SEO Fiyatları , SEO Paket Fiyatları ve Backlink Paketleri

SEO Fiyatları nasıl belirleniyor ? Neden sürekli olarak farklı fiyatlar ile karşı karşıya kalıyoruz ? Bir SEO çalışmasını nasıl fiyatlamamız gerekiyor ? Tüm bu soruların cevapları için bu videomuzu izleyebilirsiniz.

SEO Fiyatları Neden Her Firmada Farklı ? SEO Paket Fiyatları , SEO Fiyatlarını ne belirler ?

Arkadaşlar herkese merhaba ;
Bu hafta birçok web site sahibinin merak ettiği bir konu olan Seo fiyatlarının neden çok değişken olduğu, her firmanın neden farklı bir Seo fiyatının olduğu anlatan bir video hazırladık.

Çok iyi anlaşılabilmesi için 2 tane basit örnekle konuyu anlatmak istiyorum. İki firma olduğunu düşünün. Bir tanesi 30 tl karşılığında Seo, backlink paketi satıyor olsun. Bir diğeri de kurumsal Seo firması. Aylık 2500 tl karşılığında size Google arama sonuçlarında üst sıralara nasıl çıkabileceğinizi anlatabilecek, danışmanlık verecek bir firma olsun. Gördüğünüz gibi iki fiyat arasında adeta bir uçurum var. Bir tanesi bir defaya mahsus 30 tl alıyor, diğeri aylık 2500 tl alıyor. Minimum 6 ay ile 1 sene arasında bu ücreti ödeyeceksiniz. Peki neden bu kadar farklı? Bu firma sizi kazıklamaya mı çalışıyor ya da 30 tl fiyat veren firma işi mükemmel mi yapıyor kısaca size anlatmaya çalışacağım.

Düşük SEO Fiyatları ve Sebepleri

Şimdi 30 tl fiyatı olan bir Seo paketi kısaca şu anlattıklarım üzerinde size bir yol haritası çizecektir. Nedir? Örneğin size 5 tane tanıtım yazısı hazırlayacaktır. Yani sitenizin ne ile alakalı olduğunu anlatan, takriben 100-150 kelimelik, 2 paragrafı geçmeyecek yazılar hazırlayacaktır. Daha sonra bu yazıları forumlarda, blogspot, wordpress (bknz: en iyi wordpress temaları ) tumblr gibi ortamlarda hazırlanan paravan bloglarda paylaşmaya başlayacaktır. Ya da web sitenizin ana Urlsini paylaşmaya başlayacaktır ve size tanıtım yaptığı adı altında hizmetine devam edecektir. Daha sonra da bu hazırlanan 5 yazıyı sosyal medyada hazırlanan fake hesaplarda linklerinizi sosyal medyada yapıştırarak tanıtımınızı yaptığını söyleyecektir. Kabaca 30tl gibi bir paket bunu yapar. Bunun hazırlanması ve tüm süreci yaklaşık 45 dakikalık bir iştir. Eğer web sitenizin hizmet verdiği sektörde az da olsa bir rekabet varsa bu 30 tllik paket hiçbir işinize yaramaz. O da iyi ihtimalle. Kötü ihtimalle yani siz bu paketten çok almaya çalışırsanız yani aylık 2500 tl yerine bu paketten 10 tane alıp 300tl vereyim derseniz siteniz banlanabilir, Google indeksten tamamıyla atılabilir veya manuel işlemlere girebilir. Yani çok büyük bir zarar da görebilirsiniz. Bu kısım böyle. Gelelim 2500tl aylık hizmet bedeli sunduğunu iddia eden bir Seo firmasının ne yaptığına bakalım aradaki farkı anlayabilmek için.

Yüksek SEO Fiyatları ve Sebepleri

İyi bir Seo danışmanı sizin Google’da ki organik sonuçlardaki stratejinizi çok iyi çizmelidir. Yani sizin bir web siteniz var. Ticaretle uğraşıyorsunuz, mal alıyorsunuz, mal satıyorsunuz. Bu konuda çok iyi olabilirsiniz. Ticari anlamda çok başarılı olabilirsiniz ama Google stratejinizi, organik stratejinizi bir Seo uzmanına bırakmanız kesinlikle önerilir. Bu bağlamda gerek rakip analizi, gerek anahtar kelime analizi ile web siteniz hangi kelimelerde yukarı çıkabilir, rakipleri kimlerdir, rakiplerinizi nasıl geçebilirsiniz, belki çok zor olanlara yönelmeyip daha basit alanlardan daha sonuç odaklı çalışmalar yapılabilir. Yani aslında bir Seo uzmanının, bir Seo firmasının size vermesi gereken en önemli kısım stratejinin çizilmesidir. Bu bittikten sonra sitenizin teknik Seo çalışması gelecektir. İşte kod yapısı, tarama hataları, parametre yapısı, url yapısı veya web site hız/performans gibi konular ele alınacaktır. Siz kullanıcılarınıza harika bir deneyim yaşatsanız dahi web sitenizin yapısı, rengi, görseli, temaları çok iyi olsa dahi eğer Google botları sitenizi kullanıcılar gibi göremiyorsa asla istediğiniz noktaya Google arama sonuçlarında gelemezsiniz. Dolayısıyla bir Seo uzmanı bu alanı çok iyi tespit etmelidir.

Site İçi Seo Çalışmalarının Önemi

Bununla beraber site içi seo çalışmaları da oldukça önemlidir. Sitenizin her sayfasının, ürün sayfalarınızın, kategori sayfalarınızın, ana sayfanızın vs içeriğinin analiz edilmesi, Seo’ya uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Anahtar kelime analizinden çıkan sonuçlar buralarda çok iyi kullanılmalıdır. Bununla birlikte her sayfanın title/metası doğru pazarlama taktikleriyle veya Seo taktikleriyle yeniden hazırlanmalı, düzgün bir şekilde girişler yapılmalıdır. Her sayfanın html meta etiketleri incelenmelidir. Bunların nasıl sonuçlar getireceği, stratejimizden çıkan sonuçlarla nasıl hazırlanması gerektiği tekrar gündeme gelmelidir. Gerekirse site içine bir blog eklenerek hem içerik pazarlama çalışmaları yapılabilir. Bu size hem Seo açısından etki edebilir, hem pazarlama açısından etki edebilir. Marka açma, itibar yönetimi açısından da oldukça önemlidir siteiçi bloglar. Bu kaliteli bir Seo hizmeti içinde olması gereken bir özelliktir. Görsel optimizasyonu: Görselleriniz Seo’ya uyumlu mu? Büyüklükleri, sitenizi yavaşlatıyor mu, Google tarafından anlaşılıyor mu bunların çalışması dahi yapılmalıdır. Bununla beraber sitedışı Seo da işte baclink çalışması işte şurada attığınız 5 tanıtım yazısı paravan bloglarda yapılan bu çalışma aslında gerçeği yansıtmamaktadır. Doğru yapılması gereken kalitei metinlerle özgün içeriklerin bilinen bloglarda, haber sitelerinde yayınlanması Seo çalışmasının içinde yer alması gereken ama kaliteli şekilde yapılması gereken bir çalışma olmalıdır.

Profesyonel SEO Araçları

Peki bu teknik çalışmarı, siteiçi Seo çalışmalarını nasıl yapıyoruz? Profesyonel Seo araçlarını kulanıyoruz. Gerek İngiltere ve Amerika lisanslı sektöründe en büyük olan majestic, Ahrefs, Screaming Frog, Deepcrawl veya Moz gibi dünyaca ünlü tarama araçlarıyla veya baclink araçlarıyla web siteniz analiz ediliyor ve problemlerin ne olduğu veya rakiplerinize karşı nerede olduğunuz hep bu sonuçlarla bu stratejiniz sayesinde ortaya çıkıyor.

SEO Fiyatlarının Farklılığı

Yani özetlemek gerekirse; 30 tllik bir çalışmanın size herhangi bir sonuç getirmesi pek de mümkün değildir. 2500 tl bir örnektir ama bu iki işin ciddiyeti arasındaki fark budur. Yani iyi bir Seo firması ile kötü bir Seo firmasını, ya da Seo fiyatlarını bu kadar değişken kılan bu çalışmaların birbiriyle olan farkıdır. Eğer işinizde hedefleriniz büyükse, ileriyi düşünüyorsanız veya sektörünüz çok büyükse mutlaka size stratejinizin oluşturulup doğru işlemlerin yapılacağı bir Seo firması öneriyorum aksi halde canımız çok yanabilir.

Bu haftaki videomuz bu kadar. Yorumlar kısmına kafanıza takılan olursa mutlaka sorabilirsiniz. Bizimle de iletişime geçebilirsiniz. İyi günler diliyorum size.

Bir Makale Daha?

B2B SEO Teknikleri

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X