yinelenen içerik nedir

Yinelenen İçerik Problemleri ve Çözümleri

Başka kaynaklardan kopyalanan içeriklerin Google için ne anlama geldiğini daha önce yayınladığımız birçok makalede detaylıca anlatmıştık. Bugün konuya başka bir pencereden bakıp, istediğimiz dışında oluşan yinelenen içerik problemlerini ve her zaman olduğu gibi bu problemlerin çözümlerini sizlere anlatmaya çalışacağım.

Değerli büyüğümüz, Google’ın eski spam bölümünün başı, Matt Cutts der ki:

if you look at content on the web, something like 25% or 30% of all the web’s content is duplicate content.

Yani webte yer alan içeriğin %20-%30’u yinelenen içerik.  Pehh…!

Yinelenen İçerik Nedir?

Yinelenen içerik ne demek basitçe anlatayım.

Yinelenen içerik, websitenizde yayınladığınız bir sayfanın içeriğinin aynısının veya büyük bir kısmının başka bir sayfada da yer alması anlamına gelir. Bu durum iki farklı website arasında da olabilir, kendi sitenizin içerisindeki sayfalar arasında da olabilir.

Yinelenen İçerik

Yinelenen İçerik Neden Problemdir?

Eğer içeriğinizi başka bir siteden aldıysanız, Google’ı kandırmaya çalıştığınız için bu durum sizin için oldukça sıkıntılı olacaktır. Eğer meşhur Panda algoritma filtresine takılırsanız, bırakın kopya içerikli sayfanızı, websitenizin bile organik sonuçlardan silinip gidebilir.

Peki yinelenen içerik problemi kendi websitemizin içerisinde yaşanıyorsa, bu durum yine de çok önemli mi? Cevap kesinlikle evet! Hatta sandığınızdan da çok.

Diyelim 5 tane sayfanızın içeriği aynı. Birebir aynı olmayabilir ama çok büyük bir kısmı aynı diyelim…Bu durumda Google’a verdiğiniz komut: Git bu 5 sayfamı da tara ve mümkünse indeksine al 🙂 Google çok büyük bir firma olabilir ancak saçma sapan işlere ayırdığı her saniyenin kendisine bir maliyet oluşturduğunu unutmamak gerekir. Özetle Google’ın bizim için ayırdığı zamanı en iyi şekilde kullanmamız ve değersiz sayfalarımız için vakit kaybetmemesini sağlamamız gerekir. (Önemli: Google botları websitemize geldiği zaman tüm sayfalarımızı taramaz. Dolayısıyla botların sitemizde geçirdiği zaman altın değerindedir.)

Yinelenen içerikler ayrıca otorite değerlerini de düşürebilmektedir. Yani aynı içerikli 2 sayfanıza, farklı kaynaklardan backlink gelmesi veya bu sayfaların sosyal medyada ayrı bir şekilde paylaşılması, iki sayfanın da SEO gücünü bölecektir.

Özetle, eğer websitenizde yinelenen içerikleriniz varsa kaderinizi Google’ın eline bırakıyorsunuz demektir. 🙂

Sitenizde Yinelenen İçerik Olup Olmadığını Nereden Bileceksiniz?

Yinelenen içerik aşağıdaki durumlarda oluşabilir:

 1. İki farklı domainden aynı içeriği yayınlıyorsanız. ornek.com ve ornek.net
 2. Farklı dillerdeki aynı içeriği, aynı URL den veriyorsanız.
 3. Parametre ile oluşturulan sayfalarını hatalı kullanıyorsanız.
 4. Benzer sayfaları farklı URL den veriyorsanız.
 5. Yinelenen meta ve başlık etkileriniz varsa.

Yinelenen İçerik Örnekleri

Problem 1: Kullanıcıların sitenizi değişik domain/subdomain lerde de görmesi. Örnek:

 • ornek.com – ornek.com.tr
 • www.ornek.com – ornek.com
 • http://ornek.com – https://ornek.com
 • ornek.com – test.ornek.com

Çözüm: Tek bir URL e karar verin ve diğer tüm aynı sayfaları 301 yönlendirmesi ile o sayfaya yönlendirin.

Problem 2: Diyelim Almanya’da satış yapan bir siteniz var ve dil seçeneklerinde Almanca gibi bir opsiyon sunuyorsunuz. Eğer dikkatli olmazsanız tüm sayfalarınız yinelenen içeriğe dönüşebilir.

Çözüm: Diğer diller için sayfaların URL leri mutlaka değişmelidir. örnek: ornek.com/telefon => ornek.com/smart-phones. İşiniz henüz bitmedi.

Farklı diller için mutlaka hreflang etiketini de kullanmalısınız. Böylelikle Google’a sayfaların farklı dillere hitap ettiğini iletmiş olursunuz ve sayfalarınız yinelenen içerik durumundan kurtarmış olursunuz.

Problem 3: Diyelim ayakkabı satışı yapan bir websiteniz var. Sadece tek numara ayakkabılar satamayacağınıza göre diğer tüm numaraları da müşterilerinize seçtirmek zorundasınız. Peki tüm ayakkabı numaralarını farklı URL lerden mi vereceksiniz? Sakın!

