İyi Bir SEO Uzmanında Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Özellikle gelişmiş ülkelerin popüler iş kollarından biri olmaya başlayan iyi SEO eğitimine sahip SEO uzmanlığı, ülkemizde de yavaş yavaş talep görmeye başladı. Bunun altında yatan en büyük neden ise e-ticaret dünyasındaki kızışan rekabet.

E-ticaret firmaları, dijital pazarlama faaliyetlerine çok ciddi ücretler ödüyor ve henüz sektör çok fazla gelişmediği için, bu pazarlama harcamalarının geri dönüşleri de pek de istenilen gibi olamıyor. Hatta çok büyük diye bildiğiniz, her yerde bangır bangır reklamlarını duyduğunuz e-ticaret sitelerinin bile bir kısmı henüz kar edebilmiş değil.

Durum böyle olunca, giderleri biraz optimize edebilmek adına, farklı ve düşük maliyetli pazarlama faaliyetleri, pazarlama uzmanlarının dikkatini çekmeye başlıyor. SEO yani arama motoru optimizasyonu da tam burada devreye giriyor. (Özellikle growth hacking stratejisi için SEO, tam bir can kurtaran!)

SEO nedir, daha önce detaylıca anlatmıştık bugün biraz daha farklı bir konuyu, SEO uzmanında olması gereken nitelikler nelerdir, anlatıyor olacağız.

Bugünkü yazımın iki farklı kesime hitap etmesini planlıyorum.

 1. SEO uzmanı olarak kariyer hedefi olanlar,
 2. SEO uzmanı pozisyonu için şirketlerine alım yapacak olan işverenler.

Umarız ki, bir iş görüşmesinde SEO uzmanında hangi niteliklerin aranması gerektiği, bu yazımızdan sonra iki tarafa da yön verecektir.

SEO Uzmanında Olması Gereken Nitelikler

SEO uzmanı olarak bir iş ilanı çıktınız veya çıkılan bu ilana bir SEO uzman adayı olarak başvurdunuz diyelim. İş verenin bir SEO uzmanından beklentileri neler olmalıdır? Bir SEO uzmanı kendini nasıl pazarlamalıdır?

Önemli!: Aşağıda belirttiğim özelliklere tam uyan bir SEO uzmanı bulmanız tabi ki kolay olmayacaktır hatta bulsanız bile bu kişi çok maliyetli olabilir. Ancak bize, bu işe tam uygun adayın özelliklerini sıralamak düşüyor 🙂

İngilizce

Konuya direkt olarak dil bilgisinden girdim, nedenini hemen açıklamak istiyorum 🙂

İngilizce bilmeyen bir SEO uzmanı bence olmaz. Amacım kesinlikle ayrımcılık yapmak değil ama üzülerek söylüyorum ki: ülkemizde SEO ile ilgili kaynak bulmak oldukça zor! Dünyanın en büyük SEO portalları da İngilizce olduğu için, sonuç kaçınılmaz. İngilizce bilmek hatta iyi İngilizce bilmek şart!

SEO uzmanı olmak isteyenler: Kesinlikle İngilizce öğrenin ve mutlaka İngilizce SEO makaleleri okuyun.

SEO uzmanı arayanlar: İş mülakatı sırasında Moz.com’da yayınlanmış bir makaleyi, SEO uzmanı adayınıza okutun ve makale hakkında 5-10 dakika İngilizce tartışın.

Araştırma

Araştırma yapmayı sever misiniz sorusuna hayır diyecek kimse yoktur herhalde 🙂 O kadar çok araştırıyoruz ki, ülkece bu konuda sayısız akademik başarımız var 🙂

Bir SEO uzmanı, tam bir araştırma delisi olmalıdır. Yani SEO işini sadece iş olarak görmemeli, boş zamanında da mutlaka araştırma yapmalıdır. Neden mi?

Dijital pazarlamanın diğer alanlarından farklı olarak, SEO biraz daha değişime açık bir alandır. Yani devamlı güncellenen Google algoritmaları, büyük otoriteler tarafından yapılan çalışma sonuçları veya hızla gelişen rekabet, bizleri mutlaka alarm halinde tutmalıdır. SEO’da bir şeyleri kaçırma gibi bir lüksünüz ne yazık ki yok. Eğer bunları yapmazsanız, hala pagerank, alexa, link kasmak, paravan blog gibi konuları konuşuyor olursunuz.

SEO uzmanı olmak isteyenler: Mutlaka hergün SEO ile ilgili ünlü bloglara bir göz atsın. seosozluk.com dahil 🙂

SEO uzmanı arayanlar: SEO uzmanı adayına takip ettiği blogları ve SEO uzmanlarını sorup, adayın araştırmaya olan eğilimini öğrenebilirsiniz.

