viral pazarlama

Viral Pazarlama Nedir? 6 Önemli Viral Pazarlama İlkesi

Viral Pazarlama Nedir?

Viral pazarlama, bir pazarlama mesajının bireyler arasında hızlıca yayılması için kurgulanan ve büyük kitlelere virüs gibi yayılması hedeflenen pazarlama çalışmalarıdır.

Yukarıda bahsettiğim gibi Viral = Virus. Peki virüsün pazarlama ile ne gibi bir alakası olabilir?

Son yılların bomba dijital pazarlama kanallarından viral pazarlama, hedefe ulaştığı taktirde markaları çok önemli yerlere taşıyabilme gücüne sahiptir.

Viral, bir bakıma virüs gibi düşünülebilir. Bir anda doğan ve hızlıca yayılmayı başaran viral pazarlama çalışmaları, özellikle sosyal medya paylaşımları ile bir anda gündeme oturabilmektedir.

viral pazarlama nedir

Çok daha basit bir anlatımla: Öyle bir pazarlama yapacaksınız ki, insanlar hem şaşıracak hem de çok etkilenecekler. Ayrıca çalışmanızı paylaşmaya değer görüp, gerek sosyal medyada gerekse bir öğle yemeğinde arkadaşlarına bahsetmek isteyecekler.

Zor değil mi? Bence çok zor 🙂

Hotmail Örneği

Viral pazarlama konusunda verilebilecek en güzel örnek, hiç kuşkusuz hotmail yeni adıyla Outlook örneği olacaktır. Sunulan strateji oldukça basit:

 1. Ücretsiz e-posta hizmeti
 2. Her emailin altına “Ücretsiz emailini http://www.hotmail.com adresinden alabilirsin” mesajı ekleniyor
 3. Daha sonra hotmail servisini kullananların çevresine email atmasını bekleniyor
 4. Verilen mesaj herkes tarafından görülmeye başlanıyor
 5. Dolayısıyla üye sayısı hızlıca artıyor

Aslında oldukça basit gibi görünen bu strateji, hotmaili bir zamanların en büyük email servisi yapmıştır.

Peki viral pazarlama konusunda dikkat etmemiz gereken konular nelerdir?

Viral Pazarlama İlkeleri

h&m viral pazarlama örneği

*h&m izdihamı

Bazı viraller diğerlerine göre daha iyi çalışır. Hotmail örneği biraz abartı bir örnek gibi dursa da, eğer viral çalışmalarınızın başarıya ulaşmasını istiyorsanız aşağıda belirttiğim noktalara dikkat etmelisiniz.

 1. Ücretsiz ürün veya servis vermek
 2. Mesajın herkese kolaylıkla geçeceğinden emin olmak
 3. Küçükten büyüğe doğru ölçeklendirmek
 4. Ortak motivasyon ve davranışları hedeflemek
 5. Sosyal medya pazarlama çalışmalarından yararlanmak
 6. Diğerlerinin kaynaklarından faydalanmak

1 – Ücretsiz Ürün veya Servis Vermek

“Ücretsiz” kelimesi pazarlama dünyasının en sihirli kelimesidir. Başarıya ulaşmış viral pazarlama çalışmalarının genelinde, birçok değerli ürün veya servisi kullanıcılara ücretsiz verilmektedir.

Ücretsiz program, ücretsiz katılım bileti, ücretsiz eğitim seti, ücretsiz WordPress teması gibi örneklerle, ziyaretçilerinizin bir anda ilgisini çekebilirsiniz.

Ucuz, uygun, indirimli gibi kelimeler de oldukça etkili pazarlama kelimeleridir ancak hiçbiri ücretsizin yerini tutamaz.

2 – Mesajın Herkese Kolaylıkla Geçeceğinden Emin Olmak

Eğer salgın olan bir dönemde kişisel hijyeninize dikkat etmezseniz, iyi beslenmezseniz, ellerinizi ağzınıza/yüzünüze sürerseniz virüsü kolaylıkla kaparsınız.

Aynı virüste olduğu gibi viral pazarlama çalışmalarının yayılabilmesi için de doğru ortamın oluşturulması gerekir. Kullanıcıların yoğun olduğu internet mecralarında, kullanıcı kitlenizin anlayabileceği gibi mesajlar oluşturarak, çalışmanızın başarıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

3 – Küçükten Büyüğe Doğru Ölçeklendirmek

Eğer bir yangın gibi yayılmak istiyorsanız, vitesi hızlıca küçükten büyüğe atabilecek bir stratejiniz olmalıdır.

Hotmail örneğine dönersek, stratejinin hotmail kullanıcılarından tüm dünyaya yayılmak olduğunu hemen göreceksiniz. Yani süreç diğer pazarlama metotları kullanılarak önce üye kazanımı ile başlıyor, daha sonra kazanılan üyelerin diğer kullanıcılara mesajı iletmesi ile devam ediyor.

4 – Ortak Motivasyon ve Davranışları Hedeflemek

Pazarlama çalışmanızın içeriğine göre ortak motivasyon ve davranışları hedeflemelisiniz. Nasıl mı?

 • Türk insanın duygusal olduğunu unutmamalısınız
 • Z jenerasyonunun bizlerden daha akıllı olduğunu hesaba katmalısınız
 • Sosyal medyada en çok ilgi gören çalışmalardan esinlenebilirsiniz

5 – Sosyal Medyadan Yararlanmak

Sosyal medya ile yatıp, sosyal medya ile kalkıyoruz. Facebook, Twitter, Youtube, Instagram, Pinterest, Vine gibi sosyal medya platformları tüm hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda!

Viral pazarlama çalışmalarında, sosyal ağları mutlaka çalışmalarınızın içerisine sokmalısınız. Özellikle video platformlarının kullanıcıları etkilemesi daha rahat olduğu için, bu alanları efektif kullanmalısınız.

Son zamanların popüler çalışmalarından .gif dosyaları da viral reklamlarınızı başarıya götürebilir. Bizden demesi…:)

6 – Diğerlerinin Kaynaklarından Faydalanmak

Fenomen kelimesi ülkemizde son yıllarda sıkça kullanılmaya başlandı. Özellikle sosyal medya hesapları sayesinde şöhrete kavuşmuş kişiler, hemen fenomen mertebesine ulaşır 🙂

Viral çalışmalarda, bu hesaplardan yani başkalarının kaynaklarından mutlaka faydalanmak gerekir. Yani bir twitter fenomeni ile anlaşabilir ve reklamınızı bu hesapta tanıtabiliriz. Veya Facebook’ta fenomen olmuş bir kişi ile iletişime geçip, sanki bu kişi reklamınıza şans eseri ulaşmış  gibi bir izlenim de bırakabilirsiniz.

Viral pazarlama ile ilgili ne yapacaksanız yapın, mutlaka akıllı yapın 🙂

Bir Makale Daha?

A/B Testi : A/B Testi Nedir? A/B Testi ve SEO

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir