Dijital Pazarlama Kanalları – Size En Uygun Dijital Pazarlama Kanalı Hangisi?

Tüm dünyanın yavaş yavaş sanal dünyaya taşınması ile dijital pazarlamanın önemi de her geçen gün artmaya başladı. Dijital pazarlama konusunda deneyim sahibi olan girişimciler sektörde liderlik yarışına girerken, bu dünyayı görmezden gelenler ise kendi etraflarında daireler çizmeye mahkum kalıyorlar.

Dijital Pazarlama Ne Demek? Dijital Pazarlama Kanalları

Geleneksel pazarlama metotlarından oldukça farklı olan dijital pazarlama çalışmaları, temelde 5 ana prensip ile hareket etmektedir:

 1. Hedefleme
 2. Bütçeleme
 3. Operasyon
 4. Ölçümleme
 5. Optimizasyon

Gelin bu başlıkları inceleyelim…

Hedefleme

Dijital pazarlama çalışmalarında hedeflediğiniz kitle, başarınızı belirleyen belki de en önemli konudur. Kulağa biraz basit gelse de, birçok başarısız reklam kampanyasının temelinde yanlış hedeflenen kitle gelmektedir.

Örnek: Facebook reklamları

Yanlış hedef: Minimum maliyetle maksimum üye sayısına ulaşmak

Doğru hedef: Minimum maliyetle maksimum doğru üye sayısına ulaşmak.

Yani sadece reklamlarınızı ucuza getirebilmek için tüm Türkiye’yi hedeflerseniz, alakalı alakasız herkes sitenize gelmeye başlar ve sonuç hüsranla sonuçlanır. İşiniz ile alakalı kitleye ulaşmaya çalışmalısınız.

Bütçeleme

Hedefleme çalışmalarını yaptıktan sonra ortaya çıkan maliyetleri doğru bütçelendirmelisiniz. Yeni kurulan işletmelerde bu tahminler çok net olamayabiliyor ancak bir süre sonra hesaplamalarınızı doğru yapıyor olmalısınız.

Örnek: AdWords Google Reklamları

Yanlış hesaplama: 1000TL deneyelim, bir şeyler gelirse devam ederiz.

Doğru hesaplama: Ortalama 10,000 gösterim ile 500 tıklama alabilirim ve 500 tıklama kabaca bana 2 satış getirir. Ortalama 0.20TL den tıklama alsam 100TL maliyetle 2 satış benim için oldukça karlı olacaktır.

Operasyon

Dijital pazarlama yönetimini kesinlikle profesyonellere bırakmalısınız. İlk zamanlar, ödediğiniz danışmanlık ücretleri gözünüze batacaktır ancak daha sonra bu tutarları misliyle geri kazanmaya başlayacaksınız. (Tabii ki iyi firmalar ile çalışırsanız)

Örnek: Instagram Reklamları

Hatalı örnek: Yaaa altı üstü Instagram. Zaten Instagram’ı normalde de çok kullanıyorum, reklamları da ben açarım.

Doğru örnek: Instagram reklamları ile profesyoneller ile çalışıp, minimum maliyetle maksimum fayda nasıl kazanabilirim sorusunun peşinden koşmak.

Ölçümleme

Dijital pazarlama çalışmalarınızın sonuçlarda ortaya çıkacak datalara ulaşabiliyor olmalısınız. Aslında geleneksel pazarlama ile dijital pazarlamayı ayırt eden en önemli konulardan bir tanesi ölçümlemedir. Yaptığınız çalışmaların sonuçlarını hızlıca görebilir, duruma göre aksiyon alabilirsiniz.

Örnek: Google Ürün Reklamları

Hatalı örnek: Reklamları açıp sadece satış yapıp yapmadığınıza bakmak.

Doğru örnek: Reklamlardan gelen kullanıcılara ait datayı analiz edip, sonucu iyi yorumlayabilmek.

Optimizasyon

Ölçümleme çalışmasının sonuçlarına göre reklamlarınızı optimize edebilir, dolayısıyla maliyetlerinizi belki de yarıya indirebilirsiniz. Maliyetlerinizi azaltmanıza rağmen satışlarınızın hızlıca yükseldiğini farkedeceksiniz.

Örnek: Linkedin Reklamları

Hatalı örnek: Bir kere reklam açıp, bu Linkedin çok pahalı diye söylenip, diğer dijital pazarlama kanallarına dönmek.

Doğru örnek: Ölçümleme sonuçlarına göre doğru optimizasyon çalışmalarına başvurup, maliyetleri azaltma çalışmalarına başlamak.

Dijital Pazarlama Kanalları

Dijital Pazarlama Kanalları

Peki hangi dijital pazarlama kanalı sizin iş modelinize daha fazla uyuyor? Gelin en popüler olanları inceleyelim…

1 -Email Pazarlama:

Birçok işletme, dijital pazarlama sürecinde, kullanıcılara ait kişisel bilgilere ulaşmak ister. Daha sonra toplanan bu bilgilerden, email adreslerine gönderilen tanıtım emailleri ile satışların arttırılması hedeflenir. Eğer bu çalışma doğru planlanırsa, ortaya çıkan sonuç sizi oldukça tatmin edecektir.

Email pazarlama konusundan dikkat etmeniz gereken temel konular:

 • Doğru kitleye, doğru tanıtımların yapılması
 • Email gönderim saatlerinin A/B testleri ile belirlenmesi
 • Email başlığının pazarlama metotları ile oluşturulması
 • Email içeriğinizin ilgi çekici olması
 • Açılış sayfanızın emailiniz ile uyumlu olması

2 – PPC Reklamları:

PPC (pay per click) reklamları yani tıklama başına ödeme yaptığınız reklam modeli, dünyada en çok tercih edilen reklam modelidir. PPC reklamlarına verilebilecek en iyi örnek Google AdWords reklamlarıdır.

PPC reklamları konusundan dikkat edilmesi gerekenler:

 • Doğru anahtar kelime tercihlerinin yapılması
 • Doğru reklam metinlerinin / görsellerin oluşturulması
 • Negatif anahtar kelime çalışmaları
 • Optimizasyon çalışmaları

3 – SEO:

SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu ile organik arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkabilmeniz mümkün.

SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenler:

 • Hedeflerin ve stratejinin doğru belirlenmesi
 • Black hat çalışmalardan uzak durulması
 • Sabırlı olunması
 • Kullanıcı deneyiminin konunun merkezine alınması

4 – Sosyal Medya Pazarlama:

Sosyal medya, son yılların kuşkusuz parlayan yıldızı. Sosyal medya sayesinde kullanıcılarınız ile aranızdaki buzları eritebilir, dolayısıyla satışlarınızı da arttırabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlama çalışmalarında dikkat etmeniz gerekenler,

 • Sadece içerik paylaşmak için paylaşım yapmamalısınız.
 • Farklı olmalısınız.
 • Komik/eğlenceli olmalısınız.
 • Paylaşım saatlerinizi çok iyi belirlemelisiniz.
 • İçeriklerinizi ölçümleyebilmelisiniz.

5 – İçerik Pazarlama:

İçerik pazarlama çalışmaları da son yılların en çok tercih edilen pazarlama metotlarındandır. Kaliteli içerikler oluşturarak, müşterilerinize çok daha kolay ulaşabilirsiniz. Ne demişler: Content is King!

İçerik pazarlama çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenler:

 • Özgün içerikler oluşturulmalı.
 • İçeriklerde görsel, video, infografik gibi güçlü pazarlama çalışmaları kullanılmalı.
 • İçerikleriniz farklı olmalı.

6 – Affiliate Pazarlama:

Affiliate pazarlama yani satış ortaklığı ile ürünlerinizi pazarlayabilecek web siteler ile anlaşıp, müşterilerinizin ayağınıza kadar gelmesini sağlayabilirsiniz. Tabii ki uygun bir komisyon karşılığında 🙂

Affiliate pazarlama ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler:

 • Kaliteli yayıncılar ile çalışmalı, markanızın imajının zedelenmemesini sağlamalısınız.
 • Yayıncılarınıza satış eğitimi verebilirsiniz.
 • Yayıncılarınızın süreci (tıklama, satın alma vs…) çok iyi takip edebilmeleri için, kaliteli bir yönetim paneli oluşturmalısınız.

7 – Viral Pazarlama:

Pazarlama stratejinizde oluşturduğunuz mesajı insanlara ulaştırabilmenin en iyi yollarından biri de viral pazarlamadır. Özellikle growth hacking stratejisi ile yolan çıkan start-up firmalar için viral tam bir can simididir. Ancak yukarıda saydıklarım arasında en zor pazarlama çalışması hiç kuşkusuz viral pazarlamadır.

Viral pazarlama konusunda dikkat etmeniz gerekenler:

 • Geleneksel pazarlamanın dışına çıkın.
 • Gerçekçi ve samimi olun.
 • Ücretsiz kavramını ön plana almaya çalışın.
 • Y kuşağına hitap edebilin. Hatta Z kuşağına!

Peki yukarıda anlattıklarım arasında sizin için en uygun dijital pazarlama kanalı hangisi?

Hem Markalaşma Hem Satış Hedefleyenler: Hem markalaşma ve satış hedefi olan e-ticaret firmalarının, dijital pazarlama kanalı ayırt etmeksizin, tüm kanalları denemeleri gerekir. Pazarlama çalışmalarından elde edilen datalar doğru optimize edildiği taktirde, gelir maliyet oranı hızlıca yükselmeye başlayacaktır.

Markalaşma Hedefleyenler: Markalaşma hedefi olan e-ticaret firmalarını ikiye ayırmak gerek; yeterli bütçesi olanlar ve olmayanlar.

Bütçe sıkıntısı yaşamayanlar: Markalaşma (branding) çalışmalarında en yaygın kullanılan kanallar; Google görüntülü reklamlar, yeniden hedefleme reklamları, Facebook reklamları, Instagram ve Linkedin reklamları. Yani görselliği ön plana alan banner reklamları sizin için faydalı olacaktır.

Bütçe sıkıntısı yaşayan girişimciler: Yeterli bütçesi olmayan ancak yine de markalaşmanın değerini bilen girişimciler için Facebook ve Instagram reklamları oldukça faydalı olacaktır. Ufak bütçeler ile bu mecrayı değerlendirebilirsiniz.

SEO çalışmaları markalaşmak isteyen işletmeler için vazgeçilmezdir. Ayrıca bütçe farketmeksizin, markalaşma hedefi olan tüm işletmelerin sosyal medya hesaplarını oldukça aktif kullanmaları gerekir. Bu alanlarda viral pazarlama çalışmaları da yürütülebilir.

Direkt Satış Hedefleyenler: Asıl hedefi direkt satış olan firmalar da bütçelerine göre değişiklik gösterecektir. Bütçesi olan firmalar tüm pazarlama kanallarını kullanmaları önerilir ancak bütçesi az alan girişimcilere önerim aşağıdaki iki mecraya ağırlık vermeleri yönündedir.

• AdWords arama ağı reklamları

• Email pazarlama.

Bir Makale Daha?

7 Adımda Site Trafiği Arttırma – Web Sitesi Tıklanma Sayısı Arttırma

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

One comment

 1. nehar

  Emre bey oldukca doyurucu bir yazi olmus gittigidiyor hepsiburada n11 sahibinden gibi platformlardada cogu e ticaret kullanicisi bulunmali ve bu kanallari sosyal medyayla desteklemeli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir