seo firması

SEO Firması Seçerken Karar Vermeniz Gerekenler

SEO firması seçimi ile ilgili hazırlamış olduğumuz bu makaleye ulaştıysanız, yüksek ihtimalle iyi bir SEO firması arıyorsunuzdur.

Kesinlikle doğru yerdesiniz! 🙂

Bugünkü makalemizde SEO firmalarının ne iş yaptığını ve en iyi seo firmasının nasıl seçilmesi gerektiği hakkında detaylı bir anlatım bulacaksınız.

Haydi başlayalım!

SEO Firması Ne İş Yapar?

Yaptığım işlerden gelir kazanmaya 16 yaşında başladım. Yani 18 yıl önce profesyonel hayatıma ilk adımımı attım. Bunca yıl içerisinde, lojistik sektöründen bilişim sektörüne, danışmanlıktan girişimciliğe kadar birçok farklı alanlarda çalışma fırsatım oldu.

Son ve nihai durağım olan SEO ve dijital pazarlama alanlarında yaklaşık 7-8 senedir hizmet vermekteyim.

Peki bu anlattıklarımın konumuz ile ne gibi bir ilgisi var?

SEO, diğer çalıştığım sektörlere oranla en karmaşık, belki de uzak ara en zor olanı sanırım. Sürekli yenilenen bilgiler, gizli kapaklı bir sürü algoritma ve saçma sapan SEO firmalarının bu boşlukları manipüle etmesi, SEO çalışmalarını oldukça zor bir duruma sokuyor.

Konuyu çok basit bir örnekle daha da net bir hale getirmek istiyorum.

Bir web siteniz var ve bu siteden gelir kazanma fikri içerisindesiniz diyelim. Bu durumda çok yüksek ihtimalle hem SEO hem de AdWords size oldukça yakın konular olacaktır.

Senaryomuza devam edelim ve ilk olarak AdWords çalışmaları yaptığınızı düşünelim. Her şey oldukça net. Para çokomel 🙂 3 lira verdiniz 4 lira ciro yaptınız. veya yapamadınız….Tüm rakamlar önünüzde, dolayısıyla hesap kitap işlerinizi oldukça net yapabiliyor ve bir sonuca varabiliyorsunuz.

Ya SEO? Allah o SEO’nun….:)  (bknz: SEO ne demek?)

Neyse cıvımadan senaryomuza devam ediyoruz.

AdWords’ten pek memnun kalmadınız ve boşuna Google’ı zengin ettiğiniz fikrine kapıldınız. Bir dostunuz da size SEO çalışmalarını önerdi. Ya AdWords’e o kadar para vereceğine SEO’ya bir kere yatırım yap, ömür boyu Google’da birinci sayfa senin olsun! gibi yorumlarla aklınıza girdi.

Siz de hemen bir SEO firması bulmak için araştırma yapmaya başladınız. İşte s**tığınız kısım şimdi başlıyor 🙂

Nasıl olduğunu bir türlü anlamadığınız şekilde, konuştuğunuz tüm SEO firmaları size farklı hikayeler anlatıyor!!!

** Backlink çok önemli!

** Backlink artık önemli değil!

** Size birinci sayfa garantisi veriyorum!

** Kimse birinci sayfa garantisi veremez!

** SEO paketimiz 150TL

** SEO çalışmaları için teklifimiz aylık 5250 TL

** Domaininiz çok kötü, değiştirmemiz lazım

** Domain hiç önemli değil

bla bla bla….

3-5 telefon görüşmesinden sonra gözünüzden kan gelmeye başlıyor! Bu ne yaaa…Google Reklamları ne güzeldi değil mi?

Bu kadar saçmalıktan sonra aklınıza önemli bir soru gelecektir. Bu SEO firmaları ne iş yapıyor? Bu anlatılanlar neden bu kadar farklı?

Aslında bu soruların cevapları sanıldığı kadar zor değil. Yazımın başlarında bahsettiğim gibi SEO konusu oldukça kapalı bir kutu. Ayrıca Google algoritmaları çok hızlı güncellendiği için dünün doğruları ile bugünün doğruları birbirleri ile bir türlü örtüşmüyor.

Aslında konunun bu kadar değişik yönlere gitmesinin asıl sorumlusu backlink! Evet şu meşhur backlink!

Bundan sadece birkaç sene önce backlink çalışmaları SEO çalışmaları için belki her şeydi! Bunun sonucu olarak da, her yer Salı pazarına döndü ve uyanık web uzmanları seyyar satıcı kafası ile backlink paketleri satmaya başladı. Bu çalışmalar işe yaradı veya yaramadı ama oldukça talep gördü.

Peki bugün?

Artık bu paketler virüs gibi web sitelerin Google arama sonuçlarındaki sıralamalarına zarar vermeye başladı. Ama fiyatlar hala aynı 🙂

SEO firması ne iş yapar sorusunun cevabı ne yazık ki çok net değil. Yani herkes SEO adı altında bir şeyler yapıyor olabilir. Ki yapıyor da…

Gelin ben size benim gözümde en iyi seo firması nasıl olmalı, onu anlatmaya çalışayım.

En İyi SEO Firması Hangisi?

Bir SEO firmasını iyi yapan nedir? Fiyat? Deneyim? Referans? Güven?

En iyi SEO firması hangisi diye bir soru geldiğinde, bu sorunun cevabı birçok SEO firmasına göre değişiklik gösterebilir. Ben, benim bildiğim doğruları sizinle paylaşmak istiyorum.

1 – Tecrübe / Deneyim

İyi bir SEO firmasının mutlaka çok değişik alanlarda / sektörlerde deneyimi olması gerekir. Başından değişik senaryolar geçmemiş olan bir SEO firması, bence çok daha başarılı sayılamaz.

2 – Mantık

İyi bir SEO firması, mutlaka mantıklı olmalı ve müşterilerini de bu doğrultuda yönlendirmelidir. Başarılması imkansız hedefler için müşterilerinden para almaya çalışmamalıdır.

3 – Merak

İyi bir SEO firması, sektörü ile ilgili tüm konuları merak etmelidir ve gelişmelerden haberdar olmalıdır. 10 yıl önceki SEO çalışmalarına odaklanan bir SEO ajansının sonu yakındır 🙁

4 – Analitik Düşünme

İyi bir SEO firması analitik düşünce yapısına sahip olmalıdır. Veri analizi yapabilmeli ve büyük resmi çok daha iyi görebilmelidir.

İyi bir SEO firması mı arıyorsunuz? Hemen seo fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir Makale Daha?

SEO Eğitimi

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

7 comments

 1. Erdi Koroglu

  Seo da Backlink önemi nedir. Birde backlink veren sitelerin çok onemı varmı

  • var evet, backlink aldığınız web sitenin domain otoritesi ne kadar yüksekse, elde edeceğiniz fayda da o kadar yüksek olacaktır.

 2. Ahmet Düzen

  sadece10 diye bir site vardı o nasıl acaba? kullansak olur mu?

 3. yusuf hamza

  Merhaba, youtube kanalı/videoları için de seo çalışması yapıyormusunuz ? Evet ise görüşme şansımız varmı ?

 4. halil

  makalelerinizi sürekli takip ediyoruz sayenizde sitemiz yükseldi kurumsaldata.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X