Popüler Blog Yazarlarından Altın Değerinde Nasihatlar

Başarılı blog yazarlarının ortak notlarından biri de hiç kuşkusuz meraktır. Dünyaca ünlü- popüler blog hesaplarının başarılarının arkasında neler olduğunu merak edip, araştırmak ve bu başarılı blog yazarlarının takip ettikleri yollardan dersler çıkarmak, bizlere de başarının kapılarını aralayacaktır. Bugünkü yazımızda seosozluk olarak popüler blog yazarları hakkında bilgiler paylaşıp, verdikleri nasihatları sizlere aktarmaya çalışacağız.

Ünlü- Popüler Blog Yazarları

Bazı popüler blog yazarları, Türkiye’deki orta çaplı şirketlerin CEO’larından çok daha fazla para kazanıyor. Ama durum aynen böyle. Yılda milyonlarca dolar para kazanan blog yazarları var ve tüm dünya bu yazarların ağzından dökülecek kelimeleri dikkatle takip ediyor. Gelin beraber popüler blog yazarların nasihatlarını inceleyelim.

Brian Clark – Copyblogger’ın Kurucusu

Brian Clark, 2006 yılında Copyblogger.com’u kurdu ve bu blog şu an dünyanın en iyi blogları arasında yer alıyor. Internet pazarlama alanında birçok eserin sahibi olan Brian’ın bizlere nasihatı,

brian-clark-kimdirOkuyucunuzu Anlayın

“Okuyucularınızı, onların kendilerini anladığından daha fazla anlayın. Bu deneyim ve bol araştırma ile kazanılacak yeti, emeklerinizin karşılığını fazlasıyla verecektir.”

Okuyucularınızın sizlerden neler beklediğini anlayabilirseniz, onlara istedikleri içerikleri sunabilirsiniz. Peki bunu nasıl başaracaksınız?

Okuyucu bağlılığını arttırabilmek için okuyucularınız ile iletişim kurmanız gerekir. Okuyucularınıza sorular sorarak, onların gerçekten neler istediğini anlayabilmeniz mümkündür. Bu durum için en uygun platformlar ise hiç kuşkusuz sosyal medyadır. Twitter, facebook, linkedin gibi sosyal medya araçları ile okuyucularınızla iç içe olmanız, onların isteklerini karşılayabilmek adına önemli bir adım olacaktır.

Neil Patel – Kissmetrics, Quick Sprout ve Crazy Egg’in Kurucusu

Neil Patel, kesinlikle devamlı takip edilmesi gereken, çok önemli bir blog yazarıdır. Tüm dünya tarafından saygınlık kazanmış, Forbes ile defalarca söyleşi yapmış ve tahmin edemeyeceğiniz kadar çok para kazanan birisi. Blog yazarlığı yaparak bu işe başlayan Neil, şu anda birçok firmaya danışmanlık vermektedir.

neil-patel-kimdirİstikrarlı Olun

“İstikrar, birçok blog yazarlarının görmezden gelebildiği ancak başarılı bloglar için adeta sihirli anahtar niteliğinde bir konudur.”

Blogunuzu aksatmadan güncellemeniz, okuyucu trafiğini önemli ölçüde arttıracaktır. Bu iş ciddi bir iştir ve kesinlikle safsaklığa gelmez.

Blog yazarlığını önemli bir iş gibi görüyorsanız eğer onu kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Bir butiğiniz olduğunu düşünün ve bir sabah canınız istemedi diye bu butiği açmadığınız olur mu? Blog yazarlığının da bundan pek farkı olduğunu düşünmüyorum. Bu işte kalıcı olmak için planlı olmalısınız ve çok çalışmalısınız.

Rand Fishkin – MOZ’un kurucusu

Rand Fishkin, günde onbinlerce kişi tarafından takip edilen MOZ.com’un kurucusudur. SEO, içerik ve internet pazarlama işine gönül vermiş tüm profesyonellerin çok iyi bildiği Rand Fishkin, tam bir bilge 🙂 Bu abinin birkaç makalesini okuduktan sonra aslında hiçbir şey bilmediğinizi anlayacaksınız 🙂

rand-fishkin-kimdirSevdiğiniz İşe Odaklanın

“Çok para getirecek işlere odaklanmaktansa sevdiğiniz işlere odaklanın. Günün sonunda sevdiğiniz işten çok daha fazla kazanacaksınız!”

Rand Fishkin’in verdiği bu tavsiye bence altın değerindedir. Birçok blog yazarı kestirmeden para kazanabilmek için popüler konular üzerine blog açıyor ama bir süre sonra sıkıntıdan bu blogları kapatmak zorunda kalıyorlar.

Sevdiğiniz konularda makaleler yazmanız hem sizin bilgi seviyenizi arttıracak hem de ilgili konular üzerine daha zekice düşünmenizi sağlayacaktır. Kimseden sevmediği işler konusunda yaratıcı olması beklenemez ve dolayısıyla sevmediğiniz konulara ayıracağınız vakit sizi standartın dışına çıkaramayacaktır. Sonuç ise yine hüsran olacaktır!

Arianna Huffington – Huffington Post’un Kurucusu

Karşınızda Dünya’nın en çok okunan ve dolayısıyla kazanan blogu, Huffington Post. Yılda 100 Milyon civarı bir geliri olan bu blog, tam bir fenomen.

arianna-huffington-kimdirKonuşur gibi Yaz!

“Konuşur gibi ve samimi yazarsanız, okuyucularınız sizi çok daha çabuk kabullenecektir.”

Blogların diğer portallara göre daha fazla tercih edilmesinin başlıca sebebi içtenliktir. Yani blog yazarları bir konu üzerinde görüş bildirirken genellikle ticari amaç gütmedikleri için, oldukça içtendirler. Yani bir bakıma konuşur gibi yazarlar.

Eğer gazeteler veya Wikipedia’da yer alan yazılar gibi yazmaya başlarsanız o zaman içtenliğiniz kaybolmaya başlar ve okuyucular sizin yazılarınızı okumaktansa gazeteleri okumayı tercih etmeye başlarlar. Her zaman samimi olmakta fayda vardır.

Özet

Yukarıda ki blog üstadlarının nasihatlarını özetlemek gerekirse,

  • Okuyucularınızın isteklerine kulak verirseniz,
  • Blog yazılarında istikrarlı olup sıkça makale yayınlamaya devam ederseniz,
  • Sevdiğiniz konular hakkında yazılar yazarsanız,
  • Makalelerinizde samimi bir anlatıma başvurursanız, başarılı olmamanız için herhangi bir neden kalmayacaktır.

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

One comment

  1. Hüseyin

    Güzel, faydalı bir yazı. Teşekkürler.  (y)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir