Web Yöneticisi Araçları (Webmaster Tools) Hakkında Merak Ettikleriniz!

Yine teknik konular…:( Yazılarınızın arama motorları tarafından doğru “okunabilir” olması çok önemlidir ki bu konu hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Websiteniz ile ilgili teknik problemleri Google’ın bizlere ücretsiz sunduğu bir araç olan Web Yöneticisi Araçları (Webmaster Tools) ile takip edebiliyoruz. Oldukça basit bir araç olan Web Yöneticisi Araçları, kısa bir süre içerisinde haftada birkaç kere ziyaret edeceğiniz bir adres olacaktır.

Web Yöneticisi Araçları (Yeni adı Search Console)

Web Yöneticisi Araçları’na giriş yaptığınızda sol tarafınızda bir menü ile karşılaşacaksınız. Bu menüde yer alan başlıkların ne anlama geldiğini basitçe anlatmaya çalışacağım.

Site Kontrol Paneli – Site Dashboard

Site kontrol paneli, en kritik bilgilerin yer aldığı ve bir bakışta sitenizde bir problem olup olmadığını takip edebileceğiniz alandır. Sunucu, site haritası veya 404 hatalarını hızlıca burdan takip edebilir, eğer zamanınız kısıtlıysa sadece bu alanı kontrol ederek sitenizin teknik durumunu öğrenebilirsiniz. Gün içinde mutlaka bir kere bu alana bakmanızı tavsiye ederim ancak diğer kısımları mutlaka haftada bir kez detaylıca kontrol edin derim.

Site Mesajları – Site Messages

Bu alan ise websitenizde çok kritik bir durum olup olmadığını Google tarafından mesaj olarak aldığınız kısımdır. Ayrıca site ayarlarınızda çok kritik bir değişiklik yaptıysanız, bu alanda bu iletiyi görmeniz mümkün olacaktır. Sağ üstte yer alan “dişli” simgesini tıklayarak önemli bir durum yaşandığında kayıtlı email adresinize bildirim yapılmasını talep de edebiliyorsunuz.

Arama Görünümü – Search Appearance   

Yapılandırılmış Veri – Structured Data:

Bu alan yapılandırılmış veri olarak adlandırılan ve verilerde hatalar veya eksiklerin olup olmadığını gösteren kısımdır. Daha detaylı bilgi için yapılandırılmış veri (structured data) SEO isimli makalemi okuyabilirsiniz.

Veri İşaretleyici – Data Highlighter:

Bu seçenek sayesinde veri işaretleyici datalarını manuel olarak oluşturabiliyorsunuz. “İşaretlemeye başla” linkini tıklayarak, makalelerinizin yazar, tarih veya konu bilgilerini bu alandan rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Ancak WordPress eklentilerinden “Microdata for WordPress” kurduğunuz taktirde  bu işlemi manuel olarak yapmanıza gerek kalmıyor.

HTML Geliştirmeleri – HTML Improvements:

Bu kısım Google Web Yöneticisi Araçlarındaki çok önemli başlıklardan birisidir. Bu bölümde meta açıklamalarında veya başlıklarda yer alan hataları görebiliyorsunuz. Tekrar eden içerikler, uzun-kısa meta açıklamaları veya eksik etiketler bu alandan tespit edilebiliyor.

Site Bağlantıları – Sitelinks:

Site bağlantıları, Google’ın kullanıcılara internet sitelerinde daha kolay gezinebilmelerini sağlamak amacı ile sunduğu bir hizmettir. Web Yöneticisi Araçları’nda site bağlantıları alanına Google arama sonuçlarında gözükmesini istemediğiniz url’yi yapıştırarak “sıralamayı düşür” demeniz yeterli olacaktır. Böylelikle aşağıdaki görünümden biraz önce sıralamasını düşürdüğünüz sayfayı çıkarmış oldunuz.

sitelinks

Arama Trafiği – Search Traffic

Arama Sorguları – Search Queries:

Bu alanda Google’da yapılan aramalarda, yazılarınızın ne kadar gösterim aldığını ve buna istinaden ne kadar tıklama aldığını görebiliyorsunuz. En çok hit alan sayfalarınızı da kontrol edebildiğiniz bu kısımdan, dilerseniz verileri grafikte halinde de inceleyebiliyorsunuz. Not: Gösterim oranınınız yüksek ancak tıklanma oranınızın düşük olduğunu farkettiğiniz sayfalar varsa yazılarınızın başlığını veya meta açıklama kısımlarını güncellemenizi önerebilirim. Daha çekici açıklamalar ile okuyucularınızın yazılarınızı tıklamasını arttırabilirsiniz.

Sitenize Bağlantılar – Links to Your Site

Bu bölümde sitenize nerelerden backlinklerin geldiği kontrol edebiliyor, hangi içeriklerinizin daha fazla link aldığı inceleyebiliyorsunuz. Burda önemli olan spam niteliği taşıyan sitelerden aldığınız backlinkleri kontrol edip bunları engellemeniz olacaktır.

Dahili Bağlantılar – Internal Links

Dahili bağlantılar, adında da anlaşılacağı gibi websitenizde kullandığınız iç linkleri gösteren alandır. Bu kısımda önemli olan, en çok iç link alan sayfaların en değerli sayfalar olması gerektiğidir. Yani bir sebepten ötürü değersiz bir sayfaya çok sayıda iç link göndermek websitenizin performası açısından hiç de iyi olmayacaktır.

