izmir seo

İzmir SEO Çalışması Nasıl Yapılmalıdır?

Bölgesel / Yerel SEO ile nasıl lokal aramalarda üst sıralara çıkabileceğinizi detaylıca daha önce anlatmıştım. Ancak Türkiye’nin hemen hemen her şehrinden bu konu ile ilgili telefon almaktayız ve bu konuyu bugün biraz daha detaylı anlatmaya karar verdim. Örnek olarak da İzmir SEO anahtar kelimesinden yararlanacağım.

Peki neden İzmir SEO?

Biraz önce anlattığım üzere aslında birçok şehir için bölgesel SEO çalışma talebi bize geliyor. Ancak son 2 gündür İzmir SEO hizmeti almak isteyen 3 farklı firma ile görüştüm (bir tanesi müşterimiz oldu) ve örnek olarak İzmir’i seçmeye karar verdim.

Haydi lafı uzatmadan başlayalım…

Bölgesel SEO Çalışmaları – İzmir SEO

Eğer sadece belirli bir bölgede hizmet veren bir işletmeniz varsa o zaman anahtar kelime stratejinizde tüm Türkiye’yi hedeflemeniz oldukça saçma olacaktır. Bu tarz bir çalışmaya giderseniz hem çok çalışmak zorunda kalacaksınız hem de maliyetleriniz oldukça fazla olacaktır.

Peki ne yapmak lazım?

Örnek: İzmir SEO Danışmanlığı hizmeti veren bir firmanız olduğunu varsayalım.

Yapmanız Gerekenler:

1 – Anahtar Kelime Araştırması:

Öncellikle yapmanız gereken detaylı bir anahtar kelime çalışması olmalıdır. Sektörünüz yani İzmir SEO danışmanlığı ile ilgili tüm alakalı anahtar kelimeleri çıkarmalısınız.

Gelin bu anahtar kelimelere bakalım:

izmir seo danışmanlığı
izmir seo uzmanı
izmir seo çalışması
izmir seo kursu
izmir seo
seo izmir

Yukarıdaki anahtar kelimeler bizim çalışma alanımız ile en alakalı olarak bulduğum anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimeleri bir yere not ediyoruz. (Bknz: Anahtar kelime çalışması nasıl yapılır?)

2 – Google İş Yerim Kaydı

Google iş yerim kaydının birçok faydasını sıralayabiliriz. Firmanızın bilinilirliği, kolay ulaşılabilirlik, Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak vs…

Ancak aslında Google iş yerim kaydının benim için daha değerli bir faydası var.

Google iş yerim ile Google’a konumunuzu iletmiş oluyorsunuz aslında. Yani eğer bu kaydı yaparsanız, Google’a İzmir’de faaliyet gösteren bir SEO ajansınızın olduğunu söyleyebilirsiniz. Dolayısıyla İzmir SEO aramalarında rakiplerinizin bir adım da önüne geçmiş olacaksınız.

3 – İletişim Bilgileri

Eğer İzmir SEO anahtar kelimesinde üst sıralarda çıkmak istiyorsanız, sitenizin her yerinde İzmir adresini belirtmelisiniz. Size önerim İzmir ofis adresinizi hem iletişim hem de footera eklemeniz

Örneğin bizim footer:

seosozluk-footer

4- Bölgesel Backlink Çalışması

Backlink çalışmaları SEO çalışmalarının bel kemiğini oluşturuyor ancak doğru yöntemlerle yapıldığı taktirde. Doğal yollarla backlink kazanma tekniklerini daha önce anlatmıştım. Bölgesel SEO çalışmalarında durum biraz daha farklı.

İzmir SEO çalışmalarında üst sıralarda yer almak için öncelikle çok kaliteli bir seo uyumlu tanıtım yazısı hazırlamanız gerekiyor. Bu tanıtım yazısında aşağıdaki kelimeleri abartmadan kullanıyoruz:

izmir seo danışmanlığı
izmir seo uzmanı
izmir seo çalışması
izmir seo kursu
izmir seo
seo izmir

Neden? Çünkü Google bu kelimeleri birbirleri ile ilişkilendiriyor ve içeriğin bütünlüğü sağlanmış oluyor.

Daha sonra yapmanız gereken yine lokal aramalarda Google’da üst sıralarda çıkan kaliteli içeriklerden backlink temin etmenizdir. Özellikle İzmir’de yayın yapan bölgesel gazetelerde firmanızın tanıtımını yapmanız başarıyı yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Haydi Kolay Gelsin!

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

2 comments

  1. webdegezer

    Kısa ama öz bir şekilde yerel seo konusunu anlatmışsınız. Özellikle örnek üzerinden gitmeniz faydalı olmuş. Kendi faaliyet bölgelerinde yapılan aramalarda üst sıralarda çıkayım derken, hem kendi sitelerini hem de backlink aldıkları siteleri anahtar kelime çöplüğüne çevirip spama düşen, “Yerel seo” nun ne demek olduğunu bilmeyenlerin mutlaka okuması gereken bir yazı olmuş. Umarım ilerleyen zamanda bu konuda sıkça yapılan hataları da makalenize ekleyerek detaylandırırsınız. iyi çalışmalar dileklerimle

  2. Burak

    Emeğinize sağlık… Kısa ve öz şekilde yerel veya bölgesel seo’yu anlatmışsınız hocam. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde haber portalı olarak hizmet vermekteyiz. Seo konusunda birçok kaynaktan faydalandık ama hepsi birbirinin kopyası gibiydi. Net olarakda birşey anlaşılmamaktaydı. Paylaşımınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X