örnek: ornek.com/nike-ayakkabi => ornek.com/nike-ayakkabi?num=43 => ornek.com/nike-ayakkabi?num=45

seo drop down menu

Çözüm: Yukarıdaki görsellerdeki gibi bir kullanım hayat kurtarabilir. Açılır menüden tüm seçenekleri vermeniz, yinelenen URL probleminden sizi kurtaracaktır.

Problem 4 : Örnek: her SKU (ürün numarası) için farklı URL oluşturan birçok e-ticaret sitesi bulunmakta ve bu durum aynı ürünler için yinelenen içerik problemi oluşturmaktadır.

Çözüm: Aynı ürünleri her zaman tek URL den vermeli, ürün sayfalarınızın otorite değerlerini korumalısınız.

Problem 5: Yine birçok website sahibi tarafından düşülen bir hata: Tekrarlanan başlık ve meta etiketleri. Yani her sayfanızda aynı başlık ve meta etiketlerini kullanmanız, çok büyük sıkıntı!

Çözüm: Mutlaka istisnasız tüm sayfalarınızın başlık ve meta etiketlerini özgün oluşturmalısınız. Eğer vaktiniz veya yeterli elemanınız yoksa bir içerik ajansı ile anlaşabilirsiniz.

WordPress ve Yinelenen İçerik Problemleri

WordPress harika bir yayın aracı olabilir ancak dikkatsiz bir kullanım ile başınıza büyük bir dert de açabilir. WordPress kullanıcılarının karşılaştıkları en yaygın yinelenen içerik problemlerini inceleyelim…

Ortam yani Görsel Sayfaları: WordPress, içeriklerimiz içerisinde kullandığınız görseller için de URL oluşturmaktadır ve bu durum başımıza çok saçma dertler açmaktadır. örnek: ornek.com/nike-ayakkabilar/nike-gorsel

Bu problemin çözümü için çok başarılı bir SEO eklentisi olan Yoast u kurmanızı öneririm. Bu eklentideki bir özellik de, görsel URLlerini ilgili olduğu sayfaya 301 ile yönlendirmesi.

Etiket: Etiket sayfaların varolma amacı, kullanıcıların website içerisinde aradıkları bilgilere çok daha rahat ulaşabilmesinin sağlanmasıdır. Yani kullanıcılar için mutlaka olması gereken bir özellik. Peki Google indeksi?

Etiket sayfalarınızı Google indeksinde tutmanız, sayfalarınızın SEO skorunu , taranma ve indekslenme oranlarınızı önemli oranda düşürebilir. Bu problem için de yine WordPress SEO eklentisini tercih edebilirsiniz. Tek bir tık ile etiketleri Google artık indekslemesin diyebiliyorsunuz.

Kategori: Kategori sayfalarınızı Google indeksine alabilirsiniz ama çok dikkatli olmalısınız. Kategorileri etiket sayfaları gibi kullanmamalı, gerçekten ilgili konuları aynı kategoriler altında tutmalısınız. Kategori sayfa sayınız da çok fazla olmamalıdır.

Yenilenen içerik (duplicate content) konusu ile anlatacaklarım şimdilik bu kadar. Websitenizi bu yazından sonra elden geçirirseniz hiç fena olmaz 🙂

Bir Makale Daha?

Google Penguen Algoritması ve Backlinkler

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

10 comments

 1. Tuba

  Merhaba, foto galeriler yinelenen meta sorununa sebep oluyor. 301 yönlendirmesi foto galeri haberler için uygun olmuyor. Başka nasıl çözülebilir?

 2. Mehmet

  Merhaba, gayrimenkul sektörü gibi bir sayfada yazılabileceklerin çok sınırlı olduğu siteler ile ilgili önerileriniz var mı ?

  • merhaba gayrimenkul sektörü ile yazılacak binlerce farklı konu olduğunu düşünüyorum. Konunuzu biraz genişletebilirsiniz bence..kentsel dönüşüm, değerlenen yerler, hatta yurtdışı haberlerine bile çıkıp ordan Türkiye ile bağlantı kurup link inşaası yaratabilirsiniz.
   Özetle konuyu gayrimenkule bağlayabildiğiniz sürece alanınızı açın derim…

   İyi çalışmalar

 3. Ailece

  Merhaba;
  sitemi www olarak ve www olmadan gösterdikten sonra bu yinelenen içeriklerde artış gözleniyor mu?
  Bunlardan bir tanesini tercih ettiğimiz zaman, yani www olmayanı sildiğimiz de bu yinelenen içerik tekrardan kendiliğinden düzelir mi ? Yoksa düzeltmeli miyiz?
  İyi çalışmalar dilerim.

  • merhaba, evet bu tarz bir kullanım yinelenen içerik problemi yaratabilir.
   google search console’dan subdomainsiz URL yi seçmelisiniz.

 4. muhammet koca

  kardeş acil yardım lazım bende https sertifikası aldım ve google de düştüm bile demiyorum resmen yok oldum
  site hem http olarak açılabiliyor hemde https olarak

 5. enyakinnerde.com

  Merhabalar,

  Farklı domainlerim var ama içerikler aynı. Aynı sunucu üzerinde. Seo açısından sıkıntı olur mu? Veya bu durum için ne önerirsiniz.

  Teşekkürler

 6. muzaffer

  Yolun başında iken bunu öğrenmek güzel oldu.Özellikle resimler konusu dikkatimi çekti.Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.