b2b seo

B2B SEO Teknikleri

Son yıllarda katlanarak artan B2B (business to business) faaliyetleri, dijital pazarlama alanının da ilgisini çekmeyi başardı. B2B alanında ticari faaliyetlerini sürdüren firmaların yeni pazarlara ulaşabilme çalışmaları, teknolojinin de artması ile bu alanı dijital pazarlama ile tanıştırdı. Dolayısıyla bize de B2B SEO konusuna giriş yapmak düştü 🙂

Son birkaç yılda bizim de portföyümüzde hiç olmadığı kadar B2B yapan firma olmaya başladı.

Uzun zamandır B2B için dijital pazarlama teknikleri ile ilgili bir makale hazırlamayı düşünüyordum ancak konu çok büyük olduğu için, şimdilik B2B SEO teknikleri hakkında bilgi vereceğim. İlerleyen zamanlarda B2B reklamlar, B2B sosyal medya çalışmaları hakkında da bir içerik hazırlarım. Umuyorum yani 🙂

Neyse konumuza dönelim ve sorumuzu soralım!

B2B ile SEO çalışmalarının birbirleri ile olan ilişkisi nedir?

B2B SEO

Konuya başlamadan önce eğer SEO nedir isimli makalemizi (videolu) incelemediyseniz, bu makaleye bir ara verip önce bu makaleyi incelemenizi öneririm.

b2b seo

B2B çalışan firmalar ile yaptığımız görüşmelerin büyük bölümünde aynı şüphe ile karşılaşıyoruz.

Şüphe: B2B çalışan firmalar, Google’ın ne kadar büyük bir güce sahibi olduğunu tam olarak bilmiyorlar ve SEO çalışmalarının kendilerine ne derece olumlu etki bırakacağından şüpheliler.

B2B çalışan, özellikle üretim yapan firmalar haklı olarak en iyi bildikleri yoldan devam etmeyi tercih ediyor. Referans ve klasik pazarlama teknikleri ile müşterilerine ulaşan firmalar, dijitali takip etme konusunda zorlandıkları için bu kanala pek de sıcak bakmıyorlar.

Öte yandan, dijital alana yatırım yapan B2B firmalar ise bu işten çok önemli karlar elde edebiliyorlar.

Basit bir örnek vermek istiyorum. İnşaat malzemeleri satan bir iş yeriniz olsun ve birkaç kelimede Google’da üst sıralarda çıktığınızı var sayalım. Türkiye’ye yakın bir coğrafyada yapılan bir aramada sitenizi fark eden bir müteahhit firmanın size nasıl bir kazanç sağlayabileceğini bir dakika düşünün derim. Hatta sizi internetten bulan bu firmanın sizinle 10 sene çalıştığını düşünsenize.

Yapılacak basit bir B2B SEO çalışması, işletmeniz için sizin bile tahmin edemeyeceğiniz bir kapı açabilir. 

Peki bu B2B SEO çalışmaları nasıl yapılmalıdır?

B2B SEO Çalışmaları Nasıl Yapılmalıdır?

Doğru Anahtar Kelime Çalışması

Doğru bir şekilde kurgulanan anahtar kelime çalışma tüm SEO projeleri için çok önemlidir ancak B2B için bence bu konu hayatidir. Neden mi?

Birçok B2B firma ilk akla gelen jenerik anahtar kelimelerde Google’da üst sıralara gelmek istiyor. Sebebi de çok basit trafik! Çok yakın tarihte bir görüşmede başıma gelen bir örneği sizlerle paylaşmak istiyorum.

Teklif verdiğimiz bir müşterimiz birçok türde kablo üretimi yapan bir firma. Örneğin gemi kabloları satıyor. Yani yapılan iş B2B ve çok büyük. Toplantıda hangi anahtar kelimelerin hedeflendiği ile ilgili bir soru sorduğumda cevap “kablo” olarak geldi.

Google’a kablo yazıyor ve aratıyorum.

Karşıma çıkan sonuçların birçoğu: turksat kablo, teknosa, hepsiburada veya ses / görüntü kablosu satan firmalar.

Burada düşünülen yanılgı aslında çok temel. Kablo demek trafik demek, trafik demek bilinirlik demek. Kesinlikle yanlış!

Kablo yerine birçok teknik ve çok az kişi tarafından bilinen alakalı sonuçlarda Google’da çıkmak, bilinirlik ve satış açısından çok daha faydalı olacaktır.

Google Reklamları

B2B firmalar Google AdWords’ten hiç kimsenin faydalanamadığı kadar faydalanabilir. Sebebi de düşük tıklama başı maliyetler.

Peki bunun SEO ile ne gibi bir ilgisi var?

