Google Seo Ayarları – Başlangıç SEO Ayarları

Yeni kurulan bir web sitenin (e ticaret sitesi kurmak da olabilir) veya SEO çalışması yapılmasına karar verilen bir web sitenin yapması gereken Google Seo ayarları nelerdir ? Olmazsa olmaz SEO çalışması nedir ? Bu haftaki videomuzda yanıtlarını bulabilirsiniz.

Google Seo Ayarları

Bu videomuzun konusu Google Seo Ayarları, Başlangıç SEO Ayarları olacak. Yeni bir web sitesi açtık veya bir web sitemiz vardı içerik yayınlıyorduk veya ürün satıyorduk ama başlangıç olarak bir Seo çalışması yapmak istiyoruz. İşte Seo ayarlarını yapılandırmak istiyoruz. Yapmamız gereken ana bazı şeylerden bahsetmek istiyorum size bu videoda. Sıralandırdım tahtada da bu şekilde gördüğünüz gibi.

SEO Calışması – Search Console

Öncelikle web sitemize bir search console hesabı eski adıyla web master tools hesabı açmamız gerekiyor. Bu çok önemli. Bu hesap Google’ın bizim web sitemiz hakkında bilgileri paylaşacağı bir hesap. Neler yapabiliriz bu hesap içerisinde? Bu hesap içerisinde web sitemizin html bilgilerini, yinelenen başlıkları, yinelenen meta etiketlerini, boş olan meta etiketleriyle ilgili bir çok bilgiyi Google bizle paylaşacak. Web sitemizin içerisinde bizim bağlantılarımızla birlikte kurduğumuz bağlantıların detaylarını web sitemizin dışından gelen linkler hakkında bilgi verecek. Web sitemizin arama sonuçlarında görünürlüğü ile ilgili hangi kelimerde, hangi konumlarda ve hangi tarihlerde gözüktüğü ile ilgili bilgileri alacağız. Web sitemizin dizindeki durumu; hangi sayfalarımız dizinde, kaç tane sayfamız var, bunların kaçını indekslemiş ve kendi database’ine almış bununla ilgili bilgileri görebileceğiz search console hesabımızda. Bir de web sitemizin taranma analizi ile ilgili bilgileri görebileceğiz. Web sitemiz ne kadar sıklıkla taranıyor, günde kaç sayfa taranıyor, tarama hızları, bağlantı hızları gibi bilgileri search console hesabı üzerinden öğrenebileceğiz dolayısıyla ilk yapmamız gereken şeylerden bir tanesi web sitemizin search consoe hesabını oluşturmamız.

Google SEO Ayarları – Google Analytics

Sonra yine bir Google ürünü olan Google Analytics hesabını oluşturmalıyız. Google Analytics hesabı web sitemize gelen trafik hakkında bilgi verecek bize.Search console da veriyordu bunu ama Google Analytics burada daha bir detaylı bilgi verecek. Kaynaklar nelerdir, oturum süreleri nelerdir, tarihler arasındaki ilişkilerle birlikte bu trafiği analiz edebileceğiz. Trafik kaynaklarını analiz edebileceğiz. Sosyal medayadan gelen trafikler, organikten gelen trafikler veya direkt gelen trafiklerle ilgili detayları Google Analytics üzerinden bulabileceğiz. Yine oturum süreleri ile ilgili, kullanıcıların oturum süreleri ile ilgili birçok detaylı bilgiyi Google Analytics üzerinden analiz edebileceğiz. O yüzden bu iki önemli ürüne de kaydolmamız gerekiyor.

Google SEO Ayarları – Site Haritası ve Robots.txt

Bir üçüncü yapmamız gereken site haritası ve robots.txt dosyalarının oluşturulması. Nedir bunlar? Site haritası bizim web sitemizin sayfa adreslerini arama motorolarına veya diğer botlara bildiren bir dosya. Bu dosyayı oluşturmamız gerekiyor. Aynı şekilde robots.txt dosyası da web sitemize gelen botlara nasıl hareket etmeleri gerektiği bildiren bir yönerge gibi düşünebilirsiniz. Örneğin herhangi bir dizine veya bir sayfaya Google’ın bot’unun gelmesini istemiyorsanız bunu robots.txt dosyasında gösterebiliyorsunuz. Bununla ilgili detaylı bilgileri de paylaşacağım linkten bulabilirsiniz.

Google SEO Ayarları – Anahtar Kelimeler

Bir sonraki yapmamız gereken işlem; tamam artık web sitemiz zaten vardı, search console ve robots.txt dosyalarını oluşturduk. Yapmamız gereken şey: Biz nereyle rekabet edeceğiz, kiminle rekabet edeceğiz, ne hedefliyoruz web sitemizle ilgili.Bununla bağlantılı olarak bir anahtar kelime analizi yapmamız gerekiyor. Yani biz bu web siteye, bütün bu uğraşlara, hangi kullanıcılara, hangi trafiklerden ulaşmak istiyoruz? Ana rekabetçi trafiklerimiz yani short-tail (kısa) kelimelerimiz neler, long-tail (uzun kuyruklu) kelimelerimiz neler bunların detaylı bir analizini yapmamız gerekecek. Sonrasında bu anahtar kelimelerde birlikte yarışacağımız rakiplerimiz neler? Bu rakiplerin web sitelerinin analiz edilmesi gerekiyor. Bu web sitelerin geçmişleri, index durumları, backlinkleri, otoriteleri tamamen analiz edilmesi gerekiyor ki biz kimlerle nerede mücadele edeceğiz bununla ilgili bir öngürümüz olabilsin.

Google SEO Ayarları – Title Meta Etiketleri

Bir sonraki yapmamız gereken işlem web sitelerimizin web sayfalarının yapmış olduğumuz analizler doğrultusunda gerek rakip analizi gerek anahtar kelime analizi doğrultusunda sayfalarımızın title ve meta etiketlerini belirlemek. Bunlar biliyorsunuz Seo için, arama sonuçları için oldukça önemli etiketler. Özellikle title etiketleri. Her bir sayfamız hangi anahtar kelimeyi hedefliyorsa bu anahtar kelime title ve meta etiketleri de düzgün bir şekilde oluşturulmalıdır. Bunun dışında tabi ki web sitemizin içerisindeki bütün içerikler özgün ve kaliteli olmak durumunda. Alıntı yapıyorsak bunu bildirmeliyiz. Fakat çoğunlukla web sitemizin özgün olması çok önemli. Özgün olmasının yanısıra kaliteli ve kullanıcıya faydalı olması daha da önemli diyebilirim. Bunun dışında görsel, video, infografik gibi materyaller kullanıyorsak bunların da orijinal olmasına veya beğenilmesine dikkat edelim.

Google SEO Ayarları – İç Linkleme

Bir sonraki dikkat etmemiz gereken konu “iç linkleme.” Web sayfamızın kendi içinde verdiği linkleri analiz etmemiz, hedeflerimiz doğrultusunda bu linkleri optimize etmemiz gerekiyor.

Google SEO Ayarları – Backlink

Şu an 9. sırada bunu yazdım ama oldukça önemli olan bir konu da backlink konusu. Web sitemizin otoritesi biliyorsunuz ki backlink profiliyle ortaya çıkıyor. Dolayısıyla güçlü bir backlink profili oluşturabilmek için web sitemize backlink kaynaklarından link elde etmemiz lazım. Hangi sitelerden alacağız, hangi forumlardan alacağız bununla ilgili detaylı bir backlink stratejisi belirlememiz gerekiyor.

Google SEO Ayarları – Sosyal Medya ve E-mail Çalışmaları

Son olarak sosyal medya ve e-mail çalışmalarını ekliyorum. Burada önemli olan sadece bizim arama motoru optimizasyonundaki dönüşümümüz değil trafiğin artması, gelen trafiğin faydalı bir şekilde web sitesine kazandırılmasıyla ilgili. Dolayısıyla sosyal medya ve e-mail pazarlama çalışmaları da bizi direkt olmasa da indirekt yollardan Seo çalışmalarımızı etkileyecektir.

Bütün bu Google Seo Ayarlarının yanı sıra dikkat etmeniz gereken birkaç şey daha var. Onlardan da bahsetmek isterim. Güçlü bir stratejiniz olması gerekiyor. Bu uzun vadeli bir yol. Seo benim fikrim güçlü bir strateji işi. Devamlı olmak zorundasınız. Çalışmanızı sadece bugünden yarına veya bir ay içerisinde belli başlı çalışmaları yapacağım ve sonrasında ben tüm rakiplerimi elimine edeceğim gibi bir düşünceniz olmamalı.
Uzun vadeli, devamlı, sürekli olarak bu çalışmaları korumalısınız. Yaptığınız çalışmaları analiz etmeli sonrasında da kontrol etmelisiniz. Sonuçları neler oluyor bununla ilgili aksiyonları belki tekrardan almak durumunda kalacaksınız. Sürekli olarak bilgi ve tecrübenizi yenilemeniz gerekiyor. Yeniden tecrübe etmeniz gerekiyor. Aynı yaptığınız işlemler farklı sonuçlar oluşturabilir dolayısıyla bilgi ve tecrübenizi sürekli arttırmalı ve sektörü güncel olarak takip etmeniz lazım.

Son olarak eklemek istediğim bir şey daha var o da sabretmeniz gerekiyor. Seo konusunda sabırlı olmalısınız. Artık eskisi gibi bugünden yarına hemen değişiklikler çok fazla mümkün olmayabiliyor. Sabrederseniz, doğru şekilde Seo çalışması yaparsanız, Blackhat’e fazla bulaşmadan Whitehat kısmında eğer çalışmalarınıza devam ederseniz eminim ki başarılı olabilirsiniz. Bugünki videomuz bu kadar. İzlediğiniz için teşekkür ederim.

Bir Makale Daha?

SEO Raporu Nasıl Hazırlanır? SEO Analiz Raporu

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir