seo-google-siralama-etkenleri

2014 Google Sıralama Etkenleri

Birkaç hafta önce, tüm SEO meraklılarının dikkatle takip ettiği 2014 Google Sıralama Etkenleri raporu searchmetrics tarafından yayınlandı. Bu yıl ki rapordaki çarpıcı değişiklikler arasında anahtar kelime alaka düzeyi ve link tıklanma oranlarının arama sonuçları üzerindeki etkisinin artmış olması göze çarpıyor. Raporu biraz detaylıca inceleyelim.

Google Sıralama Etkenleri Raporu

Google’ın arama sonuçlarını hangi kriterlere göre karşımıza getirdiği (Google Sıralama Etkenleri) kesinlikle Google çalışanları dahil kimse tarafından net olarak bilinmiyor. Google’ın bu konuyu gizli tutmasının en büyük sebebi ise, kötü niyetli (Black Hat SEO uzmanları) tarafından sonuçların manipüle edilmesini engellemek. Peki searchmetrics, bu araştırmayı nasıl yapıyor?

Searchmetrics, her sene Google arama sonuçlarını en çok hangi konuların etkilediğine dair bir rapor hazırlamakta ve bu raporu ücretsiz bir şekilde tüm kamuoyu ile paylaşmaktadır. 2014 yılı güncel raporu, 10,000 tane anahtar kelimenin birçok Amerika’da faaliyet gösteren internet sitesi üzerinde aratılması ile gerçekleştirildi. Yani alaka ve popülerlik düzeyine göre kelimeler Google.com’da aratıldı ve ilk 30 sırada çıkan sonuçların ortak özellikleri karşılaştırıldı.

Searchmetrics-Ranking-Factors-2014

Not: Üste yer alan infografik, arama sonuçlarının anahtar kelimeler ile korelasyonunu göstermektedir.

İçerik

İçerik, arama motoru sonuçlarının en önemli konusu olmaya devam ediyor. Geçen yıllardan farklı olarak, Google, Hummingbird başta olmak üzere yaptığı birçok güncelleme ile sitelerde yayınlanan içerikleri daha net bir şekilde anlamışa benziyor. Yani çok yakın zamanda artık Google’ı spam veya kopya içerikle kandırmak belki de imkansız hale gelecektir. Siz siz olun, kestirmeden başarıya gitmenin peşine düşmeyin derim.

Anahtar Kelime Alaka Düzeyi

Google’ın yaptığı en başarılı iyileştirmelerden biri de hiç kuşkusuz anahtar kelime alaka düzeyidir. Bu iyileştirme, birebir anahtar kelimenin metin, başlık, meta ve domain’deki önemini azaltarak, aranan anahtar kelimenin diğer alakalı kelimeler ile ilişkisine bakıyor.

Bundan 1-2 sene öncesine dönersek, metinlerin içerisine yerleştirdiğiniz anahtar kelimelerin çokluğu, arama sonuçlarında en üstlerde çıkmanıza yetiyordu ancak artık durum biraz değişti veya yavaş yavaş değişiyor diyelim. Artık arama yapılan kelime veya kelime gruplarının, metinin içerisindeki benzer kelimeler ile olan ilişkileri de önemli olmaya başladı. Bu durum spam içerikle savaşmak adına çok önemli bir gelişme olmuştur.

Çok Yazı Az Kod

Google amcanın biz SEO’culara verdiği başka bir ipucu ise makalelerimizde kullandığımız kelime sayısına dikkat etmemizdir. Yapılan araştırma açıkça ortaya koymuştur ki, içerik oranı yüksek olan sitelerin arama sonuçlarındaki başarısı diğer sitelere oranla çok daha yüksektir.

Araştırmanın bir diğer çarpıcı sonucu ise,kelime sayısına ek olarak, video ve görseller ile zenginleştirilmiş içeriklerin  SEO açısından güçlü, içeriği zayıf ama kod miktarı çok olan sitelerin ise SEO açısından zayıfladığıdır.

