Growth Hacking Nedir? Growth Hacker Kimdir?

Growth Hacking Nedir?

Growth hacking, bir çeşit pazarlama tekniği olarak düşünülebilir. Bildiğimiz geleneksel pazarlamadan birçok alanda ayrılır ve kesinlikle hızlı sonuç odaklı büyüme stratejilerini benimser. Growth hacking kavramının oluşmasının en büyük nedenlerinden birisi teknolojinin hız kesmeden büyümesi ve bunun sonucu piyasaya birçok internet start up’ının girmesidir. Yatırımcı bulana kadar hayatta kalmak için çabalayan start up’lar, hızlı bir şekilde büyüme trendine girip, güçlü bir yatırımla online dünyadan silinip gitmemek için akıllı çözümler üretmek zorundadırlar.

Peki nedir bu growth hacking stratejileri?

Growth Hacking Stratejileri

1- Sonuç Odaklılık

Firmalar genellikle markalaşma üzerine önemli bütçeler ayırır ve pazardaki tanınırlılığı arttırmak isterler. Bütçe ve uzun vadeli büyüme planları aslında oldukça geçerli bir stratejidir. Peki bu strateji Growth Hacking mantığı ile örtüşüyor mu? Kesinlikle hayır.

Growth hacking kavramını açıklamaya çalışırken önemli bir konuya değinmiştim: hızlı sonuç odaklı büyüme stratejileri. Yani bir growth hacker’ın markalaşmaya ayıracak vakti ve kaynağı olmamalıdır. Yani piyasanın markayı veya ürünü zaman içerisinde benimsemesini stratejinizin merkezine alırsanız, daha tanınmadan şirketinizi sonlandırmak durumunda kalabilirsiniz.

Yapmanız gereken olabildiğince farklı pazarlama kanallarını minimum bütçeler ile denemek ve çıkan sonuçlara göre hızlı kararlar almak olmalıdır.

2 – Arama Motoru Optimizasyonu

Tüm dünyada adete bir bilim olarak görülen arama motoru optimizasyonu konusu, ülkemizde henüz gereken önemi kazanmadı. Yani sektörün önde gelen firmaları dışında açıkcası SEO konusundan kimsenin ciddi bir fikri yok.

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin başında reklam gelir. Yani e-ticaret sitesi olan bir firmanın satışlarını arttırmak için yapacağı ilk iş AdWords reklamlarına veya sosyal medya reklamlarına yüklenmek olacaktır. Haksız mıdır? Tartışmaya açık diyelim…

Arama motoru optimizasyonu PPC reklamcılığından çok daha önemlidir demek istemem ancak daha az maliyetli diyebiliriz. Ama net olarak söyleyebilirim ki, özellikle start up’ların, SEO yu görmezden gelme gibi bir lüksü olmaz. Yani growth hacking stratejisini benimseyen bir girişimci, şirketini hızlı büyütmek istiyorsa mutlaka arama motoru organik sonuçlarında kendisine bir yer bulmalıdır.

3 – Viral Pazarlama

Sonuç odaklılıkta bahsettiğim farklı pazarlama tekniklerinden birisi olan Viral pazarlama, growth hacker’ların stratejileri arasında yer almalıdır.

Viral pazarlama, insanlarda büyük etkiler yaratmayı amaçlayan bir satış/pazarlama stratejisidir. Genellikle video yoluyla insanlarla buluşan viral çalışmalar, sosyal medyanın da yardımı ile ağızdan ağıza adeta bir virüs gibi her yere yayılmayı hedefler. Bu iş kolay mıdır? Tabi ki değil.

Viral pazarlamayı verimli kullanabilmek için sosyal medya networking konusuna önem vermek gerekir. Yani sosyal medyada ne kadar çok kişiye ulaşabilirsek ürünümüzü o kadar iyi tanıtabiliriz. Tabi ki farklı, yaratıcı ve etkileyici reklam modelleri ile…Bu konu ile ilgili son önerim sosyal medyada fenomen olmuş kişilerden yararlanmanız olacaktır. Düşük bütçeler ile Facebook ve Twitter üzerinden ürününüzün viralini bu şekilde yayabilirsiniz.

 4 – A/B Testleri ve Optimizasyon

A/B testleri ile site-içi veya site dışı SEO çalışmalarımızı denetleyebilir ve başarılı olan seçeneklerden çalışmamıza devam edebiliriz. Örneğin,

e-mail pazarlama ile müşterilerinize ulaşmaya çalışıyor ve dolayısıyla dönüşüm oranınızı maksimize etmeye çalışıyorsunuz diyelim. Gönderdiğiniz email taslaklarını mutlaka çeşitlendirerek hangi email formatının daha çok dönüşüm elde ettiğini saptamalı ve bu format üzerinden çalışmalara devam etmelisiniz (call to action seçenekleri, renkler, arka plan vs…).

A/B testlerinin Growth Hacking pazarlama yöntemi ile bu derece içli dışlı olmasının sebebi çalışan kampanyalara veya testlere daha çok bütçe ayırıp çalışmayanlarla vedalaşmak olmasıdır.

Son olarak bir de Facebook örneği verip konuyu kapatalım. Örneğin Facebook’ta bir reklam kampanyası oluşturdunuz. Reklam grubunun altına da reklamlar açtınız. Burda bir growth hacker’ın yapması gereken aynı reklam grubunda yer alan tüm reklamları aynı özelliklerde açıp sadece görseli değiştirmesi olabilir. (Daha birçok farklı özellik test edilebilir, bu sadece bir örnek)…Dolayısıyla iyi çalışmayan reklamlara şans vermektense hemen başarılı reklamlara yönelmek mantıklı olacaktır.

Growth Hacker Kimdir?

Başarılı bir growth hacker, aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır diyebiliriz.

  • Teknik bilgi: Growth hacker’ın üst düzey bir kod bilgisine ihtiyacı yok ancak ne kadar teknik bilgiye sahipse konuyu o derece iyi yönlendirebilir. Çok fazla kod bilgisi/deneyimi pazarlama vizyonunu öldürür derler, bunun yorumu da size kalsın artık
  • Uzmanlık: Bir growth hackerdan sadece AdWords reklamcılığı, Facebook reklamcılığı veya arama motoru optimizasyonu konularından birine hakim olması tabi ki beklenmemelidir. İyi bir growth hacker, tüm e-pazarlama konulardan biraz da olsun fikir sahibi olmalıdır.
  • Analitik Zeka: İyi bir pazarlamacı, sosyal yönünü yaratıcılığı ve deneyimi ile harmanlayıp, ortaya harika bir iş çıkarabilir. Growth hacker ise daha çok analitik yönünü ön plana çıkarmalıdır. Kabaca: Growth hacker biraz daha zekasını konuşturmalıdır diyelim.

Bir Makale Daha?

Viral Pazarlama Nedir? 6 Önemli Viral Pazarlama İlkesi

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X