301 Yönlendirme: 301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Web site yöneticilerinin SEO açısından dikkate almaları gereken konulardan bir tanesi web sayfalarının doğru HTTP durum kodları vermesi gerektiğidir. Bir çok HTTP durum kodları bulunmaktadır. 301 yönlendirme http durum kodlarından bir tanesidir. Bu kodlar web tarayıcılarına web sayfası ile ilgili bilgi verirler. Google web sitenizin sayfalarını tararken bu kodları dikkate alır , ona göre değerlendirir dolayısıyla SEO açısından web sitelerinin sayfalarının doğru kodları vermesi önemlidir.

Bu yazıda 301 yönlendirme konusunu inceleyeceğiz. Web yöneticileri belli bir web sayfası veya domain yönlendirme gerçekleştirmek istediklerinde 3xx sınıfı olan HTTP durum kodlarını kullanırlar. Bunlardan en fazla kullanılan 302 ve 301 yönlendirmeleridir. 302 geçici şekilde yönlendirilen web sayfasını ifade ederken 301 yönlendirme web sayfasının daimi olarak yönlendirildiğini bildirir. Dolayısıyla yönlendirmek istediğiniz web sayfalarınızı doğru şekilde yönlendirmelisiniz. Bazı durumlarda kullanıcıların yönlendirme gerçekleştirirken yanlış bir şekilde 302 yönlendirme kullandıklarını biliyoruz. Gelin birlikte 301 yönlendirme konusunu detaylı bir şekilde inceleyelim.

301 Yönlendirme Nedir

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi 301 yönlendirme bir web sayfasının ,web sitesinin belirli sayfalarının veya tamamının başka bir web sayfasına veya sayfalarına yönlendirilmesidir. Google Chrome, İnternet explorer , Safari gibi web tarayıcıları bir web sayfasına geldiklerinde , o web sayfasının sunucusundan gelen bilgi ile farklı bir web sayfası URLsine  giderler. Google gibi arama motorları da web sayfalarını indekslerken 301 yönlendirme kodunu dikkate alarak belirtilen web sayfasına gider ve orayı indeksler. Kalıcı olarak sayfa adresinin bu şekilde dikkate alınmasını isteyen kullanıcıları dikkate alarak bir süre sonra 301 yönlendirme verilen web sayfasını veya web sayfalarını indeksten çıkartır. Google 301 yönlendirmesi konusunu çok önemsemektedir. Bunun bir kaç sebebi var, isterseniz 301 yönlendirmesinin hangi şartlarda kullanılması gerektiğine bir bakalım.

301 yönlendirme sıklıkla hangi koşullarda kullanılır

 1. Web sitesinin aynı içeriği farklı adreslerde gösterdiği zamanlarda 301 yönlendirme kullanılır. Yinelenen içerik Google tarafından kopya içerik olarak görülmektedir. Dolayısıyla bir web sayfası içeriğinin sadece bir URL tarafından açılması gerekmektedir. Diğer tüm URLler bir tanesine yönlendirilmelidir.
 2. Her web sitesi iki şekilde indekslenebilir. http://www.ornek.com ve http://ornek.com , bir web sitenin iki farklı adresidir. Hangi alan adının Google tarafından algılanmasını istiyorsanız, alan adını tercih etmelisiniz. Bunun dışında diğer alan adının aslına 301 yönlendirme gerçekleştirmeniz gerekir.
  Alan adı http://ornek.com olarak tercih edilmişse
  http://www.ornek.com 301—-> http://ornek.com
  Buna ek olarak SSL kullanıyorsanız http olan alan adınızı https olan alan adı URLsine 301 ile yönlendirmeniz gerekmektedir.
 3. Web sitesini taşıdığınız durumlarda yine 301 yönlendirme kullanırsınız. Bir web sitesini arama sonuçlarında zarar görmeden en iyi taşıma şekli 301 yönlendirme yaparak gerçekleştirilir. Sebebi ise , 301 yönlendirme Google tarafından daimi taşınmış olarak algılanır ve eski URL tüm değeri ve o URL’ye gelen link değerleri yeni yönlendirilen URL’ye taşınır. Bir süre sonra 301 yönlendirme yapılan URL’nin indeksten silindiğini görebilirsiniz.
 4. Tüm bunların dışında farklı sebepler doğrultusunda bir web sayfasını başka bir web sayfasına yönlendirme isteyebilirsiniz. Bunun bir çok sebebi olabilir bunlardan bir kaçı web sayfasının kaldırılması , 404 sayfalarının ilgili alanlara yönlendirilmesi, URL’ye gelen backlink değerinin web sitenin farklı bir sayfasına aktarılması olabilir.

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesinin nasıl yapıldığına geçmeden önce şunu belirtmemizde fayda var. Google 301 yönlendirme yapılırken bu yönlendirmenin sunucu üzerinden yapılmasını tavsiye etmektedir. Arama motorlarının ve kullanıcıların doğru bir şekilde yeni web sayfasına yönlendirilmeleri için en iyi method budur. Ben de bu yazıda .htaccess dosyası ile gerçekleştirebileceğiniz 301 yönlendirmesini ve 301 wordpress eklentisini inceleyeceğim.

301 Yönlendirme – Tercih Edilen Alan Adı Yönlendirme

Örnek olarak http://ornek.com web adresinin http://www.ornek.com web adresine taşınmasını , kullanıcıların ve arama motorlarının http://www.ornek.com alan adını görüntülemesini istiyorsanız , aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza yapıştırın. Kendi domain adresinizi yazmayı unutmayın.

Alan Adı 301 Yönlendirmesi
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www.ornek.com$ [NC] RewriteRule ^(.*)$ http://www.ornek.com/$1 [L,R=301]

http://www.ornek.com web sitesini http://ornek.com adresine yönlendirmek istiyorsanız yukarıdaki koddan “www.” ‘yı silerek gerçekleştirebilirsiniz.

301 Yönlendirmesi – Yeni Alan Adı Yönlendirmesi

http://ornek.com ve http://www.ornek.com alan adına sahip web sitesini ornek2.com web sitesine 301 yönlendirmesini yapmak istiyorsanız , aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza yapıştırın. İsimleri eski ve yeni web sitenizin alan adlarıyla değiştirmeyi unutmayın.

Yeni Web Sitesi 301 Yönlendirmesi
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^ornek.com [NC,OR] RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.ornek.com [NC] RewriteRule ^(.*)$ http://ornek2.com/$1 [L,R=301,NC]

301 Yönlendirmesi – Herhangi Bir Sayfa

Web sitenizin herhangi bir sayfasını başka bir sayfaya yönlendirmek istiyorsanız, aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza yapıştırın.

Herhangi Bir Sayfa Yönlendirmesi
Redirect 301 /eski-sayfa.html http://www.ornek.com/yeni-sayfa.html

WordPress 301 Yönlendirmesi

Eğer web siteniz bir wordpress ise 301 yönlendirmelerini kolaylıkla eklentilerle gerçekleştirebilirsiniz. WordPress 301 yönlendirmesi için ihtiyacınız olan WordPress eklentileri aşağıda bulabilirsiniz

Simple 301 Redirects Eklentisi

Kolaylıkla kullanabileceğiniz WordPress 301 yönlendirme eklentisi olan “Simple 301 Redirects”‘i linki tıklayarak yükledikten sonra  (wordpress panel üzerinden de yükleyebilirsiniz) , ayarlar > 301 Redirects sayfasında vermek istediğiniz 301 yönlendirmelerini tanımlayabilirsiniz. Simple 301 Redirects eklentisi 100.000’den fazla yüklenmiş 4.5 ortalaması olan bir eklentidir.

Redirection Eklentisi

Benim de kullanmış olduğum “Redirection” etiketi aynı şekilde oldukça kolay kullanımı olan bir eklentidir. Redirection eklentisine linkten ulaşabilirsiniz.Web sitenizde 404 hatalarını da izleyen redirection eklentisi , 400.000’den fazla indirilmiş 4.2 ortalaması olan bir eklentidir. İki eklenti de 301 yönlendirmeleri konusunda işinizi görecektir.

301 Yönlendirmeleri Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Web sayfalarınızın 301 yönlendirmesi yapılan sayfalarını kontrol edin. Bir çok web site yöneticileri yönlendirmelerini hatalı bir şekilde 302 olarak gerçekleştirmektedir. Bunun en iyi yolu, web sayfasını kontrol etmektir. httpstatus.io/ sayfası üzerinden yönlendirmelerinizi kontrol edebilirsiniz.
 2. Web site üzerinde aynı içeriğe sahip tüm sayfaların yönlendirilme yapılması gerekmektedir. Aynı sayfayı birkaç farklı URL açmamalıdır. Bu özellikle anasayfa için geçerlidir. Web sitenin anasayfasını (farklı sayfalar için de geçerli) sadece bir URL açmalıdır.
 3. Her zaman 301 yönlendirmesi yapmanız gerekmeyebilir, 301 yerine canonical da kullanabilirsiniz.

Herhangi bir sorununuz olursa yorum bölümünde sizlere yardımcı olacağım. Bunun dışında konuyla ilgili görüşlerinizi de merak ediyorum. Paylaşırsanız ben ve diğer kullanıcılar eminim faydalanacaktır.

Bir Makale Daha?

404 Not Found: 404 Not Found Ne Demek