Manuel İşlemler – Manual Actions:

Manuel işlemler kısmı, sitenizin spam ile karşı karşıya kaldığı durumlarda Google tarafından bilgilendirilme yapıldığı bölümdür. Burda herhangi bir uyarı ile karşılaştığınız takdirde hemen çözüm yoluna gidip, yaptığınız aksiyonu Google’a bildirmenizi öneririm zira bazı spam durumları sitenize ciddi zarar verebilir. Bu kısıma girdiğinizde görmeniz gereken ifade “Manuel Web spam işlemi bulunmadı.” olmalıdır.

Uluslararası Hedefleme – International Targeting:

Eğer siteniz sadece tek dilde yayın yapıyorsa bu kısımda sadece ülke seçeneğini Türkiye olarak seçmeniz yeterli olacaktır. Dil alanında yer alan hreflang etiketi, eğer sitenizin başka ülkeye uyarlanmış bir seçeneği varsa arama sonuçlarında doğru dil ile sonuçları getirmeye yaramaktadır.

Google Dizini – Google Index

Dizin Durumu – Index Status:

Dizin durumu, Google’ın sayfa indeksleme değerlerini sunduğu bölümdür. Yani Google’ın hangi sayfalarınızı arama sonuçlarında gösterdiğini belirttiği alandır. Bu sayfada yer alan grafiğin hep yukarı çıkması gerekir aksi taktirde ya sitenize ciddi değişiklikler yapmışsınızdır ya da websitenizde bir problem vardır. (Önemli değişiklikler yaptıktan sonra indekslenme oranınızın eski durumuna gelmesi 3-4 ayı bulabilir)

İçerik Anahtar Kelimeleri – Content Keywords:

Bu bölüm websitenizde kullandığınız kelimelerin yoğunluğu göstermektedir. Burada önemli olan siteniz için önemli kelimelerin üst sıralarda olmasıdır. Yani örneğin Haziran kelimesinin ilk 10’da yer alması, sitenizin içerik anahtar kelimelerin yoğunluğu açısından başarısız olduğunu göstermektedir. Bu duruma çözüm ise odaklanılan kelimeniz ile ilgili daha fazla içerik oluşturmak olmalıdır.

URL’leri kaldır – Remove URLs:

Google tarafından arama sonuçlarında gösterilmesini istemediğiniz URL’leri bu kısıma ekleyebilirsiniz. 404 hatası aldığınız sayfaları veya bir problem tespit ettiğiniz sayfaları bu alana eklememelisiniz. Bunları düzeltme yoluna gitmelisiniz.

Tarama – Crawl

Tarama Hataları – Crawl Errors:

Tarama hataları seçeneği, bizlere sunucu hatalarını veya 404 hatalarını iletmektedir. Sunucu hatası tespit ederseniz bir an önce hosting firmanız ile görüşmelisiniz. 404 hataları için ise gerekli yönlendirmeleri gerçekleştirmeniz gerekir. Kullanıcılarınızın sayfa bulunamadı hatası ile karşılaşması hiçte hoş bir durum olmayacaktır.

Tarama İstatistikleri – Crawl Stats:

Tarama istatistikleri bize sitenizin hızının sayfa tarama istatistiklerini nasıl etkilediğini açıkça göstermektedir. Sayfa açılış hızınız ne kadar iyiyse Google sayfalarınızı o kadar çok taramakta, aksi durumda ise sayfa taranma oranlarınız önemli derecede düşmektedir.

Google gibi Getir – Fetch as Google:

Websitenizi ilk açtığınız zamanlar maalesef Google botları sitenizi pek ziyaret etmeyecektir yani yazılarınız Google tarafından arama sonuçlarında gösterilmeyecektir. Eğer yazınızın bir an önce Google tarafından indekslenmesini istiyorsanız yazınızın URLsini bu alana yazarak işlemi hemen gerçekleştirebilirsiniz. Eğer gündeme bomba gibi düşen bir konu ile ilgili bir makale yazacaksanız bu işlemi yapmanızı tavsiye ederim çünkü yazınız ne kadar hızlı indekslenirse konu gündemden düşmeden o kadar çok ziyaretçi kazanmış olursunuz.

robots.txt Test Aracı – robots.txt Tester:

Robots.txt dosyasını Google’ın indekslemesini istemediğiniz sayfalar için kullanabilirsiniz. Bu dosyayı genellikle e-ticaret siteleri kullanmaktadır sebebi ise sepetim, sözleşme vs… gibi sayfaların indekslenmesini engelleyerek fazla link indekslenmesi engellemektir.

Site Haritaları – Sitemaps:

Site haritaları arama motoru optimizasyonu açısından çok önemlidir. Arama motoru botlarının sitenizi rahatça tarayabilmesi için site haritalarının düzgün oluşturulması gerekmektedir. WordPress kullanıcıları birçok eklenti ile bu işi kolayca halledebilirler. Eklentiyi kurduktan sonra Web Yöneticisi Araçları’na site haritasının URLsini eklemeniz yeterli olacaktır. Web Yöneticisi Araçları’ndaki site haritaları alanı, bu oluşturduğunuz sitemaplerde hata olup olmadığını kontrol edebildiğiniz yerdir.

URL Parametreleri – URL Parameters:

Bu alan konu ile ilgili uzman olmadan kesinlikle müdahale etmememiz gereken alandır çünkü yanlış düzenlemeler birçok sayfanızın Google sonuçlarından silinmesine neden olacaktır. Kısaca duplicate content (kopya içerik veya aynı içerik) konusuna çözüm adına kullanılan bir alan olan URL parametreleri doğru kullanıldığında harikalar yaratmaktadır 🙂

Güvenlik Sorunları – Security Issues

Eğer siteniz hacklendiyse Google bu alandan size gerekli uyarıları iletmektedir.

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here