Mutlaka Bilmeniz Gereken 6 Ücretsiz SEO Analiz Aracı

http://studiompls.com/map192  

Websitenizin trafiğini arttırabilmek bir an olsun aklınızdan çıkmıyordur herhalde. Peki siz içeriklerinize odaklanmışken, rakiplerinizin neler yaptığını merak etmiyor musunuz? Bugünkü yazımızda rakip analizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Rakip Analizi İçin Araçlar

Rakip analiz çalışması yaparken kazanacağınız en büyük deneyim, hangi alanlarda kendinizi geliştirmeniz gerektiğinizi öğrenmeniz olacaktır kuşkusuz. Birçok website sahibi, sitelerini açtıktan sonra tüm dünyaya kapılarını kapatarak, ziyaretçilerin sitelerini ziyaret etmesini bekliyor. Ancak ne yazık ki bu durum genellikle hüsranla sonuçlanıyor ve bir süre sonra bu siteler internet dünyasında kaybolup gidiyor just click for source.

Analiz kelimesi kulağa biraz korkutucu gelse bile, aslında bu iş (SEO Analizi)  sanıldığı kadar zor değildir. İhtiyacınız olan iki şey; sabır ve zamandır. Yani sıkılmadan en uzak rakibinizden en yakın rakibinize kadar herkesi analiz etmelisiniz. Bir süre sonra bilgi ve deneyim açısından çok güçlendiğinizi fark edeceksiniz.

Rakip Site Analiz Yöntemleri

Site analizi yaparken ihtiyaç duyacağınız birçok SEO aracı bulunmaktadır. Bugünkü yazımızda bu araçlardan çok önemli gördüğüm ve ücretsiz olanları sizlerle paylaşmak istiyorum http://sounding-d.net/map192.

Screaming Frog

Screaming Frog isimli SEO aracı, rakip analizleri sırasında en çok başvuracağınız program olacaktır hiç kuşkusuz. Kullanımı kesinlikle çok basit olan bu araç sayesinde, rakiplerinizin sayfalarının teknik detaylarına, title-meta kullanımlarına, dışarıya verdikleri link sayısından canonical link kullanımına kadar tüm bilgilere ulaşabilmeniz mümkün source.

Screaming Frog SEO aracının nasıl kullanıldığını daha önce anlatmıştık ancak önemli bir konunun altını çizmek istiyorum. Bu aracı kullanmaya başlamadan önce rakibinizin site haritasını bulmanızı öneririm çünkü site haritası ile bu analizi çok detaylı bir biçimde yapabilmeniz mümkün. Peki rakibinizin site haritasına nereden ulaşacaksınız?

Site Haritası Nasıl Bulunur?

http://gogetcoquette.com/map192 Rakiplerinizin site haritasını iki basit yöntemle bulabilirsiniz,

 • Url’nin sonuna “sitemap.xml” eklemek: Eğer analiz etmek istediğiniz rakip sitenin url’sinin sonuna sitemap.xml eklerseniz, çok yüksek ihtimalle karşınıza site haritası çıkacaktır.

sitemapxml learn more here

 • İkinci yöntem ise Google arama alanına “site:siteadı.comfiletype:xml” yazmak. Bu arama ile ilgili siteye ait tüm xml dosyalarına ulaşabilmemiz mümkün.

please click for source sitexml

Ahrefs/Ranksignals

Backlink’in önemi günden güne değerini yitirsede, hala en önemli SEO unsurlarından biridir. Peki rakiplerinizin elde ettiği backlinkleri nasıl tespit edeceksiniz? Bu sorunun cevabını iki farklı araçla anlatmak istiyorum. Ahrefs ve Ranksignals

Ahrefs

http://raceandsnow.com/map192 Ahrefs, sitenize gelen baclinklerle ile ilgili birçok detayı bizlere ücretsiz sunuyor. Ahrefs’te arama kutusuna rakibinizin URL’sini yazıp arattırdıktan sonra, sol menüde yer alacak başlıklar aşağıdaki gibi olacaktır.

Referring Pages: Toplamda kaç sayfadan URL’nize backlink geldiği bilgisi.

Total Backlinks: URL’nize toplamda kaç tane backlink geldiği bilgisi.

Crawled Pages: Ahrefs tarafından taranan sayfa sayısı. Yani size verilen bilgiler, bu alanda belirtilen sayfa sayısı ile ilişkilidir

Referring IPs: Kaç farklı IP’den URL’nize backlink geldiği bilgisi.

Referring Subnets: Kaç farklı IP Subnet’ten URL’nize backlink geldiği bilgisi.

Referring Domains: Kaç farklı domainden URL’nize backlink geldiği bilgisi.

Govermental: .gov uzantılı resmi kurumlardan gelen backlinkler.

Educational: .edu uzantılı, eğitim kurumlarından gelen backlinkler.

Text: Anchor text’ten gelen backlinkler.

Dofollow: Dofollow etiketi ile URL’nize gelen backlinkler.

