AdWords Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri

Konu arama motoru olduğunda, akla gelen ilk şey anahtar kelimelerdir herhalde.

Gerek SEO için anahtar kelime çalışması olsun gerekse AdWords kampanyalarında kullanacağınız anahtar kelimeler olsun, bu konu website sahipleri için oldukça önemlidir.

Bugünkü yazımız, AdWords’ün temelini oluşturan, AdWords kampanyalarımız için tercih ettiğimiz anahtar kelime eşleme seçenekleri ile alakalı olacak. Dolayısıyla bu konuya ekstra bir önem vermekte fayda var. Eğer AdWords maliyetlerinizi azaltmak istiyorsanız…:)

 

Anahtar kelimeler, Google’da yapılan aramalar ile AdWords reklamlarını bağlayan bir aracı gibi düşünülebilir. Dolayısıyla anahtar kelimeler ile Google’da gösterilmesini istediğimiz reklamlar arasındaki ilişki, aslında bir bakıma kampanyalarımızın da başarısını göstermektedir.

Ne demek istediğimi birazdan daha detaylı anlatacağım.

Anahtar kelime eşleme seçenekleri konusu ile ilgili Google’da birçok kaynak bulabilirsiniz. Hatta Google’ın resmi sitesinde de bu kelime eşlemelerinin anlamları anlatılıyor. Ancak ben size pratikte bu işi nasıl yürüyor, örneklerle açıklamak istiyorum. Ayrıca AdWords kampanyalarınızı oluştururken hangi anahtar kelime eşleme seçeneğinin size ne gibi avantaj ve dezavantaj getirebileceğini de anlatacağım.

Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri

anahtar kelime eşlemeleri

 

Geniş Eşleme: Geniş eşleme, anahtar kelimelerinizin formatına dokunmadan, oldukları gibi kullandığınız eşleme seçeneğidir. (kelimelerin başına sonuna herhangi bir ekleme yapılmadığı durumlar…)

Örnek: Kargo şirketleri kelimesinde Google reklamlarında çıkmak istediğinizi varsayalım. Eğer bu anahtar kelimeyi kargo şirketleri şekilde kampanyanızın içerisine atarsanız, kelimenin geniş eşleme seçeneğini tercih etmiş olursunuz.

Geniş Eşlemenin Avantajları

 • Geniş eşleme seçeneği, birçok farklı aramadan trafik almanızı sağlar. Dolayısıyla bir süre sonra elinize önemli büyüklükte bir data geçmiş olur.
 • Maliyet bakımından en avantajlı seçim geniş eşlemedir.

Geniş Eşlemenin Dezavantajları

 • Alakasız kelimelerden önemli oranda trafik alacağınız için, dönüşüm getirmeyen kelimelere boşuna para harcayabilirsiniz.
 • Operasyonel zorluğu en yüksek eşlemedir. Negatif anahtar kelime çalışması, teklif optimizasyonu sürecinde oldukça vaktinizi alabilir.

 

Geniş Eşleme Düzenleyicisi:

Geniş eşleme düzenleyicisi, anahtar kelimelerinizde yer alan herhangi bir kelimeye “+” işareti koyarak düzenlemeniz anlamına gelir. “+” işaretini ekleyerek, o kelimenin arama esnasında mutlaka yazıldığından emin olmuş oluruz.

Örnek 1: Yine kargo şirketleri anahtar kelimesinde Google reklamlarında çıkmak istiyorsunuz diyelim. Eğer anahtar kelimenizi, kampanyanıza +kargo şirketleri olarak eklerseniz, kargo kelimesinin mutlaka kullanıcı tarafından yazılmasını ancak şirketleri kelimesinin eş anlamlılarını da kabul ettiğiniz anlamı çıkar. Mesela: kargo firmaları

Örnek 2: Eğer “+” işaretini her iki kelimenin de başına koyarsanız, +kargo +şirketleri,  o zaman aramalarda bu iki kelimeninde mutlaka geçmesini istiyorsunuz demektir. Ancak burda önemli olan kelimelerin sırasının değişebilir olması. Mesela: İstanbul bulunan kargo firmaları şirketleri. Gördüğünüz gibi kargo ve şirketleri aramanın herhangi bir yerinde geçse bile, reklamlarınız görüntülenecektir.

Geniş Eşleme Düzenleyicisinin Avantajları

 • Geniş eşlemeye kıyasla kontrol çok daha fazla elinizdedir.
 • Çok fazla kontrol/optimizasyon gerektirmez.

Geniş Eşleme Düzenleyicisinin Dezavantajları

 • Ziyaretçi sayısı sınırlı olacaktır dolayısıyla geniş eşlemeye göre çok daha fazla anahtar kelime kullanmanız gerekir.
 • Tıklama başı maliyetleriniz (TBM) geniş eşlemeye göre biraz daha fazla olabilir.

 

Sıralı Eşleme:

AdWords ajansları tarafından pek fazla tercih edilmeyen sıralı eşleme, anahtar kelimelerin ” ” işareti arasında kullanılması ile oluşur. Sıralı eşlemenin geniş eşleme düzenleyicisinden farkı: kelimelerin sırasıdır. Sıralı eşlemede kelimeler belirlenen sıralamada kullanılmak zorundadır.

Örnek: AdWords’e “kargo şirketleri” şeklinde bir anahtar kelime eklediğiniz taktirde, olası aramalar; kargo şirketleri telefon, en iyi kargo şirketleri, kargo şirketleri ne iş yapar gibi aramalar olacaktır. Dikkat ettiyseniz, kargo ve şirketleri arka arka kullanılmıştır.

Sıralama Eşlemenin Avantajı

 • Kontrol çok daha fazla elinizdedir. Alakasız aramalardan sonra reklamlarınızın Google’da gösterilme ihtimali çok daha az olacaktır.

Sıralama Eşlemenin Dezavantajı

 • Websitenize gelen trafik azalacaktır.

 

Tam Eşleme:

Tam eşleme [ ] içerisindeki anahtar kelime kullanımlarını temsil eder.

Örnek: [kargo şirketleri]. Reklamlarınız ya kargo şirketleri aramalarında ya da kargo şirkatleri gibi basit imla hatalarında yayınlacaktır.

Sıralama Eşlemenin Avantajı:

 • Kontrole hiç gerek yok. Reklamlarınızı açın arkanıza yaslanın.

Sıralama Eşlemenin Dezavantajı:

 • Reklam vereceğiniz anahtar kelimenin aylık arama hacmi ne kadarsa, bu hacmin belirli kısmını sadece websitenize ziyaretçi olarak çekebilirsiniz.

 

Negatif Eşleme:

Negatif eşleme, – işareti ile tanımlanır ve hangi kelimelerde Google’da çıkmak istemediğinizi belirlemenin bir yoludur. Negatif eşleme, AdWords optimizasyon çalışmalarının en önemli kısımlarından bir tanesidir.

Örnek: -oyun, -oyunu. Artık oyun gibi oldukça yüksek hacimli bir aramada reklamınız gösterilmeyecektir. mesela: Kargo şirketleri oyunu. Belki bu örnek kulağa biraz saçma geliyor olabilir ancak 10’lu yaşlardaki çocukların yaptıkları aramaları görseniz, AdWords reklamlarını hemen tekrar gözden geçirmek için hiç vakit kaybetmezsiniz. 🙂

Negatif eşlemeyi hatalı kullanmadığınız taktirde hiçbir dezavantajı yoktur. Hatta AdWords hesabınızın büyüklüğüne göre bu çalışmayı gün aşırı yapmanızı öneririm.

 

Yukarıda anlattıklarımdan sonra geniş eşleme biraz korkutucu gelmiş ve tam eşleme içinizi biraz rahatlatmış olabilir. Ancak durum hiç de sanıldığı gibi değildir.

Birçok AdWords uzmanının en çok düştüğü hataların başında, boşa para harcama korkusu gelmektedir. Kimse boşa para harcamak istemez ancak eğer belirli bir arama hacmini yakalayamazsanız bu sefer de reklamlarınızı optimize edebilmeniz hayal olacaktır.

AdWords reklamlarını açanlara önerim, geniş eşlemeden geniş eşleme düzenleyicisine sistematik olarak ve bir süre sonra geçmeleri olacaktır. Datanızı genişlettikten sonra AdWords KPI hedeflerinize çok daha rahat ulaşabilirsiniz. Ancak yukarıda da dediğim gibi negatif anahtar kelime girişini de aksatmamanız gerekir.

AdWords işe yarıyor mu, cevab evet ama doğru kullanıldığında 🙂

 

Haydi Kolay Gelsin!