Dijital Pazarlama Nedir?

Bir firmanın, markanın, start-up’ın, yazılımın veya donanımsal bir ürünün dijital ortamda pazarlanma sürecidir. Günümüzün yeni pazarlama yöntemi olarak değerlendirilen dijital pazarlama; radyo, tv, gazete ve fiziksel panoların aksine daha interaktif yöntemleri (sosyal medya vb.) kullanır. Son kullanıcı ile etkileşim halinde olan dijital pazarlama yöntemleri gün geçtikçe yenilikçi yaklaşımlarla güncellenmektedir. Dijital pazarlamayı, geleneksel pazarlamadan ayıran en belirgin özellik pazarlama sürecinde dijital kanalların kullanılmasıdır.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır ?

En geniş anlamıyla buna internet diyebiliriz. Biraz daha özelleştirmek gerekirse, internet araçlarından söz etmek gerekir. Bu kanallar şunlar ;

Sosyal Medya uygulamaları Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Youtube, Pinterest, GooglePlus ve benzeri paylaşım sitelerinde pazarlama dijital pazarlama üst başlığının büyük bir oranını oluşturmaktadır.
Bunun yanında içerik pazarlama platformları da kullanılabilir. Website, blog, vb. Gibi. E-mail pazarlama da her dönemde etkisi hiç azalmayan bir dijital pazarlama yöntemidir.

E-mail Pazarlama süreci data toplama, datalar üzerinden müşteriye ulaşma, pazarlama, ölçümleme gibi operasyonları kapsar. Bunun yanında ürün pazarlama için E-ticaret siteleri firmalar tarafından son dönemde oldukça fazla tercih edilmektedir. Gerek kendi e-ticaret sitelerini kurma gerekse ürünlerini ünlü e-ticaret sitelerinde satma gibi yöntemleri tercih edebilmekteler.

Dijital pazarlama yapanlar dijital mecralarda kullanıcı davranışlarını inceleme, kullanıcılara göre aksiyon alma eylemlerini yönetirler. Bu süreçte çeşitli analiz araçları kullanılır. Dijital reklamda tüm dijital medya araçları bir arada değerlendirilerek hedef kitleye uygun platformlar tercih edilir ve gerekli reklam aksiyonları alınır.

Günümüzde Dijital Pazarlamanın Önemi Nedir ?

Dijital pazarlama en önde gelen pazarlama yollarından biri olmaya başladıktan sonra bu alanda dikkate değer gelişmeler yaşanmaya başladı. 2019 yılında artık firmaların ürün ve hizmetlerini pazarlama teknikleri değişti ve kitlelere ulaştırmanın çok daha etkili bir yolu olan dijital pazarlama kullanılmaya başlandı. Bu konuda firmalara yardımcı olan ve hizmet veren dijital pazarlama ajansları tercih edilmeye başlandı. Bu yolla yapılan pazarlama stratejileri oldukça yaratıcı, gerçekçi ve hedef müşteri kitlesine ulaşan çalışmalar olabiliyor ve hızlı bir şekilde hedef kitleye ulaşabiliyor.

Dijital pazarlama ajanslarıyla çalışan firmaların sayısı son 5 yılda neredeyse 5 kat artmış durumda. Firmaların burada yaşadığı en önemli sorun hangi ajansla çalışmaları gerektiğini bilmemeleri.

Son zamanlarda öne çıkan dijital pazarlama ajansları firmaların reklamlarını, ürünlerini gerçek zamanlı ve oldukça etkili bir şekilde sosyal medyada, bloglarda ,e-ticaret sitelerinde etkili bir şekilde yaymalarına yardımcı oluyor. Bu dijital pazarlama ajansları sayesinde firmaların reklam maliyetleri oldukça azalıyor.

Firmaların kurumsal itibarını arttıran, websiteleri ve e-ticaret sitelerine çekmek istedikleri hedef müşteri kitlelerine ulaşan dijital pazarlama ajansları firmaların itibarını, satışlarını ve bilinirliklerini arttırmayı amaçlamaktadır.

