Bing Web Yöneticisi Araçları Kullanım Rehberi

Hemen hemen her yazımızda Google’ın ne kadar önemli olduğunu hatta piyasada neredeyse tekel durumuna geldiğini anlatıyoruz. Peki ya diğer büyük arama motorları. Onları yok mu saymalıyız? Açıklayayım.

Google organik sonuçlardaki rekabet hız kesmeden devam ediyor dolayısıyla farklı organik kanallardan gelecek olası trafik de oldukça önemli. Ayrıca pek bilinmeyen kanallardaki rekabetin düşük olması da aslında SEO uzmanları için bir fırsat doğurmaktadır.

Diğer arama motorlarını yok saymamamızın ikinci sebebi ise, sektördeki gelişmelerdir. Yani Google’ın dünya devi olması, birgün bu işin değişmeyeceği anlamına gelmez. Dolayısıyla biz SEO uzmanları, mutlaka her türlü yeniliğe ve gelişime açık olmalıyız.

Bugünkü yazımızda çok fazla tercih edilmeyen ancak az da olsa organik trafik aldığımız Bing’in bir aracı olan Bing Web Yöneticisi Araçları hakkında bilgi veriyor olacağım.

Bing Web Yöneticisi Araçları

Google’ın Search Console (eski adı web yöneticisi araçları) adlı aracına çok benzeyen Bing Web Yöneticisi Araçları, kullanımı basit ve oldukça değerli bilgiler veren bir yapı. Gelin bu aracın tüm başlıklarını tek tek inceleyelim.

Bing Web Yöneticisi Araçları sayfasına giriş yaptıktan sonra, sizden email adresi ve şifre istenecek. Gerekli kayıt işlemini yaptıktan sonra ilk yapmanız gereken, sitenizi araca eklemek olmalıdır.

Site ekle diyoruz,

bing-web-uzmanı-site-ekle

Daha sonra sitemizin adresini, site harita adresimizi ve sitemizin en çok trafik aldığı saatleri yazıyoruz. (Trafik saatini belirterek, bing botlarına sitenizin yoğun olmayan saatlerde gelmesini söylüyorsunuz.)

bing-web-uzmanı-site-ekle

Google Search Console’da yaptığınız gibi Bing tarafından verilen HTML dosyasını da dizininize gönderiyor ve sitenizi doğruluyorsunuz.

Bing Web Yöneticisi Araçlarındaki menüyü sırayla anlatmaya başlayalım.

Pano

Pano, websitenizin Bing’te ki aktiviteleri ile ilgili bizlere özet veren bir bölümdür. Bu kısımda site haritaları, siteniz ile ilgili yapılan organik aramalar veya linkler gibi değerli bilgiler yer almaktadır.

Site Haritaları

Sitemi yapılandır ana menüsünün hemen altında yer alan site haritaları, websitenizin yapısı hakkında Bing’e bilgi veren ve sayfalarınızın çok daha hızlı taranmasına ve indekslenmesine yardımcı olan bir dosyadır. Bing’in desteklediği dosya formatları,

  • XML
  • RSS 2.0
  • Atom 0.3 & 1.0
  • Yahoo and Bing mRSS
  • txt dosyası

Google Search Console için hazırladığınız site haritasını aşağıda belirtilen alana ekleyebilirsiniz veya hali hazırda eklediğiniz site haritalarını da silebilirsiniz.

bing site haritası

URL’leri Gönder

Bing indeksinde olmayan sayfaları aşağıdaki alana ekleyerek, Bing’in taramasını talep edebiliyoruz. Ayda maksimum 50 URL için yapabileceğiniz bu işlemin günlük limiti ise 10 sayfa. En değerli sayfaları bu alana girip, taranmasını talep edebilirsiniz.

Bing URLleri gönder

URL Parametrelerini Yoksay

URL parametreleri, e-ticaret sitelerinin yaşadığı seo problemlerinden biri haline gelebiliyor dolayısıyla bu kullanımın çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde websitenizde birçok duplike yani yinelenen sayfa oluşacak ve websitenizin otorite değeri önemli ölçüde zarar görecektir.

Bing URL Parametrelerini Yoksay

Bing Web Yöneticisi Araçları panelinden indekslenmesini istemediğiniz parametreleri Bing’e iletebilir, yok saymasını talep edebilirsiniz. Yukarıdaki basit kutucuğu kullanmanız yeterli olacaktır.

Gezinme Kontrolü

Arama motoru botları, websitenizinden olabildiğince fazla bilgi almak isterler ancak bunu yaparken sitenizi yavaşlatmak isteyecekleri son şeydir.

Bing websitenize hangi saatlerde gelmemesi gerektiğini size soruyor ve ortalık sakinken sitenizi taramaya gelebiliyor. Örneğin sitenize trafiğin en çok saat 09:00 – 17:00 arasında geldiğini iletirseniz, botların gezinme hızını aşağıdaki gibi belirleyebiliyorsunuz.

gezinme kontrolü

Derin Bağlantılar

Google’da olan site bağlantılarının Bing’teki karşılığı derin bağlantılar.

Bing derin bağlantılar

Derin bağlantıları ne yazık ki eklemiyorsunuz ancak hangi sayfaların bu alanda yer almaması gerektiğini alttaki alana yazarak engelleyebiliyorsunuz.

bing url engelle

URL’leri Engelle

Bir sayfanın Bing dahil herhangi bir arama motoru tarafından taranmasını ve indekslenmesini engellemek istiyorsanız, noindex meta etiketini kullanabilir veya robots.txt dosyasına indekslenmesini istemediğiniz sayfayı ekleyebilirsiniz. Ancak işiniz biraz aceleyse ve hemen ilgili sayfayı veya klasörü engellemek istiyorsanız, o zaman Bing Web Yöneticisi Araçlarında bulunan URL’leri engelle seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Bing URLleri engelle

Sayfa Önizlemesi

Bir web sayfası indekslendikten sonra Bing, bir bellek kopyası yaratıyor ve bunu arama sonuçlarına yansıtıyor. Sayfanızın önizlemesinde hangi görsellerin olması gerektiğini belirleyemiyorsunuz ancak hangi görselin olmaması gerektiğini belirleyebiliyorsunuz.

bing önizleme

Bağlantıları Reddet

Websitenize gelen spam veya zararlı olabilecek backlinkleri, bing bağlantıları reddetme aracı ile engelleyebilmeniz mümkün. Böylelikle sitenizin domain ve sayfa otoritesini korumuş olursunuz.

bimg bağlantıları reddet

Coğrafi Hedefleme

Eğer hedef kitleniz başka bir ülkede siz başka bir ülkedeyseniz veya websitenizin bir kısmı farklı bir coğrafyaya hitap ediyorsa, coğrafi hedeflemeyi kullanmanız gerekecektir. Örneğin websiteniz Rusya’daki kullanıcıları hedefliyor ama site uzantınız .com.tr ise.

bing coğrafi hedefleme

Coğrafi hedeflemeyi; domain, subdomain, klasör veya sayfa bazında da yapabiliyoruz.

Sahipliği Doğrula

Bunu aslında kurulumun başında yapmıştık. Yani dizine ilgili html sayfasını atıp ve doğrulama aşaması…

Bağlantılı Sayfalar

Bing, website sahiplerine sosyal medya hesaplarını Bing Web Yöneticisi Araçlarına tanıtabilme imkanı sunmaktadır. Facebook, Twitter, Linkedin ve Google Plus hesaplarınızın URLlerini yazıp, şimdi doğrula demeniz yeterli olacaktır.

bağlantılı sayfalar

** Bu alandan sonraki bazı bölümlerde gizlilikten ötürü ekran görüntüsü paylaşamayacağım, bilginize…

Uygulama Bağlantısı

Eğer markanızın Windows 8.1 veya Windows telefonları için bir uygulaması varsa, Bing yardımı ile yeni kullanıcıların uygulamanızı daha rahat keşfetmesini sağlayabilirsiniz.

Kullanıcılar

Bing Webmaster Araçlarına ulaşabilecek farklı kullanıcıları, bu alanda tanımlayabilirsiniz.

Sayfa Trafiği

Sayfa trafiği bölümü özellikle SEO uzmanları açısından oldukça önemlidir. Bu alanda organik aramalardan en çok ziyaret çeken sayfalar ve ilgili anahtar kelimeler incelenebilir.

Dizin Gezgini

Dizin gezgini, hangi sayfaların Bing tarafından tarandığı, Bing tarafından bulunan URL leri, hangi URL lerin arama sonuçlarında yer aldığını ve indekste yer alan sayfaların kaç klik aldığını göstermektedir.

Arama Anahtar Sözcükleri

Hangi anahtar kelimelerde Bing indeksinde ne durumdayız, bu bölümde öğrenebiliyoruz. Görüntülenme sayısı, tıklanma sayısı, ortalama tıklama pozisyonu bu sayfadaki önemli başlıklardandır.

SEO Raporları

SEO raporları başlığının altından sayfalarınızdaki olası (basit olanlar diyelim) SEO hatalarını görebilirsiniz. Alt etiketleri, h1 etiket sayısı vs…

Gelen Bağlantılar

Websitenize gelen backlinklerin listesine ulaşabileceğiniz yer. Bazen Google Search Console’da gözükmeyen linkler, Bing’te gözükebiliyor. Zararlı backlinkleri tespit edip, hem burda hem de Google’da engellemelisiniz.

Gezinme Bilgisi

Bu sayfadan 4xx, 5xx hatalarını ayrıca 3xx yönlendirmelerini ve diğer URL hatalarını kontrol edip gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Anahtar Sözcük Araştırma

Google anahtar kelime aracı ile benzer özelliklere sahip anahtar sözcük araştırma aracı, Bing’de yapılan aramaların hacimlerini bizlere iletilmekte.

anahtar kelime araştırma

Bağlantı Gezgini

Bu alanda sitenize gelen backlinklere ait linkleri ve bu linklerin başlıklarını inceleyebilirsiniz.

Bingbot Olarak Getir

Sayfanızı Bing’in gözünden görmek istiyorsanız, linkinizi kutucuğa yazıp getir demeniz yeterlidir.

bing gibi getir

Biçimlendirme Doğrulayıcı

Biçimlendirme doğrulayıcı, sayfalarınızdaki rich snippets yani yapılandırılmış verileri kontrol edebileceğiniz yerdir.

bing rich snippets

SEO Çözümleyici

Site içi optimizasyon öğelerini inceleyen SEO çözümleyici, belirttiğiniz sayfadaki SEO hatalarını vermektedir.

Bingbot’u Doğrulama Aracı

Websitenize gelen bir trafiğin Bing botları tarafından mı kaynaklandığını öğrenmek istiyorsanız, gelen botun IP adresini Bingbot doğrulama aracı ile test edebilirsiniz.

bingbot doğrulama aracı

Site Taşıma

Eğer websitenizi farklı bir domaine taşıyacaksınız, bu bölümden mutlaka Bing’i haberdar etmeniz gerekir.

Kötü Amaçlı Yazılım

Eğer websitenizde kötü amaçlı bir yazılım tespit edilirse, burdan bu bilgiyi kontrol edebilirsiniz.

bing kötü amaçlı yazılım

Bing yöneticisi araçları menüsünde yer alan önemli başlıkları sizlere anlatmaya çalıştım. Eğer bu aracı daha önce kontrol etmediyseniz mutlaka birkaç saatinizi ayırıp gerekli kurulumları yapın derim. Siz kazanırsınız 🙂

Haydi Kolay Gelsin!