Canonical Etiketi Nedir? Canonical Etiketi Teknikleri

Canonical Etiketi Nedir?

Canonical etiketi (“rel=canonical”), arama motorlarına belirtilen sayfa adresinin farklı bir sayfanın kopyası olduğunu iletmek için kullanılan bir HTML etiketidir. Canonical etiketi kullanmak yinelenen içerik problemini engellemektedir.

2009 yılında Google, Bing ve Yahoo! rel=canonical etiketini Web dünyası ile tanıştırdı. Bu etiketin doğuş sebebi çok basit bir mantığın üzerine kurulmuş olsa da, uygulaması bir o kadar kafa karıştırır hale geldi. Umarım bugünkü yazımızdan sonra bu konuyu kafamızda netleştirebileceğiz.

Canonical etiketinin en temel amacı kopya içeriği ortadan kaldırmaktır. Peki nedir bu kopya içerik?

Rel=Canonical Etiketi Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Diyelim bir websiteniz var ve bu sitede birbiri ile tamamiyle aynı iki sayfa var. Böyle bir durum olabilir mi? Kesinlikle evet. Yani arka plan rengi, yazı tipleri vs..farklı kalan her şey aynı! Bu durum oldukça tehlikelidir.

Google’ın en büyük düşmanı herhalde kopya içeriktir. Yani websitelerde yayınlanan aynı içerikleri okuyuculara sunmak Google’ın engellemek istediği konuların başında geliyor. Hal böyle olunca website sahipleri yaptıkları masum hatalarla çok büyük cezalar ile karşılaşabiliyor.

Örneğin seosozluk’te iki aynı sayfa var diyelim…

seosozluk.com/seo-uzmani

seosozluk/seo/seo-uzmani

Canonical etiket tam da bu durum için yaratılmış 🙂 Ne yazık ki birçok e-ticaret firması websitelerinde bu hataya düşüyor ve canonical etiket kullanmadıkları için yok yere Google tarafından cezalandırılıyor.

Rel=Canonical Etiketi Nasıl Kullanılmalıdır?

Bu konuyu yukarıdaki sayfa linklerini kullanarak, örnekle açıklamak isterim.

“seosozluk.com/seo-uzmani” ve “seosozluk/seo/seo-uzmani” URL lerinden en önemli olduğunu düşündüğünüzü seçin ve onu canonical olarak belirleyin.

“seosozluk.com/seo-uzmani” sayfasının daha önemli olduğunu düşünüyorsanız, “seosozluk/seo/seo-uzmani” sayfasının <head> kısmına,

<link rel=”canonical” href=”seosozluk.com/seo-uzmani”> eklemelisiniz. Yani canonical olmayan sayfadan canonical sayfaya link göndermeniz gerekir.

Bu hareketle Google’a: bu iki sayfanın içeriği aynı ancak benim için önemli olan sayfa “/seo-uzmani”dır dediniz dolayısıyla Google indeksinde bu sayfaya yer verecektir.

Sıkça Yapılan Rel=Canonical Hataları

Koca koca websitelerin yaptığı canonical hatalarını görseniz inanamazsınız. Anasayfasına canonical link ile dışarıdaki websitelere link gönderen siteler bile var ki bunlar sitelerinin anasayfasını arama sonuçlarından çıkarabiliyor. Gelin sıkça yapılan diğer canonical hatalarını inceleyelim,

  • Arşiv sayfalarınızın 2. veya 3. sayfalarına canonical link göndermeyin. Arşiv sayfalarının ilk sayfalarından sonraları pek de arama motorları tarafından indekslenmiyor dolayısıyla bu işlem iki sayfayı da değersiz kılacaktır.
  • Canonical etiketi içerisine yerleştireceğiniz sayfa linkini tam olarak yazın. Yani websiteniz https ise http olarak URL kullanmayın.
  • Canonical etiketini kesinlikle <head> içerisinde kullanmalısınız. Bazen <body> içerisinde de kullananlar oluyor ki bu işlem tamamiyle geçersiz olacaktır.

Not: Ne zaman 301 yönlendirmesi yapmanız ne zaman ise canonical etiketi kullanmanız gerektiğine çok dikkat etmelisiniz. canonical link arama motorları için çok önemli iken 301 yönlendirmeleri daha çok kullanıcıların deneyimini hedeflemektedir. Yani eğer gerçekten 2 tane aynı sayfaya ihtiyacınız yoksa 301 yönlendirmesi kullanmanız daha doğru olacaktır.

Umarım konuyu basit bir şekilde anlatabilmişimdir. Eğer açık olmayan konular varsa bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Bir Makale Daha?

Robots.txt Nedir? Robots.txt Oluşturma İpuçları