Tıklanma Oranı

Google arama sorgularında karşınıza çıkan sonuçları tıklamanız, ilgili sayfaların sıralamasını etkilediğini biliyor muydunuz?

Tıklanma oranının önemli olduğu tüm SEO uzmanları tarafından bilinmektedir ancak son açıklanan raporla beraber bu konunun da önemi artmışa benziyor. Yani sayfalarınız arama sonuçlarında çıktıktan sonra, okuyucularınıza sayfanızı tıklatmanın bir yolu bulmalısınız. Nasıl mı?

Bu sorunun yardımına meta açıklamaları yetişmektedir. Yazılarınıza ne kadar çarpıcı ve açıklayıcı açıklamalar yazarsanız, arama sonuçlarında daha da yükseklerde çıkmaya başlayacaksınız. Artık meta açıklamalarının içerisini anahtar kelimeler ile döşemenin zamanı geçti sanırım 🙂

Site Açılış Hızı

Site açılış hızı artık düşündüğünüzden çok daha önemli. Yani sadece makalelerinize odaklanmanız ne yazık ki yeterli değil.

Site açılış hızının önemli olmasının 2 sebebi bulunmaktadır. Birinci Google botlarının sitenizi daha iyi taraması diğeri ise okuyucularınıza daha iyi bir deneyim sunmak.

  • Google Tarama Oranı: Google botları yüklenme hızı yavaş olan sayfalar ile vakit kaybetmek yerine diğer siteleri taramayı tercih ediyor. Siteniz ne kadar hızlı ise o kadar çok sayfanız taranacak ve indekslenecektir.
  • Kullanıcı Deneyimi: Hiç kimse yavaş açılan sayfaları beklemekten hoşlanmaz. Hatta ben bir türlü açılmak bilmeyen sayfaları pek beklemiyorum bile. Google gibi benim zamanım da çok değerli ve dolayısıyla ben de şansımı başka sitelerden yana kullanıyorum 🙂

Backlink

Backlink sayısı mı, backlink kalitesi mi? Bu sorunun cevabı günden güne değişiyor. Yakın zamana kadar sitenize gelen backlink sayısı çok önemliyken bu durum backlink kalitesi ile yer değiştirmeye başlamışa benziyor.

Google’ın kurulduğu ilk günden bugüne, backlink SEO açısından hiç kuşkusuz en önemli konu olmuştur. Sitenize gelen alakalı alakasız tüm backlinkler size güç katarken artık bu durum değişti diyebiliriz. Forumlara yapıştırılan linkler, yorum sayfalarından sitenize yönlendirmeye çalıştığınız ziyaretçiler, size yarardan çok zarar getirecektir.  Artık 10 tane değersiz backlink yerine 1 tane kaliteli backlink almak çok daha değerli olacak ve sitenizin arama sonuçlarındaki başarısı hızla artacaktır.

Sonuç

Yapılan bu değerli araştırmadan çıkaracağımız dersleri sıralamak gerekirse,

İçerik: Anahtar kelimeler ile donatılmış makaleler yerine kaliteli yazılar yazmayı tercih etmelisiniz.

Anahtar Kelime Alaka Düzeyi: Tek bir anahtar kelimeye takılmayın ve alakalı anahtar kelimeler ile yazılarınızı güçlendirin.

Çok Yazı Az Kod: Hiç durmadan makale yayınlamak yerine daha az sık ama daha uzun makaler tercih edin. Ayrıca sitenizin kodlarını mutlaka optimize etmelisiniz.

Tıklanma Oranı: Doğru meta açıklamaları kullanarak, arama motorlarında çıkan sonuçlarınızı okuyucularınıza tıklatmaya çalışın.

Site Açılış Hızı: Sitenizin açılış hızını arttıracak çözümler üretin.

Backlink: Para ile kalitesiz backlink hizmeti almak yerine yazılarınızın doğal yollar ile backlink almasını bekleyin.

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X