Anchor Text – SEO

Anchor text, türkçede çapa metin olarak adlandırılan ve üzerine tıklanabilen metin anlamına gelen bir kullanımdır. Genellikle altı çizili ve mavi olarak görürsünüz fakat istenildiği gibi değiştirilebilir. SEO çalışmalarında mutlaka kullanılmaktadır.

 

Bu link sizi seosozluk anasayfasına gönderir. Bu linkteki “seosozluk anasayfasına gönderir” anchor texttir.

Üstteki cümlenin HTML kodu şu şekildedir.

Bu <a href=”https://www.seosozluk.com/”>link </a>sizi seosozluk anasayfasına gönderir. Bu linkteki “seosozluk anasayfasına gönderir” anchor texttir.

 

Yukarıda gördüğünüz kodlamada “Örnek Anchor Text” yazılan metin , bu linkin anchor textidir. Bu metne tıklayarak kod içerisinde belirtilmiş adresteki sayfaya gidersiniz.

Arama motorları anchor textleri gönderilen sayfa hakkında bilgi almak için kullanırlar. Örnek olarak bir çok siteden herhangi bir siteye “bilgisayar” kelimesi geçen anchor textlerin yazıldığı linkler oluşmuşsa, arama motoru , bu sitenin sayfasının bilgisayar ile alakalı olduğunu varsayar. Anchor text SEO açısından oldukça önemli bir konudur.

Anchor Text Neden Önemlidir ?

Günümüzde arama motorları linklerin anchor textlerini dikkate alırlar. Çünkü bunların insanlar tarafından oluşturulduklarını , ve hedef siteye gönderirken , anchor textte yazan metnin , gönderilen site ile alakası olduğunu bilirler. Dolayısı ile , kendisini insanlara göre optimize etmeye çalışan arama motorları , bu datayı algoritmalarında kullanırlar.

Düşünün ki bir blogunuz var , ve bu blogunuzun “uzun mesafe bisiklet sürüşü” ile ilgili bir sayfası var. Eğer bu sayfanız farklı sitelerden , ki bu sitelerin link verdikleri sayfalarının içerikleri de önemlidir, sizin konunuz ile alakalı anchor texte sahip linkler alıyorsa , örnek ; 1. “uzun bisiklet kullanımında dikkat etmeniz gerekenler” , 2.”nasıl uzun mesafe bisikler sürülür” 3.”20 kilometre bisiklet sürüşü” , arama motoru sayfanızın bu konu ile ilgili tavsiye edilen bir site olduğunu varsayacaktır. Dolayısıyla anahtar metninizi içeren farklı varyasyonlara ait anchor texti olan backlinklere veya iç linklere sahip olmanız Google sıralamanızı etkileyecektir.

Şunu da bilmelisiniz ki , aynı sayfadan farklı bir sayfaya çıkan birden fazla link varsa, Google ilk gönderilen linkin anchor textini dikkate alacak , diğerlerini yok sayacaktır.

Anchor Text Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Burada sıralayacağımız maddeler SEO açısından sizin kendi web siteniz için , link elde ederken dikkat etmeniz gereken konuları içerir. Web sitenizden dışarı link çıkarken , anchor textinizi istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Backlinklerinizin ve iç linklerinizin Anchor textleri konusunda dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

  1. Bir siteye gönderilen ve sürekli olarak aynı metni içeren linkler arama motoru tarafından şüpheli olarak algılanırlar. Web siteniz içerisinde veya dışarıdan gelen backlinkleri düşündüğünüzde anchor textinizin anahtar kelimenizin farklı varyasyonları olduğuna dikkat edin.
  2. Kendi web sitenizi veya sayfanızı içeren anchor textleri anahtar kelimelerinizle kullanmaya çalışın. https://www.seosozluk.com/ , yerine “SEO portalı” daha verimli bir anchor text olacaktır.
  3. Google ve diğer arama motorları için önemli olan backlinklerin doğal yollardan kazanılmış olmasıdır ki böyle olmalıdır. Fakat kendiniz eğer backlink elde ediyorsanız , anchor textlerin doğal göründüğünden emin olmalısınız. Almış olduğunuz 30 farklı backlinkin 25 i aynı metni ve varyasyonunu içeriyorsa , bunun doğal olmadığını ben alıyorsam, arama motoru için çocuk oyuncağıdır.
  4. Kendi sitenizde iç linkleme gerçekleştirirken spesifik bir sayfaya link verirken sürekli olarak aynı anchor texti kullanmayın. Anahtar kelimenizin varyasyonlarını hatta anahtar kelimenizi içermeyen anchor texti dahi kullanabilirsiniz. Bu sizin doğal bir yapı oluşturduğunuzu gösterecektir.
  5. Google Search Console sayesinde backlinklerin anchor text dağılımını kontrol edebilirsiniz. Bunu dikkate alın , ve sürekli olarak anchor textleri dağılımızını kontrol edin.

Anchor text ile ilgili soru ve görüşlerinizi yorum bölümüne girebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here