Video SEO Teknikleri

Video hepinizin bildiği gibi web sitelerin kullandığı içerik çeşitlerinden bir tanesidir. Metin , görsel , infografik gibi içerik çeşitlerinin yanısıra web site yöneticileri video’yu da kullanıcılarına ulaşmak için kullanırlar. SEO açısından çok değerli olan video içerikler için özel SEO uygulamaları yapmanız gerekir. Bu yazımda sizlere video içerik kullanırken dikkat etmeniz gereken ve web sitenizin arama motorları tarafından bulunabilirliğini etkileyecek dikkat etmeniz gereken temel şeyden bahsedeceğim ama öncelikle videonun önemi hakkında araştırma sonucu olan bir kaç önemli bilgiyi paylaşmak istiyorum.

İçerik Olarak Neden Video

  1. 2022 senesinde internet trafiğinin 82% ‘ünü video içerik tarafından oluşturulması tahmin ediliyor.
  2. Uzman pazarlamacılar ile yapılan anket sonucunda pazarlamacıların 52%’si video içeriği en yüksek yatırım getirisi olan içerik çeşidi olarak belirlemişler.
  3. Yapılan araştırma sonucunda üyelere atılan maillerde konu içerisinde “video” geçen e-maillerin açılma oranında 19%  , arama sonuçlarında ise 65% artış görülmüş.
  4. Tablet sahibi bulunan internet kullanıcılarının 3 te 1 i , her gün en az bir video izliyor.
  5. İzleyicilerin 65%’i ortalama olarak videonun en az 75%ini izlemektedirler

Video içeriğe sahip olan web sitelerin içerik kalitesi yüksek olmakta, yukarıda da belirttiğim gibi , tıklanma oranları belirli bir oranda yükselmekte. Tüm bunların yanı sıra videonun başka avantajları da var. Orjinal içerik olan videonun backlink elde etme gücü , metin içeriklerden çok daha fazla. Web sitenizin bilinirliğini kolaylıkla arttırabilir ve sizin olan içeriğe Youtube, Vimeo, Dailymotion hatta Facebook gibi bir çok farklı video içeriğe sahip web sitelerden izleyici/kullanıcıyı kendi web sitenize çekebilirsiniz. SEO açısından çok fazla önem taşıyan video içeriğin , kendine özgü SEO kuralları da var. Şimdi bunları madde madde inceleyelim.

Video SEO Teknikleri

1 – Title , Description ve Meta Bilgilerinin Videoya Uygun Olarak Yazılması

Videolarınızı youtube üzerinden yayınlamanız durumunda dikkat etmeniz gereken bir kaç şey var. Bunlardan bir tanesi title ve description. Youtube 100 karaktere kadar videonuza başlık koymanıza imkan veriyor. Videonuzu hazırlarken hedeflediğiniz anahtar kelimelerin de içinde bulunacağı başlığı uzun ve açıklayıcı şekilde tutmanız SEO açısından faydalı olacaktır. Youtube aynı zamanda size uzun ve özetleyici bir şekilde description yazmanıza da olanak sağlıyor. Arama motorları videoyu tarayarak içeriği bulamayacağı için buradaki açıklamanız videonun bulunabilirliği konusunda yardımcı olacaktır. Description alanından kendi web sitenize link vermeniz faydalı olabilir. Biraz sonra sebebini de açıklayacağım sebepten ötürü videonuzu kendi hostunuzda tutman isterseniz de aynı şeyler geçerli. Doğru yapılandırılmış başlık, description ve meta bilgileri videonuzun arama motorları tarafından bulunabilirliğini arttıracak.

2 – Videolarınızı Kendi Hostunuzda Bulundurun

Bu konuda dijital pazarlama alanında tam bir consensus olmasa da , görüşler videoların youtube, vimeo gibi video içerik paylaşım web siteleri yerine , kendi hostumuzda tutularak paylaşım yapılması. Video gibi kaliteli bir içeriğimiz var , neden bu içeriği başka bir web sitesine armağan edelim. Evet , youtube kanalımız üzerinde kendi web sitemizin URLsini paylaşıyoruz, videolar yine bize ait fakat Google tam olarak bu şekilde değerlendirmiyor. Sonuçta video içerik bizim web sitemizde değil , youtube sitesinde. Arada önemli bir fark var. İkinci bir görüş ise , video içeriğin youtube, vimeo gibi sitelerde paylaşılması , videoların bulunabilirliğini önemli bir ölçüde arttırıyor ve kendi web sitemize bu sitelerden kullanıcı çekebiliyoruz. Karar sizin . Ben videoların web sitesinde yayınlanmasını , embed yapılmamasını tavsiye ediyorum.

3 – Video Site Haritası Oluşturun

Site haritasının ne olduğunu biliyorsunuz. Eğer bilmiyorsanız site haritasının ne olduğunu inceleyebilirsiniz. Video içeriğe sahip olan web sitelerinin ayrı bir video site haritasına sahip olmaları gerekir. Google , video içerikleri gösteren video site haritasını görmek istiyor. Videoların bulunduğu açılış sayfaları ve opsiyonel olarak meta bilgileri içeren video site haritasını mutlaka oluşturun ve Search Console üzerinden video site haritasını ekleyin.

4 – Videoların Embed Edilmesine İzin Verin

Bazı kullanıcıların videoların başka web site yöneticileri tarafından kullanılmasına izin vermediğini görüyor ve şaşırıyorum. Bırakın başkaları sizin pazarlamanızı yapsın, aynı zamanda ihtiyacı oldukları içerikleri kullanıcılar ile paylaşsınlar. Embed videolardan gelecek linkleri hesaba bile katmıyorum sadece bilinirliği artırsa bile , embed edilen videolarınız kısaca sizin başkaları tarafından ücretsiz olarak pazarlanmanızdır.

5 – Videonun Transkriptini Mutlaka Paylaşın – Video Deşifre

Yukarıda da paylaştığım gibi , video içerikler arama motorları robotları tarafından anlaşılamıyorlar. Video içerisindeki anlatılan siz onlarla paylaşmadan arama motoru robotları tarafından anlaşılamazlar. Tam bir SEO değeri katacak olan deşifre işlemini gerçekleştirin. Videonun içerisinde geçen metni yazın ve videonun yayınlandığı sayfada , metnin altına kopyalayın. Bir örneğini Moz.com’un sayfasında linkten bulabilirsiniz.

6 – Video SEO Konusunda Kullanıcıya da Odaklanın

Unutmayın , kaliteli bir içerik üretiyorsunuz. Belki para harcıyor , zaman harcıyorsunuz. Aslında bu maddeyi en başa yazmam gerekirdi. Eğer kullanıcı videonuzu çekici bulmuyorsa, yukarıda yapacağınız işlemlerin hiç bir önemi yok. Videonuz kullanıcıların sorularına cevap bulmalı , onları eğlendirmeli veya merak ettikleri konularda onlara yol gösterebilmeli. Kullanıcı hareketleri çok önemli bir şekilde SEO avantajı sağlayabilir.

Genel başlık altına sıraladığım bu altı madde , web sitenizde video içerik kullanıyorsanız , çok önemli. Umarım faydalı olmuştur.

Video SEO konusunda merak ettiğiniz diğer alt başlıkları ve varsa soruları paylaşabilirsiniz. Cevaplamaktan memnuniyet duyarım.

Bir Makale Daha?

SEO Eğitimi