Domain authority nedir

Domain Authority Nedir? Domain Otoritesi Geliştirme Teknikleri

Domain Authority Nedir?

Domain Authority (DA) yani Türkçe karşılığı Domain Otoritesi, dünyanın en büyük SEO şirketi MOZ tarafından, webteki tüm siteler için belirlenen bir değerdir. Domain authority değeriniz ne kadar yüksekse o kadar çok trafik alıyor dolayısıyla o kadar da çok gelir elde ediyorsunuz demektir.

Bir websitenin ne kadar değerli olduğunu ölçmenin birçok farklı yöntemi vardır. Bazen az içerikli ama uzun yıllardır sektörde yer alan bir sitenin değeri, yüzlerce sayfası olan bir siteden fazla olabiliyor. Hatta sosyal medyada fenomen olmuş bir site, pek fazla organik trafik almamasına rağmen birçok rakibini geride bırakabiliyor.

Bundan 3-5 sene öncesine dönersek, PageRank değeri bizim için çok önemliydi. Bir sitenin ne kadar kaliteli olduğunu belirlemede, hatta website satın almak süreçlerinde, bu değer çok önemli bir referans oluyordu. Ancak o günler geride kaldı.

Artık bir websitenin kalitesi konuşulduğunda, bakmamız gereken domain authority değeri olmalıdır.

Örnek domain authority puanları:

Domain Authority Nedir?

Peki bu domain otorite değeri nasıl yükseltilir?

Bu konuyu incelemeye başlamadan önce konuyu biraz daha derinlemesine anlatmak istiyorum.

Domain Authority

Domain Authority, 1-100 arası bir değeri değeri temsil etmektedir. Yani eğer websitenizin otorite puanını sorgularsanız karşınıza 10 da çıkabilir 90 da.

Peki domain authority puanı nasıl hesaplanıyor?

Google’ın yaptığı gibi Moz da bu puanın nasıl hesaplandığını detaylıca anlatmıyor. Moz’un resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre, 40 farklı faktör sonucu ortaya çıkan bu değer, makinelerin yapay zekalarının ortaya koyduğu bir sonuç. Yani geliştirdikleri bir algoritma ile tüm websiteleri rahatlıkla tarayabiliyor ve değerlendirebiliyorlar.

To determine Domain Authority, we employ machine learning against Google’s algorithm to best model how search engine results are generated. Over 40 signals are included in this calculation.

Domain Authority puanı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler:

 1. Domain otoritesini en çok etkileyen faktörün backlink olduğu tahmin ediliyor.
 2. Authority puanınızı 100 yapmak nerdeyse imkansız. Yani dünyanın en büyük birkaç şirketi anca bu puana ulaşabiliyor, dolayısıyla DA puanınız canınızı fazla sıkmasın 🙂
 3. Domain authority değerinizi bir günde arttırmanız mümkün değildir, dolayısıyla birazdan anlatacaklarımı yapmanız ve biraz sabırlı olmanız gerekir.

Domain Authority Geliştirme Teknikleri

Aşağıda anlattıklarımın şu soruya cevap vereceğini umut ediyorum: Domain authority nasıl arttırılır?

1. Teknik SEO Çalışması

Site içi optimizasyon çalışmasının bel kemiği olan teknik SEO, tüm websitelerin uygulaması gereken çalışmalar arasında olmalıdır.

Site harita oluşturulmasından, robots.txt dosyasının düzenlenmesine veya breadcrumbs yapısından, SEO uyumlu URL yapısının oluşturulmasına kadar tüm teknik SEO çalışmaları, DA değerini etkileyecek çalışmalardır.

2. Kaliteli ve Paylaşılan İçerik Oluşturma

Domain Authority için önemli olan bir diğer konu ise içeriktir. “Content is King” 🙂

Eğer içerik pazarlama çalışmalarınızın etkili olmasını istiyorsanız mutlaka bolca paylaşılacak içerikler oluşturmalısınız. Detaylı hazırlanan içerikler, kullanılan infografikler veya videolar, içeriklerinizin rahatlıkla paylaşılmasını sağlayacaktır.

Eğer içeriklerinizi SEO uyumlu ve detaylı oluşturacak vaktiniz yoksa bir içerik ajansı ile anlaşabilir, bu süreci profesyonellere emanet edebilirsiniz.

3. Site İçi Linkleme

Bazen backlink çalışmalarına o kadar fazla odaklanıyoruz ki, site içi linkleme çalışmalarını unutup gidiyoruz.

Site içi linkleme çalışmaları, hem Google botlarının sitemizi rahat ve hızlıca tarayıp, indekslemesine olanak sağlar hem de ziyaretçilerin site içerinde çok daha rahat gezinebilmelerine yardımcı olur.

Site içi linkleme olmadan oluşturulan içerikler, istenilen gibi güçlü sayfalar oluşturamazlar çünkü anlatılması gereken tüm konuları tek bir içerikte sunmak nerdeyse imkansızdır.

Çok içerik üretmek, site içi linkleme stratejisinin çok daha sağlam oluşturulmasını sağlar. Sayfalarınız arasında oluşturacağınız link inşaası, Google arama sonuçlarında da hızla yükselmenizi sağlayacaktır.

4. Zararlı Backlinklerden Kurtulmak

SEO denildiği zaman akla gelen ilk kelime backlink. Aslında durum artık pek de öyle değil ancak backlink çalışmaları hala arama sonuçlarını etkileyen en önemli faktörler arasında.

Google’ın backlink konusundaki görüşü oldukça net. Herhangi bir backlink çalışması yapılmamalı ve tüm backlinkler doğal yollardan kazanılmalı! Yoksa karışmam 🙂

Google’ın bu tehdidi iyi güzel ama işler ne yazık ki o kadar da basit değil. Özellikle ülkemizde kaliteli içerikler oluşturup arkanıza yaslanmanız pek yeterli olmuyor. Yani bizim insanlarımız backlink göndermeyi pek sevmiyorlar :(…Seviyorlar da makul bir ücret karşılığında diyelim 🙂

Neyse gerek backlink çalışmalarınızı gerekse rakipleriniz tarafından yapılan negatif SEO çalışmalarını kontrol edebilmek için, sayfalarınıza gelen backlinkleri düzenli kontrol etmeniz gerekir. Sayfalarınıza gelen spam backlinkleri temizlemeye başladıkça, domain authority puanınızın da arttığını göreceksiniz.

5. Sabırlı Olmak

Eğer yukarıda anlattıklarımı yaparsanız, domain authority skorunuzun arttığını fark edeceksiniz ancak ne yazık ki bu bugünden yarına olacak bir şey değil.

Domain otoritesini etkileyen bir konu da domain yaşıdır. Domain yaşınız büyükse, domain authority puanınız yüksek olacak diye kesin bir yargı yok ama yaşlı domainlerin biraz daha avantajlı oldukları da bir gerçek.

Dolayısıyla siz içeriklerinizi yılmadan oluşturmaya devam etmeli, biraz da domain yaşınızın ilerlemesini beklemelisiniz. Sabır, sabır, sabır! 🙂

Page Authority (Sayfa Otoritesi)

Sıkça sorulan page authority ve domain authority arasındaki farkı da anlatmak istiyorum.

Domain authority, adından da anlaşılacağı gibi tüm domain üzerine yapılmış bir değerleme, page authority ise belirtilen sayfa için yapılmış bir değerlemedir.

Anasayfanızın otorite değerini kontrol ettiğinizde kafanız biraz karşılabilir. Yukarıda da belirttiğim gibi, anasayfanızın sayfa otoritesi anasayfanızın değerini, domaininizin otoritesi ise tüm websitenizin değerini gösterir.

Domain Authority Nasıl Kontrol Edilir?

domain authority nerden kontrol edilir

Domain authority değerinizi kontrol etmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

 1. Moz’un bir aracı olan opensite explorer’ı açıyorsunuz,
 2. Değerlerini görmek istediğiniz sayfanın URL’sini ilgili kutuya yapıştırıyorsunuz.
 3. Karşınızda değerler 🙂

Bir Makale Daha?

Alexa Sıralaması: Alexa Nedir?

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

15 comments

 1. hüseyin aksoy

  Merhabalar,

  İlk olarak bu yararlı makaleniz için çok teşekkürler. Size birşey danışmak istiyorum. Benim tasitmekanigi.blogspotcom adında web sitem var. Bunu otomobilrehberimcom adresine yönlendirmiştim. Domain otoritesi sorguladığımda blogspot olan değer 91 çıkıyor. Yönlendirilen adres 1 çıkıyor. Bu değerler birbirine bağlımıdır yoksa blogspot olarak kullanmak dahamı avantıjlıdır?

  • Merhaba blogspot uzantısı kullanıyorsanız domain değil page authority değerine bakmalısınız. blogspot olarak kullanmak pek de avantajlı olmayacaktır.

 2. sade

  evet faydalı bir paylaşım ve aslında bildiğimiz şeyler yani para = backlink 🙂

 3. ersin

  Merhaba, yukarıdakine benzer bir durum yaşıyorum bende, aynı şekilde kapanan bir siteyi kendi domainime yönlendirmiştim. Kapanan ve yönlenen site DOMAIN AUTHORITY 23 PAGE AUTHORITY 36 görünüyor. Şimdiki site değerleri ise DOMAIN AUTHORITY 14 PAGE AUTHORITY 25, ama normalde yönlenen sitenin domain değerleri yenisine geçmesi lazım değil mi? Yada “Moz” eski verileri mi gösteriyor? Birde, acaba Google bir süre kapalı kalan sitenin DOMAIN AUTHORITY değerlerini sıfırlıyor mu?

 4. Matbiye

  Teşekkür ediyoruz bu değerli bilgi için.

 5. yol durumu

  gerçekten okudum umarım faydalı olur

 6. MotheuS

  gerçekten okudum ve teşekkür ediyorum iyi kaynak.

 7. nakliyat fiyatları

  paylaşımınız çok ve guzel başarlı

 8. Muharrem

  Yazıda site içi link inşasından bahsetmişsiniz. Merak ettiğim site içi link saysı ile ilgili, 500 kelimelik bir yazıda en fazla şu kadar site içi link kullanın diyebileceğimiz bir rakam var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

  • Yok, mantıklı oranda bir sayı yeterli olacaktır. Yazının durumuna göre değişir ama 10’u falan geçmesin bence 🙂

 9. Esleme

  Elinize sağlık. Moz’da önceden ücretsiz sorgu yapıyordum, artık yapamıyorum. Ücretli oldu galiba emin değilim

 10. emre

  Site içi linkleme konusunda makalenin içinde ilgili yazılar kısmı ekliyoruz, bir kaç paragrafta bir, bu yeterli midir yoksa yazıda ki anahtar kelimelere link vermemiz mi gerekir ayrı olarak ?

 11. Sepetli Vinç

  çok teşekür ederim emeğinize sağlık çok güzel olmuş

 12. Balaley.com

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Güncelleme süresi nedir acaba? Yaptığımız çalışmaların başarılı olup olmadığını anlamak için ne kadar beklemeliyiz? En azından böyle bir süre var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.