Serbay Arda Ayzit – Optdcom : Türkiye’de İçerik Pazarlaması

Digitalzone’18  18-19 Ekim tarihlerinde Radisson Blu Hotel Şişli’de yaklaşık 500 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye’de İçerik Pazarlaması  ” konulu sunumunu gerçekleştiren Serbay Arda Ayzit , managing director olarak Optdcom’da çalışmaktadır.

Sunumdan önemli olduğunu düşündüğüm notları aşağıda bulabilirsiniz.

(Not : Sunum esnasında not aldığım için kaçırdığım noktalar, re-phrase ederken yaptığım ufak hatalar gerçekleşmiş olabilir. Affınıza sığınıyorum 🙂 )

Sunumdan Notlar

  • Müşterilerin bir çoğu kişiselleştirilmiş reklamlarla daha fazla ilgileneceklerini belirtiyor.
  • Bir çok marka herkese tek mesajda gitmeye çalışıyorlar. Bunun sonucu olarak içerik pazarlaması fayda etmeyebiliyor.
  • Datanız doğru mu ? Kullandığınız kaynak doğru mu ? Bunu bilmeniz önemli.
  • Google Analytics üzerinden web sitenize giren kullanıcıların ilgi alanlarını görebilirsiniz. (Affinity Category). Bu şekilde hedef kitlenizi doğru tanıyabilir ve ona göre reklam çalışması yapabiliriz. Analytics’teki kategori sınıflandırması ile Google Ads üzerindeki kategoriler aynı , dolayısıyla Google Ads üzerinden reklam planlaması yaparken bu kategorileri kullanabilirsiniz.
  • Facebook Audience Insights üzerinde hedef kitlenizin cinsiyet, eğitim , medeni durum gibi verileri görebilirsiniz. Sizin sayfanızı beğenen kitlenin beğendiği diğer sayfaları da görüp kitlenizi yakından tanıyabilirsiniz.
  • Linkedin Website Demographics sayesinde web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların iş fonksiyonlarına göre dağılımlarını görebilirsiniz.
  • SimilarWeb sayesinde web sitenize gelen kullanıcıların ilgilendiği diğer konuları bulabilirsiniz. Eğer bir uygulamanız varsa , uygulamınızı yükleyen kişilerin farklı hangi uygulamaları kullandığını görebilirsiniz.
  • İlgi alanlarını tespit ederken yaş aralıklarına göre farklılıkları tespit edebilir , özelleştirilmiş sayfa hazırlayabiliriz. Filtreleri kullanarak kitlenizin farklı davranışlarını tespit edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here