Google AdWords çalışmaları ile hangi anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Düşük maliyetlerle potansiyel müşterilerinizin aramalarını SEO çalışmalarınıza yansıtarak bilinirliliğinizi arttırabilirsiniz.

Not: Eğer ürün başı karlılığınız çok yüksekse, yani örneğin bir makine üretiyor ama makinenin satış fiyatı 100k ise, mutlaka AdWords verin. 1 ay sonra bir müşteri yakalarsınız, size AdWords maliyetinizin 100 katını kazandırır. 🙂

Yabancı diller

Eğer ihracat yapan bir firma iseniz web sitenizin yabancı dillerini mutlaka açmalı ve bu dillerin SEO çalışmalarını doğru yapmalısınız.

Özellikle ülkemize yakın coğrafyalarda Türkiye ile ticaret internet üzerinden dönebiliyor. Bir müşterimi hiç beklemediği bir zamanda Azerbaycan’dan bir firma aramıştı ve önemli seviyede sipariş geçmişti. Yurtdışını kesinlikle ciddiye alın!

Blog

Beni tanıyanlar bilir, Blog konusunun dijitalin çok önemli bir yerine koyarım hep. Belki de müşterilerimizin büyük kısmını seosozluk.com üzerinden yayınladığımız makaleler ile bulduğumuz içindir 🙂

Özellikle sektörünüz ile ilgili gelişmeleri mutlaka kurumsal blog yayınlamalısınız. Böylece hem organik trafik elde etmiş olacaksanız hem de sektörde bilinirliliğiniz iyice artmaya başlayacak. Bu işi pazarlama departmanına veya birkaç üniversite öğrencisine verebilirsiniz. Güzel araştırmalar ile kaliteli içerikler üretebilirler (sektörünüzün okulunu okuyan öğrenciler tabii ki)

Web Site Tasarımı

b2b seo teknikleri

Dünyanın parasını kazanıyorsunuz, allah aşkına şu sitenize bir çeki düzen verin. 🙂 Bakıyorsunuz koca koca üretim firmalarının siteleri hala 1990 teknolojisi ile takılıyor! Olmaz ama 🙂

Şaka bir yana gerçekten web sitenizin son teknolojiye ve iyi bir tasarıma sahip olması sektördeki duruşunuzu da etkileyecektir. Öte yandan, kötü tasarlanan flash alt yapısına sahip sitelerin SEO skorları da oldukça düşüktür. Google’ın sevdiği yapılara bir an önce geçmeniz de fayda var.

Secure site

b2b seo güvenlik

Web sitenizi mutlaka https’e geçirin ve güvenli ibaresini elde edin. Bu konu hem SEO açısından hem de itibar açısından çok önemli.

Google yaptığı açıklamada SSL sertifikası olmayan sitelerin arama motoru sonuçlarından olumsuz etkileneceğini iletti. Ayrıca sizi internetten bulan bir firmanın sitenize girdiğinden güvenli değil ibaresi ile karşılaşması hiç hoş değil.

Hız

E-ticaret sitelerinin günlük trafikleri ve sayfa sayıları çok fazla olduğu için sitelerini hızlı yapabilmek adına çok para harcıyorlar. Ancak durum B2B firmalar için hiç de öyle değil.

Zaten hali hazırda 20-30 sayfanız var, onların da roket gibi açılmasını sağlayın bir zahmet. Site açılış hızı SEO ve satış açısından çok önemli. Google yavaş açılan siteleri hiç sevmiyor. Aslına bakarsanız kimse sevmiyor. Çok önemli bir potansiyel müşterinizi sitenize bir türlü ulaşamadığı için kaybetmek istemezsiniz herhalde.

Özetle;

Bence B2B çalışan firmalar SEO çalışmalarına herkesten fazla önem vermeliler. Düşük SEO maliyetleri ile çok önemli cirolar / müşteriler kazanmak hiç de zor değil. Eğer yukarıda anlattığım bazı teknik size çok zor geldiyse e-ticaret paketleri karşılaştırma yapıp sizin için en uygun olan eticaret firmasını bulabilirsiniz.

Bir Makale Daha?

Dönüşüm Oranını Arttırma Teknikleri – Eticaret Dönüşüm Oranı

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

2 comments

  1. Mecit YILMAZ

    Merhaba Hocam,
    Yazınızı okudum çok güzel bilgilere yer vermişsiniz tebrik ederim. Pazarlama stratejileri ile ilgili geçen gün okuduğum bir yazıda sitenizin arka plan rengini ” gri ” yaptığınız takdirde sitede kalma oranında ciddi bir artış olacağını ve böylelikle marka algısını daha iyi oturtabileceğimizi söylemişlerdi. Bu konu hakkında düşüncelerinizi merak ettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X