10 Adımda SEO Çalışması Nasıl Yapılır? SEO Çalışmanızı Kendiniz Yapın!

Websitenize SEO çalışması yaptırmak istediğinizde, SEO danışmanı olan birine çok yüksek ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Peki SEO çalışması yaptırmamalı mısınız?

Belki de siteniz, yapılacak SEO çalışmasından sonra arama motorlarında eskiye oranla daha da gerilere düşecektir.

Ama SEO kesinlikle tüm website sahiplerinin düzenli olarak yaptırması gereken bir çalışmadır. Yani websitenizi başı boş bırakmak istemezsiniz. Peki ya yukarıda belirttiğim olumsuzluklar ne olacak? Cevap basit: SEO çalışmasını bu işte ustalaşmış kişilere teslim etmek tabi ki de doğru cevap ancak bu arayışa girmeden önce websitenizin basit bir analizini kendinizin yapmasında da fayda var. Böylelikle abartı SEO fiyatları ile hem kazıklanma ihtimalini azaltmış hem de yapılacak olası hatalı aksiyonları da engelleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Ayrıca SEO çalışmanızı yaptırdıktan sonra da aşağıda anlatacağım adımları izleyerek hataların düzeltilip düzeltilmediğini de kontrol edebilmeniz mümkün. Böylece site trafiği arttırma konusunda da bir adım öne geçeceksiniz. Uğraşmanız gereken çok farklı işler olabilir ancak SEO konusunda biraz bilgili olmanız inanın işinizi oldukça rahatlatacaktır.

Az laf çok iş diyerek, bu analizi nasıl yapmanız gerektiğini anlatalım…

10 Adımda SEO Çalışması

1. Site haritası: Analizimize site haritası ile başlıyoruz. Öncelikle kesinlikle bir site haritanızın olduğundan ve bu haritayı Web Yöneticisi Araçlarına tanıtıldığından emin olun.

2. Screaming Frog: Screaming Frog isimli ücretsiz SEO aracı ile site haritanızı taratın ve

 1. 404/500 hatası veren sayfalarınızın olup olmadığına bakın.
 2. Title yani Başlık açıklamalarının birbirlerinden farklı olduğundan ve karakter sayısının 70’i geçmediğinden emin olun. Ayrıca metinlerde anahtar kelimeler kullanılmış mı kontrol ediyoruz.
 3. Meta açıklamalarının birbirlerinden farklı olduğundan ve karakter sayısının 160’ı geçmediğinden emin olun. Başlık açıklamalarında olduğu gibi bu alanda da anahtar kelime kullanımını kontrol ediyoruz.
 4. H1 ve H2 etiketlerinin doğru kullanıldığından emin olun.

3. Robots.txt: Robots.txt dosyasına doğru sayfaların eklenip eklenmediğine bakın. Gereksiz sayfaların Google botlarının erişimine kapatılması öte yandan taranması gereken sayfaların da bu dosyadan çıkarılması gerekmektedir.

4. HTML ve CSS hataları:

 • Html: Websitenizdeki html hatalarını bu adresten taratın.
 • CSS: Websitenizdeki css hatalarını bu adresten taratın.

5. Inline: Sitenizde Inline CSS veya Inline JavaScript kullanılıp kullanılmadığını bu adresten kontrol edin. Inline css veya Inline Javascript kullanımı, arama motorlarının en büyük düşmanlarındandır. Site hızını önlemli derecede yavaşlatan Inline kullanımları yerine bu bilgilerin farklı dosyalardan çekilmesi arama motoru optimizasyonu açısından oldukça önemlidir.

6. Sırada Web Yöneticisi Araçlarını incelemek var. Web Yöneticisi Araçlarına giriş yapıyoruz.

 1. Herhangi bir uyarı mesajı var mı,
 2. Yapılandırılmış verilerimiz oluşturulmuş mu,
 3. Arama sorgularında hangi aramalarda çıktığımızı, hangi kelimelere çalışma yapmamız gerektiğini,
 4. Site bağlantılarını analiz edip, zararlı backlink
 5. Sitemizin mobil görümünde sıkıntı var mı,
 6. Dizin durumumuzda problem var mı,
 7. Sitemizde en çok kullandığımız kelimelerin neler olduğuna ve anahtar kelimelerimizle örtüşüp örtüşmediğine,
 8. Tarama hatalarını
 9. Site haritası uyarılarını

inceliyoruz.

7. Google PageSpeed Insights‘tan websitemizin açılış hızını kontrol ediyoruz.

8. Sitemizin URL yapısını kontrol ediyoruz. Anahtar kelimelerimiz sayfa URL lerinde geçiyor mu? Breadcrumb kullanımı doğru düzenlenmiş mi? Marka sayfaları, kategori sayfaları veya alt kategori sayfaları oluşturulmuş mu?

9. Ana sayfamıza ait meta ve başlık açıklamalarında doğru anahtar kelimeler kullanmış mıyız bakıyoruz. Bu kısım oldukça önemli. Ana url’deki meta ve başlık açıklamaları özenle hazırlanmalıdır.

10. Sayfalarımızdaki metin oranını, anahtar kelimelerimizi ve “long tail” anahtar kelime oranlarını inceliyoruz. Bu analizi ücretli SEO araçlarıyla yapmanız mümkün ama yine de kabaca sayfalarınıza bir göz atarak kontrol etmekte de fayda var sanırım.

Yukarıda anlattığım konuların birçoğunun detayını seosozluk.com’da daha önce yazmıştım. Dolayısıyla size biraz karışık gelen konular olursa, sitemizi biraz kurcalayarak doğru cevaplara ulaşabilirsiniz.

Bir Makale Daha ?

SEO Eğitimi

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

4 comments

 1. web tasarımcı

  Öncelikle böyle bir blog oluşturduğunuz için teşekkürler. 5 numaralı Inline isimli başlıkta kontrol etmemiz için link paylaşmışsınız fakat inline script ve css yazmanın faydalı mı yoksa faydasız bir çalışma mı olup olmadığından bahsetmemişsiniz. Detaylandırabilirseniz kendi adıma sevinirim.Teşekkürler.

  • Merhabalar,

   Haklısınız, devamlı aynı konular üzerinde çalışma yapınca bazen böyle detayları atlayabiliyoruz. Inline kullanımı ne kadar az olursa, site yüklenme hızı o derece hızlanacaktır. Google botları, yavaş açılan siteleri taramak için çok vakit harcamamakta dolayısıyla da indekslenme oranları önemli ölçüde azalmaktadır. İşin özeti, ne kadar az Inline o kadar hızlı site.

   Yorumunuz için teşekkürler, yazının o bölümünü güncelledim.

   Emre

 2. Mustafa

  Basarili bir calisma

 3. hakan

  Walla sıkıldık bu SEO dan. Önceleri daha basitti keywordları yazdıktan sonra gerisini Google hallediyordu. Son 5 yıldan bu yana sosyal medyanın popüler olması ile işler iyice değişti.
  Bu arada bu 2. mesajım spoolier olmasın, çünkü diğerini yazarken hata vermişti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir