Hemen Çıkma Oranı Nedir? Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Hemen çıkma oranı (bounce rate), websitenizin performansını gösteren en önemli metriklerden bir tanesidir. Bu oran düşmeye başladıkça, satışlarınızın da arttığını fark edeceksiniz.

Hemen Çıkma Oranı Ne Demek?

Google’ın hemen çıkma oranı için yaptığı açıklamaya bakalım:

Hemen Çıkma Oranı tek sayfa ziyaret (yani ziyaretçinin sayfa ile etkileşimi olmadan giriş sayfasından sitenizden ayrıldığı ziyaretler) yüzdesidir.

Çok basit bir anlatımla: sitenize gelen bir kullanıcının sitenizde başka bir sayfaya girmeden çıkma yüzdesi.

Websitenize 100 kişi geldi diyelim. Bu gelen ziyaretçilerden 85 tanesi içeriğinizi inceledikten sonra sitenizden ayrıldı. Kalan 15 ziyaretçi ise sitenizde gezinmeye devam etti. Böyle bir durumda hemen çıkma oranı %85 olacaktır.

Hemen çıkma oranı neden bu kadar önemli?

İster e-ticaret siteniz ister içerik üreten bir siteniz olsun, en önemli hedeflerinizden bir tanesi ziyaretçilerinizi sitenizin içerisinde daha uzun tutmak olmalıdır. Bunun bir yolu da, kullanıcıların site içerisinde gezinme isteğini arttırmaktır.

Hemen Çıkma Oranı Kaç Olmalı?

Hemen çıkma oranı siteden siteye göre değişmektedir. Yani her sitenin kendine göre bir iş planı vardır dolayısıyla hemen çıkma oranı ile ilgili net bir bilgi vermek doğru olmaz. Ancak kissmetrics’in yaptığı bir araştırmayı incelersek, ortalama hemen çıkma oranları aşağıdaki gibi düşünülebilir.

Hemen çıkma oranı nedir

İçerik üreten websiteler için ortalama hemen çıkma oranı: %50

Üyelik odaklı websiteler için ortalama hemen çıkma oranı: %40

Bloglar için ortalama hemen çıkma oranı: %85

E-ticaret siteleri için ortalama hemen çıkma oranı: %30

Servis hizmeti veren websiteler için ortalama hemen çıkma oranı: %20

Bu oranlar her website için gerçekçi olmasa da, eğer bir e-ticaret websiteniz var ve sitenizden hemen çıkma oranı %80 civarındaysa, bir şeyleri kesinlikle yanlış yapıyorsunuz demektir.

Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür konusuna girmeden önce bir konuya açıklık getirmekte fayda var.

Hemen çıkma oranını websitenizin tüm kanalları için toplu incelemek sizi hataya düşürebilir. Yani bu orana organik, direkt trafik, sosyal medya, email, adwords reklamları, facebook reklamları gibi kanalları tek tek ele alarak bakmak gerekir. Böylece nereden hata yaptığınızı çok daha iyi anlayabilirsiniz.

hemen çıkma oranı - google analytics

Yukarıdaki tablodaki 7. ve 8. başlığa bakarsanız, websiteniz için verdiğiniz reklamlarda biraz sıkıntı olduğunu hemen fark edebilirsiniz.

Not: Bazen spam trafik yüzünden referral veya direkt kanallarda hemen çıkma oranı olumsuz etkilenebiliyor dolayısıyla ya Google Analytics hesabınızdan spam filtereleme yapmanız ya da spam trafiği htaccess ile engellemeniz gerekir.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Hemen çıkma oranı nasıl düşülür artık anlatmaya geçebilirim.

1 – Pop-up Kullanımı

İnternettin ilk yıllarında herkesin kabusu haline gelen pop-up’lar, ilginç bir şekilde yine popüler olmaya başladı. İlginç diyorum ama yeni çıkan bu pop-up’ların oldukça zeki kurgulandığını söylemeden geçemeyeceğim. (Süresi ayarlanabilen, farklı kitlelere gösterilebilen hatta çıkmak üzere olan ziyaretçileri karşılayan pop-up lar…)

Pop-up’ların avantajları olduğu gibi dezavantajları da var ne yazık ki. Bu dezavantajlardan en önemlisi de hemen çıkma oranı.

Belki geçmiş deneyimlerimizden belki de irite olduğumuzdan, birçoğumuz açılan bir pop-up gördüğümüzde, hemen o siteyi terk ediyoruz. Dolayısıyla hemen çıkma oranı birden artmaya başlıyor.

2- Ziyaretçileri Aptal Yerine Koymak

Birçok website sahibi, ziyaretçileri sitede biraz daha uzun tutmak için aranılan bilgileri pek fazla göz önüne koymuyor.

Sizin de mutlaka başınıza gelmiştir. Bir bilgiyi Google’da aratıyorsunuz ve karşınıza çıkan sitenin başlık veya meta etiketinde tam da aradığınız bilginin özetini görüyorsunuz. Ancak siteye giriş yaptığınızda, istediğiniz bilgiyi ara ki bul!

Ziyaretçilerinizi aptal yerine koymaktansa, onlara yol gösterip, ulaşmak istedikleri bilgi hatta daha da fazlasını verin.

 3 – Sıkıcı Dizayn

Sizi bilmem ama ben 90’lardan kalma bir website ile karşılaştığım zaman içimi hemen bir ön yargı kaplıyor.

“Bu sitenin kendine hayrı yok bana mı yardımcı olacak?” 🙂

Eskiden olsa yeni bir website yaptırmak için bir servet ödemeniz gerekebilirdi ancak artık bu işler oldukça kolay. WordPress, Magento, Wix gibi hazır platformlar ile ziyaretçilerinizin gözüne de hitap edebilirsiniz.

4 – Site Açılış Hızı

Birbirimize karşı dürüst olalım. Kimse bir türlü açılmak bilmeyen sayfaları beklemek istemez. En azından ben beklemiyorum.

Eğer bir eticaret siteniz varsa, site açılış hızınız 2 saniyenin bile altında olmalıdır. Yoksa müşterileriniz ile daha karşılaşamadan vedalaşmak zorunda kalabilirsiniz. Web siteniz yavaş açılıyorsa sitenizi mutlaka optimize etmelisiniz.

5 – Mobil Uyumluluk

2016 yılının SEO açısından parlayan yıldız olması beklenen Google Mobil Algoritması, aslında bizlere bu konunun ne kadar önemli olacağını da işaret etmektedir.

Eğer websiteniz mobil uyumlu değilse, bırakın sitenizden alışveriş yapılmasını, eğer bir blogunuz varsa yazılarınız bile okunmayacaktır. Açılır açılmaz kapatılan bir sayfa ve hemen çıkma oranı %100!

6 – Açılış Sayfası

Özellikle Google Adwords reklamlarında kullanılan açılış sayfalarına çok dikkat etmek gerekir. Müşterilerinizin taleplerini karşılamayan sayfalar, hemen çıkma oranını arttıracaktır.

Daha önce yayınlamış olduğumuz başarılı açılış sayfalarının özellikleri isimli makalemi okumanızı öneririm.

7 – Reklamlar

Siteye reklam alma yöntemi ile AdSense veya farklı affiliate kanalları sayesinde gelir elde ediyor olabilirsiniz. Ancak kimse her yerden fırlayan reklamları görmek istemez.

Websitenizde kullandığınız reklamların yerleşimlerine çok dikkat etmenizi ve aşırıya kaçmamanızı öneririm. Daha çok reklam daha çok gelir demek olabilir ancak kaçırdığınız  ziyaretçileri de hesaba katmak gerekir.

8 – Farklı Pencere – Dış Linkler

Çok basit ama birçok website sahibi tarafından ihmal edilen bir konu da, dışarıya verdiğimiz linkleri farklı pencerede açmamaktır. Verdiğiniz linklere tıklayan ziyaretçiler sitenizden ayrılırlarsa, hemen çıkma oranı artmaya başlayacaktır.

Yapmanız gereken linkin sonuna target=”_blank” eklemek. İşte bu kadar basit.

target blank - hemen çıkma oranı düşürme

9 – Arama Kutusu

Websitenizde yer alan arama kutusunun algoritması çok iyi olmalıdır.

Özellikle eticaret sitelerinin en çok kullanılan alanlarından biri olan arama kutuları, eğer doğru algoritmalar ile kurgulanmazsa, müşteri aramalarına karşılık saçma sapan sonuçlar çıkarabilir. Bu da ziyaretçilerinizi kaçırmanız anlamına gelebilir.

Websitenizdeki arama kutusunda nelerin aratıldığını öğrenmek için daha önce hazırladığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

10 – 404 Sayfaları

Özellikle binlerce ürün sergileyen eticaret sitelerinde 404 not found ile sıkça karşılaşmaktayız. Google’ın henüz indeksinden çıkarmadığı bir 404 sayfasına gelen kullanıcıyı çok iyi yönlendirebilmek gerekir.

404 sayfaları SEO açısından oldukça önemli olduğu gibi hemen çıkma oranını da oldukça  fazla etkilemektedir. Dolayısıyla 404 sayfanız çok iyi kurgulanmalıdır.

11 – Kolay okunabilir

İçeriğinizin kolay okunabilir veya taranabilir olması ziyaretçileriniz ile ilk iletişimde oldukça önemlidir.

Ardı arkası kesilmeyen cümleler yerine, kısa kısa anlatımlar, görseller, infografikler veya videolar tercih etmelisiniz. Görselliğe dikkat etmeniz, ziyaretçilerinizin website içerisinde gezinme isteklerini arttıracaktır.

12 – Benzer Ürünler

Ürün sayfanıza ulaşan bir müşterinize eğer tam olarak aradığı ürünü göstermediyseniz, onu eli boş göndermek istemezsiniz 🙂

E-ticaret siteleri, ürün sayfalarına koyacakları benzer ürünler seçeneği ile hem hemen çıkma oranını düşürecek hem de internet satış arttırma çalışmalarına katkıda bulunacaktır.

Bir Makale Daha?

Dönüşüm Oranını Arttırma Teknikleri – Eticaret Dönüşüm Oranı