wordpress seo

WordPress SEO – WordPress SEO Nasıl Yapılır?

Dünyadaki her 3 web siteden 1 tanesinin WordPress olduğunu biliyor muydunuz? İçerik sunan her 3 web siteden 2 tanesinin WordPress olduğunu söylesem…Ancak birazdan WordPress SEO ile anlatacaklarım wordpress org ile ilgilidir…

WordPress alt yapısının tercih edilmesinin birçok sebebi var. Bunlar arasında fiyat, kullanıcı deneyimi ve sistemin açık kaynak olmasından ötürü sürekli kendisini geliştirmesi sıralanabilir.

Peki WordPress SEO çalışmaları nasıl yapılmalıdır? WordPress SEO çalışmalarında hangi konulara dikkat edilmelidir?

Hemen konuyu detaylıca anlatalım…

WordPress SEO Çalışması – WordPress SEO Nasıl Yapılır?

Eğer WordPress siteniz varsa ve bu web sitenin WordPress SEO skorunu arttırmak istiyorsanız, mutlaka bilmeniz gerekenleri sıralıyorum:

Tema Seçimi

WordPress alt yapısını kullanacaksanız, tema seçimi WordPress SEO konusunda çok kritik bir seçim olacaktır. Eğer hatalı bir tema seçerseniz, Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanız oldukça zor olacaktır.

Peki neden?

Google algoritmaları açısından web sitelerin kod yapıları oldukça önemlidir. Eğer kod yapısı karmaşık / sistemi yorucu bir şekilde tasarlandıysa, Google bu durumdan hiç hoşlanmayacaktır. Öte yandan tek sayfalık genellikle javascript ile oluşturulan basit sayfalar da Google gözünde değersiz olabilir.

En iyi wordpress temaları konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da, temanın ne sıklıkla güncelleniyor olduğudur. Sık güncellenmeyen temalarda bazen güvenlik açıkları oluşmakta, bu durum da sitenizin performansını olumsuz etkilemektedir.

İşin özeti, bir tema seçerken iki konuya dikkat etmelisiniz.

1 – Tema ne kadar popüler? (güncellenme sıklığı, kullanım oranları, yorumlar, destek servisi vs…)

2 – Tema SEO testlerinde ne kadar başarılı olmuş? WordPress SEO uyumlu temalar arasında yer alıyor mu?

Bu iki sorunun cevabını olumlu karşılayan bir tema, WordPress SEO çalışmalarında size önemli oranda destek sağlayacaktır.

Eklentiler

WordPress SEO konusunda ikinci önemli kararınız eklenti seçimleri olmalıdır.

WordPress eklentileri doğru kullanıldığı taktirde harikalar yaratacağı gibi hatalı kullanımlarda da kabusunuz olabilir. Dikkat etmeniz gerekenler:

1. Eklenti sayısı: Aklınıza gelen veya bulduğunuz her eklentiyi temanıza yüklemeyin. Kullandığınız eklenti sayısı arttıkça, web sitenizin performansı düşecektir. Ayrıca eklenti sayısını arttırdıkça, güvenlik problemi yaşama ihtimaliniz artar. Örnek: web sitenize google analytics kodu eklemeyi planladığınızı düşünelim. Bu kodu bir eklenti yardımı ile sitenize sokmaktansa, kendiniz manuel bir şekilde header.php dosyasının içerisine ekleyebilirsiniz.

2. Tema uyumu: Tercih ettiğiniz eklenti, temanız ile daha önce test edilmiş olmalıdır. Eğer bu konuyu es geçerseniz, sitenizin çökmesine kadar birçok ciddi problemle karşılaşabilirsiniz. Aşağıdaki görselde de gördüğünüz üzere, bir eklenti yükleyeceğiniz zaman aşağıdaki gibi bir uyarı karşınıza çıkabilir.

Wordpress SEO Nasıl Yapılır wordpress-eklenti-test-edilmemiş

3. Eklenti Güncellemesi: Web sitenizin performansı ve güvenliği açısından yakın tarihlerde güncellenen eklentileri tercih edebilirsiniz. Ayrıca kurduğunuz bir eklentinin güncellemesi gelirse (WordPress panelinde bunu göreceksiniz), vakit kaybetmeden eklentiyi güncellemelisiniz.

Hız

Web sitenizin hızlı açıldığından/yüklendiğinden emin olmalısınız. Bundan emin olurken de, gerekli testleri gözünüz ile değil, SEO araçları ile yapmalısınız. 🙂

Ne kullanıcılar ne de arama motorları yavaş açılan siteleri sevmez. Yavaş açılan bir web sitede, Google, size ayıracağı zamanı başka web sitelere ayırmak isteyecek, kullanıcılar ise size çok kısa bir süre tahammül edecektir.

Hızlı açılan web sitelerin ortak özellikleri:

– Kaliteli bir hosting servisi (mümkünse size özel sunucu) kullanılması

– Hosting servisinin Türkiye’deki bir sunucudan alınması

– Kaliteli bir tema ve az sayıda eklenti kullanımı

– Eklenen görsellerin boyutlarının optimize edilmesi

– Inline CSS ve Inline Javascript kodlarının kullanılmaması

– Cache kullanımı

Web sitenizin hızını test edebileceğiniz ücretsiz araçlar:

 1. Pagespeed Insights
 2. Google Web Master Tools
 3. Pingdom Test

Link Yapısı

WordPress SEO çalışmalarında SEO uyumlu URL yapısı kullanılmalıdır.

WordPress panelinde ayarların hemen altında kalıcı bağlantılar sekmesi bulunmaktadır.

wordpress permanent link yapısı - WordPress SEO Nasıl Yapılır

Yukarıdaki seçeneklerden SEO açısından en uyumlu yapı ana dizinden hemen sonra sayfanın/makalenin adının gelmesidir. Yani doğru örnek: https://www.seosozluk.com/wordpress-haber-temasi-en-iyi-7-wordpress-haber-temasi/

SEO çalışmalarında ne kadar az klasör yapısı tercih edilirse, sayfalarımızın SEO gücü de o kadar artacaktır.

Yoast Eklentisi

Konumuz WordPress SEO olunca Yoast eklentisinden de bahsetmemek olmaz. 🙂

Yoast SEO eklentisi sayesinde sayfalarımızın SEO skorlarını basitçe takip edebilir, nerelerde hata yaptığımızı anlayabiliriz. Aşağıdaki örnekte de göreceğiniz üzere, eklentimiz içeriğimiz ile ilgili tüm detayları bizlere sunmaktadır. Belirtilen maddelerde kırmızı bir madde görürseniz, ilgili maddeyi kolaylıkla düzenleyebilirsiniz.

yoast eklentisi - WordPress SEO Nasıl Yapılır

Yoast eklentisi bizlere site haritası imkanı da sunmaktadır. Eklentinin bu özelliği sayesinde Google search console hesabına eklentinin otomatik oluşturduğu site haritasını tanıtabilirsiniz. Böylelikle içerikleriniz hiç olmadığı kadar hızlı indekslenecektir.

Yoast eklentisi ile Google’ın indekslemesini istemediğimiz sayfaları, kategorileri, etiketleri veya yazar sayfalarını Google’a iletebiliyoruz. Not: Etiket sayfalarınızı Google’a indeksletecekseniz iki kere düşünün derim. Eğer bu sayfalarınız kullanıcılara farklı bir deneyim sunmayacaksa, hiç bu işe girmeyin.

WordPress SEO çalışmaları ile ilgili anlatacaklarım şimdilik bu kadar.

Bir Makale Daha ?

Wix mi WordPress mi?

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

12 comments

 1. Mert Atakan Cenikut

  Aslında gerçekten SEO çok önemli, doğru yapıldığı zaman çok yüksek yerlere gelmek mümkün oluyor.

 2. Davut Şahin

  Merhaba emre bey, dediğiniz gibi sitemin seo ayarladım. İnşallah tam olarak düzelir, ama şu Yoast Eklentisi bir türlü yeni bir yazı yarzarken hepsini yeşil yapamıyorum.

  • anahtar kelime seçiminiz ile kullanımınıza dikkat etmelisiniz. Zamanla tüm yazılarınız yeşil olmaya başlayacaktır 🙂

 3. Rıdvan

  Merhaba Emre Bey bu etiket konusunu biraz daha detaylı açıklayabilir misiniz? Site haritalarında etiketlerin indexlenmesi siteye zarar verir mi?

  • Merhaba, etiket sayfalarınızın çok iyi düşünülmeli aksi taktirde sitenize “yinelenen içerik” durumundan zarar verebilir. Ben şahsen etiketlerin indekslenmemesi gerektiğini düşünüyorum.

 4. umut

  seo konusunda çok ciddi sıkıntılarım var sitelerimde bunların başlıcaları anahtar kelimelerimde bir türlü yükselme sağlayamıyorum. Anahkar kelimeler ile ilgili bir yazınız var mı acaba ?

 5. Mehmet

  Emre Bey merhaba.Benim bir eğitim sitem var e****.com adında 15 gün falan oldu yapalı.Siteyi kurmadan önce de,SEO açısından, sizin yazılarınızdan çok faydalandım.Teşekkür Ederim.Yazılarınızı gerçekten kaliteli buluyorum.Soruma gelince;yazı içi anahtar kelime kullanımı çok iyi yaptığımı düşünüyorum,fakat genelde Google 2. veya 3.sayfada çıkıyor yazılarım.Bazılarında 1.Sayfa da oluyor.Acaba site yeni olduğu için mi oluyor bu durum?

  • Merhaba, backlink çalışmaları ile beraber siz kaliteli içerik girmeye devam edin. Bir süre sonra Google sıralamalarında yükselişler görmeye başlayacaksınız.

 6. sesli panel

  Degerli bilgiler ici. Tesekur ederim.

 7. Enes Varlı

  Çok Faydalı Bir Makale Olmuş Teşekkürler Seo Sözlük.

 8. evden eve nakliyat

  yorum güzel teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X