Nofollow: Nofollow etiketi ile URL’nize gelen backlinkler.

Sitewide: URL’nize gelen backlinkler, eğer kaynak sitenin her sayfasından geliyorsa bu alanda belirtiliyor. Örneğin, footer’dan bir backlink geliyorsa, bu backlink kaynak sitenin her sayfasından geliyor demektir.

Not Sitewide: Sitewide’ın tam tersi 🙂

Redirect: URL’nize yönelen 301 ve 302 yönlendirmeleri

Image: URL’nize görsellerden gelen backlinkler

Ranksignals

Sitenize gelen backlinklerin hangi sitelerden geldiğini görebilirsiniz. Aslında Ahrefs bu bilgiyi daha detaylı bir biçimde veriyor ama maalesef ücretli. Backlink kaynaklarını daha fazlasını Ranksignals’tan ücretsiz olarak öğrenebilmeniz mümkün.

MOZ Open Site Explorer

MOZ Open Site Explorer, SEO araçları arasında belki de en popüler olandır ancak ben size rakip analiz sırasında dikkat etmeniz gereken iki kısa ama çok önemli noktayı iletmek istiyorum.

Birçok otoriteye göre artık Page Rank’in hiç bir önemi kalmadı. Artık yeni kriter, domain authority ve page authority değerleri. Adlarından da anlaşılacağı gibi domain authority, domain değerini ve page authority ise arattığınız sayfanın değerini göstermektedir. Site uzantıları wordpress ve blogspot olan siteler ile ilgili bir araştırma yapıyorsanız, dikkat etmeniz gereken değer page authority olmalıdır. Çünkü bu tarz platformların domain değerleri hep çok yüksektir.

Similar Web

Similiar Web, ücretli servisine ek olarak ücretsiz olarak da birçok servis sunmaktadır. Bu servisleri sıralamak gerekirse,

 • Sitenizin dünya sıralaması
 • Sitenizin TR sıralaması
 • Aylık ortalama ziyaretçi sayısı
 • Sitede ortalama geçirilen zaman
 • Ortalama ziyaret edilen sayfa sayısı
 • Tek sayfa ziyaret edilip, siteden çıkma yüzdesi
 • Subdomain listesi
 • Siteye gelen trafiğin kaynakları; direkt, organik arama, reklam vs…
 • İlk 10 sırada yer alan organik kelimeler
 • Sosyal medya kullanım oranları

Whatpageofsearchamion

Son olarak tanıtmak istediğim rakip analiz aracı Whatpageofsearchamion. Bu araç ile rakiplerinizin anahtar kelimelerinizde Google’da kaçıncı sırada çıktığını kontrol edebilirsiniz. Aklınıza anahtar kelimeleri neden Google’da aratmadığınız geldiyse, unutmayın ki rakipleriniz anahtar kelimelerinizde Google ilk sayfada yer almıyor olabilir. Yani anahtar kelimeleri Google’da tek tek aratmaktansa, Whatpageofsearchamion ile araştırmanız daha kolay ve hızlı olacaktır.

 

Özet:

Birçok website sahibinin görmezden geldiği konuların başında maalesef rakipleri gelmektedir. Yani sadece makalelere odaklanmak ve diğer sitelerin sizinle benzer konularda ne tür stratejiler belirlediğini göz ardı etmek, hakettiğiniz başarıyı önemli ölçüde geciktirecektir. Ücretsiz rakip analiz araçlarını özetlemek gerekirse,

Screaming Frog: Rakiplerinizin title, meta, h1 tanımlamalarından sunucu hatalarına kadar birçok ayrıntıyı bu araç ile kontrol edebilirsiniz.

Ahrefs: Rakiplerinizin backlink detaylarını inceleyebilirsiniz.

Ranksignals: Rakiplerinizin backlink kaynaklarını kontrol edebilirsiniz.

MOZ Open Site Explorer: Rakiplerinizin domain ve sayfa otoritelerine bakabilirsiniz.

Similar Web: Rakiplerinizin dünya ve Türkiye sıralamalarını analiz edebilir, trafik kaynaklarını tespit edebilirsiniz.

Whatpageofsearchamion: Rakiplerinizin sizin anahtar kelimelerinizde Google’da hangi sayfada çıktığını öğrenebilirsiniz.

 

Sizin yerinize rakiplerinizi analiz etmemizi ve detaylı bir rapor sunmamızı ister misiniz? Tek yapmanız gereken seo@seosozluk.com adresine mail atmak.

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

 

8 YORUMLAR

 1. Avatar Birkan Uğur SARI

  Paylaşım için teşekkür ederim. Elinize emeğine sağlık.

 2. ahrefs’in fiyatı biraz uygun olsaydı satın alacaktım. çok teşekkürler emeğinize sağlık, gerçekten çok faydalı bir yazı.

 3. Maşallah ahrefs fiyatları çeyrek altınla kafa kafaya :))).. Bilgiler için çok teşekkürler, gayet yararlı oldu!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here