Dijtal Pazarlama Sunumu: Digitalzone’18 Dijital Pazarlama Konferansı

Geçtiğimiz hafta, 18-19 Ekim tarihleri arasında Zeo Agency’nin düzenlemiş olduğu önemli bir dijital pazarlama etkinliği olan Digitalzone’18 gerçekleşti.

Sadece SEO alanında değil, PPC Marketing, Video Marketingİçerik pazarlaması, Performans pazarlama  alanlarında da öne çıkan isimler sunumlar yaptılar. Tüm sunumlardan almış olduğum notları bu yazının sonunda topluca paylaştım. Etkinliğe veya belirli sunumlara katılmayanlar inceleyebilir, sunumlara katılanlar ise beğendikleri sunumlar için öğrendiklerini bu notlar ile pekiştirebilirler.

2013’ten beri her sene gerçekleştirilen Digitalzone konferansı başarılı bir şekilde devam ediyor. Zeo ekibi her sene Türkiye’den ve dünyadan SEO ve dijital pazarlama alanındaki önemli isimleri İstanbul’da ağırlıyorlar.Konferansın organizasyonunu tam anlamıyla ZEO Agency’nin kendisinin gerçekleştirdiğini de hatırlatmakta fayda var.

Bu sene yapılan Digitalzone’18 etkinliğinde göze çarpan Video Marketing, PPC, Performans Pazarlama, Machine Learning gibi SEO dışında kalan alanlarda yapılan sunumların artışı oldu. Oldukça da doğru bir karar olduğunu düşünüyorum.Dijital pazarlamacıların artık her alanda bilgi sahibi olmaları gerekiyor.Bir SEO uzmanı olarak PPC marketing hakkında da makine öğrenimi hakkında da öğrenmeliyiz.Yan alanlardaki bilgi sahibi olmamız bizi daha iyi bir SEO uzmanı yapabilir. Performans pazarlamayı iyi bilen bir e-ticaret web site yöneticisi bunun çok faydasını görebilir.Dijitalin hızlı bir dönüşüm geçirdiğini günümüzde artık hiç bir dijital pazarlama alanını birbirinden bağımsız düşünemiyoruz. Daha önceden farklı başlıklar olarak nitelendirdiğimiz dijital pazarlama alanları artık içiçe geçmiş durumda ve dönüşüm tüm hızıyla devam ediyor.

Gerçekleştirilen sunumların hepsi çok değerliydi ve herkesin uygun zamanına göre istediği sunumun notlarını okumaları ve  ZEO Agency’nin muhtemelen kısa zamanda yayınlayacağı videoları izlemeleri gerektiğini düşünüyorum.

Gerçekleştirilen 23 sunumu kendimce 6 bölümde kategorize ettim , ilgilendiğiniz kategorideki sunumları inceleyebilirsiniz. Ayrıca kısa açıklamalar ile sunumların içeriğini anlayabilir, istediklerinizi okuyabilirsiniz.

İyi okumalar !

1- Effective Executive : Planla , Hedefle ve Etkili bir şekilde Gerçekleştir.

Dijital pazarlama alanında , diğer birçok alanda olduğu gibi en temel iş yapış şekillerimizde başlayan bazı sorunlar yaşayabiliyoruz. Rıza Selçuk Saydam’ın belirttiği gibi ; metrikleri hedef zannedebiliyoruz  veya Larry Kim’in işaret ettiği gibi kendi unicornlarımızın değerini yeterince bilemeyebiliyoruz. Sonuçta dijital pazarlama alanları da bizler için aslında birer araçlar ve daha öncesinde hedefleme, planlama ve doğru şekilde gerçekleştirme geliyor. Şahin Seçil’in söylediği gibi ; Neden ? sorusunu daha sık sormak gerekiyor.

Kurum Kültürü , Misyon ve Hedefler

Rıza Selçuk Saydam’ın sunumunda misyon’un önemini görüyoruz. Başarıyı yakaladık peki gerçekten yapabileceğimizin en iyisi bu muydu ? Hedef olmadan gerçekleştirdiğimiz hareketler neye sonuç veriyor ? İyi metrik nedir ? gibi sorulara cevap bulabileceğimiz bir sunum.
Rıza Selçuk SaydamBaşarılı Ürün Geliştirme Yöntemi : Anla, Sapta, Gerçekleştir

Unicorn’u bulmak ve Baby Unicornlar yaratmak

Zamanımızı kimi zaman iyi değerlendiremiyoruz. Bize getirisi olmayan veya az olan ürün/servis/işler için çabalıyor , gerçekten değerli olana yeterince odaklanmıyoruz. Unicornumuzu nasıl bulacağız ? Bulduk, sonrasında ne yapacağız ? Efektif şekilde içerik pazarlaması nasıl yapılır ? Larry Kim bize yol gösteriyor.
Larry KimTüm Pazarlama Kanallarından 10x Gücünde Verim Almak

” Neden ” diye sormak aslında basitken neden sormuyoruz ?

Dünyanın en çok çalışan ülkelerindeniz. Peki ne kadar efektifiz ? Neyi yanlış yapıyoruz ? Ölçümleme yaparken nelere dikkat edeceğiz. Olaylara farklı açılardan bakabildiğini gerçekleştirdiği sunumla gösteren Şahin Seçil , ” Basit düşünün büyük aksiyon alın ” diyor.
Şahin SeçilThink Really Small and Very Big 

Anahtar kelime sorgusunun arkasındaki niyeti anlamak

Son 20 senede çok fazla şey değişti. Kullanıcılar artık bir çok kez marka ve ürünlerle temasa geçiyor. Bir satın alma eylemini gerçekleştirmeden önce potansiyel müşterilerimiz bize kaç kere dokunuyor ? Satın alma yolculuğu hangi süreçlerden oluşuyor ? Matthew Kay bu sorulara cevap veriyor.
Matthew KayHedef Kitlenizin Deneyimini Geliştirecek İçerik Stratejileri

2 – İçerik Pazarlama : İçeriklerimiz var , o kadar yazıyoruz, çiziyoruz gelin bunları pazarlayalım

İçerik üretiyoruz, sürekli içerik üretiyoruz. Blog postu yazıyor, ürünlerimizi anlatıyor, video çekiyor, editliyor , yayınlıyoruz.Bir çok insan çok fazla emek, zaman harcıyor ve gerçekten kaliteli içerikler de üretiliyor . Peki sonunda amacımıza ulaşıyor muyuz ? Kitlelere bu içeriği ulaştırabiliyor muyuz ? Ulaştığımız kitle gerçekten bizim hedef kitlemiz mi ? Kaçırdığımız püf noktaları var mı ?

Büyük düşünün , küçük başlayın – Video Marketing

Artık her gün video izliyoruz. Yıllar öncesinde televizyon yayınını cep telefonundan ilk kez izlediğimde adeta şok yaşamıştım. Şimdi her yerde video içerik tüketiyoruz. Sosyal medya kanallarının hemen hemen hepsinde video içerik her geçen gün hakim hale geliyor. Phil Nottingham sunumunda ” video içerik üretmiyorsanız, gemi kaçıyor bunu bilin ” diyerek bizi belki de son kez uyarıyor.
Phil NottinghamEtkin Video Pazarlama Stratejileri ile Dönüşümünüzü Artırın !

Gerçek ile gerçeğin aynısı arasındaki fark : Bir hikaye Yaratmak

Lexi Mills’in sunumunu izlerken gerçekten ürktüm diyebilirim. Gerekli zamanı olur ve çalışmaları yaparsa beni her konuda inandırabileceğini düşündüm. Çok güçlü ve gücünün farkında. O kadar kaptırdım ki kendimi sunuma, az not almışım. Pazarlamacıları sevin ama her dediklerine inanmayın , ben bunu bilir bunu söylerim.
Lexi MillsSeo ve İçerik Pazarlamasıyla Başarılı Bir PR Strateşisi Yaratmak

İçeriklerde en fazla unutulan şey duygudur, ruhtur.

İçerik pazarlaması ile ne elde edeceğiz ? İçerik pazarlaması yaparken nelere odaklanmamız gerekiyor ? İçeriklerimiz kopyalanırsa sıralama kaybedermiyiz ? Uğur Eskici’nin gerçekleştirdiği sunumda bu sorular yanıt buluyor.
Uğur EskiciTürkiye’de İçerik Pazarlaması – Kopya İçerik

İçeriğimizi pazarlamak için iletişime geçmeliyiz

İçeriğimizi sadece yayınlamamız yetmiyor, bunu pazarlamak için bazen başkalarıyla iletişime geçmemiz gerekiyor. Haber niteliği taşıyan bir içeriğimiz var ise bir gazeteci mesela veya yazdığımız konuyla ilgilendiğini düşündüğümüz önemli kişiler. Bunlarla iletişime geçerken nelere dikkat etmeliyiz ? Laura Crimmons açıklıyor.
Laura CrimmonsBaşarılı Bir İçerik Pazarlaması Projesi için Kılavuz Yaratmak

3 – Gelecek Geliyor , Herkes İki Kere Düşünmeli

14.4k modem ile internete bağlanmaktan bugüne çok uzun zaman geçmedi. 25 senede teknolojik bir devrim gerçekleşti ve bu devrim tüm hızıyla devam ediyor. Getirilerinin yanı sıra götürüleri de var. Aynı zamanda artık bu dönüşüm o kadar hızlı gerçekleşiyor ki sadece takip edebilmek bile neredeyse imkansız. Gelecek geliyor , korkutucu bir şekilde.

Machine Learning, Machine Learning, Nedir bu Machine Learning ?

Machine Learning ile birlikte bilgisayarlar data sayesinde öğrenebiliyorlar.Bu teknolojinin hala başında sayılırız fakat gelecekte gelişmesi ile birlikte yaratacağı sonuçlar kimileri için olumlu olmayabilir. Yiğit Konur bir çok sektörde olduğu gibi SEO uzmanlarının geleceğinin tehlikede olabileceğini düşünüyor.
Yiğit KonurMakine Öğrenmesi : Etkili SEO ve İçerik Stratejisi için Yeni Bir Yaklaşım

Hesap makinasına SEO çalışması yapmamız gerekebilir.

Google aramalarının yarısından fazlası mobil cihazlardan gerçekleşiyor. Bu mobil aramaların yarısından azı tıklama ile gerçekleşiyor.Knowledge graphs’lar, cevaplar,  Google ne yapmaya çalışıyor ? Internet of things dünyasında ” bilgisayar cihazlar ” olacak fakat bu cihazların ekranları yok. Biz nasıl SEO yapacağız ?
Cindy KrumMobil Öncelikli İndeksleme : Tüm Kurallar Değişiyor mu ?

4 – Biraz SEO konuşalım

Evet gelecek kendi dinamikleri ile gelecek.Bugüne kadar olduğundan daha yıkıcı şekilde geldiği de açık fakat SEO hala önemli bir yerde. Bir açıdan baktığımızda da organik trafik hiç bir zaman belki de bugünkü gibi değerli olmamıştı. Reklam maliyetlerinin her geçen gün arttığı dijital dünyada 1 organik tıklama bile çok değerli.

Teknik SEO, Javascript ve Mobil

Javascript indeksleme ile ilgili problem nedir ? Bugün web sitemizin doğru tarandığından neden daha fazla emin olmamız gerekiyor ? CPU’nun web site açılış hızına ne gibi bir etkisi var ? Bir çok teknik insight sunan Bartosz Goralewicz bu sorulara yanıt veriyor.
Bartosz Goralewiczİleri Seviye Teknik SEO Stratejileri

Haber web siteleri için SEO

Haber web sitelerinin trafiğinin neredeyse yarısı Google arama sonuçlarından geliyor. Bu inanılmaz bir rakam. Google News , arama sonuçlarının yaklaşık %11’inde var. Eğer bir haber web sitesi yönetiyorsanız duymanız gereken şeyler var.
Barry AdamsGoogle News Optimizasyonu ile Haberlerinizde Ön Planda Olun

Unutulmaması gereken SEO notları

Bugün mobile 1st indexingi konuşuyoruz, javascript işlemeyi konuşuyoruz ama en basit SEO çalışmalarını ne kadar yapıyoruz ? Yaptıklarımıza bir dönüp baksak mı ? Fatih Özkösemen soruyor.

Fatih ÖzkösemenGoogle Gözünden Arama Dünyasındaki Son Gelişmeler

İçerik Analizi , Data ve Optimizasyon

Sürekli içerik üretmemiz bize arama sonuçlarında pozitif yansır diye düşünüyoruz. Belki aynı konularda dahi içerikler üretip duruyoruz. Kendi web sitemizi de , webi de organik bir çöplüğe dönüştürebiliyoruz. Doğru mu yapıyoruz ? İçerik analizini nasıl yapacağız ?
İlyas Tekerİçeriklerinizi Düzenli Analiz Ederek SEO Trafiğinizi Nasıl Arttırırsınız

Web’in Görsel Kataloğu

Tüm SEO uzmanlarının belki de neredeyse yok saydığı bir alan. Google Images. Her geçen gün görselleşen webde Google Images bizim için ciddi bir trafik kaynağı olabilir mi ? Nasıl daha iyi performans sağlayabiliriz ?
Garry IllyesGoogle Görsel Aramalarını Efektif Kullanmanın Yolları

Backlink hala burada duruyor

100.000 anahtar kelime üzerinde gerçekleştirilen test sonucuna göre Trust Flow , Citation Flow gibi metrikler ile arama sonuçları arasında anlamlı bir bağlantı var mıdır ?
Kevin RichardGoogle Sıralama Faktörleri : Makine Öğrenme Temelli Analizler

5 – Maliyet, Ölçümleme ve Dönüşüm : PPC ve Performans Pazarlama

SEO çalışmaları yapıyoruz, reklam çalışmaları yapıyoruz. İçerik üretiyoruz. Artık burdan sonra devreye ölçümleme ve optimize edici aksiyon almak giriyor.

Kullanıcıların yolculuğunu araştırmak

Google Adwords , Google Ads oldu fakat tek değişiklik bu değil. Artık sadece reklam metni girilen günler geride kaldı. Düşünmemiz gereken bir çok detay var. Farklı kampanyalar, farklı eklentiler ve farklı özellikler var. Her geçen gün yeni bir değişiklik oluyor.
Anders Hjorth2018 Yılında Göze Çarpan PPC Stratejileri

Türkiye’de Dijital Reklamlar

Berk Kuşaksız’ın paylaştığı bilgilere göre Türkiye’de 12 yaşından büyük 56 milyon internet kullancısı var ve bu rakamın %60’ını 18-44 yaş aralığı oluşturuyor. Türkiye dijital reklamlar için oldukça iyi bir pazar ve büyümeye devam ediyor.
Berk Kuşaksız : Performans Pazarlaması Paneli

Hedef Kitleyi Doğru Tanımak

Her birimiz gün içerisinde reklam bombardımanına uğruyoruz ve reklamların bir çoğunu görmezden geliyoruz.Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi de reklamların bize hitap etmemesi olabilir mi ?. Bu noktada reklam verenlerin hedef kitleyi doğru belirlemesi, kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturması ve doğru ölçümleme yapması önemli.
Serbay Arda AyzitTürkiye’de İçerik Pazarlaması 

%1 Dönüşüm aslında 100 ‘de 1 değil

Yapılan hatalardan bir tanesi yeterli data olmadan karar vermek , biraz acele etmek olabilir. Utku Demirhan’ın belirttiği gibi performansı değerlendirirken datanın hacmine de doğruluna da bakmak gerekiyor. Utku aynı zamanda rakiplerin reklam harcama ve tekliflerinin bizim maliyetlerimizi nasıl etkilediğine de dikkat çekiyor. Önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.
Utku DemirhanPerformans Pazarlamada Başarının Ölçümlenmesi

6 – Ölçümleme , Analiz ve Güvenlik

Zaman elimizde olan tek hazine !

Her gün yeni bir  gelişmenin olduğu dünyamızda eski alışkanlıklarımıza olan bağlılığımız bize ne kadar zaman kaybettiriyor ? Biraz uzun bir cümle oldu,  ama zaman kaybına dikkat çekmek istiyorum. Deepcrawl’dan Sam Marsden’in belirttiği gibi ” Zamanımızı neler çalıyor ? tespit etmeliyiz “
Sam MarsdenGoogle Data Studio ile SEO Raporlaması Otomasyonu

Metrikler artık Feeds’de karşımızda

Seomonitor’un yeni ürünü ile birlikte artık mobil cihazımızdan önemli metrikleri görüp istediğimiz ile paylaşabiliyoruz. Facebook veya instagram postlarına bakar gibi bu önemli metrikleri görebiliyoruz.
Alen-Jelco TodorovJobs to be Done Tekniğiyle Daha Çok Müşteriye Ulaşmak

SSL olmadan asla !

Web siteniz bir kere hacklenir , bilgileriniz bir kere çalınır , bedelini çok büyük bir şekilde ödersiniz. Güvenliğin önemini en çok bundan zarar görenler biliyor. Büyük markalar dahi güvenlik açıklarıyla marka değerlerini yitirebiliyorlar. Son olarak da güvenliğe değinelim.
Selina Bieber : Görünürlük ve Kalıcılık için Güvenlik : Online Güvenliğin Yükselişi

Gerçekleştirilen tüm sunumlara bu linkten ulaşabilirsiniz. 

İyi okumalar

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir