline getirilebilecek olması önemlidir. .com , .net gibi alan adı uzantıları SEO açısından pozitif etki sağlayabilirler.

Algoritma – Arama motorlarının , özellikle Google’ın teknolojisi ile birlikte çokça ifade edilen Algoritma , SEO dünyasındaki anlamıyla, bir çok formülün ve kuralın matematiksel denklemler ile bir araya gelmesi ve bir yargıda bulunmasıdır. Arama motorları algoritmaları yıllardır değişmekte, teknoloji ve SEO dünyasındaki değişiklikler ile birlikte kendini yenilemektedir.

Alt Etiketi – SEO açısından önemli olan alt etiketi , web sitesindeki görsellerin açıklanması açısından önemlidir. Google botları web site üzerindeki görselleri tararken , içeriklerini anlayamazlar , alt etiketi sayesinde , görsellerin ne gösterdiği konusunda metin yazılabilir. SEO açısından web sitenin görsellerinin alt etiketi olması yarar sağlar.

Anahtar Kelime – En önemli seo terimlerinden biri olan anahtar kelime , web sitenin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almayı hedeflediği kelime veya kelime gruplarını ifade eder. Web sitelerin anahtar kelimelerinin olması, yazıların anahtar kelimeler doğrultusunda yazılması , ve önemli olarak doğru anahtar kelime çalışması yapılması SEO açısından çok önemlidir.

Anchor Text (çapa metin) – anchor text , linkin üzerinde olduğu metindir. SEO anlamında önemlidir çünkü günümüzün SEO teknolojilerinde linkler , gönderildiği web sitelerin güvenilirliği, linkin verildiği metinler (anchor text) bir sayfanın arama sonuçlarındaki sıralamasını belirleyicidir.

Arama Motoru – Web sitelerin tüm sayfalarını tarayıp , veri tabanlarında kayıt eden, kullanıcılarına aradıkları kelimeleri alaka ve güven skalasını ön plana tutarak gösteren web sitelerdir. Google, Yahoo, Bing günümüzdeki en büyük 3 arama motorudur.

Arama Motoru Optimizasyonu – SEO (Search Engine Optimization) teriminin türkçe çevirisidir. Web sitelerin arama motorlarına göre tasarlanması , optimize edilmesi işlemidir. En büyük trafik kaynağı arama motorları olduğu için, web site yöneticileri bu trafikten pay alabilmek için kendi sitelerinin optimizasyonunu gerçekleştirirler.

Arama Sonuçları – SEO terimlerinden arama sonuçları , aranan belirli bir metinden sonra arama motorunun kullanıcıya sunduğu linkleri gösteren sayfadır. Google arama sonuçları klasik olarak 10 web sayfasından oluşur. Ayrıca görseller, videolar ve farklı içerikler de arama sonuçlarında bulunurlar.

Backlink – Farklı bir web siteden kendi web sitemize gelen her link (bağlantı) , backlink olarak ifade edilir. Bir web sitenin bir çok farklı ve güvenilir web sitelerinden link yani backlink elde etmesi , web sitenin SEO’sunu güçlendirir.

Black Hat SEO (siyah şapka SEO) – Siyah Şapka SEO çalışmaları olarak da bilinen black hat seo çalışmaları , Google Web Yöneticisi Yönergelerine ters düşen SEO çalışmalarıdır. Web sitelerine yarar yerine zarar getirirler. Black Hat SEO çalışmaları arasınd , keyword stuffing (fazla anahtar kelime yerleştirme), spam backlink çalışmaları , kopya içerik çalışmaları , arama motorlarına ve kullanıcıya farklı içerikler sunma gibi davranışlar gösterilebilir.

Bing – 2009 yılında Microsoft tarafından kurulan arama motorudur. Amerikadaki arama trafiğinin %20 ‘sine sahiptir. Üç büyük arama motorundan (Google, Bing , Yahoo) bir tanesidir. Ülkemizdeki pazar payı düşüktür. İleride daha güçlü olması beklenilmektedir.

Blog – Blog bir websitenin tamamının veya belli bir bölümünün sürekli düzenli içerik yayınlayan sistemine verilen isimdir. Kurumsal blog yapıları , hedefledikleri alanlarda düzenli içerik yayınlarlar . Web siteleri güncel kalır , web site içeriği sürekli olarak artış gösterir. Web sitelerin blog sayfalarının olması SEO açısından önemlidir.

Bot – Robot, örümcek , tarayıcı olarak da adlandırılan botlar otomatik işlemler yapan yazılım ürünleridir. Google gibi arama motorları web sitelerini tarayıp indekslemek için botları kullanırlar. Google’ın kullanmış olduğu botun ismi Googlebot’tur.

Bounce Rate (hemen çıkma oranı) – bounce rate , tek sayfalı kullanıcı deneyimi olarak bilinir. Kullanıcı web sayfasına Google sonuçlarından gelmiş ve web sayfası üzerinde herhangi bir linki tıklamadan , kapatmış , geri tuşunu tıklamış veya farklı bir web site adresi yazıp web sayfasını terketmiş ise, bu kullanıcı deneyimi ve bunun gibiler tüm kullanıcı deneyimleri rakamına bölünüp , biz yüzde elde edilir. Bu orana bounce rate denir. Bounce rate’in düşük olması SEO faydası sağlar.

Breadcrumb (ekmek kırıntısı) – Breadcrumb aslında kullanıcı için yapılmış , web site içerisinde gezinmeyi kolaylaştıran menü – alt menü listelemesidir. Sayfaların sol üstünde veya menülerinin altında bulunan breadcrumblar bir sayfanın kaçıncı derecede alt sayfa olduğunu belirtir. SEO açısından kullanımında fayda vardır.

Cloaking – Siyah şapka SEO uygulamalarından bir tanesi olan cloaking, arama motorlarına başka , gerçek web site kullanıcılarına başka içerik sunma işlemidir. Üst sıralarda yer alabilmek için arama motorlarına farklı içerik sunan web sitelerin arama motoru indekslerinden çıkarılma ihtimali vardır. SEO açısından yapılmaması gereken bir işlemdir.

CMS – Content management system , türkçe karşılığı ile içerik yönetim sistemi , web site yöneticilerine web sitelerini yönetmeleri konusunda kolaylık sağlayan sistemlerdir. WordPress, Drupal , Joomla , gibi sistemleri kullanıcılar kullanarak kolaylıkla web siteleri üzerinde değişiklikler gerçekleştirebilirler.

Content (içerik) –  . Content SEO açısından çok önemlidir. Web sitelerin içeriğinin kaliteli , özgün (kopyalanmış olmaması) ve kullanıcıya faydalı olması gerekir. Bu standartlara sahip olmayan içeriklerin web sitelere katkısı beklendiği kadar olmayabilir. (Bknz: WordPress nedir)

Conversion (dönüşüm) Conversion bir web site üzerinde gerçekleştirilmesi beklenen hedef , amaçı işaret etmektedir. Örnek olarak bir e-ticaret firmasının dönüşüm oranını arttırma hedefi satıştır.

Conversion Rate (dönüşüm oranı) – Belirlenen hedef doğrultusunda web sayfasına giren kullanıcıların dönüşüm gerçekleştirenlerin oranı. Web sayfasına 100 kullanıcı gelmiş , 10 kişi satın alma işlemini gerçekleştirmiş ise, dönüşüm oranı 10% ‘dur. Satın alma gibi , farklı hedefler de web site yöneticileri tarafından belirlenebilir , e-mail listesine kayıt olma, sosyal medya hesaplarını takip etme, içerik paylaşma vs.

CSS – Cascading Style Sheets’in kısaltılmışı olan CSS ‘in türkçe karşılığı Basamaklı stil şablonlarıdır. CSS Html’e format, biçim konularında destek sağlayan bir web kodudur. CSS sayesinde kolaylıkla web sitenin formatı üzerinde değişiklikler yapılabilir. SEO açısından önemli olan kısmı , CSS dosyalarının dışarıdan alınması ve web sitenin hızı açısından kodların olabildiğince minimumda tutulmasıdır.

CTR – Click Through rate’in kısaltılmışı olan CTR ‘in türkçe karşılığı tıklanma oranıdır. CTR bir linki tıklayan kullanıcı sayısının , linkin bulunduğu sayfayı görüntüleyen tüm kullanıcılarının sayısına bölümünün yüzde ifadesidir. İnternet reklamcılığında kullanıldığı gibi, Google arama sonuçlarında veya web site sayfalarında da kullanılır. Örnek olarak Google arama sonuçlarında X kelimesinde çıkan ilk sayfadaki linklerden , 3. sıradaki olan 100 kişiden 8 kişi tıklamış ise, 3.sıradaki sayfanın CTR’ı (tıklanma oranı) 8% ‘olur.

Dinamik URL (dynamic URL) –  Kullanıcı veya web site yöneticisi tarafından farklı parametreler kullanılarak oluşturulan URL yani web sayfası adresleridir. SEO açısından oldukça önemli bir konudur. Bir web sitesinin dinamik URL kullanması sonucunda , bu sayfaların Google tarafından indekslenmesi problem olabilir. Dinamik URL (dynamic URL) , statik URL (static URL) ‘nin karşıtıdır. İçeriği aynı olan web sayfalarının adreslerinin farklı olabilmesine sebep olur. “? ,= , + ,% , & ” gibi parametre işaretleri kullanıldığında , URL’nin dinamik URL olduğunu düşünülebilinir.

DMOZ – Bir zamanlar SEO için daha önemli olan DMOZ , kullanıcılar tarafından inşa edilen bir web dizinidir. Bu dizinde web sitenizin bulundurulabilmesi için dmoz.org web sitesine kayıt yaptırmalısınız. Web siteniz incelendikten sonra, onaylanırsa dizinde yayınlanır. Değerli bir backlink elde etmiş olursunuz.

Drupal – Drupal PHP kodu ile yazılmış bir içerik yönetim sistemidir (CMS) . WordPress, Joomla gibi Drupal de farklı bir içerik yönetim sistemidir. Drupalin içerik yönetim sistemi kullanan web sitelerindeki pazar payı 5.3% ‘tür. Dünyadaki tüm web sitelerin arasında ise , 1.9%’u Drupal kullanmaktadır.
web sitesi : https://www.drupal.org/

Duplicate Content (kopya içerik) – Duplicate content (kopya içerik) SEO uzmanlarının sıkça karşılaştıkları bir sorundur. Bir web sitesinin aynı içeriğini farklı sayfalarda(URLlerde) kullanıcıya göstermesi , ve arama motorlarının bu sayfaları indekslemesi konusudur. Arama motorları duplicate content (kopya içerik) içeren web sayfalarının , farklı bir değiş ile, aynı içeriğe sahip farklı web adreslerinin bulunması sonucu web siteyi cezalandırabilir. Her bir sayfa sadece tek bir URL ile açılmalıdır. Duplicate content (kopya içerik) sorunlarının çözümünde 301 yönlendirmesi , rel=”canonical” etiketleri veya sayfanın indekslenmemsi gibi önlemler alınabilir.

 E-ticaret – İnternet , web site üzerinden ürün satışı yapan web sitelerdir. Bu web sitelerin SEO uygulamaları ortak işlemler içerse de , blog , bilgilendirme web sitelerinden oldukça farklıdır. Detaylı bir şekilde SEO çalışması yaptırılmalıdır.

 Eklenti (plugin) – WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinde sıkça kullanılan , web siteye eklenip çıkarılabilen , belirli bir fonksiyonu gerçekleştirmek için oluşturulmuş sistemlerdir. WordPress siteler için Seo Sözlük olarak tavsiye edeceğimiz SEO eklentisi Yoast WordPress SEO eklentisidir. Daha birçok kaliteli wordpress eklentileri mevcut.

Flash – Web sitelerde kullanılan grafik programıdır. Flash ile yapılan görseller Googlebotları tarafından taranamazlar , içeriğinde gömülmüş metinler indekslenemezler. Dolayısıyla bir web sitenin flash içeriği olması SEO açısından zararlıdır.

Follow Link – Web site üzerinde kullanılan linkler iki çeşittir. nofolllow ve dofollow linkler , tarayıcının belirtilen linki takip etmesi , ve link verilen sayfayı değerlendirip değerlendirmemesi kararı verilmektedir. Başka bir web siteye verilmiş nofollow link , google botları tarafından taranmazlar (istisnalar olabilir) , link değeri link verilen web siteye geçirilmez. Dofollow linkler ise takip edilirler ve değer yeni sayfaya geçirilir. Web sitenize gelen backlinklerin dofollow olması SEO açısından değerlidir.

FTP – File Transfer Protocol’un kısaltılmışı olan FTP , web site yöneticilerinin sunucularındaki dosyalarına erişimi, dosya transferi yapmasını sağlayan bağlantıdır. Tarayıcı üzerinden dosyalara erişilebildiği gibi, Filezilla gibi FTP transferleri için oluşturulmuş programları da web site yöneticileri kullanmaktadır.

Gateway Page (Doorway Page) – Gateway sayfası veya doorway sayfası , arama sonuçlarında elde edilen linkin başka bir web sitesine yönlendirilmesi sonucu , kullanıcıların ve web sitenin pagerank değerinin asıl istenilen web sayfasına iletilmesidir. Black hat (siyah şapka) olarak nitelendirilen gateway sayfaları SEO açısından zararlıdır , yapılmaması gerekir.

Google Analytics – Her web site yöneticisinin kullanması gereken , web sitenin trafik kaynaklarını , günlük haftalık aylık istatistiklerini görebileceğiniz , çok fonksiyonlu google programıdır. http://www.google.com/intl/tr_tr/analytics/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Googlebomb – Birçok web site yöneticisinin birlikte bir web sitesini aynı anchor text (çapa metin) ‘lerle linklendirip bir sayfayı arama sonuçlarında çıkarma çalışmasıdır. En çok bilinen googlebomb çalışmalarından bir tanesi , 2003 yılında “miserable failure” arama teriminde gerçekleştirilen , ve George W. Bush’un biografi sayfasının ilk sırada çıkartılması işlemidir. Blach hat SEO çalışmalarına girer.

Googlebot – Web sitelerini tarayan Google robotu, örümceğidir.

Googlebowling – Rakip web sitelere , düşük seviyeli web sitelerden çıkılan spam link çalışmasıdır. Web sitesinin değerini düşürmek amaçlı yapılır . Bu tarz çalışmalar arttıkça , web site yöneticilerinin dikkatli olması , kendilerine yönlendirilen linkleri incelemesi gerekmektedir.

Googledance (Google Dansı) – Google algoritmasında gerçekleştirilen değişiklikler sonucu , arama sonuçları dalgalanır. Belli oranlarda tüm arama sonuçları etkilenir. Bu dalgalanmaların sonucunda Google Dansı terimi ortaya çıkmıştır.

GYM – Arama motorlarının en büyük üç firmasını temsil eden kısaltmadır. Google – Yahoo – Microsoft.

Heading – h1 ‘den h6 ‘ya kadar değişen başlık elementleridir. SEO bakımından web site sayfalarının h1 (<h1>) ve h2 (<h2>) html elementlerinin olması gerekir. En düşük değerli başlık elementi h6 olup en değerlisi h1 dir.

Hit – Artık yerini pageview (sayfa görünümü) terimine bırakmış olan hit , geçmişte bir web sayfası tekil ziyareti için kullanılmıştır. Şu anda bir web sitesinin sunucudan çektiği her bir dosya için kullanılmaktadır.

Htaccess – Apache sunucularının sunduğu fonksiyonel hizmetleri gerçekleştirebildiğimiz dosyadır. Web sitelerinin ana klasorlerinde bulunur. Yönlendirme , filtreleme ve farklı bir çok işlemi bu dosya sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

HTML – Hyper Text Markup Language ‘in kısaltılmışıdır. HTML web siteler için kullanılan bir işaretleme kodudur. Web sitelerinin ana kodudur. HTML içerisine farklı programlama dilleri , CSS kodları , javascript kodları yerleştirilebilir.

HTML5 – HTML işaretleme dilinin 5.sürümüdür.İçerisinde yeni HTML elementleri içerir.

HTTP – Hyper Text Transfer Protocol’ul kısaltılmışıdır. HTTP hyper media bilgilerinin transferinin gerçekleştirilebileceği bir iletişim protokoludur. Her web site URL(adresi)’sinin başında bulunur.

HTTPS – İnternet ortamında güvenli iletişim protokoludur. SSL ile güvenli hale getirilmiş web siteleri https protokolünü kullanırlar. SEO açısından web sitelerinin https olması , sıralama avantajı elde etmelerini sağlar.

impression (sayfa görüntüleme) – Bir web kullanıcısının bir sayfayı görüntülemesinin her birine denir. 100 impression , 100 kez görüntülenmeyi ifade eder.

inbound Link – Backlink olarak da bilinen inbound link web sitesine farklı web sitelerinden gelen linkleri ifade eder.

index (indeks) – Google tarafından taranmış (crawl) ve indekslenmiş (veri tabanına kayıt edilmiş) web sayfalarının tamamına denir. Web sitenizin indexini görmek için google arama sonuçlarına site:siteadı.com yazmanız yeterlidir.

Javascript – Web programlama dillerinden bir tanesidir. Javascript sayesinde web sayfası kullanıcı ile , sunucudan ekstra işlem ihtiyacı olmadan etkileşimde bulunabilir. Javascript ile web sayfasının içeriği değiştirilebilinir , kullanıcı ile farklı şekillerde etkileşimde bulunabilir.

Keyword – bakınız , anahtar kelime.

Keyword Cannibalization – Anahtar kelimelerin çok yoğun seviyede kullanılmasıdır. Web sayfasının her yerinde uygulanır. Header, sidebar, footer , metin içeriklerinin tamamının anahtar kelimeler ile doldurulması işlemidir. Black hat seo tekniğidir. Günümüzde web sitelere zarar vermektedir.

Keyword Density (Anahtar Kelime Yoğunluğu) – Anahtar kelime yoğunluğu olarak çevirilen, keyword density, bir web sitesinin veya web sayfasının içerisinde bulunan anahtar kelime miktarının tüm metin içeriği sayısına bölünmesidir. Geçmişte anahtar kelimeler web sitenin çeşitli yerlerine yerleştirilerek yapılan spam işlemleri dikkate alındığında bu oran önem kazanmaktadır. Yüksek miktardaki anahtar kelime yoğunluğu SEO açısından problem yaratabilir.

Landing Page (varış sayfası , iniş sayfası) – Arama sonuçlarındaki linkin tıklanıp web sitesinde kullanıcıya sunulan ilk sayfadır. Dijital pazarlama alanında reklam veren web sitelerin iniş sayfalarını optimize etmeleri gerektiği sıkça konuşulur. Doğru landing page kullanımı hem SEO açısından faydalı , hem de kazanılan kullanıcıları web sitesi üzerinde tutabilmek açısından değerlidir.

Link – Bir web sayfasında metin , görsel , video üzerinde verilebilen bağlantıdır. Başka bir web siteye, aynı web sitenin farklı bir sayfasına veya aynı sayfa içerisinde başka bir bölüme verilebilir. SEO açısından çok önemlidir. Link verilme şekli , link verilen metinler, iç linkleme , dışarıya verilen linkler optimize edilmelidir.

Link Juice – Bir linkin link verilen sayfaya aktardığı pagerank değerine denir. Bir çok web sayfasından link almış bir web sayfası , bu linklerin güvenilirliği ile doğru orantılı olarak değerlenir.

Long Tail (uzun kuyruklu) – Long tail SEO dünyasında en az üç kelimeli olan arama metinleridir. Günümüzde oldukça değerli olan long tail (uzun kuyruklu) arama metinleri , kısa arama metinlerinden çok daha fazla hacim içerirler. Web sitelerinin long tail anahtar kelimelerini hedeflemesi hem daha kolay hem de uzun vadeli olarak daha kazançlıdır.

Meta Tags (Meta Etiketleri) – Arama motorlarına web site ve sayfası hakkında bilgi veren HTML etiketleridir. Geçtiğimiz yıllarda SEO değeri daha fazla olan meta etiketleri , günümüzde hala farklı sebepler ile kullanılmaktadır. Örnek olarak Meta description etiketi , Google Arama sonuçlarında web site linkinin açıklamasını belirler.

Nofollow – Linklerin rel=”nofollow” şeklinde düzenlemiş hali için kullanılır. Arama motorları bu linkleri takip etmez, link verilen web siteye pagerank değeri kazandırmaz. Bunun dışında belirli bir web sayfasının tüm bağlantılarının takip edilmemesi için de meta etiketi ile birlikte kullanılır. Kullanıldığı takdirde Google web sayfası içerisindeki linkleri takip etmez, değer geçişi sağlamaz.

Organik – SEO bağlamında , web site ziyaretçilerinin doğal kaynaklardan gelmesi anlamında yorumlanır. Organik trafik olarak da isimlendirilebilen bu SEO terimi , web sitenin arama sonuçlarından gelen trafiğine işaret eder. Organik trafik dışında , paralı bağlantılar , sosyal medya trafikleri de bulunabilir. SEO işlemleri gerçekleştiren bir web sitenin organik trafik yoğunluğunun diğerlerinden daha fazla olması beklenir. Organik ifadesi aynı şekilde , içeriğin kopya olmaması anlamında da kullanılabilir.

Outlink (outbound link) – Web siteden dışarıya verilen linki ifade eder. Farklı web sitelere verdiğimiz linkler de SEO açısından önemlidir. Güvenilir , bağlantı kurulmasını istediğimiz web sitelerine link vermeliyiz.

Pagerank – Google arama motorunun , algoritma hesaplamaları ile birlikte web sitelerine 0 ile 10 arasında verdiği bir değerdir. Geçmiş zamanlarda çok belirleyici olan pagerank değişkeni günümüzde bir çok algoritma değişkeninden sadece bir tanesidir. Web sitesinin güvenilirliğini linkleri baz alarak hesaplar.

PHP – Web site programlama dillerinden bir tanesidir. Sunucu taraflı çalışır ve HTML içerisine gömülebilir.Günümüzdeki bir çok web sitesi PHP ile yazılmaktadır. WordPress siteler PHP kodu ile yazılır. Eticaret yazılım firmaları bu dili tercih ederler.

PPC – Pay per click , tıklama başına ödeme , internet reklamcılığının kazandırdığı bir terimdir. Kullanıcının tıklaması karşılığı web siteleri reklam veren arama motoruna , veya dijital reklam servislerine ücret öderler. Google Adwords en büyük arama motoru reklam servisidir.

Reciprocal Link – Web sitelerin karşılıklı olarak birbirlerine verdikleri bağlantıları ifade eder. SEO değeri non-reciprocal link kadar değildir. Bunun sebebi , doğal olmayan yollardan elde edilmiş olma ihtimalidir.

Robots.txt – Arama motorlarına bilgilendirme veren , her web sitenin bulundurması gereken txt dosyasıdır. Bu dosya sayesinde , web sitenin taranmaması gereken dizinleri botlara bildirilir. SEO önemi fazladır. Bir web sitenin en önem göstermesi gereken konularından bir tanesi, doğru ve hızlı bir şekilde taranmasıdır. Robots.txt detaylarına linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sandbox – Özellikle yeni web sitelere uygulanan Google filtreleme sistemidir. Black Hat SEO çalışmaları yapıldığı tespit edilen web siteler bu filtrelemeye takılır ve arama sonuçlarında etkin biçimde yer alamazlar. Web sitenin güvenilirliğini kazanmak için black hat işlemlerinin ortadan kaldırılması gerekebilir.

Subdomain – Bir web sitesinin alt domainidir. altalanadı.site.adı.com şeklinde alınır. Google tarafından farklı bir web site olarak değerlendirilir. Ana domain ile bağlantısı kabul edilir fakat farklı bir web site gibi SEO çalışması yapılmalıdır.

Scrape – İçeriklerin farklı bir web sitelerden çalınması işlemine denir.

SEM – Search Engine Marketing (Arama motoru pazarlaması) seo terimi , bir web sitesinin arama motoru sonuçlarından elde edebileceği en fazla faydayı sağlama işlemidir. Arama motoru optimizasyonunu , arama motoru reklamlarını , Google Maps, Google Business gibi tüm arama motoru fonksiyonlarını web site leyhinde kullanabilmeyi ifade eder.

SEO – Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) web sitenin arama motoru organik sonuçlarında (reklamlar hariç) yüksek sıralamaları elde edebilmesi için yapılan işlemlerin tümüne denir. Çok geniş bir kavramdır, içerisinde web sitenin hızı, dizaynı , işlevi , içeriği , görsel kalitesi , link çeşitliliği bulunur. Bknz seo nedir

SEO Araçları – Web site yöneticilerinin web sitesinin SEO çalışmaları için kullandıkları araçlardır. SEO’nun kapsadığı alanların tamamında profesyonel olarak tasarlanmış SEO araçları bulunur.

SERP – Search Engine Results Page ingilizce teriminin kısaltılmışıdır. Türkçe karşılığı Arama Motoru Sonuç Sayfasıdır.

Sitemap (site haritası) – Web sitenin içerisinde bulunan web sayfalarının linklerini içeren , önem sıralarının belirlendiği , arama motorlarının taramalarını kolay hale getirmek için tasarlanmış bir dosyadır.

Social Media (Sosyal Medya) – Kullanıcıların içerik , görsel , video paylaşımlarında bulunduğu web sitelerin tamamıdır. Forumlar , Facebook, Twitter gibi bir çok kullanıcıyı içerisinde barından web siteler bunlara örnektir.

Spider – bakınız , bot.

Title Tag (Başlık Etiketi) – Her web sayfasının bulundurması gereken başlık etiketidir. Google arama sonuçlarında linkin verildiği metin olarak gözükür. Anahtar kelime içermesi SEO açısından değerlidir. Maksimum 55 karakter olması tavsiye edilmektedir.

URL – İngilizce Uniform Resource Locator teriminin kısaltılmışı olan URL , bir web sayfasının adresini ifade eder. Seo Sözlük web sitesinin web adresi , URLsi , https://www.seosozluk.com ‘dur.

White Hat SEO (Beyaz Şapka SEO) – Arama sonuçlarını manipule etme amacıyla yapılmayan , web site yönergelerini takip eden SEO uygulamalarıdır. Her web site için yapılmalıdır fakat geçmişte white hat SEO olarak adlandırılan bir çok uygulama bugün black hat SEO çalışması olarak görülebilmektedir. SEO’nun değişen ve gelişen doğası dikkate alınmalıdır.

Widget – Belirli bir fonksiyonu gerçekleştirmek için kullanılan ufak yazılımsal programlardır.

WordPress – Dünyadaki içerik yönetim sistemlerinden en büyüğüdür. PHP ile yazılmıştır. Açık kaynak kodu ile kullanıcılar tarafından yazılmaktadır.

Yahoo – Üç büyük arama motorundan bir tanesidir.

Bu sayfadaki SEO terimleri arasında bulamadığınız , öğrenmek istediğiniz SEO terimini lütfen yorum bölümünde bizlerle paylaşın , listemize ekleyelim.

Bir Makale Daha?

Yerel SEO: Bölgesel SEO ile Google’da Zirve

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

One comment

  1. muhammet

    Dostum Çok sağol. Başka sitelerde bulunmayan ama lazım olan terimler sayfanda mevcut. Sağol eline klavyene emeğine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X