holistik seo

Holistik SEO Nedir? Holistik SEO Teknikleri

Holistik SEO Nedir?

Holistik SEO, SEO yani arama motoru optimizasyon çalışmalarına bütünsel bir bakış anlamına gelmektedir. Strateji, sosyal medya, içerik pazarlama, kullanıcı deneyimi, teknik çalışmalar holistik SEO çalışmalarının temelini oluşturmaktadır. Google sonuçlarında üst sıralarda olmak istiyorsanız geleneksel SEO çalışmalarından vazgeçmelisiniz.

Holistik SEO konusuna girmeden önce SEO ne demek hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Holistik SEO

Holistik SEO çalışmaları SEO Sözlük ekibi olarak bizim uzun zamandır uyguladığımız çalışmalardır. Yani biz, geleneksel / herhangi bir mantığa oturmayan / ezbere tüm çalışmalara karşıyız.

Gelin size çalışmalarımızı nasıl yaptığımızı ve bunun Holistik SEO ile ne gibi bir ilgisi olduğunu açıklayayım.

SEO hakkında yazılmış bir kitap alırsanız veya internette SEO hakkında bir araştırma yaparsanız muhtemelen aşağıdaki sonuçlarla karşılaşırsınız.

* Haber sitelerinden backlink almak çok önemli

* Dizin siteleri inanılmaz önemli

* Yazının içerisinde anahtar kelime geçirmek öyle böyle önemli değil

* Her yazınızı zaten sosyal medyada paylaşmalısınız

* Footer / Siderbar linklerinden bahsetmiyorum bile 🙂

Yukarıda anlattıklarıma daha onlarca madde eklenebilir.

Peki bu saydıklarım yanlış mı? Pek değil! Peki doğru mu? Pek değil!

Kulağa çok basit gelse de inanın SEO çalışmalarını yapan birçok web site uzmanı veya SEO uzmanı, bu çalışmaları ezbere yapıyor.

Konuyu bir örnekle açalım, holistik SEO konusu kafanızda daha net olacaktır…

Diyelim bir araç kiralama siteniz var ve Google AdWords maliyetleri sizi zorluyor. Hemen aklınıza Google organik sonuçlarda birinci çıkmak geldi değil mi? Öyle istemekle Google’da birinci çıkmanızın imkansız olduğundan bu yazımda bahsetmeyeceğim 🙂

Amacım piyasadaki SEO uzmanlarını küçük görmek değil dolayısıyla hikayemize web site sahibinin SEO çalışmasını kendi yapma kararı ile devam ediyorum.

Hemen bir SEO kitabı alıp kurcalıyorsunuz ve konuya girişiyorsunuz. İşte bu noktada yapacağınız hataları ve konuya holistik SEO açısıyla nasıl bakılması gerektiğini anlatacağım.

Strateji: Backlink çalışmalarında yapılan en yaygın hata, strateji kurmadan yola çıkmaktır.

Hatalı Yaklaşım: En jenerik anahtar kelimeler üzerinden hemen SEO çalışmalarını başlatmak. Yani hızlı bir anahtar kelime çalışması ile “araç kiralama” kelimesinin en çok arama trafiğine sahip olduğunu görüyorsunuz ve bu kelimede birinci çıkmayı aklınıza koyuyorsunuz.

Holistik SEO Yaklaşımı: Detaylı bir rakip ve anahtar kelime çalışmasından sonra “araç kiralama” kelimesinde ilk sayfaya çıkmanın imkansız olduğunu anlıyor ve size satış getirebilecek uzun kuyruklu anahtar kelimeleri araştırmaya başlıyorsunuz. 1 tane jenerik ama rekabetin tavan yaptığı kelime yerine onlarca uzun kuyruklu ancak rekabetin az olduğu alanlara girmek çok daha akıllıca bir hareket olabilir. Örnek: Ataşehir araç kiralama veya anadolu yakası rent a car

Backlink Çalışması: Backlink çalışmaları da yine sıkça yapılan hatalar arasında

Hatalı Yaklaşım: Haber sitelerinden, forumlardan, dizinlerden, sahte sosyal medya hesaplarından ve edu/gov gibi sitelerden backlink almak.

Holistik SEO Yaklaşımı: Backlink çalışmalarının mutlaka bir stratejisi ve amacı olmalıdır. “araç kiralama” kelimesinde birinci sırada olmak için kafası kopmuş horoz gibi etrafa saldırmamanız gerekir. Rakiplerinizin nerelerden backlink aldığını bulmalı ve stratejisinizi ona göre belirlemelisiniz. Aldığınız backlinkler doğal görünümlü olmalı yani bu backlink yazılarınızın kaliteli olması gerekir. Bir blogta bir backlink yazısı yayınlayacaksanız, bu yazının SEO uyumlu ve kaliteli olmasını sağlayacaksınız. Yazınızı yayınlayan blogun sayfasının Google’da üst sıralarda çıkması, paylaştığınız linkin de tıklanacağı anlamına gelecektir. Yani laf olsun diye hızlıca kimsenin bakmayacağı backlinkler almamalısınız.

Teknik SEO: Web siteniz mutlaka SEO uyumlu olmalıdır.

Hatalı Yaklaşım: Teknik SEO çalışmalarını görmezden gelip sadece backlink ve içerik çalışmaları yapmak.

Holistik SEO Yaklaşımı: Web sitenizi aynı Google gibi taramalı, Google gözünden sitenizin teknik hatalarını tespit etmelisiniz. Bu konuda yazılımcınıza da pek güvenmeyin derim. Yazılımcılar genellikle kullanıcı deneyimini düşünürler ancak bu işin bir de Google kısmı var 🙂

Kullanıcı Deneyimi & Sosyal Medya: Kullanıcı bağlılığını arttırmanız çok önemli!

Hatalı Yaklaşım: Kullanıcı deneyimi ile uğraşmayıp, içeriklerinizi sadece Google için de oluşturmamalısınız.

Holistik SEO Yaklaşımı: İçerik pazarlama çalışmaları, kullanıcı deneyimini merkeze almak zorundadır. Yani gerek kullanıcılarınız gerekse müşterileriniz ile her kanalda iletişim halinde olmalısınız. Örneğin yeni bir hizmet alanınız mı oluştu? Bu hizmet alanını sitenizde kullanıcıların net bir şekilde anlayacağı şekilde açıklamalı ve bunu sosyal medya hesaplarımızdan müşterilerinize doğru bir şekilde iletmelisiniz.

Bir Makale Daha?

Growth Hacking Nedir? Growth Hacker Kimdir?

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

4 comments

 1. Gökhan

  Holistik seo daha önce hiç duymadığım bir terimdi sayenizde öğrenmiş oldum ve konuyu çok iyi anladım. Anlatımız için gönülden teşekkür ederim Emre Bey.

 2. Yerevdekor

  Teşekkür ederiz, güzel bir yazı olmuş.

 3. cevizli erişte

  Holistik seo ben de duymadım yazı ılgımı cektı teşekkurler

 4. Akif Turan

  Sosyal medya önemli olmasında ne olsun. İnsanlar bütün gününü sosyal medya sitelerinde/uygulamalarında geçiriyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X