SEO Araçları

Bir SEO uzmanı kesinlikle SEO ve ölçümle araçlarını iyi kullanabilmelidir. Bu araçlara birkaç örnek vermek gerekirse,

 • Search Console (Eski adı ile Webmaster Tools)
 • Bing – Webmaster Tools
 • Yandex.Webmaster
 • Google Analytics
 • Omniture
 • Google AdWords
 • Google AdSense
 • Screaming Frog
 • Moz
 • Deepcrawl
 • Search metrics
 • ahrefs

SEO uzmanı olmak isteyenler: Yukarıda saydıklarımdan ücretsiz olan araçları mutlaka kurcalamalılar. Google araçları öncellikli olacak şekilde…

SEO uzmanı arayanlar: Örnek bir Google Analytics hesabı üzerinden, websitemize gelen organik trafiğin hangi sayfalara en çok geldiği, hangi sayfalara gelen trafiğin daha çok satış getirdiği gibi sorular sorabilirler. Yukarıdaki araçların hepsinden yüzlerce soru çıkabilir, seçin beğenin 🙂

HTML

HTML konusuna girmeden önce çok yanlış bilinen bir konuya açıklık getirmek istiyorum. SEO uzmanı programlama bilmek zorunda değildir, hatta bilmese daha iyi 🙂 Hemen kaş çatmayın, açıklıyorum 🙂

SEO, dijital pazarlamanın bir alt dalı olarak görülmelidir. Bunun sebebi ise kullanıcı deneyimi ile arama motoru optimizasyonu konularının birbirinden ayrılmaz oluşudur.

Eskiden iki tane backlink gönderip, sayfalarımızı deli gibi anahtar kelimeler ile doldurmak, Google’da üst sıralara çıkmamıza yetiyorken artık böyle bir şey mümkün değil. Hatta gelecekte, SEO çalışmaları bizim için bambaşka şeyler ifade ediyor olacak.

SEO uzmanı programlama bilmese daha iyi olur derken aslında biraz abarttım farkındayım ama bunu dememin sebebi kod ile pazarlama konularının birbirinden çok farklı konular olması ve kod bilgisinin pazarlama vizyonunu öldürüyor olması. Tabi ki bu yargı herkes için geçerli değildir ancak sanırım böyle bir genelleme yapabiliriz.

HTML ise bir SEO uzmanı tarafından kesinlikle bilinmesi gereken bir konudur. HTML bilgisi olmayan veya zayıf olan bir SEO uzmanı, yaptığı SEO çalışmalarını ezbere yapıyor, konunun temelini kaçırıyor demektir.

SEO uzmanı olmak isteyenler: Mutlaka HTML öğrenin! Bunun için bir kursa gitmenize de hiç gerek yok. Konu ile ilgili internette sayısız kaynak bulabilirsiniz.

SEO uzmanı arayanlar: Basit bir web sayfasının kaynak kodunu, mülakat sırasında SEO uzman adayı ile inceleyip, adayın bu konuya olan ilgisini test edebilirsiniz.

Pazarlama Bilgisi

Bir SEO uzmanı, özellikle dijital pazarlama konusunda da bilgi sahibi olmalıdır. Bunun sebebi yukarıda da belirttiğim gibi, SEO ile pazarlamanın iç içe girmiş konular olması.

Mutlaka birçok yerde “content is king” cümlesine rastlıyorsunuzdur. Bu boş yere söylenmiş bir söz olmamakla beraber, iyi bir içerik için mutlaka önemli bir pazarlama bilgisi gerekmektedir. Kullanıcıları websitenize bir şekilde getirmeyi başardınız diyelim, peki onları sitenizde tutmayı hatta tekrar gelmelerini sağlayabilecek misiniz?

SEO uzmanı olmak isteyenler: Mutlaka dijital pazarlama ile ilgili makaleler okumalı hatta ufak bütçeler ile AdWords reklamları ve Facebook reklamları ile kendilerinin veya yakınlarının websiteleri için reklam vermeliler. En iyi bilgi, yaparken kazanılır. (50tl harcayarak çok önemli bir deneyim kazanacaksınız, güvenin bana 🙂 )

SEO uzmanı arayanlar: Başarılı bir açılış sayfası nasıl olmalı sorusuna iyi cevap veren bir SEO uzmanı, bence pazarlama konusunda bilgili sayılabilir. Bu soruyu adayınıza sormanızı öneririm.

Sosyal Medya

Sosyal medya konusu da bir SEO uzmanının hakim olduğu konulardan olmalıdır çünkü bu konu arama motoru sonuçlarını etkileyen bir faktördür.

Şu an piyasada çok fazla sosyal medya aracı olduğunu söyleyemeyiz ancak bir SEO uzmanı, Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram ve Pinterest gibi platformları çok iyi bilmeli, sosyal medya uzmanı ile bu alanlarda ortak çalışmalar yürütebilmelidir.

SEO uzmanı olmak isteyenler: Tüm sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanmalı ve bu konu ile ilgili makaleler okumalılar.

SEO uzmanı arayanlar: Sosyal medya platformlarının organik sonuçlarında daha fazla çıkmak için ne yapılmalı sorusu, oldukça kazık bir soru olabilir 🙂

Sunum Becerisi

Bir SEO uzmanı için hayat, sadece organik sonuçlardaki başarıdan ibaret değildir. Ne yazık ki 🙁

SEO çalışmasına başlayabilmeniz için bir müşteriniz olmalıdır 🙂 Eğer müşteri bulamazsanız, bilgilerinizi kendinize saklamanız gerekir. Dolayısıyla yapabilecekleriniz ile müşterinizi mutlaka ikna edebilmeniz gerekir.

