Url Parametreleri ve SEO

Google bizden doğru bir şekilde URL parametrelerini kullanmamızı istiyor. Düzgün yapılandırılmayan URLleri taramıyabiliyor veya arama sonuçlarında göstermeyebiliyor.Bu haftaki videomuzda URL parametreleri hakkındaki her şeyi bulabilirsiniz.

SEO Uyumlu URL Parametreleri ve Filtreleme

Bu haftaki videomuzun konusu SEO uyumlu URL parametreleri ve filtreler olacak. Bir çok web sitesinde görmüşsünüzdür. Özellikle e-ticaret web sitelerinde. Bir web sitesi, web sayfası kategoriler, ürünler ve sol kısımda da bir filtreleme vardır. İşte fiyatı, özellikleriyle ilgili filtreleme yapıp ürün gamını, ürün kategorisini değiştirirsiniz ve bu filtreye uygun ürünler ekrana gelir.İşte bu ürünlerin bu şekilde filtrelendiği sayfalarda URL parametreleri kullanılıyoruz.

URL Parametrerinde Doğru İşaretleme

Yani sayfamızın adresini sürekli değiştirmiyoruz bunun yerine örneğin www.örnek.com/kategori? ile başlayan parametrelerimizin değerleriyle ilgili. Aslında sayfanın adresi değişmiyor fakat parametrelerle birlikte yeni bir URL oluşuyor. Burada URL parametreleri oluştururken belli başlı standartlar var. Google’ın bizden beklediği, kullanmamızı istediği işaretleme dili var. Bu da şu şekilde; Parametre başlarken URL’nin sonuna soru işaretiyle(?) parametreyi başlatıyoruz. Sonrasında parametre 1 ve değeri. Örnek vermek amacıyla ?renk=mavi olabilir.Birden fazla parametre var ise 2. ve 3. parametreler de “&” işaretiyle birlikte URL’ye dahil oluyor.

Kullanmamamız gereken işaretler var. Bunlar iki nokta üst üste “:”, noktalı virgül “;”, köşeli parantezler veya slash “/” gibi noktalama işaretlerini kullanmıyoruz. Kullanırsak Google tarama esnasında bir problem yaşayabilir, başımıza iş alabiliriz öyle söyleyeyim.

SEO uyumlu Url Parametreleri ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dikkat etmemiz gereken çok şey var parametre konularında bunlardan bahsedelim. Demin bahsettiğim gibi doğru işaretleme dili çok önemli. İşaretleme dilini düzgün kullanmamız lazım. Soru işareti, parametre, eşittir değeri ve varsa diğer parametreler için ve işareti ile devam edebiliriz.

Dizin mi Parametre mi ?

Önemli konulardan bir tanesi; Ben URL’de yani sayfa adresinde dizin mi kullanacağım parametre mi kullanacağım. Çünkü burada aynı şekilde bu işlemi döndürürken dizin de kullanabilirsiniz. Burada önemli olan şey şu; Web sitenizin kurgusuna göre burada bir karar almanız lazım. Tabi ki sizin dizinleriniz olmalı, arama motorlarında çıkacak önemli sayfalarınızı dizin şeklinde oluşturmalısınız fakat parametreleriniz de olmalı.Burada net bir şekilde şu parametredir, şu dizin olmalıdır diyemem. Web sitenizde bunun kurgusunu en baştan oluşturuyor olmanız gerekiyor. Fakat aynı içeriğe ve oldukça benzer içeriğe sahip sayfalarınızda parametre kullanmanız gerekiyor.

Taranmaması Gereken Parametreler

Normal sayfa içerisindeki ürünü değiştirmeden kullanılan parametreler var. İşte session ID, tracking ID gibi kullanıcıyı takip eden parametreler. Burada dikkat etmemiz gereken şey de bu parametrelerin sayısının oldukça fazla olması bize problem olarak geri dönüş oluşturabilir olmasıdır. Burada işte nofollow etiketiyle veya bu parametrelerin kullanıldığı parametreleri farklı bir dizine alarak robots.txt dosyasında belirterek yapmanız gerekecek. Bu konuda detaylı ve özel bir ihtiyacınız olursa yorum bölümünde paylaşırsanız seve seve yardımcı olurum.

Başka önemli bir konu yine sonsuz parametre problemi. Yani aynı sayfaya veya oldukça benzer sayfalara birçok parametre kullandığımız URL’ler ile ulaşılabiliyorsa bu da ayrı bir problem. Burada da yine bir aksiyon almamız gerekiyor. Ya dediğim gibi robots.txt dosyasına ya bunları belli bir kategoriye alıp oradan yapmanız gerekiyor veya direkt Google’ın search console hesabından bu parametreleri bildirerek bunların taranmaması gerektiğini bildirebiliyoruz. Bu şekilde Google Arama sonuçlarında istediğimiz urller olacaktır.

Yine şöyle bir konu var. Parametre kullanıyoruz, kategorilerdeki ürünleri değiştiriyoruz fakat bazı parametre kullanılmış sayfalarda sonuç sıfır olarak geliyor. Yani herhangi bir ürün yok. Başlıbaşına bu filtrelerin eğer sonucu sıfır oluşturacaksa kullanıcı tarafından tıklanamaması gerekiyor. Asıl doğru kullanım bu şekilde. Fakat eğer tıklanıyorsa da bu sayfaların rel canonical etiketiyle orijinal sayfalara işaret etmeleri lazım. Buna da değinmek istedim. Yine aynı şekilde rel canonical etiketiyle birçok farklı formatı olan sayfalarda orijinal sayfaya işaret etmemiz lazım. Bu SEO için oldukça önemli bir konu.

SEO Uyumlu Parametre İsimleri

Bir başka konu URL parametrelerini seçerken şuradaki parametre 1, parametre 2 dediğimiz değerin yanında bulunan parametreleri seçerken mutlaka anahtar kelimelerimize yakın arama motoruna uygun kelimeler seçmekte fayda var. Özel işaretler de var. Örneğin harf seçebilirsiniz abc diye veya burada parametreyi kitap, müzik gibi sizin anahtar kelimelerinize benzer kelimeleri kullanmanızda fayda var.

Bazı web siteler içeriklerini parametrelerle değil javascript ile döndürüyor. Yani sayfanın adresini, URL’ini değiştirmeden içeriğini değiştirebiliyorsunuz. Bu da yine karar verilmesi gereken bir konu. Önemli bir konu. Yani sizin web site performansını düşürmeyecekse ve kullanıcı için uygunsa javascript kullanabilirsiniz. Bu da ayrı bir tartışma konusu. Dediğim gibi parametre mi kullanacağım javascript mi kullanacağım bunlar hepsini web sitenin başlangıç aşamasında yapmanız veya değişiklik gerçekleştirecekseniz de kurguyu önceden oluşturup değişikliği gerçekleştirmeniz önemli. Yaşayacağınız herhangi bir sorun varsa dediğim gibi yardımcı olmaya çalışırım.

Search console hesabımızdan, Google hesabımızdan parametrelere Google’ın nasıl davranması gerektiğini belirleyebiliyoruz. Taranmaması gerekiyor, az taranması gerekiyor gibi parametrenin ismini vererek Google’a nasıl o parametreleri elleçlemesi gerektiğini bildirebiliyoruz. En son olarak da URL parametrelerinde mutlaka ve mutlaka taramayı analiz etmeniz gerekiyor.

Bir Makale Daha?

SEO URL – Seo Link Yapısı Nasıl Olmalıdır?