Penguen 4.0 Algoritması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SEO dünyasında bu haftanın en önemli gündem maddesi hiç kuşkusuz Penguen 4.0 algoritma güncellemesi oldu.

Son Penguen güncellemesinin üzerinden 2 seneye yakın bir zaman geçti ve hepimizin gözleri yollarda kaldı. Sürekli yayınlanan spekülasyonlar herkesin canını sıkmaya başlamıştı ki, Google bombayı patlattı. Penguen 4.0 güncellenmesi yayında!

Penguen 4.0 hakkında daha detaylı bilgiler vermeden önce geçmiş Penguen algoritmalarının zamanlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

*  Penguen 1.0 – Nisan 24, 2012 (3% oranında etki yarattı)

*  Penguen 1.1 – Mayıs 26, 2012 (0.1% den az etki yarattı)

*  Penguen 1.2 – Ekim 5, 2012 (0.3% etki yarattı)

*  Penguen 2.0 – Mayıs 22, 2013 (2.3% oranında etki yarattı)

*  Penguen 2.1 – Ekim. 4, 2013 (1% oranında etki yarattı)

*  Penguen 3.0 – Ekim 17, 2014 (1% oranında etki yarattı)

*  Penguen 4.0 – Eylül 23, 2016 (Gerçek zamanlı….)

Penguen 4.0 Algoritması

Penguen 4.0 algoritması ile ilgili en çok merak edilen konuları sizler için toparladım:

1 – Penguen Algoritması Spam ile Mücadele Ediyor

Penguen algoritması yayınlandığı ilk günden beri spam SEO çalışmalarını hedef alıyor. Bu çalışmaların başını backlink çalışmaları çekiyor olsa da, aşağıdaki konular da bu algoritmadan önemli ölçüde etkileniyor;

İlerleyen dönemlerde de bu tarz black hat çalışmalar, Penguen algoritmasından nasibini alacak.

2 – Penguen 4.0 Gerçek Zamanlı Bir Algoritma

Penguen 4.0, gerçek zamanlı bir algoritma. Peki gerçek zamanlı algoritma ne demek?

Google’ın bütün ana algoritmaları belirli dönemlerde güncelleniyor ve eğer geçmiş dönemde bu algoritmalardan ötürü bir ceza aldıysanız, yeni güncellemeyi beklemek zorunda kalıyorsunuz.

Basit bir örnekle konuyu açmak istiyorum.

Diyelim Panda algoritma güncellenmesi yayınlandı ve web site trafiğiniz bir anda %35 kayıp yaşadı. Gerekli tüm düzenlemeleri yapmanıza rağmen site trafiğinizin eski haline dönmesi ne yazık ki hemen mümkün değil. Yaptığınız değişikliklerin olumlu etkilerini görmeniz için, Panda algoritmasının tekrar güncellenmesini beklemek zorundasınız.

Konumuza dönersek, bu durum artık Penguen için geçerli değil. Yani bu algoritma artık gerçek zamanlı çalışacak. Başka bir deyişle, yaptığınız bir değişikliğin sonuçlarını hızlıca görmeye başlayabileceksiniz.

3 – Penguen Algoritması Artık Siteleri Sayfa Bazında Etkileyecek

Eskiden Penguen algoritması tüm web siteyi etkiliyordu artık bu durum biraz değişmiş gibi duruyor. Yine bir örnek verelim;

Diyelim web sitenizin birçok sayfanızda yinelenen içerikler kullanıyorsunuz ve doğal olarak birgün Google bunu fark ediyor. Eskiden olsa, Google bunun cezasını tüm siteye keserdi. Açıklanan bilgilere göre bu durum değişti. Artık bu algoritmadan sadece spam çalışması yapılan sayfalar etkilenecek.

Not: siz yine de bu beyana pek güvenmeyin. Bu Google’ın sağı solu belli olmaz 🙂

4 – Tüm Dünya İçin Geçerli

Bazen algoritma güncellemesi yapıldığında, sadece belirli diller bundan etkilenebiliyor. Ancak bu durum Penguen 4.0 için geçerli değil.

Penguen 4.0 tüm dünya ve tüm diller için geçerli.

5 – Artık Penguen Güncellemesi Açıklanmayacak

Penguen güncellemeleri yukarıda da anlattığım gibi artık gerçek zamanlı çalışacak dolayısıyla yeni bir güncelleme bu algoritma için yayınlanmayacak. Bu konudan ekmek yiyenler için oldukça üzücü bir durum olsa gerek 🙂

6 – Penguen Algoritmasını Anlamak Artık Çok Daha Zor

Eskiden Penguen güncellenmesi açıklanıyordu ve hepimiz Google Analytics hesabımızı daha dikkatli takip etmeye başlıyorduk. Kısa bir süre içerisinde tamamlanan güncellemenin sonuçları ortaya çıkıyor ve biz de sitemizin spam olarak algılanıp algılanmadığını öğreniyorduk.

Artık bu durum değişti ve işler de biraz karışacak gibi gözüküyor!

Yani web sitemizde bir trafik kaybı oluşmaya başladığında artık bunun Penguen’den ötürü olup olmadığını pek de kestiremeyeceğiz. Önceden trafik oranlarında bir sıkıntı yaşadığımızda web forumlarına saldırıyor, diğer web sitelerin durumlarını araştırıyorduk. Artık böyle bir şey de olamayacak.

7 – Backlink Engelleme Aracı Hala Önemli

Backlink engelleme aracı ile Google’a engellemek istediğimiz backlinkleri iletebiliyorduk. Google John Muller‘e göre bu durum değişmedi ancak Google’dan yapılan diğer açıklamalara göre, bu dosya eskisi kadar da önemli değil.

backlink-engelleme-john-muller

8 – Hala “Content is King” 🙂

Google’dan son bir uyarı: İçerik hala Google için en önemli etken. Bu konu hep tartışılmıştır ancak şimdilik Google’a inanmaktan başka bir çaremiz yok galiba 🙂

Bir Makale Daha?

Google Penguen Algoritması ve Backlinkler