seo-analiz

SEO Analiz Siteleri İşe Yarıyor Mu?

Bir web siteniz varsa yüksek ihtimalle bir seo analiz sitesini ziyaret etmişsinizdir. R10 seo analiz, wmaracı seo analiz gibi popüler araçların yanı sıra yabancı birçok seo analiz kontrol sitesi bulabilirsiniz. Peki bu seo analizi yapan web siteler gerçekten de güvenilir bilgiler veriyor mu?

SEO Analiz Siteleri Nasıl Çalışır?

Seo analiz sitelerinin çalışma prensibi oldukça basit diyebiliriz. Bu siteler, belirttiğiniz sayfanın html kodlarını tarayıp, ortak kabul gören kriterleri karşılıyor mu ona bakar. Ayrıca site hızı, domain yaşı gibi basit ölçülebilen bir takım kriteri inceler…

Peki nedir bu seo analiz kriterleri?

Örnek: r10 seo analiz raporu

Tüm web masterların bildiği r10.net’e girdim ve seosozluk.com’u tarattım. Karşıma birçok madde sıralandı bunların bir kısmı olumlu bir kısmı ise olumsuz.

Tüm belirtilen maddeleri sıralamayacağım ama birkaç garip sonucu sizlerle paylaşmak istiyorum.

SEO Analiz - anahtar kelime

Yukarıdaki SEO analiz raporunun bir maddesine göre: ana sayfamda yer alan anahtar kelimeler 0 karakterden oluşmaktadır. Bu testten geçmişim ama inanın ne demek istediği hakkında en ufak bir fikrim yok 🙂

seo-analiz-site-haritasi-robots-dosyasi

Yukarıdaki bölümde de yine iki testten olumlu geçtiğim iletilmiş: Biri robots.txt dosyası diğeri ise site haritası.

Robots.txt dosyasına Google’ın erişmesini istemediğimiz sayfaları ekleriz. Bu dosya çok dikkatli bir şekilde ve mutlaka SEO konusunda bilgili insanlar tarafından düzenlenmelidir. Aksi taktirde tüm emekleriniz boşuna gidebilir. Robots.txt, Wordpress kullanan web sitelere otomatik olarak içi boş bir şekilde eklenir. Yani r 10 seo analiz aracının bu dosyayı bulmuş olması hiçbir şey ifade etmez. Burada önemli olan dosyanın doğru hazırlanıp hazırlanmadığıdır.

Öte yandan, site haritası da Google’a web sitemize yeni eklenen sayfaların hızlıca indekslenmesi için gönderdiğimiz bir komut dosyası olarak düşünülebilir. Aynı robots.txt dosyası gibi bu dosyanın da bizde olmasının herhangi bir anlamı yoktur. Önemli olan site haritasının doğru oluşturulmuş olmasıdır.

Devam edelim…:)

seo-analiz-canonical-etiketi

En sevdiğim canonical etiketi 🙂 Canonical etiketi bence SEO için altın değerinde gerçekten harikalar yaratabilecek bir html etiketi. Yukarıda bu etiketi kullandığım yazılmış. Gerçekten onore oldum 🙂 Peki ya bu etiketi yanlış kullandıysam?? Canonical etiketini ekleyip ana sayfam için farklı bir sayfamı işaret ettiysem? O zaman bu raporda otomatik olarak sınıfta kalmam gerekirdi!

seo-analiz-alt-etiketi

Eyvah görsel alt etiketinden sınıfta kalmışım 🙂 Yukarıda görsellerin konu ile hiçbir ilgilisi olmadığı için bunlara hayatım boyunca bir alt etiketi koymayacağım 🙂 Alt etiketini sadece Google’ın anlamasını istediğiniz görsellere koyun yeter.

seo-analiz-yazar-etiketi

Yazar meta etiketi de kullanmıyormuşum! Google, bu etikete çok uzun zamandır bakmıyor. Resmi açıklama yapılalı 2 seneye yakın olmuştur herhalde…

Yukarıda SEO analiz raporu sonucunda çıkan birkaç maddeyi inceledim sadece. Aslında tüm maddeleri sorgulamak mümkün. Başlık etiketleri, h etiketleri, inline kod hataları vs…Yani tüm maddeleri incelemeye kalksam inanın makale iyice sıkıcı olmaya başlar.

Yukarıda örnek verdiğim seo analiz sitesi, sadece bir örnek. Dünya üzerindeki tüm SEO analiz sitelerini inceleyin, sonuçlar 3 aşağı 5 yukarı aynı çıkacaktır.

Peki buradaki ana problem nedir?

Aslına bakılırsa web sitenizi bu tarz araçlar ile taramanızda tabii ki bir problem yok. Nihayetinde bu tarz web sitelerin hemen hemen hepsi ücretsiz. Yani arada sitenizi taratmanızda bir sorun yok. Hatta bu tarz sitelere teşekkür de etmek lazım.

Ama problem başka…

Birçok web site sahibi, sitelerini bu tarz seo analizi yapan sitelerde taratıyor ve karşılarına çıkan sonuca aldanıp her şeyin yolunda olduğunu düşünüyor. Ancak durum oldukça farklı.

Bir SEO analiz raporu hazırlamak için mutlaka insan kontrolü lazım. SEO 4 temel başlıkta aslında şekillenmektedir.

Anahtar Kelime + İçerik + Rekabet + Backlink

Gelin bu başlıkları kısaca inceleyelim ve bir SEO analiz sonucunun neden kabul görmeyeceğini anlayalım.

Anahtar kelime: Web sayfanızın Google’da yükselmesini istediğiniz anahtar kelime nedir? Bu anahtar kelimenin uzun kuyruklu halleri nedir? SEO analiz siteleri, sayfanızdaki tüm kelimeleri tarayarak size yoğunluk analizleri yapabilir ve bu kelimelerin başlık, meta veya h1 etiketinde olup olmadığını söyleyebilir. Ancak benim asıl anahtar kelimemi bu araç anlayabilir mi? Tabii ki hayır.

İçerik: SEO analiz siteleri, web sitenin içeriğini 1995 yılındaki bir arama motoru gibi tarar. Yani kelimeler ve görselleri bir anahtar kelime olarak kabul eder. Ancak Google’ın rank brain algoritması artık sayfa içeriklerini resmen anlıyor! Yani konu anahtar kelimenin içerik ile olan uyumu. Bir SEO analiz sitesi bunu asla anlayamaz, zaten anlasa Google olur. Bir içeriğin SEO analizi, sadece bir insanın o içeriği incelemesiyle mümkündür. En azından 2016 yılında 🙂

Rekabet: Bir SEO analizinin bel kemiğini rekabet analizi oluşturur. Yani sayfanızın rakiplerinizi Google’da geçebilmesi için bu rakiplerin içeriklerinin ve backlinklerinin incelenmesi gerekir. Sizin sayfanızın teknik açıdan ve anahtar kelime kullanımı açısından mükemmel olabilir ancak rekabet analizi yapmadan Google indeksine girmeyi başaramaya bile bilirsiniz. Sizce Seo analiz siteleri bunu başarabilir mi?

Backlink: Bu konuyu kısa keseceğim 🙂 Hiç SEO analiz sitesi backlink analizi yapmıyor 🙂

Konuyu özetlemek gerekirse, web sitenizin SEO açısından ne durumda olduğunu bir SEO analiz raporu size veremez. Bunu size sadece tecrübeli ve ne yaptığını bilen bir SEO uzmanı verebilir.

Bir Makale Daha?

SEO Nedir? SEO Teknikleri – 2021

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

6 comments

 1. Ramazan Buldu

  Çok haklı ve güzel bir makale daha, teşekkür ederim. SEO analiz araçları bize sadece site içi seo için yardımcı olabilirler ve fikir verebilirler. Fakat ne yapmamız gerektiği hakkında ve bulduğu hatalar veya doğrular üzerinde değerlendirme yapabilmesi mümkün gözükmemektedir. Söylediğiniz gibi kesinlikle bir SEO uzmanı ile çalışılması daha doğru olacaktır. İyi çalışmalar dilerim:)

 2. Burak

  Aynen katılıyorum hocam anlattıklarınıza; seo analiz sitelerine bakıp herşey yolunda diyerek oturmak yanlıştır. Bunun için kendi geliştirmiş uzman kişilerden destem alınması gerekir. Özellikle hedeflenen anahtar kelimeler, rekabet ortamı, kaliteli backlink ve bunların takibi ancak ve ancak uzman kişiler yardımıyla olacak iştir… Seo analiz sitelerinin sağlamış olduğu analizler doğrultusunda ortalıkta seo uzmanıyım diye dolaşanlarda ayrı bir konu…

 3. Recep

  Eski sitenizin tasarımını ve kullanılabilirliğini özledim. Yazılarını çok hoş ve takipe değer ama site neden işlevsel değil?

 4. Akif Turan

  Hocam bir kaç yabancı analiz sitesi var onların sonuçları daha iyi sanırım. r10 hakkında yorum bile yapmak istemiyorum

 5. Murat

  Sizin böyle soru cevap bölümü yapmanızı gerçekten isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X