WordPress.org mu WordPress.com mu?

Ücretsiz bir site/blog mu açmak istiyorsunuz tek yapmanız gereken WordPress.com adresine giriş yapmak. Basitçe tasarlanmış birkaç adımı geçtikten sonra karşınızda size ait bir site çıktı bile. Ee tabi bedava olan her şeyin de kendi içinde sıkıntıları var…Bu durumda da karşınıza WordPress.org çıkıyor.

WordPress.com vs Wordpress.org

Yukarıda da bahsettiğim gibi WordPress.com ile WordPress.org arasındaki en önemli fark ücret. Yani WordPress.com ücretsiz domain/hosting sağlıyor ancak WordPress.org’da bu hizmetler ücretli. Gelin biraz daha detaya girelim…

Eklentiler

WordPress’in belki de en güçlü yanı eklentileridir. Yani 100 binden fazla ücretli/ücretsiz eklenti ile herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan websitenizi şekillendirebilmeniz mümkün.

WordPress eklentileri ile websitenize e-ticaret eklentileri ekleyip satış yapabilir veya yönetici panelinden email listenizi şekillendirebilirsiniz. Satın alacağınız harika bir light box eklentisi ile üyelerinize ulaşabilir ve servislerinizin pazarlamasını kolaylıkla yapabilirsiniz. Kısaca her şeyi yapabilirsiniz 🙂 veya wordpress canlı destek eklentisi ile müşterilerinize çok daha rahat ulaşabilirsiniz.

Ancak yukarıda anlattıklarım ne yazık ki WordPress.org için geçerli. Eğer WordPress.com’u seçerseniz umduğunuzu değil bulduğunuzu kabul etmek durumunda kalırsınız. Basit eklentiler ile işinizi görmek zorundasınız diyelim…

Temalar

Bundan 10 sene önce website sahibi olmak için ya kod bilmek ya da yazılımcılara çuvalla para vermek gerekiyordu. Örnek: E ticaret yazılım firmaları WordPress gibi açık kaynaklı platformların da yardımıyla bu durum ortadan kalktı. Artık sayısız WordPress temasına ulaşabiliyor istediğiniz formattan yararlanabiliyorsunuz. SeoSözlük olarak belirlediğimiz en iyi wordpress temalarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Eğer WordPress.com’u tercih ederseniz, çok fazla sayıda WordPress temasına ulaşamaz ve ne yazık ki hayalinizdeki websiteye sahip olamayabilirsiniz. Seçeceğiniz tema büyük ihtimalle blog formatında olacaktır…

Ancak WordPress.org’u tercih ederseniz seçenekleriniz birden sınırsız olur. İster ücretli ister ücretsiz, istediğiniz formatta bir websiteniz olacak demektir.

Reklam

Website sahipleri için reklam çok önemli bir gelir kapısıdır. Yani ya websitenizden ürün satarsınız ya da reklamlar ile gelir elde edersiniz. Tabi para kazanmak isterseniz.

Online reklamcılık denilince akla ilk Google reklamları gelir. Google Adsense reklamları ile websitenizden Google reklamlarını gösterebilir doğru stratejiler ile zengin bile olabilirsiniz 🙂 Gelelim konumuza…

WordPress.com ile Google Adsense reklamları ne yazık ki mümkün değil. Websitenizden affiliate yapabilir veya anlaştığınız bir firmanın reklamını yapabilirsiniz ancak Google AdSense gibi otomatik yayıncılık yapan servisleri kullanamazsınız.

WordPress.org ile ise istediğiniz tüm reklam kanallarını kullanabilirsiniz.

Markalaşma

Websitenizi belirli bir yere taşımak istiyorsanız cimrilik yapmayın derim 🙂 Yani websitenizin adının insanlar tarafından beğenilmesi ve hatırlanması için doğru tercihlerde bulunmalısınız. Nasıl mı?

Bu konuyu basit bir örnek ile açıklamak istiyorum.

WordPress.com: seosozluk.wordpress.com

WordPress.org: seosozluk.com

Aylık 10tl gibi bir harcama ile domaininizden wordpress.com’u atabilirsiniz.

Yukarıda belirtmiş olduğum konular WordPress.com ile WordPress.org’u ayıran en keskin çizgilerdir. Belirttiğim özelliklere ek olarak da; WordPress.org ile sitenizin yedeklemesini istediğiniz zaman alabilir, birbirinden yararlı e-ticaret özelliklerini sitenize ekleyebilir ve dilediğiniz zaman websitenizin kod değişikliklerini gerçekleştirebilirsiniz.

İster websitenizi hobi amaçlı ister ticari amaçlı sebeplerle açın, ufak bir yatırım size oldukça yararlı olacaktır. Aylık 10-12 TL lik bir ücretle websitenizi daha profesyonel bir noktaya getirebilmeniz mümkün.

Bir Makale Daha?

AdSense Uyumlu WordPress Temaları: 7 En İyi AdSense Uyumlu WordPress Teması