Satışları arttırmanın ve kalıcılık sağlamanın en önemli yolu doğru müşteriye ulaşmaktır. Bu doğru müşteriye etkili bir şekilde ulaşmanın yolu da doğru dijital pazarlama ajansıyla çalışmaktır. Dijital Pazarlama ajansı nedir ve dijital pazarlama ajansı seçiminde nelere dikkat edilmelidir ?

Dijital Pazarlama Ajansı Nedir ve Doğru Dijital Pazarlama İçin Kiminle Çalışmalıyım ?

Genel anlamıyla: Dijital pazarlama ajansı, bir firmanın geleneksel pazarlama stratejilerine dijital pazarlama stratejisini entegre etmekle görevli kişilerdir. Geleneksel yöntemlerden farklı olarak tüm online ve dijital platformları kullanır. Dijital Pazarlama ajansındaki dijital kelimesi mobil uygulama geliştirme, SEO, SEM, sosyal medya yönetimi, sosyal medya reklamları, Google reklamları , içerik pazarlama stratejisi oluşturma ve bu oluşturulan stratejileri yönetmekten gelir.

Geleneksel pazarlama ajansları radyo, tv ,gazete gibi mecraları etkin şekilde kullanıp markaların satışlarını ve bilinirliğini arttırmayı amaçlarlar. Son dönemde sosyal medyanın bu geleneksel medyanın önüne geçmesiyle beraber dijital pazarlama konusundaki yetenekli insanların bir araya gelerek kurduğu ve yönettiği ajanslar markalara hizmet vermektedirler.

Dijital pazarlama ajanslarının geleneksel ajansların yerine tercih edilmesindeki en önemli faktör mobil uygulama geliştirme, SEO, SEM, sosyal medya yönetimi, sosyal medya reklamları, adwordsler gibi konularda alınan hizmetlerde bu reklamların, pazarlamanın hangi hedef kitleye yapıldığının bilinmesi ve kimlerin bu reklamları görüntülediğinin bilinmesidir. Örnek vermek gerekirse radyoya verilen bir reklamda reklamınızın hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığını bilemezsiniz ancak bir sosyal medya reklamında reklamınızın hedef kitlenize ulaşıp ulaşmadığını belirleyebilir ve nokta atışı yapabilirsiniz.

Dijital pazarlama ajansı ile çalışırken belirleyeceğiniz en önemli konu ulaşmak istediğiniz hedeftir. Bu hedefler arasında satış arttırmak, trafik arttırmak, görünürlük ve bilinirlik arttırmak bulunmaktadır. Ulaşmak istediğiniz hedef kapsamında pazarlama bütçenizi en verimli bir şekilde kullanmalısınız

Doğru dijital pazarlama ajansı seçimi noktasında 3 Altın kural vardır;

1- Dijital Pazarlama Ajansının Tecrübesi

Dijital pazarlamanın geçmişi çok uzun yıllara dayanmamasına rağmen bu konuda Türkiye’de ve dünyada çok sayıda yetenekli ve tecrübeli ajans bulunmaktadır. Örnek olarak firmanızın sosyal medya yönetimini ve sosyal medya reklamlarını bir ajansa teslim etmek istediğinizde dijital pazarlama ajansının bu alanda kaç iş yaptığını sorabilirsiniz.

2- Dijital Pazarlama Ajansının Portfolyosu

Çalışmak istediğiniz ajansı tercih ederken geçmişte yapmış oldukları işlerin niteliğini inceleyebilirsiniz. Örnek olarak bir SEO hizmeti almak istediğinizde dijital pazarlama ajansının geçmişte seo çalışması verdiği firmalarla ilgili raporlarını inceleyebilir ve bir fikir edinebilirsiniz.

3- Dijital Pazarlama Ajansının Ücreti

Dijital pazarlama oldukça yoğun emek gerektiren bir pazarlama yöntemidir. Çalışmak istediğiniz ajansı tercih ederken her zaman ucuz olanla çalışmak doğru bir yöntem değildir. Dijital Pazarlama ajanslarıyla görüşmeler halindeyken alacağınız hizmetin size neler getirebileceğini düşünerek her zaman en iyi olan dijital pazarlama ajansıyla çalışmak firmanızın yararına olacaktır. Uygun fiyatla maksimum fayda sağlamak adına anlaşacağınız dijital pazarlama ajansları size uzun zaman kaybettirip sağlamak istediğiniz faydayı sağlayamayabilir.

En iyi dijital pazarlama ajanslarına burdan ulaşabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Ajanslarından Ne Tarz Hizmetler Alabilirsiniz ?

1-SEM

SEM, Türkçesi “arama motoru pazarlaması” olan Search Engine Marketing kelimelerinin ilk harflerinin yanyana getirilmesi ile meydana gelmiş dijital pazarlama metriklerinden bir tanesidir. SEM, kampanyalar, geçici süreli pazarlama çalışmaları, dönemsel ziyaretçi sayısı ve bu metriklere doğrudan veya dolaylı yoldan bağlantısı olan metrikleri arttırmak ve aynı zamanda satışı tetiklemek için kullanılmaktadır.

2-E-mail Pazarlama

E-mail marketing yani e-posta pazarlamasıdır. Hedef kitlenize uygun içeriklerinizi ulaştırmayı sağlayan bir pazarlama yöntemidir.

3- İçerik Pazarlama

Tüm diğer dijital pazarlama yöntemleriyle ilişkili olan bir pazarlama yöntemidir. Sunulan tüm içeriklerde hedef kitleye uyum, ilgi çekicilik ve güven kazanma amaçları doğrultusunda içerik pazarlama, müşterilerinizi etki altına alabilmek için kullanılmaktadır.

4-SEO

Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu, bir web sitesinin arama motorlarının arama sonuçları listesinde ön sıralarda yer almasını sağlayarak ziyaretçi sayısını arttırmaya verilen addır. Organik olarak web sitesinizin arama motorlarında üst sıralarda gözükmesini sağlayan yöntemdir. Arama sonuçlarında bir site ne kadar üst sırada yer alırsa arama motorlarından yönlendirilen ziyaretçi sayısı o kadar yüksek olacaktır.

5-Sosyal Medya Yönetimi ve Reklamları

Sosyal Medya yönetimi bir firmaya ait sosyal medya kanallarının kullanılarak marka itibarını ve satışlarını arttırmak amaçlı kullanılan dijital pazarlama yöntemidir. Sosyal Medya reklamı ise Twitter, Instagram, Facebook vb. Gibi sosyal paylaşım platformları kullanarak bir firmayı veya bir firmanın ürünlerini hedef müşteri kitlesine tanıtma amaçlı kullanılan dijital pazarlama yöntemidir.

Bu yöntemlerin yanında websitesi yapımı ve tasarımı , e-ticaret sitesi yapımı ve danışmanlığı, site trafik analizleri ve raporlaması, performans raporlaması gibi hizmetler dijital pazarlama ajansları tarafından verilmektedir.

Dijital Pazarlamanın Geleceği ne olacak ?

Uzmanlar tarafından günümüz çocuklarının ve gençlerinin gelecekte yapacakları mesleklerinin %72’sinin henüz belli olmadığı söylenmektedir. Yani gelecekteki endüstriler ve sektörler oldukça değişecek. Bu değişim mutlaka tüm firmaları etkileyecek ve gelecekte ortaya çıkacak tüm firmaların veya günümüz firmalarınının dijitalle bağı günümüzden çok daha fazla olacak. Geleneksel medyanın son zamanlarını yaşadığı günümüzde dijital mecralara verilen önem her geçen gün artmaktadır. Dijital dünyanın bu denli geliştiği dünyada dijitalleşmeyi bir an önce gerçekleştirmeyen firmalar hayatta kalamayacak. Geleceği öngören firmalar dijital pazarlama departmanları açmaya başladılar ve bu dijital pazarlama departmanları firmaların dijital ajanslarla ilişkilerini yürütmekteler. Gelecekte dijital pazarlama ve pazarlama departmanı diye bir fark kalmayacağı ve tüm pazarlama faaliyetinin zaten dijital olacağı öngörülüyor. Dijitalin önemini kavrayamayan her firma ve her kurumun her geçen gün yaşam şansı azalıyor.

Bir Makale Daha?

Viral Pazarlama Nedir? 6 Önemli Viral Pazarlama İlkesi

Hakkında Mert Osmanoğlu

Mert Osmanoğlu, Edvido'nun kurucu ortaklarındandır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir