Yoast SEO Nedir? Yoast SEO Kullanımı

Yoast SEO Nedir?

Yoast SEO, WordPress sitelerin yazılarını veya sayfalarını SEO açısından uygun hale getirmeye, sayfalarımızın Google arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olan ücretsiz bir WordPress SEO eklentisidir.

Her WordPress sitesinin olmazsa olmaz eklentileri vardır. WordPress SEO by Yoast bence bu eklentiler arasında en önemlisidir.

Seo konusunun ne kadar önemli olduğunu diğer yazılarımda sıkça dile getirmiştim. Ürettiğiniz içerikleri, Google arama moturunun anlayabileceği dilde oluşturmazsanız belki de koca internet dünyasında bu içerikler kimse tarafından fark edilmeden kaybolacaktır.

Peki içeriğinizi üretmek istiyor ama bu seo sürecine pek de dahil olmak istemiyorsunuz. Tam da bu esnada karşımıza Yoast Seo eklentisi çıkıyor. Yazdığınız her yazıda tek tek neler yapmanız gerektiğini anlatan bu eklenti, yazılarınızın Google tarafından anlaşılmasını sağlamaktadır.

Yoast SEO nedir, anladığımızı düşünüyorum ve Yoast eklentisinin nasıl kurulacağına gelin beraber bakalım…

Yoast SEO Ayarları

Yoast kullanımı oldukça basit. Önce eklentiyi kurmak ile işe başlıyoruz.

1. WordPress admin panelinize girdikten sonra sol taraftan eklentiler kısımdan yeni ekle diyoruz.

2. Sağ üstte yer alan arama kutucuğuna Yoast Seo yazalım ve aynı isimde ilk çıkan eklentiye “Hemen yükle” diyoruz. Sonra da “Etkileştir” butonunu tıklıyoruz.

3. Eklentiyi başarıyla kurdunuz. Artık sol taraftaki menünüzde “SEO” isimli bir başlık açıldı.

4. SEO başlığının altında “Genel”, “Search Appearance”, “Arama Konsolu”, “Sosyal”, “Araçlar” ve “Premium” gibi seçenekler çıkacaktır. 

Genel menüsü önemli, diğer menüler için ne yaptığınızı pek bilmiyorsanız uzak durun derim.

Genel menüsünde 3 sekme var; Dashboard, Features, Web Yöneticisi araçları

 • Dashboard, eklenti ile ilgili bir problem, çakıştığı başka bir eklenti var mı onu gösteriyor.
 • Features bu eklentinin en önemli kısmı. Benim ayarlarım aşağıdaki gibi isterseniz aynısını yapabilirsiniz. Sadece XML sitemaps kısmına ayrıca dikkat edin. Bu site haritası ile ilgili farklı bir eklenti kullandığım için bu özelliği pasife aldım. Siz onu da aktif yapabilirsiniz.

Yoast SEO

 • Web Yöneticisi araçları ise web sitenizin web yönetici araçları ile bu eklentiyi bağlamak için var. Bence buna da gerek yok, bu alanı da boş geçebilirsiniz.

Yoast SEO Kullanımı

Yoast eklentisinin ayarlarını yaptığımıza göre Yoast SEO kullanımı hakkında da bilgi verebiliriz artık.

Yoast kullanımı yeni bir yazı eklemeye başladığınız zaman başlıyor. WordPress yazı editörünün hemen altında bu eklenti için yeni bir alan açıldığını göreceksiniz. Aynı aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Yoast SEO Kullanımı

Odak Anahtar Kelime

Yoast eklentisinin en önemli kısmına geldi sıra. Odaklanılan kelime sizin yazınızın hangi kelime etrafında döneceğini veya Google’da yapılan hangi aramaya istinaden yazınızın çıkmasını istediğiniz kelimedir. 

Bu alana odaklanan kelimeyi yazdığınızda SEO skorunuz şekillenmeye başlayacaktır ve gerekli uyarılar yapılmaya başlayacaktır.

SEO Analizi

Yazımızı bitirdikten ve odak anahtar kelimemizi girdikten sonra Yoast eklentisi tarafından bize bazı uyarılar gelmeye başlayacak. Şimdi sizlere bu eklentinin hangi başlıkları analiz ettiğini anlatmak istiyorum.

Outbound links: İyi bir SEO içeriğinde diğer web sitelere giden bir veya birkaç link mutlaka olmalıdır. Mesela bu link Yoast’un outbound linklerin önemini anlattığı sayfaya gitmektedir.

Internal links: İç linkleme de çok önemlidir. Sayfanızdan sitenizdeki başka sayfalara da mutlaka link verin.

Keyphrase in introduction: Yazınızın ilk paragrafında odak anahtar kelimenizin olduğundan emin olun.

Image alt attributes: Yazınızda kullandığınız görsellere alt etiketi eklemeyi unutmayın. Alt etiketi de odak kelimeniz olabilir.

Keyphrase length: Odak anahtar kelimenizin uzunluğunu göstermektedir.

Keyphrase density: Odak kelimenizin yazıda hangi oranda geçtiği. Çok fazla geçmemeli, az da geçmemeli

Keyphrase in meta description: Odak kelimeniz Meta açıklamalarında mutlaka geçmeli. Bknz: Meta açıklaması nedir?

Meta description length: Meta açıklaması uzunluğu. Meta açıklamasında kullanmanız gereken karakter sayısı maksimum 160-165 arası olmalıdır.

Previously used keyphrase: Odak kelimenin daha önce başka yazıda geçip geçmemesi. Her yazı farklı bir kelimeyi hedeflemelidir.

Text length: Sayfanızdaki içeriğin uzunluğu. Bence minimum 500 kelime olsun.

Keyphrase in title: Başlıkta odak kelimenin geçmesi gerekiyor.

SEO title width: SEO Başlığının uzunluğu. Başlığınız en fazla 60-65 karakter olmalıdır.

Keyphrase in slug: URL’de odak kelimenin geçmesi gerekiyor.

Yoast SEO eklentisi yukarıda bahsettiğim başlıkları analiz etmektedir ve bu doğrultuda sizi uyarmaktadır. Bu eklentinin uyarılarını dikkate almanızı öneririm 🙂

Bir Makale Daha?

WordPress SEO – WordPress SEO Nasıl Yapılır?

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

9 comments

 1. kemal

  All in One SEO Pack ve SEO by Yoast sizce aynı anda kullanılabilir mi her hangi bir hata alınır mı hangi eklenti aktif çalışır

 2. Emre

  Merhaba Kemal,

  İkisini aynı anda kullanmanı önermiyorum çünkü dediğin gibi bu iki eklenti birbirleri ile çakışabilir ayrıca ikisini aynı anda çalıştırmak senin için herhangi bir avantaj da oluşturmayacaktır. Seo by Yoast, SEO eklentileri açısından en iyi çalışan eklentidir diyebilirim. Ben Yoast’u güncel olarak takip ediyorum ve ilerleyen dönemlerde çok daha kuvvetli olacağını düşünüyorum.

  Emre

  • emrah

   https://www.seosozluk.com/microdata-rich-snippets/
   Burada bahsettigin eklentiyi kendin kullaniyormusun emre ben goremedim kullandigini. Acaba kullanmamanin nedeni yoastta rich snipppet lari ayarlayabiliyor olmanmi? Tesekkurler.

   • Emre

    Selam Emrah, aslında Web Master Tools’dan ayarlıyorum dolayısıyla bu eklentiyi kullanmıyorum. Burdaki anlatımım pratik ve WBT ile pek uğraşmak istemeyen takipçilerim için…:) Yorumun için teşekkürler

 3. Tuba

  yoast eklentisinin ayarları ile ilgili bir paylaşım bekliyoruz sizden.

 4. ayşe

  Bilgi için çok teşekkürler iyi günler

 5. MEHMET HİLMİ

  Daha önce araştırıp pek Türkçe kaynak bulamadığım sorundu Elinize sağlık eminim arayan çok kişi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X