SEO uzmanı olmak isteyenler: Sosyal olun ve SEO konusunda bilgisi olan kişiler ile tanışmaya çalışın. Ne kadar geniş iş ağınız olursa, o kadar iletişim becerileriniz gelişecektir.

SEO uzmanı arayanlar: SEO uzman adayı ile mülakatınızı bitirdikten sonra onu bir çalışma (case study) verip, birkaç gün sonra size bir sunum hazırlamasını isteyebilirsiniz. Sunum sırasında da adayınızı terletip, stresli zamanlarda nasıl hareket ettiğini de görebilirsiniz. 🙂

Bonus: Excel

Excel bilgisini bonus olarak veriyorum. Excel’in SEO açısından önemli olmasının bence 2 sebebi var.

1. Analitik düşünce: Excel bilen veya excel seven adam diyelim, bence çok kıymetli birisidir. (Excel bilmek öyle lafla olacak bir şey değil, o yüzden sevmek diyelim :)) Sebebi ise, düşünce yapısına olan katkısıdır. Bence excel’i seven birisinin problem çözme becerisi oldukça yüksektir ve bu kişi sebep-sonuç ilişkisini kafasında çok daha iyi oturtabilmektedir.

2. Hız: Bir SEO uzmanı, SEO çalışmalarında mutlaka data ile haşır neşir olmak durumunda kalacak. Dolayısıyla excel bilgisi, bu süreci önemli oranda hızlandıracaktır.

SEO uzmanı olmak isteyenler: Biraz excel bilgisinin kimseye zararı olmaz. En azından temel formüleri bilmeniz sizin yararınıza olacaktır.

SEO uzmanı arayanlar: Bir tane VLOOKUP bir tane de CONCATENATE formülü, adayınızı test etmeniz için bence yeterli olacaktır. Macro ile insanları darlamanıza gerek yok 🙂

 

Yukarıda saydıklarım, iyi bir SEO uzmanında olması gereken nitelikler sorusunu cevapladı sanırım. Bunlara ek olarak prezantabl, üniversitelerin ilgili….şaka şaka 🙂

 

Haydi Kolay Gelsin!

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

7 YORUMLAR

 1. Teşekkürler gayet özetleyici olmuş. Bence SEO uzmanında olması gereken en önemli özelliklerden biri de sabır. Nedenini sen de iyi biliyorsundur 🙂

 2. Yorumunuza vede emeğinize sağlık çook faydalı bir yazı olmuş. Sözde seo uzmanı biriyle çalıştım Ağzıma .s…. tı ondan sonra Kendisine ait olan tema sicript aldı domaini bana verdi dım dızlak ortada kaldım domain var veri tabanı host yok 🙂 Bende amatör olarak kendi sitemi kendim yapmaya karar verdim WordPress alt yapısını kullanarak güç bela yaptım. Size zahmet bir kontrol etmenizi rica edecem. Bide yapmamam gereken hataları söylerseniz sevinirim. Mesela anahtahtar kelimelerle oynarsam ne olur..! Yada ilk sayfaya çıkmak için hazırladığım bir yazıyı silip düzeltmekmi iyi yoksa yazı eklemekmi Sonuç olarak yapmamam gerekenleri söylerseniz sevinirim kaldı ki siteyi yap boza çevirdim. Şimdiden size Teşekkür ederim.

  • Geçmiş olsun, inanın üzüldüm…
   Sitenizin SEO açısından problemlerini bir bakışta söylemem doğru olmaz, ama gözüme çarpanlar,

   1 – Sitenizin görselini düzeltmeniz mümkünse ücretli bir tema satın almanız gerekmektedir.
   2 – çalıştığınız bazı anahtar kelimelerin hacimleri yok. Yani o kelimelerde birinci çıkmanızın da bir anlamı da yok (klimanızın markası…)
   3 – İçerikleriniz SEO açısından biraz yetersiz. Yinelenen içerik problemi oluşuyordur yüksek ihtimal.

   Anahtar kelimenizi değiştirmeniz tabi ki biraz riskli olur ama eğer o kelimeden dönüşüm alamıyorsanız vakit kaybetmeden değiştirin derim.

   Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar, eğer daha detaylı bir çalışma isterseniz, lütfen seo@seosozluk.com adresine email gönderin.

   İyi çalışmalar

   • Takribi Geçen yaklaşık üç yıllık bir aradan sonra Önerilerinizi vede yapmamam gereken hataları yazmış olduğunuz gibi maddeler halinde düzelttim. Size ne kadar teşekkür etsem azdır. Sitenizi devamlı takip ediyor yazılarınızı severek okuyorum. Bu sayede kendimi yavaş yavaş geliştirmeye çalışıyorum. Emeğinize sağlık Hocam.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here