WordPress Eklentileri Nasıl Seçilir?

WordPress eklentileri faydalıdır. Ancak bir siteyi yavaşlatabilir, bilgisayar korsanlarını davet edebilir ve hatta Google’ın cezasına neden olabilirler. Bir WordPress eklentisi seçerken aşağıdaki başlıklara dikkat etmelisiniz.

WordPress Eklentileri

Ücretsiz bir eklenti ideal olarak WordPress tarafından onaylanmalıdır. WordPress, güvenilir ücretsiz eklentilerin indirilebileceği resmi bir eklenti deposu sağlar.

Ücretsiz bir eklenti ile ilgili bir sorun tespit edilirse WordPress indirmeyi havuzundan kaldıracaktır. Tipik sorunlar, güvenlik açığına neden olan ancak WordPress Eklenti Yönergelerinde belirtildiği gibi diğer sorunlarla da ilişkili olabilir.

Eklentinin kurulumu güvenli olduğundan emin olmak için mükemmel bir sistem değildir. Ancak resmi WordPress deposu aracılığıyla kullanılamayan bir eklentiyi indirmek genellikle güvenlidir.

Bu kuralın istisnası, saygın şirketler tarafından prim ödenen eklentilerdir. Genel olarak premium eklentiler ücretsiz bir versiyona ve ücretli bir versiyona sahiptir. Ücretsiz bir sürümün WordPress tarafından onaylanması gerçeği, bir çeşit kalite kontrolünün olduğuna dair güvence veriyor.

Premium eklentiler mevcuttur ve bu eklentiler kendi özel testlerinden geçebilir. Satın almak ve indirmek için genellikle güvenlidirler. Ancak, satın almadan önce test etme ve veterinerlik uygulamalarını araştırmak faydalı olabilir.

Popüler Eklenti

Popülerlik tek başına bir eklentinin sorunsuz olmadığını garanti etmez. En popüler eklentilerden birkaçı, neredeyse yıkıcı sorunların kaynağı veya web sayfalarını gereksiz kodlarla dolduruyor.

Bununla birlikte diğer faktörlerle birlikte popülerlik, eklentinin büyük olasılıkla güvenli olduğuna ve makul derecede iyi çalıştığına dair güvenceye katkıda bulunabilir.

Değişiklikler Düzenli Güncellemeleri Gösterir

Her eklentinin WordPress sayfası, eklentinin en son ne zaman güncellendiğini not eder. Bir eklenti güncellenemeyebilir, çünkü gerçekleştirdiği işlev nispeten basittir. Ancak genel olarak bu, bir eklentinin artık kullanılmadığının bir işaretidir.

Kullanılmayan eklentiler çoğu durumda önlenmelidir. WordPress sürekli evrim geçiriyor. Güncellenmemiş bir eklenti yüklemek, WordPress’in geçerli sürümüyle veya web sitenizin çalıştığı PHP sürümüyle çakışmaya neden olabilir.

Destek Geri Bildirimi

WordPress Plugin Repository’deki her eklenti sayfasının bir destek sayfası vardır. Destek sayfası, devam eden sorunları olan bir eklenti varsa kanıt sağlayabilir. Tipik sorunlar, kodun diğer eklentilerle çakışması olabilir. Bazen, WordPress şablonunun eklentinin çalışması için değişikliklere ihtiyacı olabilir.

Destek sayfası, zor yolu keşfetmeden önce karşılaşabileceğiniz olası sorunları ortaya koyar.

Eklenti Çakışması

En yaygın sorun, benzer şeyler yapmak üzere tasarlanan iki veya daha fazla eklentinin çakıştığı durumdur. Bu genellikle yapılandırılmış veri ve hız optimizasyon eklentileri ile olur.

Genel sonuç, ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla eklentiye sahip olmanızdır. Gerektiği kadar eklenti kullanmak önemlidir. Sitenize yüklediğiniz çok sayıdaki eklenti sunucuyu yavaşlatabilir.

Bir eklenti kurmadan önce, bu eklentinin problemlerinizi nasıl çözeceğini düşünün. Bunların hepsini çözmezse, ikinci veya üçüncü bir eklenti yüklemek, işlevlerde bir yinelemeye neden olur mu?

Bir Makale Daha?

WordPress Nedir? – Wordpres Ne İşe Yarar?

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir